Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan Isparta,  Konya, Burdur ve Afyonkarahisarla çevrili bir ildir. Gülleriyle meşhur bu il, nüfus açısından ortalama yoğunluğa sahiptir.

Isparta’ya Ne Zaman Gidilir?

Isparta karasal iklim ve Akdeniz iklimin hâkim olduğu bir yerdir. Kış dönemlerinde soğuk geçer, yaz aylarında da sıcak ve kurak geçmektedir. Isparta’ya seyahat için ilkbahar ve sonbahar ayları değerlendirilebilir. Bu dönemler havanın serin ve rahatlatıcı olduğu zamanlardır. Seyahatinizde bunalmadan, sıkıntı yaşamadan devam edebilir ve dilediğiniz yeri gezebilirsiniz.  Bu noktada kente nasıl ulaşılır sorusu gündeme gelir. Havayolu ile gelmek isteyenler için şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıkta Süleyman Demirel havaalanı yer almaktadır. Ancak demiryolu ile gelmek isteyenler de bundan yararlanabilir.

Isparta Lavanta Bahçeleri

Isparta’da Konaklama

Farklı konaklama şekillerini görebileceğiniz Isparta’da kalacak yerler oteller ve butik oteller şeklinde sıralanabilir.  Kış mevsiminde seyahat edecekseniz Davraz Kayak Merkezi civarında değişik kapasitede otellerde konaklanması mümkündür.  Bunun dışında konaklama yerleri ile ilgili hazırlık olması açısından önceden internetten araştırma yapabilir ve bu şekilde yabancılık çekmeden konaklama yapabilirsiniz. Ayrıca olası aksiliklere karşı da konaklama alternatifleriniz olmalıdır.

Isparta’da Görülmesi Gereken Yerler

Isparta Lavanta Bahçeleri

Isparta’da gezilecek yerler bir hayli fazladır.  Doğasıyla ve gölüyle ziyaretçilere iyi zaman geçiren bir yapıdadır. Bazı önemli seyahat noktaları şöyle sıralanabilir: Davraz Kayak Merkezi, Firdevs Bey Bedesteni, Eğirdir Kalesi, Zindan Mağarası, Kutlubey Ulu Cami, Mimar Sinan Cami, Milas Mesire Yeri, Hoyran Adası, Lavanta Vadisi, …

  1. Kovada Gölü, Isparta Eğridir’de yer alan Kovada Gölü, Toros dağlarının en yüksek tepesinde bulunur. Doğa manzarası sevenler için bu yerin mutlaka ziyaret edilmesi önerilir.  Gölün güney bölümünde yüz yılı aşkın yaştaki çamlar size huzur verecektir.
  2. Isparta müzesi, kentte görülmesi gereken bir diğer önemli yerdir. Çok sayıda medeniyetin bulunduğu bu coğrafyadaki önemli eserler 2002 yılından bu yana sergilenmektedir. Pisidia Bölgesi mezar stelleri ve de farklı dönemlere ait taş eserler, görülmesi gereken parçalar arasında.
  3. Kızıldağ Milli Parkı, Şarkikağaç ilçesinde yer alan milli parkta bulunmaktadır. Meşe, sedir gibi ağaçlar yer alır.

 

 Isparta Lavanta Bahçeleri

Lavanta Bahçeleri

Isparta’nın en çok ziyaretçi alan yerlerinden biri olan Lavanta Bahçeleri, ilk olarak boş bir arazinin boş kalmaması için dikilen lavantalarla oluşmuştur. Daha sonra bu alanlar büyüyerek günümüzde 3000 hektar alana yayılmış haldedir. Ayrıca Türkiye’deki toplam lavanta üretiminin %93 oranındaki kısmı buradan sağlanmaktadır. Haziran aylarında çiçeklenmeye başlayan bu bahçeler ortaya epey güzel görüntüler çıkarmakta ve Isparta’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Keçiborlu ilçesi Kuyucak Köyü’nde yer alan bu bahçeler, her geçen gün daha değerleniyor. Ortalama 150 hanenin olduğu yerde yaz kış devamlı oturan hanelerin sayısı 90 civarında. Ayrıca sadece Kuyucak Köyü’nde değil diğer çevre köylerde de lavanta üretimi gerçekleşiyor. Lavantanın hasat dönemi çiçeklenmenin bittiği temmuz sonrası, yani ağustos ayına denk geliyor. Büyürken suya ihtiyaç duymaması, ayrıca görsel açıdan da beğenileri toplaması, bu çiçeğin en dikkat çeken özelliklerinden. Susuz, kurak yerlerde rahatlıkla yetişebilen lavanta, aynı zamanda sağlık açısından da bir hayli yararlı romatizma, karaciğer yağlanması ve toz alerjisi gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmekte.

 

Bir önceki yazımız olan Kiev Gezi Rehberi başlıklı makalemizde kiev hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın