Yunan adaları’nda tatil

Tercih edilebilecek binlerce adasıyla, Yunanistan’ın tarihle dolu cennet gibi manzaralar eşliğinde hiçbir şey yapmadan yaşamak için en iyi yerlerden biri olduğuna hiç kuşku yok.

Baharın yüzünü gösterdiği bu günlerde, gardırobunun köşesinde toz tutmuş terliklerini çıkar ve mükemmel Yunan adaları tatili kaçamağını planlamaya erkenden başla.

Her Yunan adasının kendine özgü bir sırrı var. Bu yüzden ister nefes kesici manzaralar, deniz maceraları veya zamanda geriye doğru bir yolculuk peşinde ol, en sevdiğimiz adalardan bazılarını bulacağın listemiz, içindeki Yunan tanrı veya tanrıçasını tatmin edecek o mükemmel yeri bulmana yardım edecek.

Yunanistan uçak bileti fiyatlarına hemen göz at >>

1. Paros ve Antiparos, Kiklad Adaları

yunan adaları’nda tatil

Paros’un huzur dolu sokaklarında tüm dertlerini unutacaksın

Başkent Parikia’nın kıvrımlı yollarında, saçlarında rüzgârı hissederek adrenalin dolu bir scooter yolculuğu yapmak Paros’u görmek için kesinlikle en iyi yol.

Şehirde gezerken, Paris’teki Louvre müzesinde sergilenen Venus de Milo heykelinde de kullanılan buranın karakteristik parlak ve yarı saydam mermeri mutlaka gözüne çarpacaktır.

Mermer heykelleri görmeye devam etmek istiyorsan, 4. yüzyıldan kalma Panagia Ekatontapiliani, yani 100 Kapılı Kilise’yi gezebilirsin. Adanın güney bölümündeki plajlarda ise ünlü Kiklad rüzgârlarına meydan okuyan uçurtma sörfçüleri hüküm sürüyor.

2 kilometreden kısa bir deniz yolculuğuyla ulaşılan küçük ve gözlerden uzak Antiparos Adası; masmavi berrak dereleri keşfetmek, denizkestanesi avlamak ve erz ağaçlarının arasında yürüyüş yapmak için mükemmel bir ada.

Güneşlenmek konusunda sınır tanımayanlar için de adanın çevresinde kıyafetin isteğe bağlı olduğu ve natüristlere özel çeşitli plajlar bulunuyor. Soros plajı ve Agios Georgios’taki koylar ise masmavi sularda sakin bir yüzme keyfi için önündeki en iyi seçenekler.

Dilersen adanın sayısız organize kamp alanından birinde çadır kurarak doğaya daha da yakınlaşabilirsin. Ağaçların gölgesi, hafif esinti ve vahşi bitkilerin kokusu, derin ve huzur dolu bir uykuya dalmak için ihtiyaç duyacağın tek ninni olacak.

Ulaşım: Pire, Rafina ve Lavrio’dan kalkan feribotlarla gidebilirsin – yolculuk seçtiğin feribotun türüne göre 3-5 saat arasında değişiyor.

Kiklad Adaları konaklama fırsatlarını gör >>

2. Girit Adası

yunan adaları’nda tatil

Girit’teki Kandiye Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Knossos Sarayı

Girit, 1000 kilometrenin üzerindeki sahiliyle Yunanistan’ın kardeş adalarından en büyüğüdür. Sahilden sahile arabayla dolaşırken, adanın dağ ve deniz manzaraları gibi doğal güzelliklerinin keyfini çıkarma fırsatı bulacaksın.

Adayı gezerken, yolunu uzattığına değecek tarihi manastırları ve harabeleri gösteren kahverengi yol işaretleri için gözlerini dört açmayı sakın unutma. Kandiye Arkeoloji Müzesi, Minoan tarihi eserlerinden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor ve bunlar arasında Knossos Sarayı’ndaki ünlü saldıran boğa freski de dâhil olmak üzere MÖ 1800’den kalma freskler yer alıyor.

Girit’e gidip de sağlıklı ve dengeli olmasıyla ünlü Girit yemek tarzının tadını çıkarmadan olmaz. Mevsimsel ürünler, taze balıklar, zeytinler, ev yapımı ekmekler ve yerel peynirler yemeklerin çoğunda kendine yer buluyor.

 • Girit’te akşam yemekleri saat 10 gibi geç saatlerde yeniyor; bu yüzden kendine bir bardak buz gibi rakı koyarak, akşam saatlerinde açık havadaki masaların dolmasını izleyebilirsin.
 • Daha seçkin bir damak zevkine sahip olanlar, adanın yavaş yemek kültürünün en mükemmel örneklerinden olan zeytinyağı, limon suyu ve yaban kekiğine batırılmış Girit salyangozlarını tercih edebilir.
 • Elounda’daki 5 yıldızlı otellerde havuz kenarında uzanıp Akdeniz’in kralı gibi hissederek gününü sonlandırabilir veya gece hayatının merkezi Malia’daki partilere katılarak geceye hükmedebilirsin.
 • Ulaşım: En kolay ulaşım yolu, adadaki Haniá, Iráklio (Kandiye) ve Sitía havalimanlarına uçakla gitmek
 • Girit Adası konaklama fırsatlarına göz at >>

3. Lefkada, İyonya Adaları

yunan adaları’nda tatil

Egremni plajında dik bir tırmanış seni bekliyor ama gösterdiğin çabaya değeceğine emin olabilirsin

Bu ada cennetine karayoluyla ulaşabileceğini duysan inanır mıydın? Küçük bir köprü, Yunanistan’ın anakarasını İyonya Denizi’nin turkuaz koylarını bulacağın Lefkada’ya bağlıyor. Adanın en güzel manzarası olan beyaz falezler ise Egremni plajında seni bekliyor.

Bahçelerini süpüren yerlilerin ve zeytinliklerin büyüsü eşliğinde zamanda bir gezinti yapmak istiyorsan, adanın içlerine yönelerek çeşitli tarihi yerleşim birimlerinden oluşan antik Sfakiotes beldesine uğramalısın.

İnsanlar buradaki tembellikle geçen günlerine sıcak güneşin altında serin kalabilmek amacıyla soğuk kahveyle başlayıp, buz gibi uzoyla nokta koyuyorlar.

Akşamı geçirebileceğin en canlı yer ise Lefkada ilçesinde Aziz Spiridon Kilisesi’nin karşısındaki meydan. Burada dini törenlerden açık hava gösterilerine her şeyle karşılaşabilirsin. Kilise, işlek restoranların açık havaya kurulmuş masalarının ortasında yer alıyor, bu yüzden geleneksel Yunan yemekleri eşliğindeki sohbetlere katılmak için hiç çekinme.

Ulaşım: Ada bir köprüyle anakaraya bağlı olduğundan deniz yolculuğu yapmana gerek yok. Zamanı olanlar için Atina’dan 5 saatlik otobüs yolculuğu harika bir seçenek.

Lefkada için konaklama fırsatlarına göz at >>

4. Sisam, Kuzey Ege Adaları

yunan adaları’nda tatil

Sisam Adasında göz alabildiğine uzanan nadide misket üzümü bağları

Yunan mitolojisine göre Zeus’un eşi Hera’nın doğum yeri olan Sisam Adası’nı Doğu Ege Denizi’nde bulabilirsin. Tanrıçayı onurlandırmak için Dünya Mirası Alanı Heraion’da 6. yüzyılda adına inşa edilmiş üç tapınaktan günümüze sadece bir sütun ulaşabildi.

Adayı kaplayan bakir bitki örtüsünü keşfetmek istersen Kerkis ve Ambelos Dağları’nın zirvelerinden daha iyi bir yer bulamazsın. Sabırlı kuş gözlemcileri de yöreye özgü yırtıcı kuşları, balıkçılları, pelikanları ve hatta pembe flamingoları görmek için açık alanları keşfedebilir.

You might be interested:  Kadınlar Genital Bölge Bakımında Ne Tür Ürünler Kullanılır?

Sisam, kökleri tarihle yoğrulmuş bir yer. Burada, özellikle de başkent Vathy’de ağustosun başlarındaki şarap festivalinde, insanların susuzluklarını gidermek için bir numaralı tercihleri Sisam’ın tatlı misket şarabı oluyor.

Misket üzümü, söylenene göre Antik Yunanların da kullandığı tarihi bir üzüm türü ve daha sonraları ticaret sayesinde Fransa’ya kadar ulaşabilmiş.

Avrupa’nın diğer bağları 19. yüzyılda filoksera vebası (asma bitlerinin bağlara yumurta bırakarak gelişimlerini engellemesi) yüzünden yok olurken, buradakilerin soyutlanmış durumları nedeniyle gelişimlerine devam etmeleri sayesinde adada çok çeşitli tarihi bağlar bulabileceksin.

Ulaşım: Hava yoluyla ulaşım için Atina’dan 45 dakikalık uçuşu tercih edebilir veya Sakız Adası’ndan 3-4 saatlik feribot yolculuğuyla ulaşabilirsin.

Sisam için konaklama fırsatlarına göz at >>

5. Sakız Adası, Kuzey Ege Adaları

yunan adaları’nda tatil

Yedi Mastichochoria’dan (mastika kasabaları) biri olan Pyrgi’deki binaların göz alıcı cepheleri

Sakız adeta büyülü bir sır ve Yunanlar da böyle kalmasını sağlamaya niyetli görünüyor. Orta Çağ’dan kalma bir kasaba ve savunma amaçlı inşa edilen bir labirent olan Mesta’yı keşfederken çatılara ve özel bahçelere çıkan tünellerde kaybolmaya hazırlansan iyi olur.

Yüksek bir tepenin üzerine tünemiş, adaya yukarıdan bakan hayalet kasaba Anatavos ise trajik bir öyküye sahip. 1822’deki Sakız katliamının ardından terkedilen şehir, yerel ürünler ve meze satan birkaç yerli tarafından işletilen ulusal bir anıttır.

Sakız Adası, aromatik bir mastika özü veren tek ağaç olan ve mastika veya sakız ağacı denen benzersiz bir mahsulün de yetiştiği yer. Güney bölgesi olan Mastichochoria (mastika kasabaları), dar sokaklara ve ayrıntılı süslenmiş bina cephelerine sahip yedi kasabadan oluşan bir labirenttir.

Siyah ve beyaz dekoratif unsurlar, şehrin her bir santimini sokak seviyesinden her balkonun alt ve üst bölümlerine kadar sarmalıyor. Mavra Volia plajı bile siyah volkanik çakıllarının masmavi deniz ve parlak sarı taşlarla oluşturduğu zıtlıkla bu renk düzenini taklit ediyor gibi görünüyor.

Ulaşım: Sakız’a Atina (45 dakika) veya Girit’ten (bir saatin biraz üzerinde) uçakla gidebilirsin. Ayrıca, Sisam’dan birkaç saat süren feribot seferleri veya anakaradaki Pire ve Kavala’dan seçtiğin feribota göre 5 saate kadar süren düzenli deniz seferleri de bulabilirsin.

Sakız Adası konaklama fırsatlarına göz at >>

6. Kilimli, On İki Ada

yunan adaları’nda tatil

Kilimli’deki Grande Grotto’ya tırmanırken bambaşka bir perspektiften izlenebilen günbatımı

Plajda yan gelip yatmak artık yeteri kadar tat vermediğinde, Kilimli spora ilgi duyan ada gezginlerine sayısız aktivite sunuyor.

Kilimli, Türkiye’ye çok yakın bir konumda bulunuyor ve doğal sünger avcılığıyla tanınıyor. Platon ve Homeros’un eserlerinde de yer bulan bu tarihi dalış yönteminde, dalgıçlar sünger pazarlarında ve fabrikalarda satılan ender “Kilimli altınını” bulma umutlarıyla deniz tabanını araştırıyor.

Paskalya ve takip eden hafta sırasında tüm adada gerçekleştirilen kutlamalarda, adaya ün kazandıran bu süngersi hayvanla ilgili olarak dalış teknikleri sergileniyor ve halk şarkıları söyleniyor.

Suyun çok yükseklerindeyse, kayalıklı arazi binlerce güvenli tırmanış yolu sayesinde burayı uçsuz bucaksız bir tırmanış cennetine dönüştürüyor. Sarkıtlarla kaplı 50 metrelik bir kalker duvarında asılı kalabilecek kadar yetenekliysen, denize bakan geniş bir mağara olan Grande Grotta etkileyici bir günbatımı manzarası sunuyor.

 1. Ulaşım: Kilimli’ye gitmek için en hesaplı çözüm, Atina veya Bodrum’dan İstanköy’e uçmak veya deniz yolculuğu yapmak (belki ülkenden İstanköy’e doğrudan giden uluslararası uçuşlar da bulabilirsin).
 2. Kilimli’nin ana limanı Pathia’ya hızlı gemilerle 35 dakikada veya yarı fiyatına daha yavaş gemilerle bir saat daha fazla sürede geçebilirsin.
 3. Kilimli için konaklama fırsatlarına göz at >>

7. Korfu, İyonya Adaları

yunan adaları’nda tatil

Korfu’daki Spianada Meydanı’nda akşamüstü saatlerinde serinlemek için kafelere oturanlar

 • Korfu’nun tarihi semti, mavi kubbeli ve tebeşir beyazı klasik Yunan mimarisine hiç benzemiyor, bunun yerine bir zamanlar burada hüküm süren Fransa, Venedik ve İngiltere kuvvetlerinin mimarisini yansıtıyor.
 • UNESCO Dünya Mirası Alanı’nı Rönesans ve Barok tarzındaki binalar oluşturuyor ve özellikle de kemerli yolların ve rotundaların gölgesi altında gezebileceğin Spianada Meydanı’yla göz kamaştırıyor.
 • Otellerle kaplı, cazibesine karşı koyamayacağın birkaç sahilin keyfini çıkarırken, sık servi ağaçlarıyla örtülü dağlara zaman ayırmayı unutmamalısın.

Tepelerin yüksek noktalarına tünemiş kasabalar sayısız tarihi hatırayı gizliyor ve bunlardan biri de çevresine saçılmış yirmi kadar kilise bulunan antik Ano Korakiana kasabasıdır. 220 kilometrelik uzun Korfu Yolu, el değmemiş doğayı ve yıkık dökük kasabaları manzaralı patikalar ve taş döşeli yollarla birbirine bağlayarak bu kasabaları terk edilmekten koruyor.

Ulaşım: Bazı büyük şehirlerden direkt uçuşlar bulabilirsin. Yunanistan’ın anakarasından bağlantılı uçuş yapmayı düşünüyorsan, Atina veya Selanik’ten 1 saatlik uçuşları tercih edebilirsin.

Korfu için konaklama fırsatlarına göz at >>
Yunanistan’a uçak bileti ara

Okumaya devam et:

Yunan Adaları, Yunanistan için 28262 otel bulundu

 • Gecelik en düşük RUB 28.544

  9,0

  Fevkalade

  477 değerlendirme

  Everything.
  The staff is kind, especially Nicole. Specifically, I lost my card holder, and she did everything she can to help me.
  Aslo, the breakfast is perfect. More importantly, the scenery is super beautiful.

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  yunan adaları’nda tatil

 • Gecelik en düşük RUB 7.536

  7,4

  İyi

  174 değerlendirme

  Konumu çok güzel , oda manzarası müthişti

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  yunan adaları’nda tatil

 • Gecelik en düşük RUB 12.560

  8,8

  Müthiş

  291 değerlendirme

  Staff are great, sea view great, food excellent, it was our first time vacation with 5 months baby and she enjoying as well . I hope thar we are coming next year. All recomandation ????????

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  yunan adaları’nda tatil

 • Gecelik en düşük RUB 6.078

  7,7

  İyi

  668 değerlendirme

  Werry nice staf and restaurant

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  yunan adaları’nda tatil

 • Gecelik en düşük RUB 3.930

  8,0

  Çok iyi

  160 değerlendirme

  The staff was very friendly and kind. My room and the whole hotel was super clean. I had a very pleasant stay.

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  yunan adaları’nda tatil

 • Gecelik en düşük RUB 42.720

  8,8

  Müthiş

  351 değerlendirme

  Everything, loved the staff most

  Daha fazla göster
  Daha az göster

 • 9,1

  Fevkalade

  201 değerlendirme

  The hotel is ideal for families with children, the activities for them are great. I have to point out the professionalism that they showed during the evacuation we had to go through because of the wildfires in the area…

  Daha fazla göster
  Daha az göster

 • Gecelik en düşük RUB 8.544

  8,7

  Müthiş

  245 değerlendirme

  Daha fazla göster
  Daha az göster

 • Gecelik en düşük RUB 5.126

  8,3

  Çok iyi

  91 değerlendirme

  The kindness and professionalism of the personal and management. The pool.

  Daha fazla göster
  Daha az göster

 • Gecelik en düşük RUB 6.408

  9,4

  Fevkalade

  279 değerlendirme

  Super helpful and friendly staff.
  Great location with few tavernas and bars nearby.
  They also have small private beach with super comfortable sunbeds.
  Nice pizza and coffee in the bar.
  Pool area is also super organized and a nice place to relax at nights.
  All the covid rules are respected.
  Parking is behind the building and there is always free space.

  Daha fazla göster
  Daha az göster

 • 9,1

  Fevkalade

  364 değerlendirme

  Staff was very helpful and friendly. Good value for hotel gift shop.

  Daha fazla göster
  Daha az göster

You might be interested:  Cascais kasabası

5 maddede Yunanistan tatili

Yıllardır çeşitli yollarla bana yöneltilen sorular sonucunda, Yunanistan’ı daha iyi anlamak ve bir Yunanistan tatilini düzgünce planlamak için herkesin elinde 5 maddelik temel bir liste bulunması gerektiğine karar verdim ve bu yüzden sizler için Yunanistan tatili hakkında bilinmesi gerekenlerin abc’sini derledim. Umarım iyi bir başlangıç noktası olur ☺️ Ee şimdiden iyi tatiller o zaman ☺️ 

1. Pasaport ve vize gerekli mi?

Evet, taş atsak varacak, kornaya bassak duyulacak, ışığı açsak görülecek falan ama Ege’deki Yunan adaları da anakara gibi Yunanistan Devleti’nin toprağı… ve bu devlet de Avrupa Birliği’nin bir üyesi… Dolayısıyla Yunanistan’da herhangi bir yere gitmek istiyorsanız geçerli bir pasaportunuzun ve Schengen vizenizin olması şart.

yunan adaları’nda tatil

2. Ama bize adalara vizesiz gidiliyor demişlerdi?

2012 yılında bir pilot kapıda vize uygulaması başladı ki insanın artık yaratılan bu kafa karışıklığı yüzünden “keşke başlamasaydı” diyesi geliyor.

Çünkü Türkiye’deki acenteler bunu “adalara vizesiz seyahat” adı altında pazarladılar, pazarlıyorlar ve bu kesinlikle yanlış bir bilgilendirme… Ege’deki adalara giderken de vizenizin olması lazım.

Evet vizeyi yaz aylarında kapıda da alabilirsiniz ama öncelikle çok daha kolay olmakla birlikte, bu da bir vize prosedürüdür ve ayrıca tıpkı Konsolosluk vizelerinde olduğu gibi vizeyi alabileceğinizin garantisi de yoktur.

3. Bir haftalık iznimiz var, ne kadar çok yer görürsek o kadar iyi…

Hayır değil! Tarihi bağlarımızın olduğu her ülke gibi Yunanistan’da da her köşede farklı izler bulmak, her yerden farklı tatlar almak mümkün… Kaldı ki yerleşimin olduğu ve birbirinden bambaşka geleneklere sahip yüzlerce ada var. Demem o ki bu ülkeyi gelip öyle Malta gibi 3 günde gezip, tamam diyip gidemezsiniz.

Yani tabii ki yapabilirsiniz ama böyle bir seyahatten sonra en azından “ben Yunanistan’da şuralara buralara gittim, orayı biliyorum, artık gitmeye gerek yok” falan diye ahkâm kesmeyin; bir gün biri sizi bozabilir, güzel olmaz. En ama en basit örnekle, sadece şunu söylemek isterim; bence Atina ve Selanik’i bile aynı tatilin içinde görmeye çalışmak büyük hatadır.

O yüzden Yunanistan seyahatinizde amacınız çok yer görmek değil, kaliteli gezmek olsun.

4. Ayy iyi ki Booking var!

Evet, iyi ki var… da ben Yunanistan’da bugüne kadar işletmelerin (son dakika fırsatları ya da çok erken rezervasyon hariç) Booking’de turizm acentelerine verdiği fiyattan daha uygun bir fiyat listelediğini görmedim.

Şaşırdınız değil mi? Otel rezervasyonları için en iyi yöntem Yunanistan’dan bir turizm acentesi ile yazışmanızdır. Neden mi Yunanistan’dan? Çünkü otellerin yabancı ülkelerin acenteleriyle direkt bağlantı kurması ve onlara doğrudan fiyat vermesi yasaktır.

Dolayısıyla Türkiye’de otel sorduğunuz bir acente, size Yunanistan’daki bir acenteden fiyat alıp verecek (eğer işini düzgün yapıyorsa). Sonucu siz kendi kendinize çıkarttınız sanırım buradan.

Uzun lafın kısası, en uygun, optimum ve güvenli otel rezervasyonunu Yunanistan’daki yerel bir acentenin yardımıyla yapabilirsiniz.

yunan adaları’nda tatil

5. A şirketinin üç kuruşa düzenlediği şu tura mı gitsek yoksa B şirketinin cruise turuna mı katılsak?

Bir adalar ülkesi olmasından mütevellit herkesin zihninde Yunanistan’ın en iyi şekilde, cruise turlarıyla gezilebileceği gibi bir algı var. Aslında bir bakıma doğru gibi olsa da cruise turlarından yalnızca inanılmaz bilinçli ve iyi de dil bilen misafirlerin güzelce faydalandıklarını akılda tutmak lazım.

Eğer gemi bir adada durduğunda sizin ada turuna katılmaktan başkaca yapabileceğiniz bir şey yoksa o tur en sonunda size astarı yüzünden pahalı bir alışveriş haline gelecektir.

Ayrıca cruise turlarındaki seyahat sigortasının yalnızca siz gemideyken sizi koruduğunu da düşünürseniz vizesiz girdiğiniz o adalarda başınıza gelebilecek bir kazada ne yapabileceğinizi artık bir ilgiliye sorarsınız o durumda…

Öte yandan, Yunanistan’daki yasal düzenlemeler gereği, tur organizasyonlarını yalnızca Yunanistan’ın yetkili turizm acenteleri gerçekleştirebilir.

Yani size Türkiye’de, Yunanistan için tur satan bir acentenin eğer Yunanistan’da bir acente ortağı yoksa, yani o turu kaçak yapıyorsa ve yakalanırsa, kendi paranızla rezil olacağınız birkaç güne hoş gelmiş olursunuz.

Unutmayın, Yunanistan bir turizm ülkesi olduğu için turizmi korumak adına yapılabilecek her şey yapılıyor.

Turistlerin aldatılmasını önlemekten Yunanistan’daki acentelerin yaşam alanını daraltmamak için önlemler almaya kadar aklınıza gelebilecek her şey… Bu yüzden benim şahsi düşüncem ve tavsiyem tur satın alırken de öncelikli kriterinizin turun fiyatı olmaması… Sonuçta ucuz etin yahnisi de yenmez zaten, değil mi? Hepimiz, kısıtlı zamanlarımızda keyifli vakit geçirmek için tatile çıkıyoruz. Bu günleri riske atmaya değmez.

7 maddede Yunanistan tatili

 • Yunanistan'da tatil yapmayı planlayanlar için bilinmesi gereken temel bilgileri 7 maddede sıraladık.
 • Yunanistan ve Yunan adaları tatili hakkında merak ettiklerinizi ve öğrenmek istediklerinizi bu yazımızda okuyabilir ve buna göre Yunanistan tatilinizi planlayabilirsiniz.
 • Yunanistan, güzel gün batımları, mavi beyaz Kiklad evleri ve altın kumlu plajlarıyla her yıl tatil için dünyanın her tarafından turist ağırlıyor.
 • Yunanistan'da tatil için dünyanın her yerinden milyonlarca turist, turkuaz plajları, dağlık manzaraları, güneşli havası, zengin tarihi ve kültürü ile nitelenen bu ülkeye gelir.
 • Siz de Yunanistan'da tatil yapmayı mı planlıyorsunuz?
 • İşte 7 maddede Yunanistan tatili:
You might be interested:  Tur-P Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

1. Yunanistan'a gitmek için vize gerekiyor mu?

Evet, Yunanistan'a gitmek için öncelikle vize almanız gerekmektedir. Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ülke olduğundan Almanya, Fransa, İtalya gibi diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere gitmek için geçerli olan mevzuat Yunanistan için de geçerlidir. Yunanistan'a gitmek için Schengen vizenizin ya da yeşil pasaportunuzun olması gerekmektedir. 

Yunanistan'a seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi T.C vatandaşlarına vize uygulanmaktadır. Hususi (yeşil), diplomatik (siyah), hizmet (gri) pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklama yapmak istediklerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Ayrıca yaz aylarında Türkiye'ye yakın Ege adaları için kapıda vize uygulaması da bulunmaktadır. 

2. Yunanistan'a vizesiz gidilir mi?

Hayır, Yunanistan'a vizesiz gidilmez. Ama birinci maddede anlatılanlara ek olarak ‘kapıda vize' ya da ‘pilot vize' olarak adlandırılan uygulamadan bahsedebiliriz. Genellikle vizesiz Yunanistan tatili ya da vizesiz Yunan adaları tatili olarak adlandırılan konu bu uygulamadır.

Yunanistan 2012 yılından itibaren her yıl yaz aylarında Doğu Ege adalarından altı adaya yönelik olarak 7 güne kadar ikamet süreli “pilot vize” olarak tabir edilen vize kolaylıkları uygulamaktadır.

Söz konusu vize sistemi Rodos, İstanköy (Kos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Sömbeki (Symi), Midilli (Lesvos) ve Meis (Kastellorizo) adalarını kapsamaktadır.

Yunanistan, 2020 yılında koronavirüs kısıtlamaları çerçevesinde kapıda vize uygulamasını başlatmadı. 

NOT: 2021 yılı için de halihazırda herhangi bir duyuru yapılmamıştır.

Yunanistan kapı vizesi, Schengen vize statüsünde olmakla birlikte prosedürde Yunanistan kapı vizesini almak oldukça kolaydır. Yunanistan kapı vizesi, Yunanistan'a ait 6 adada geçerlidir. Yunanistan kapı vizesi işlemleri Türkiye'deki seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmakta; evraklar ise ön başvuru ile kabul edilmektedir.

Yunanistan kapı vizesine almak için Türkiye'de Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde faaliyet gösteren seyahat acentelerine başvurabilirsiniz. Seyahatinizden en az 3-4 gün öncesinden başvurmayı unutmayın.

3. Yunanistan'a nasıl gidilir?

Yunanistan vize işlemlerinden  sonra Yunanistan'a nasıl gidilir sorusunu yanıtlayabiliriz.

Türkiye'nin en yakın komşularından, Ege Denizi'nin dalgaları, Meriç nehrinin sularıyla birbirinden ayrılan, denizden ve karadan Türkiye ile komşu olan Yunanistan'a gitmek için birçok seçenek bulunuyor. 

Türkiye'den Yunanistan'a deniz, kara ve hava yoluyla; feribot, otobüs, araba, uçak ile gitmek mümkündür. Uygun ulaşım aracını seçmek ise Yunanistan'ın hangi şehrine ya da adasına gitmek istediğinize ve bütçenize bağlıdır. 

Türkiye'den Yunanistan'a; İstanbul ve İzmir'den Atina ve Selanik'e Türk Hava Yolları, Pegasus, Aegean ve Olympic Air … gibi birçok havayolu şirketinin aktarmasız uçak seferleri bulunmaktadır. 

Ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasında günlük otobüs seferleri de bulunmaktadır. Özel aracınızla da rahatlıkla İpsala ve Pazarkule sınır kapıları üzerinden Yunanistan'a gelebilirsiniz.

Türkiye – Yunanistan uçak ve feribot sefer ve fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

4. Yunanistan'ın en güzel tatil yerleri neresidir?

Yunanistan'da tatil yapmaya mı karar verdiniz? Peki tatil için Yunanistan'ın hangi tatil beldelerine gitmelisiniz?

Yunanistan bir tatil cenneti. 117'sinde yerleşim bulunan 6000 kadar adaya sahip bir ülke ve toplamda 74 ili bulunuyor. Her birini de gezemeyeceğimize ve hayatımızda tatil için sadece Yunanistan'a gitmeyeceğimize göre, Yunanistan'da mutlaka görmeniz gereken popüler tatil yerlerini size önereceğiz.

Bu tatil yerlerinden birkaçını ziyaret ederek Yunanistan'ı birçok yönüyle keşfetmiş olacaksınız. Türkiye'den yaz aylarında kapıda vize uygulamasıyla gidebileceğiniz Yunan adaları her ne kadar güzel olsa da ve iyi bir tatil geçireceğinize inanıyor olsak da, Yunanistan'ı keşfetmek için yeterli değildir.

Yunanistan'da mutlaka ziyaret etmeniz gereken 15 tatil yeri sırasıyla şunlardır:

 • Atina
 • Santorini
 • Mikonos
 • Girit (Kandiye ve Hanya)
 • Korfu adası
 • Rodos adası
 • Zante (Zakinthos)
 • Kos adası
 • Paros adası
 • Halkidiki (+ Selanik)
 • Nakşa (Naksos) adası
 • Skiathos adası
 • Lefkada adası
 • Milos adası
 • Ios adası

5. Yunanistan tatili için kaç gün gerekir?

Yunanistan'ı tatili için en az bir hafta ayırmanızı öneririz. Ayrıca, Yunanistan tatil planı yaparken birden fazla destinasyonu tatil planınız içine ayırmanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Yaz aylarında kapıda vize uygulamasıyla feribotla gidebileceğiniz Türkiye'ye yakın adalar dışındaki Yunanistan adalarına gitmek için en iyi seçim, Atina'dan feribotla veya uçakla gitmek olduğundan, tatil planınız içine Yunanistan başkenti ve tarihi şehri Atina'yı koyabilirsiniz. 2 gün Atina'da konakladıktan sonra rotanızı adalara doğru çevirebilirsiniz. Yunanistan adaları takım adalar içinde yer aldığından, hangi adaya gidersiniz gidin, mutlaka o adaya yakın feribotla gidebileceğiniz birçok ada göreceksinizdir.

Yunanistan'da tatil yapmak, hem efsanevi hem de bilinmeyenleri kapsayan, dört bin yıla yayılan inanılmaz tarihi yerlere sahip bir ülkeyi keşfetmektir.

Yunanistan'da renklerin ve kültürlerin bir kavşağındasınızdır; tarihin gücünü ve Avrupa'nın güney ucunun sıcaklığını hissedip, düşünce, etki ve deneyimin evrimsel akışını keşfedeceksiniz. 

Yunanistan, benzersiz zenginlikte bir tarihi geçmişe sahip bir ülkededir. İstatistiksel olarak küçük olmasına rağmen çeşitliliği açısından çok büyük bir ülkedir. İnanılmaz derecede canlı ve eşsiz güzellikte manzaralarıyla binlerce kartpostal resmi vermiş bir ülke olması tesadüf değil. 

Yunanistan güzel çelişkilerin ülkesi, zaman içinde sürekli bir yolculuk, bugünden geçmişe ve tekrar geriye. Arkeolojik alanlardan yürüyün; ada gruplarına gidin, plajlardan ve dağlardan geçin ve nefes kesici manzarayı keşfedin.

6. Yunanistan'da tatil fiyatları nasıl?

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki turizm destinasyonlarına göre, fiyatlar konusunda oldukça cazip bir ülkedir. Her bütçeye uygun tatil seçeneklerini Yunanistan'da bulabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir:

 • Yunanistan'da tatil yapmanın maliyeti ne kadar?

Yunanistan otel ve pansiyon fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

7. Yunanistan'dan neler alınır?

Yunanistan'da satın alabileceğiniz meşhur Yunan ürünleri şunlardır: zeytinyağı, feta Peyniri, Yunan şarapları, Yunan balı, damlasakızı, Kozani Safranı, kaşık tatlıları, geleneksel likörler, Girit peksimedi, Makedon helvası…

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için bu yazılara bakabilirsiniz:

Bu yazıda Yunanistan tatili hakkında merak edilen birçok soruya yanıt vermeye çalıştık. Yunanistan tatili hakkında aklınıza takılan soruları yazının altındaki yorum alanında sorabilirsiniz. (kaynak: www.yunanistantatili.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *