Tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Sonbaharda rüzgarın esintisini arkasına alarak yürüyüş yapılabilecek en güzel yerleri merak eden bir doğa sevenlerdenseniz havalar iyice soğumadan buralarda otel rezervasyonu yapabilirsiniz. İşte o liste:

Yazın sıcaklarını geri bıraktığımız şu günlerde son sonbahar planları da şimdiden yapılmaya başlandı. Yavaş yavaş serinleyen havalar kış öncesi doğayla tamamen iç içe olabilmeniz için adeta son bir fırsat. Türkiye’nin önde gelen uçak ve otobüs bileti satış sitesi Enuygun.com, rüzgârın o rahatlatıcı esintisini de arkanıza alarak yürüyüşler yapabileceğiniz rotaları sizler için derledi.

Türkiye’nin saklı kalmış 6 doğa harikası‘nı öğrenmek için tıkla.

#TGilekeşfet önerisi: Ellerinizin doğaya değeceği 10 ekolojik otel ve yaşam çiftliği

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıIhlara Vadisi

Kapadokya’nın her bir noktasının kendine has bir güzelliği var. İstanbul’dan yaklaşık olarak 7 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Hasandağı’ndan püsküren lavların soğumasıyla oluşan Ihlara Vadisi de Kapadokya’nın doğal güzelliğiyle ünlü bir yürüyüş rotası.

Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan vadi, yürüyüş yapmayı sevenlerin gözdelerinden. Kapadokya’ya daha önce gidip peri bacalarını gezdiyseniz bu sefer de Ihlara Vadisi’ne uzun bir yürüyüş için gidebilirsiniz.

Eğer Kapadokya’ya hiç gitmediyseniz de bu bahar güzel bir Kapadokya turu ardından da Ihlara Vadisi’nde bu turu yapabilirsiniz.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıFTSO

Likya Yolu

Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan yaklaşık 555 kilometrelik bir yürüyüş rotası. Tabii bu ilk etapta biraz göz korkutucu gelebilir ama tercih ettiğiniz mesafelerde de yürüyüşler düzenleyebileceğinizi belirtelim.

Türkiye’nin en güzel plajlarını ve koylarını kapsayan bu rota üzerinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Xanthos ve Letoon gibi yerler de bulunuyor.İsterseniz koyları kapsayan bir yürüyüş planlayarak denize girebilirsiniz. İsterseniz tarihi noktaları içine alan bir planla mutlaka görülmesi gereken noktaları gezebilirsiniz.

Tüm yolu yürümekse performansınıza bağlı olarak 30 ila 40 gün sürüyor. Yaz döneminde Fethiye’ye ulaşım fiyatları pahalı olsa da, bu dönemde çok uygun fiyatlara uçak bileti bulmanız mümkün.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıDüzce – Purenli Yaylası

Pürenli Yaylası

Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası 1.400 metre yükseklikte gençlik kamplarının de yar aldığı bir yer. Burada doğanın uyanışına tanıklık edebileceğiniz bu yaylada küçük bir gölet bulunuyor. Yine küçük küçük tahta kulübeler de var.

Buradan Mudurnu ya da Abant’a geçebilirsiniz. Doğayla baş başa kalabileceğiniz yürüyüş için ideal bir yer. Buraya yakın Güzeldere Şelalesi’ni de mutlaka gezin. İstanbul’dan günübirlik gidebilirsiniz.

Geceyi orada geçirmek istemeniz durumunda ise çok uygun fiyatlı bungalov tarzı otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıBallıkayalar Milli Parkı

Yürüyüş turlarının en çok tercih ettiği yerlerden birisi olan Balıkkayalar Milli Parkı’nda zorluk ve kolaylık derecelerine göre parkurlar bulunuyor. Hatta tırmanma yapılabilen bir de küçük kanyon var.

Kuş sesleri, yemyeşil bir doğa, göletler ne ararsanız var. Kocaeli Gebze’yi geçtikten sonra Tavşanlı tabelasına sapmanız gerekiyor.

Ballıkayalar Milli Parkı içerisinde yer alan bu yerde güzel bir restoran da bulunuyor.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıPolovit Kaçkarlar

Türkiye’nin en yüksek yerlerinden biri olan Polovit Yaylası adete göklerde yaşıyorsunuz izlenimi verir. Eski kervan yolu üzerindeki bu yürüyüş parkurunda yöredeki rehberlerden yardım almanızı öneririm. Kar ve buz uzun zaman erimiyor. Bu yüzden yürüyüş için bu havalar son şansınız diyebiliriz. Buradaki ormanlar dünyanın en yaşlı ormanlarından biri.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıKazdağları

Kazdağları Milli Parkı Türkiye’nin oksijeni en bol milli parklarından biri. 21 bin hektarlık bu milli park alanında sertifikalı rehber olmadan yürüyüşe izin verilmiyor. Milli park içerisinde işaretli alanlar var. Kazdağları’na en yakın havalimanı Edremit’te bulunuyor.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Arkeoloji, Tarih ve Doğayı Birleştiren Yürüyüş Rotaları – Arkeofili

Bu haberi paylaş:

Türkiye’de arkeoloji, tarih, kültür ve doğayı birleştiren birçok uzun mesafeli yürüyüş rotası olmasına rağmen, bunların çoğu pek bilinmemekte. Bu yazımızda da yürümeyi, bisiklete ya da ata binmeyi ve doğayla baş başa kalmayı seven Arkeofili okurlarına bu gezi rotalarının bir kısmını tanıtmaya karar verdik.

Evliya Çelebi Yolu

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Evliya Çelebi, 17. yüzyılda İstanbul’da doğmuş bir gezgin, tasvirci, derviş, müzisyen ve dilbilimcidir. 40 yıl boyunca Osmanlı sınırları içinde ve dışında gerek resmi görevlerle gerek keyfi olarak seferlere çıkmış, bu gezileri sırasında da dönemin gündelik yaşamına dair gözlemlerini belirttiği Seyahatname’yi yazmıştır. 2011’de açılan rota, Evliya Çelebi’nin 1671 yılında çıktığı hac yolculuğunda izlediği güzergâhın bir bölümü esas alınarak hazırlanmıştır.

Evliya Çelebi yolu bisikletçi ve yürüyüşçülerin yanı sıra ata binmeyi sevenlerin de tercih edebileceği, Türkiye’nin ilk at binme yolu olan rotasıdır.

Ata binilen rota yaklaşık 650 km uzunluğunda olup, dinlenme ve ziyaret yerleri hariç yaklaşık 25 gün sürmektedir.

Eğer bu rotayı yürüyerek tamamlamayı planlıyorsanız, 330 km uzunluğunda olan yürüyüş rotası dinlenme ve ziyaret yerleri hariç 22 gün sürer.

İzmit Körfezi’nden Simav’a kadar uzanan rotanın oluşturulması sırasında Evliya Çelebi’nin detaylı tasvirleri esas alınmıştır. Yol boyunca Osmanlı’nın doğduğu ve geliştiği topraklarla birbirinden güzel köyleri görme imkânı vardır. Rota genellikle nehirleri, keçi patikalarını ve zaman zaman Roma ve Osmanlı döneminde yapılmış yolları takip ettiğinden harika manzaralar görmek mümkündür.

You might be interested:  Kış aylarında evleneceklere balayı fikirleri

Likya Yolu

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Likya, Türkiye’nin güneyindeki Teke yarımadasının tarihi ismidir. Dağlık ve ormanlık bir alandan oluştuğundan yürüyüş boyunca birbirinden güzel manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Likya tarihi boyunca Persler, Yunanlar ve Romalılar gibi farklı uygarlıkların kontrolüne girmiş, zaman zaman da bağımsızlığını korumuş denizci topluluklardan oluşuyordu. Özellikle Roma’nın vilayeti olduktan sonra kurulan şehirler birbirlerine taşlı yollarla bağlandı. Hıristiyanlığın yayılmasından sonra bölgede pek çok Bizans manastırı inşa edildi. Likya yolu da 25 ücra tarihi sit alanından geçer.

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası olan Likya yolu Fethiye’den Antalya’ya giden 540 km’lik parkuruyla ortalama 29 gün süren işaretlenmiş bir yürüyüş rotasıdır. Rota boyunca yürüyüşçüler Roma yollarından, eski patikalardan ve katır yollarından geçerken sık sık kayalık ve taşlık alanlara denk geldiklerinden dağ bisikleti kullanmaları tavsiye edilmez.

Yürüyüş için önerilen zaman ilk ya da sonbahardır. Şubat-Mart ya da Kasım-Aralık ayları önerilirken yürüyüşün özellikle yazın yapılması havanın çok sıcak olmasından dolayı tavsiye edilmez.

Rota boyunca farklı toplu taşıma olanakları vardır. Yüzme, kano, yamaç paraşütü gibi aktivitelerde bulunabilir, geceleri köy evlerinde ya da küçük otellerde konaklayabilirsiniz.

Su kenarlarında kamp yerleri de bulunur.

Frig Yolu

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Frigya, günümüzde Afyon, Eskişehir, Ankara ve Kütahya’nın büyük bölümünü kaplayan, Konya, Isparta ve Burdur’un kuzeyinde kalan bölgenin antik dönemdeki adıdır. Bölgeye adını veren ve bu bölgede M.Ö.  7. yüzyılda medeniyet kuran Frigler dünyaca ünlü pek çok efsaneye de konu olmuşlardır (Örneğin eşek kulaklarıyla ve dokunduğu her şeyi altına çevirmesiyle ünlü Midas, Frig kralıdır). Başkent Gordion (Yassıhöyük), Pessinus (Ballıhisar) ve Midas Şehri (Yazılıkaya), Friglerin en önemli merkezlerindendir. Bunların yanı sıra, Friglerin ve bu bölgede hüküm sürmüş diğer uygarlıkların yapmış olduğu pek çok kaya anıtı, izleri günümüze kadar gelen antik yollar üzerinde bulunmaktadır.

Üç farklı yerde başlayıp Yazılıkaya’da birleşen ve toplam uzunluğu 506 km olan bu yol, Frig vadileri arasından geçerek Friglerin bıraktığı izleri sürmemizi sağlayan bisiklet ve uzun yürüyüş yoludur.

Ana teması Frig yerleşmelerini birbirine bağlayan antik yollar olsa da, bölgenin doğal, kültürel, jeolojik ve tarihi zenginlikleri rotanın daha keyifli bir hal almasını sağlamaktadır.

Uluslararası standartlara uygun olacak şekilde düzenlenmiş olan yolda bilgilendirme panoları ve kırmızı-beyaz renkte rota işaretleri bulunmaktadır. Bu rotayı yılın her mevsiminde kat etmeniz mümkün olsa da, önerilen mevsimler ilk ve sonbahardır.

Aziz Paul Yolu

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Aziz Paul, Hıristiyanlığın Batı Avrupa’ya yayılmasını sağlamıştır. Kendisi Hz. İsa ile hiç tanışmamış olmasına rağmen onun öğretilerini yorumlayarak günümüzdeki Hıristiyanlık inancının şekillenmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Türkiye’nin ikinci en büyük uzun mesafeli yürüyüş rotası olan Aziz Paul Yolu, Antalya’nın 10 km doğusundaki Perge’den başlayıp Eğirdir Gölü yakınlarındaki Yalvaç’ta sona erer. Yaklaşık 500 km uzunluğundaki bu işaretlenmiş yolun yürünmesi 27 gün sürmektedir.

Antalya’nın 80 km kuzeydoğusundaki Beşkonak’tan başlayan ikinci kolu, Roma antik kenti Adada’da ilkiyle birleşir.

Deniz seviyesinden başlayıp 2200 metreye kadar tırmanan bu rotayı takip edenler, Roma yolları, patikalar ve orman yollarından geçerek Aziz Paul’ün Anadolu’daki ilk seyahatinde geçtiği yerlerle ilgili fikir edinirler.

Yürüyüş için önerilen zaman ilk ve sonbahardır. Havanın çok sıcak olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında bu yürüyüşü gerçekleştirmekten özellikle kaçınılması tavsiye edilir. Rota boyunca pek çok köyde gece konaklamak için pansiyon bulmanız mümkünken, güzel kamp yerleri de mevcuttur.

Pisidya Yolu

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Pisidya yolu arkeoloji ve doğayı seven gezginler için henüz hazırlanmakta olan bir yol. Günümüzde Isparta, Burdur ve kuzey Antalya’nın sınırları içinde yer alan Antik Pisidya bölgesinde hazırlanan yol, hem arkeolojik hem de doğal güzellikleriyle yürüyüşçüleri büyülemeye hazırlanıyor. İlk ayağı 250 km’lik bir uzunluğa ulaşan rotanın büyük bir kısmı antik yollardan, halen kullanılan küçük patikalardan ya da orman yollarından geçiyor. İngiliz vakıf Headley Trust ve bireysel sponsorlar tarafından finansal olarak desteklenen projenin amacı bu alanlardaki arkeolojik mirasın bölge halkına sosyo-ekonomik faydalar sağlamak amacıyla kullanılması için bir yol haritası belirlemek.

Antik Pisidya bölgesinde ziyaretçilerini bekleyen çok sayıda arkeolojik alan yer alıyor. Pisidya’nın nefes kesen güzellikteki ormanları arasında gizlenmiş olan bu alanlar ziyaretçilerine masalsı bir gezi deneyimi sunuyor.

Bunlardan bazıları; Sagalassos, Termessos, Pisidya Antioch, Kremna, Adada, Selge, Pednelissos, Amblada, Anabura, Tymriada, Ariassos, Pityassus, Tarbassus, Cretepolis, Panemoteichos, Kodrula (Kaynar Kale), Prostanna, Andeda, Ceraitai, Comama, Seleuceia Sidera, Pogla, Melli, Sandalion, Etenna, Sia, Gökbel, Kapılıtaş (Kapıkaya), Hyia, Colbasa, Kepez Kalesi (Kartalpınar) ve Döşeme Boğazı.

Hitit yolu

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Günümüzden yaklaşık 3500 yıl önce yaşamış, döneminin süper gücü kabul edilen Hititler, tarihteki en önemli uygarlıklardan biri. Bir yandan Hititleri daha iyi tanımak, bir yandan da Çorum’da kültür ve doğa turizmi yapmak istiyorsanız, 2010 yılında tamamlanan bu rotayı deneyebilirsiniz.

Hititlerin başkenti Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva üçgenini, tarihi  güzergahlar göz önünde bulundurularak yeniden oluşturmayı amaçlayan bu rotada eski kervan ve göç yollarından geçen 236 kilometre boyunca işaretlenen 17 yürüyüş parkuru bulunuyor. Altı dağ bisikleti rotasının toplam uzunluğu ise 406 kilometre civarında. Bu rotayı kış ayları hariç her mevsim yürüyebilirsiniz.

You might be interested:  Hafta sonu tatil Önerisi: İğneada

İki Deniz Arası

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

İstanbul merkezli bu rota, şehirdeki hızlı dönüşümü kendi gözleriyle görmek isteyen doğaseverlere tavsiye edilir. Toplam 60 km uzunluğundaki bu rotayı, günde 15 km yürüyerek 4 günde tamamlamak mümkünken, 4 farklı günde parça parça da yürüyebilirsiniz. Rota şehre uzak bir alandan başlayarak kademe kademe merkeze doğru yaklaşır. Güzergah boyunca linyit ocakları, yeni havalimanı bölgesi, 3. Köprü yolu, hafriyat atık alanları, sanayi ve toplu konut alanları gibi noktaların yanı sıra İstanbul’un en eski yerleşimi Yarımburgaz Mağarası ve kent içi bostanları gibi kültürel ve tarihi dokuları barındıran yerleri de görebilmek mümkün.

Rotayla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Karia Yolu

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Karia Yolu, Muğla ve Aydın illerini kapsayan Türkiye’nin en uzun mesafeli -820 km- trekking rotasıdır. İsmini antik çağda bu bölgede yaşamış Karia medeniyetinden alan yürüyüş rotası kendine özgü mimarisi ile çok sayıdaki köyden, el değmemiş koylardan, zeytin ve badem ağaçları ile dolu tepe-lerden ve irili ufaklı, kimisi sadece yürüyerek ulaşılabilen antik kentlerden geçmektedir.

Akdeniz ve Ege kıyılarından geçen yürüyüş parkuru ana hattı, Bozburun Yarımadası, Datça Yarımadası, Gökova Körfezi ve Milas-Beşparmak Dağları olmak üzere 4 ana bölümden oluşuyor. Buna ek olarak Akyaka – Eski Hisar (Stratonikeia) arasında ‘Muğla ve çevresi’ için bir bölüm bulunmaktadır.

 • İçmeler, Bayır, Bozburun, Selimiye, Hisarönü, Eski Datça, Palamutbükü, Knidos, Akyaka, Ören, Bozalan, Bodrum, Milas, Labranda, Çomakdağ, Kapıkırı, Bağarcık, ve Karpuzlu rota üzerinde bulunan yerleşimlerden bazılarıdır.
 • Rota üzerindeki köylerde genellikle konaklama imkanı pek bulunmadığından kamp yapmayı tercih eden yürüyüşçüler için daha uygun bir rota olduğu söylenebilir.
 • Culturalroutesinturkey.com

hitityolu.com/index.php

kariayolu.com/index.php

Bu haberi paylaş:

Bilinçli ekoturizm rotaları

Sırtında çantası, Tayland senin Sri Lanka benim, diyar diyar dolaşmış gezginler bilir.

Yolunuz hangi Asya ülkesine, Ekvator adasına, Hint Okyanusu kıyısına düşerse düşsün tüm seyahat kitaplarında karşınıza çıkan bir “ekoturizm rotası” illa ki vardır.

Bir yerel rehber eşliğinde “baharat ormanı” adı altında başlayan yürüyüş turu, çeşitli endemik bitkileri tanıyarak, tropik meyveleri tadarak ve genelde bir daha kullanmayacağınız yağları, baharatları ve bitki özlerini satın alarak sona erer.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıKavakarası Sığla Ormanı’nı yürüyerek geçtikten sonra ulaşabileceğiniz Köyceğiz Gölü’nde huzur dolu bir kano turu sizi bekliyor.

Ormanları koruyan, köyleri kalkındıran bu ekolojik turların bir kısmı çok iyi, büyük bir kısmı da turist tuzağından ibarettir.

Birkaç kez bu tuzağa düşmüş ve akıllanmış bilinçli turist, her yeni “yeşil ülkeye” gidişinde, bu turların bisiklet, yüzme, ormanda konaklama, kamp ya da ekolojik gerçek çiftliklerde çalışılan, tarım yapma olanakları ile desteklenen daha yerelini ve daha içeriği dolusunu aramaya başlar. 

Güzel haber

Muğla’ya gelip gitmeye ilk başladığım zamanlardan beri, ki 10 yılı geçmiştir, son altı ayımı da Fethiye ormanlarında ve köylerinde geçirdikten sonra aklıma gelen soru hep şuydu: Türkiye’de bu kadar yürüyüş, kampçılık, bisiklet, trekking, hiking imkanı varken, tüm bu sporları bir rota haline getirecek, içine köylerde konaklamayı, yerel üretimi, ekolojik beslenmeyi katacak bilinçli “ekoturizm rotaları” oluşturulamaz mı?

Bütün bir kış, elimizde çöp poşetleri, Fethiye’de yaşayan İngilizlerin kurduğu, Fethiye Belediyesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün de destek verdiği çöp toplama gruplarında gönüllü çalışırken de hep aynı şeyi konuşmaya devam ettik. Acaba insanımız “ormanı sevmeyi öğrenmenin bir yolunu bulsa” korumaya da çalışır mıydı?

Güzel haber, Orman Genel Müdürlüğü’nden Mayıs başında geldi. İki yıldır üzerinde çalışılan Türkiye’nin ekoturizm rotalarının 19 tanesi tamamlanmıştı ve Köyceğiz-Çandır rotasını tanımak için birlikte yollara düşecektik. Kavakarası köyünde buluştuk ve dünyada eşi benzeri olmayan Sığla Ormanı’ndan yola koyulduk…

Dört yanımız ekoturizm alanı

İZMİR

Kemalpaşa ilçesindeki Nazarköy Ekoturizm Alanı, ziyaretçilerine 25 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkuru sunuyor. 3 bin yıllık Hitit anıtını, ormanı keşfe çıkan ziyaretçiler, nazar boncuğu tesislerini de ziyaret edebiliyor.

 • DENİZLİ
 • Çameli ekoturizm rotası  doğa yürüyüşü ve bisiklet parkuru ile dağ bisikleti, dağ yürüyüşü, yamaç paraşütü, oryantiring kar yürüyüşü, olta balıkçılığı gibi pek çok alternatif sunuyor.
 • BÜYÜKADA

Rota, ada meydanından başlayarak güneydeki Yücetepe çevresinde bir tam tur boyunca devam eden 4.5 kilometrelik yürüyüş yolundan ve Lunapark meydanından başlayan 6 kilometrelik bisiklet yolundan oluşuyor.

BURSA

İnegöl ilçesine bağlı Oylat’ta yer alan rota, Oylat kaplıcalarını da kapsayan Hilmiye köyü ile Saadet köyü arasında. Ormanlık alandan geçerek bir saat yürüyüşle şelaleye varıyorsunuz.

AMASYA

Şehzadeler Yolu Ekoturizm Alanı, güneyde Bulduklu ve Tugay köyleri, batıda Yağmur köyü ile son bulan 12 kilometrelik bir güzergâh. Yöresel ürünlerin satıldığı çarşılar, Kral Kaya Mezarları, Amasya Kalesi, Terzi köy ve Hamamözü Termal kaplıcaları ile doğa ve tarihin iç içe geçtiği bir rota. 

KOCAELİ

Kartepe Ekoturizm Alanı, 28 kilometrelik bir güzergâh. Parkur, yön bulma, iz sürme, patika takibi, doğa yürüyüşü, botanik turizmi gibi etkinlikler açısından uygun.

 1. ZONGULDAK
 2. Zonguldak Gökçebey ilçesindeki  Süzek Kanyonu Ekoturizm Alanı, 4 kilometrelik bir kanyon geçişi ile vadinin fauna ve florası ile birlikte görülmeye değer bir tabiat güzelliği sunuyor.
 3. ARTVİN

Artvin Çoruh Ekoturizm Alanı, üç yürüyüş bir de bisiklet parkurundan oluşan, toplamda 51 bin 506 metrelik bir parkur. Güzergâhtaki  Kafkasör Şehir Ormanı ve Mersivan Kayak Merkezi ve alana komşu Hatila Milli Parkı ise ülkemizin en önemli biyolojik çeşitliliğine sahip vadileri arasında.

ESKİŞEHİR

Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktaki 12 kilometrelik Eskişehir Şehir Ormanı Ekoturizm Alanı; hem doğa yürüyüşü hem de dağ bisikleti için elverişli.

You might be interested:  Datça’da doğa dostu kamp alanları

Büyüleyici bir rota: Kavakarası-Çandır

İki gün süren yolculuğun sonunda, bu muhteşem rotanın tadını çıkarabilmeniz için madde madde bir liste hazırladım.

Anadolu Sığla ağacı dünyada sadece Muğla ve çevresinde görülüyor ve sadece Köyceğiz Gölü etrafında bir orman oluşturmuş. Kavakarası köyünde başlayan ormanın içinde ve çevresinde, 16 kilometrelik bir yürüyüş ve bisiklet rotası, gerekli  bilgileri içeren tabelalarla işaretlenmiş. Çöp dökme veya ateş yakma riskine karşı fotokapanlar kurulmuş. 

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıSığla Ormanı

Yolculuğunuza tam buradan, Kavakarası Sığla Ormanı’nda yapacağınız yürüyüşle başlayın. Sabah erken saatlerde sığla ağaçları terapi etkisi yapıyor. 

Ormandaki yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra sırada Köyceğiz Gölü’nün birbirinden güzel birkaç noktasında (Mantıkburnu, Sultaniye gibi) yapabileceğiniz profesyonel kano ve lazer yelken turları var.

Profesyonel sporcu kanolarından kiralamak ya da daha geniş kapsamlı bir rota oluşturmak için seyahat  öncesinde bölgedeki eko turizm ve spor rotalarına hakim www.mountainsandseastravel.

com acentesinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Köyceğiz merkezinden kalkan teknelerle Dalyan deltasını gezebilir, bölgenin en ünlü plajlarından olan, Caretta koruma havzası İztuzu’na geçebilirsiniz. 

Dalyan’da kendi aracınız ile arabalı feribota binerek, eko köy haline getirilen Çandır köyünü ziyaret edebilirsiniz. 

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıDalyan’da tekne turu

Çandır köyünde ciddi bir çalışma yapılmış. Yerel halk, ilgi duydukları ya da halihazırda geçim sağladıkları alanlarda eğitilmiş, birbirinden güzel tarladan tabağa lokantalar ve yerel ürünler satan tezgahlar oluşturulmuş. Bu güzel lokantalarda yemek yiyebilir, stantlardan bal, sığla yağı, zeytinyağı, narenciye alışverişi yapabilirsiniz.

Köydeki evler, hibe yolu ile pansiyonculuğa uygun olarak yeniden döşenmiş, bu konuda eğitim verilmiş. Köydeki ev pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. 

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıKaunos Antik Kenti

Hazır Çandır köyüne gelmişken, tepesindeki seyir terasına çıkabilir ve İztuzu Plajı ile Dalyan Deltası’nın muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

Yine Ekoköy Çandır’daki Kaunos Antik Kenti’ni ziyaret edip, tarihi liman kentini kuşbakışı görebilirsiniz.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotasıÇandır seyir terasından bir görünüm.

İlgili Yazılar:

 • En güzel bisiklet rotaları
 • Şimdi yürüyüş zamanı!
 • Başka bir hayat mümkün
 • Yedi ay ve bir hayat: Fethiye
 • Fethiye’nin iki incisi Kayaköy ve Yanıklar

Hitit Yolu Güzergâhında Doğaseverlerin Yeni Gözdesi: Budaközü Vadisi

Hititlerin başkenti Hattuşa, tarih ve kültür turizmi meraklılarının uğrak noktalarından biri. Çorum, şimdilerde ise Boğazkale İlçesi Hattuşa Milli Parkı sınırlarında yer alan Budaközü Vadisi yürüyüş parkuru ile özellikle doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Hattuşa Milli Parkı İçinde Bir Doğa Harikası:

Çorum’da bulunan Hitit Yolu, seyahat yazarları, gezginler ve turizm dergileri tarafından Türkiye’deki en keyifli yürüyüş rotaları arasında gösteriliyor. UNESCO logosu taşımaya hak kazanan Hitit Yolu aynı zamanda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen 14 yürüyüş rotası arasında yer alıyor.

tarihin doğayla buluştuğu 6 yürüyüş rotası

Bölgede “Kültür ve Doğa Turizmi Ekseninde Şehirlerin Markalaşması Sonuç Odaklı Programı” kapsamında çalışmalar yürüten Ajansımızın 2018 yılındaki desteğiyle, Çorum İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğünün ortak olarak yer aldığı “Budaközü Vadisi'nin Doğa Turizmine Kazandırılması” projesiyle Hitit Yolu rotalarından biri olan Budaközü Vadisinde gerekli fiziki düzenlemeler yapılarak vadinin erişilebilirliği kolaylaştırıldı.

Proje ile Hattuşa’nın tarihi ve kültürel potansiyelini tamamlayıcı alternatif bir turizm potansiyeli ile ilçe turizminin güçlendirilmesi, bölgeye gelen turistlerin ortalama kalış süreleri ile turizmden elde edilen gelirin artırılması amaçlanıyor.

Bu  bağlamda proje alanında 8 adet kamelya, 6 adet çelik halatlı ahşap köprü, ahşap korkuluklar, seyir terasları, ahşap merdivenler ve ahşap çocuk oyun grubu yapıldı.

Profesyonel doğaseverlere ve ailelere huzurlu zaman geçirme imkânı sağlayacak bu proje ile yerli ve yabancı turist sayısının artırılması hedefleniyor.

4 Mevsim Budaközü Vadisi Tanıtım Filmi Yayında!

 • Budaközü Vadisi, 4 km’lik yürüyüş parkuru ile doğaseverleri Dünyanın ilk yazılı barış anlaşması Kadeş’in imzalandığı yani bir nevi barışın keşfedildiği topraklarda tarih ve doğayla iç içe bir yolculuğa davet ediyor.
 • Bu doğa harikası Vadinin tanıtımına yönelik dört mevsim video çekimlerinden oluşan Türkçe ve İngilizce tanıtım filmleri OKA Youtube kanalından ve diğer sosyal medya hesaplarından izlenebiliyor.
 • OKA Youtube Kanalı

Likya Yolu/Lycian Way – Ovacik – Kelebekler Vadisi BAŞLANGIÇ

Yeşil ve mavinin buluştuğu, doğanın kucağına kendinizi atacağınız, bakir kalmayı başarmış, cennetten bir köşe… Tatil köyü tanıtımlarında sıkça duyduğumuz ve duymaktan öylesine sıkıldığımız bu cümleler keşke klişe olmasaydı ve biz de Kelebekler Vadisi’ni size bu şekilde anlatsaydık.

Çünkü bu kelimeler tam olarak Kelebekler Vadisi’ne ait. Ancak siz klişeden uzak, keşfetmeyi seven gezginlere Fethiye Kelebekler Vadisi’ni şu şekilde de anlatabiliriz: Fethiye’nin Faralya Köyü’nde yüksek tepelerin arasında kalarak kendini korumuş muhteşem bir doğa güzelliği burası.

1987 yılında Faralya köylülerinden satın alınarak oluşturulan Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından korunmuş olan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995’te 1. derecede doğal sit alanı olarak ilan edildi. Böylece burası imara kapandı.

Yani burası için “kendini korumuş doğal bir alan” cümlesi son derece sağlam temellere dayanıyor.

350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan vadi ismini, barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alıyor. (Özellikle kaplan kelebeği çok meşhur.

) 50 metre yükseklikten dökülen şelale, vadinin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e ulaşıyor. Tüm bu özellikleri ve bozulmamış doğasıyla Faralya Kelebekler Vadisi, doğaseverlerin ve sadece huzur isteyenlerin eşsiz yaz rotası oluyor.

Babadag

Ölüdeniz Man

2 km Manz

3.3 km manz

Dag

Mola

Daglar

Kirme su var

Kozağaç Duzcam

Uzaktan Oludeniz

Kirme Ev

Tabela

Cesme

Isaret

Faralya inişi

Inis

Kelebekler V

Faralya

Tabela

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *