İlkbahar geldiği anda pek çok yerde de denize girmek mümkün demektir. Bu yüzden özellikle ilkbaharda gezilecek yerler arasında en başta Ege ve Akdeniz kıyılarını değerlendirmek gerekmekte. Özellikle Ege Bölgesi hem denize girmek hem de tarihi yerleri gezmek için oldukça uygun.

Tarihi yerlere meraklı olanlar için arasında Ege Bölgesi’nin öncelikli olduğunu söyledik. Bununla birlikte denizden de faydalanmak için Çeşme, Karaburun ve Mordoğan oldukça uygun yerler. Mordoğan, Çeşme ve Karaburun’a göre daha sakin ve kalabalık olmamasıyla öne çıkıyor. Ancak burasının bir eğlence merkezi olmadığını unutmamak gerek.

İlkbaharda Gezilecek Yerler

İstanbul ve Civarı

İstanbul’un çok fazla dışına çıkmak için yeterli zamanı olmayanlar ise Kilyos ve Şile’yi tercih edebilirler. Ancak bu yerlerde denize girerken ilkbahar mevsiminde rüzgârın oluşturduğu dalgalara da dikkat etmekte fayda var. Karadeniz bu anlamda oldukça tehlikeli. Bununla birlikte deniz sizin için cazip değilse o zaman Tekirdağ’da günübirlik olarak gidilebilecek bir yer.

Güneydoğu illerimiz de havalar çok fazla ısınmadan ilkbaharda gezilecek yerler arasında bir seçenek olarak düşünülebilir. Özellikle Şanlıurfa ve Mardin tarihi eserleriyle çevre illerden bir adım daha öne çıkıyorlar. Buraları yazın sıcağında gezmektense havalar çok fazla ısınmadan gezmekte fayda var.

İlkbaharda Gezilecek Yerler

Akdeniz’e gitmek isteyenleri de güzel bir deniz havası bekliyor. Yabancı turistlerin ilkbahar aylarından itibaren geldikleri Antalya bu konuda gidilebilecek en önemli şehir. Zira yaz aylarıyla birlikte burada yer bulabilmek de zorlaşıyor.

Bir önceki yazımız olan Mayıs Ayında Gezilecek Ülkeler başlıklı makalemizde Mayıs ayı tatil önerileri, Mayıs ayında gezilecek ülkeler ve Mayıs ayında nerelere gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın