Büyük Britanya Adası üzerinde bulunan İrlanda Cumhuriyeti, buna rağmen Britanya devletlerinden bir tanesi değildir. Bir başka değişle Britanya Krallığı toprağı sayılmaz. Bu bakımdan İngiltere ile sık sık fikir ayrılıklarına ve politik çatışmalara girdikleri görülmektedir. 1900’lü yılların başından itibaren oldukça fakir bir ülke olarak bilinen İrlanda Cumhuriyeti 1990’lı yılların başındaki ekonomik patlamayla birlikte dünya üzerindeki en iyi ekonomilerden bir tanesine sahip olmuştur. İrlanda Cumhuriyeti şu anda Avrupa’nın en zengin ülkelerinden bir tanesidir.

İrlanda Cumhuriyeti Gezi Rehberi

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda Cumhuriyeti sınırları içerisinde ulaşım son derece rahat ve ulaşım ağı da oldukça geniştir. Tercihinize göre ister metro, isterseniz otobüsle bir yerden bir yere gidebilirsiniz. Bununla birlikte bisiklet İrlanda’da kullanılan önemli ulaşım araçlarından bir tanesidir. Sizde bisiklet kiralama yerlerinden kendinize bir bisiklet kiralayarak bu şekilde dolaşabilirsiniz.

İrlanda Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Ancak İrlanda Cumhuriyeti’nde halen geceleri belli bir saatten sonra dışarı çıkmak tehlikeli olarak görülmekte. Bunun en büyük sebebi ise İrlanda’da alkolün çok fazla tüketilmesi ve bunun sonucunda da dışarıda güvensiz bir ortam oluşması. 2004 yılında çıkarılan bir yasa ile İrlanda’da tüm kapalı yerlerde sigara içilmesi yasaklanmıştır.

İrlanda Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Ülkemizden İrlanda Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar yapılmakta. Burada hava yaz aylarında 25 derecelerde seyretmekte. Yazın dahi sıklıkla yağış görülen ülkede kışın ise sıcaklık -10 derecelere kadar inmekte. İrlanda Cumhuriyeti denince insanların aklına başkent Dublin gelmektedir. Burada pek çok gezilecek mekân olsa da Dublin dışında da Cork ve Claire de çok sayıda tarihi eser, şato ve kilise bulunmaktadır. Ünlü sinema filmi Harry Potter’ın pek çok sahnesi Claire’de bulunan Cliffs of Moher tepesinde çekilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Faroe Adaları Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Faroe Adaları nerede?, Faroe Adaları'na nasıl gidilir? ve Faroe Adaları'nda iklim nasıl? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın