İskandinavya Ülkeleri

İskandinavya Kuzey Avrupa’da Norveç, Danimarka ve İsveç’i içeren kuzey yarımadaya verilen addır. Bu ülkelere bağlı çok fazla ada ve bu ülkeler İskandinav’a dâhildir.
Dünyanın en kuzeyinde bulunmalarının sebebiyle İskandinavya Ülkeleri, isimlerini buradan almaktadır.

Konu başlığı altında inceleyecek olursak 2012 yılından bu yana yayınlanan Dünya Mutluluk Raporunda gündeme gelen İskandinavya ülkelerinin başında gelen İsviçre dünyanın en sağlıklı nüfusu olarak kayıtlara geçmektedir. Dünyanın en pahalı ülkesi olmasına rağmen kalitesini korumaktadır.

Diğer ülke olan Danimarka ise yıllardır birinci sırada yer alıp son zamanlarda birinciliğini Norveç’e devretmektedir.  Ülke olarak üst seviyede olduklarından ellerindeki mutluluğun tadını çıkarmanın basit yollarını bulmaktadırlar. Aileye ve kültürel değerlere fazla önem vermektedirler. Belki de asıl mutlulukları buradan kaynaklanmaktadır.

Finlandiya’ya geçecek olursak büyüyen ekonomisi ülkeyi geliştirdiğinden ve halkının yaşam kalitesini üstte tuttuğundan mutluluk sırasında üstlerde yerini almaktadır.
İskandinavya ülkelerinin arasında birinci sıraya yükselen Norveç de ülkenin gelişmesi petrol gelişimiyle doğru orantılı sayılmaktadır. Tabi her şey para değildir, özgürlüğüne önem veren Norveçliler doğayla iç içe yaşamalarını mutluluklarının en büyük etkenlerinden birisi olarak görmektedirler.

Son olarak İzlanda’dan bahsedecek turizmin en önemli ve işlek olduğu söylemeden geçilememektedir. İzlandalılar ise mutluluklarının genelini dostlarıyla kurdukları ilişkilere bağlamaktadır.

 

Neden İskandinavya Ülkeleri?

Bu ülkelerin her yıl yapılan çeşitli raporlamalarda ülke sıralaması olarak gerek mutluluk gerekse refah düzeyi ve ekonomileri araştırılarak her yıl bir ülke ismini birinci sıraya taşıyabilmektedir.
Her biri geniş ve verimli topraklar olan bu ülkeler az nüfusa sahip olduklarının yanı sıra ekonomi açısından fazla gelişmişlerdir.
Eğitim sistemleri aşırı derecede gelişmiş olduğundan ve refah düzeylerini arttıran petrol yatırımları olduğundan ekonomik düzeyleri üst seviyededir.
Nüfusları az olduğundan dolayı ise gelirleri oldukça yüksektir.

İskandinavya İklimi

İskandinavya Ülkeleri

İklim açısından kutup iklimine yakın hava şartlarını içeren bu ülkeler, iç kesimlere doğru nemlidir. Kışlar soğuk ve kuzey kesimlerinde karanlıktır. Yazları ise aydınlık ve serin geçmektedir. Norveç de oluşan yağışlar doğu kısımlara gittikçe azalma göstermektedirler. Yer altı kaynakları açısından da oldukça zengindirler.

Bir önceki yazımız olan Umman Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Bahla Kalesi, gezip görülecek ve Ghalya Modern Sanat Müzesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın