Dünya’da Amerika’dan sonra en fazla turist çeken ülke olarak bilinen İspanya’da o kadar gezilecek yer ve mekan var ki, inanın gezmek için bir ömür yetmez. Tarihi ve turistik mekanlar, Batı ve Doğu yansımaları, Endülüs İslam figürleri, Roma Katolik figürleri, Bizans çizgileri…

İSPANYA ALCAZAR

, İspanya’nın İslam kültürünün en fazla yaşandığı Cordoba’dan sonra 2. Sırada yer alan Sevilla’da bulunan bir tarihi saraydır. Moro kökenli Müslüman krallar için yaptırıldığı ve sonraları bu kralların farklı bir saray olan Sevilla Sarayı’na geçme sürecine varan süreçte ayakta kalmayı başarabilen nadir eserlerden olan , günümüzde UNESCO kültür mirası listesine alınmıştır.

İSPANYA ALCAZAR

Arabistan’lı Lawrence filminde kısa bir kesiti alınan bu saray, günümüzde ihtişamın ve görkemin en önemli yansımalarından biri olarak kabul edilir. Altın işlemeli sütunları, yer yer İslami ve Roma figürleri, Altın Aslan Heykeli, Meryem Ana temsili büstü ve Saat Kulesi ile harika bir turistik destinasyon olarak kabul edilmektedir. Sarayın 14 kapısı ve her kapıdaki kraliyet ailelerine ait birer figür göze ilk çarpan ayrıntılarıdır. Sarayın üst kısmı olabildiğince yüksek tutulmuş ve bu da içerisinin her mevsim serin olmasını sağlamıştır

 

İSPANYA ALCAZAR

Sütunlar günümüz teknolojisi ile dahi yapılamayacak kadar estetik ve sağlam yapıdadır. Onca deprem ve yağmaya rağmen hiçbir zarar görmeyen bu devasa Saray, her gün binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır.

İSPANYA ALCAZAR

Alcazar Sarayı’nın şehrin farklı bölgelerine çıkışı sağlamak ve tehlike durumunda Kraliyet ailesi üyelerinin buraları kullanmasına imkan tanımak adına 4 gizli geçidi olduğu söylenmektedir. Ve yine söylentiler şu şekilde devam etmektedir. 1977 yılına kadar İspanya Hükümeti tarafından herkese açık olan bu gizli tüneller, bu tarihten sonra sadece Ülke liderleri ve önemli kişilere açık tutulmakta, halkın kullanımına kısıtlama getirilmektedir.

İSPANYA ALCAZAR

Bir önceki yazımız olan Dev Miras Anıtkabir başlıklı makalemizde anıtkabir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın