Safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

FavoriteBaşlıklar1 İncekaya Kanyonu2 Sipahioğlu Konağı3 Çitdere Tabiat Koruma Alanı – Karabük’te Gez

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de kesif alaka gösterdiği mevki, doğasının yanında sahip olduğuİncekaya Su Kemeri’yle de ilgi çekmekte. Son günlerde turizmin daha çok hareketlenmesi için kanyona tek seyir terası yapıldı. Camdan uygulanan terastan İncekaya Kanyonu’nun bütün güzelliğine hatıranda tanık olabilirsiniz. Kanyon, dik ve derince yamaçlardan oluşuyor.

Sipahioğlu Konağı

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

Safranbolu mimarisine bulunduran odanın en üst katında konağın ağası otururmuş. İkinci kattaki konuk odasının tek bölümü ahşap duvarlı gibi görünüyor. Ahşabı çektiğinizde konuk banyosu meydana çıkıyor. Konağın her tek penceresi birbirini görmeyecek şeklinde inşa edilmiş.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı – Karabük’te Gezilecek Yerler

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

Karabük’ün Yenice kazası hudutları içinde tespit edilen bölgede muhtelif ağaç çeşitlerine ev sahipliği yapmakta. Çam, sedir, ıstranca meşesi (dünyada nadir rastlanan tek ağaç türü), gürgen, karaağaç, kayın, karaçam ve çoğu ağaç türünün yer aldığı Çitdere Doğa Savunma Alanı’nda hayvan detaylılığı de fazladır. Alanda geyik, karaca, kurt, sansar, vaşak, ayı, yavşan, yaban kedisi çeşitleri görülmekte…

Mümtazlar Gezi Evi – Karabük’te Gezilecek Yerler

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

Osmanlı Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan Mümtazlar Gezi Hanesi üç katlı olup haremlik ve selamlık kısımları birbirinden ayrılmıştır. Odanın üç girişi bulunmaktadır. Son zamanlarda müze olarak ziyaretlere açıktır.

Tokatlı Kanyonu

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

3 kanyonun birleşmesiyle meydana gelen mevki, son günlerde uygulanan çalışmalarla turizme kazandırılıyor. Kanyonda tek cam terası yapılmıştır. Noktaya gelenlerin kanyon manzarasını rahatlıkla seyredebileceği teras, 80 metre yüksekliğindedir.

Karabük’ün gezilecek yerleri: Safranbolu, Tokatlı Kanyonu, Hadrianapolis antik kenti ve dahası…

Yayınlanma: 10:27 – 01 Nisan 2018 Güncellenme: 10:32 – 09 Nisan 2018 safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

Karabük, 6 Haziran 1995 gün ve 22305 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Çankırı'dan; Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak'tan; Safranbolu, Yenice ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye'nin 78. ili olmuştur. Oldukça zengin tarihi bir mirasa sahip olan Karabük’ten sizler için derlediğimiz gezi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz…

HADRİANAPOLİS ANTİK KENTİ

Karabük’ün Eskipazar ilçesi merkezinin 3 kilometre batısında ‘Viranşehir' olarak adlandırılan mevki ve çevresinde ki arazi üzerinde dağınık bir şekilde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti, Hadrianapolis- Paflagonyalılar ve Romalılar devrinde önemli merkezlerden biridir. Tarihi M.Ö.

320'li yıllara rastlayan kentte ilk yerleşimin Hititler tarafından yapıldığı düşünülüyor. Roma Döneminde önemli merkezlerden biri olan antik kent, mahzenler, saray merdiveni kalıntıları ve hamam harabeleri, Roma yapıları ve mezarlardan oluşuyor. Kentin kurulduğu yerin genişliğine bakıldığında, 6 büyük merkezden biri olduğu belli olmaktadır. M.Ö.

63 yılında buraya Romalılar hakim olmuştur. Budaklar Köyü çevresindeki kalıntılarda da Romalılara ait yapılar ve mezarlar bulunmaktadır.

Sütun başlıkları, surlar, kiliseler, kaya mezarları, gözyaşı şişeleri, mahsenler, ve su sarnıçları bulunan Hadrianapolis Antik Kenti'nde tarih kitaplarında geçen para basımı için bir darphane kurulmuştur; fakat yeri bulunamamaktadır. Henüz gün ışığına çıkmamış daha çok kalıntının var olduğu da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir Safranbolu Tokatlı Kanyonu ve Kristal Teras TOKATLI KANYONUYine Safranbolu ilçesinde yer alan kanyon, son zamanlarda turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Bir ucu Tokatlı Köyü'nde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne dayanan Safranbolu Tokatlı Kanyonu, 3 kanyonun birleşmesiyle oluşan bölgede, tam iki kanyonun birleşme yeridir.

80 metre yüksekliğindeki cam teras ile kanyonu izleyebilirsiniz.

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

KATIR YOLU

Trekking yapmak isteyenlerin uğradığı yer olan katır yolu, toplam uzunluğu 33 kilometredir. Katır Yolu, Safranbolu ile Eflani arasında tarihi çok eskilere dayanan bazı bölümleri taş döşeli bir kültür yoludur. Özellikle sonbaharda tercih edebilecek bu tarihi yol üzerindeki çeşmeler, taş kemer köprüler ve kanyonlar etkiliyi güzelliğe sahiptir.

İNCEKAYA SU KEMERİ

İlk inşa tarihi tartışmalı olan bu eser, Osmanlı padişahı 3. Selim’in sadrazamı olan İzzet Mehmet Paşa tarafından yenilenen su kemeri, 116 metre uzunluğunda, yerden yaklaşık 60 metre yüksekliktedir. 1794-1798 tarihlerinde tamirat geçirdiği bilinmektedir. Yontma taş ve moloz taşı kullanılmıştır ve 6 kemer vardır.

İlginizi Çekebilir UNESCO'nun 'Dünya Kültür Mirası' listesindeki Safranbolu evleri SAFRANBOLU18 ve 20. yüzyıllar arasında yapılmış ve bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş Osmanlı evleriyle ünlü bir ilçe.

Anadolu'nun kuzeybatı kesiminde tarihte Paflagonya (Paphlagonia) olarak adlandırılan bölgede bulunan Safranbolu'nun bilinen geçmişi M.Ö. 3000 yıllık bir tarihe sahip. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe en çok Rumlar ve Osmanlılar'dan izler taşıyor.

Bu dönemlerden kalma cami, kilise, han hamam, köprü ve konaklara sahip olan Safranbolu, geleneksel Türk evlerini yansıtan konaklarıyla tanınıyor. UNESCO’nun, korunması gereken 2000 kültür varlığı arasında bulunuyor.

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

SİPAHİOĞLU KONAĞI

Karabük Safranbolu ilçesinde yer alan bu konağın 300 yıllık bir geçmişi vardır. Konakta 8 nesildir aynı ailenin yaşıyor.Konağın 2. ve 3. katı müzeye dönüştürülmüştür. Konağın her bir penceresi birbirini görmeyecek şekilde inşa edilmiş.

İZZET PAŞA CAMİİ

Osmanlı padişahı III. Selim’in Sadrazamı Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1796 yılında, bütünüyle kesme taştan inşa edilmiş olan caminin İstanbul’daki Nuruosmaniye Camii’ne benzerliği dikkat çekicidir. Minber ve mihrabı çok zengindir. Mihrabın üzerinde Padişah III. Selim'in tuğrası vardır.

İçindeki kalem işleri, bezemeleri, çok köşeli kalem gibi zarif minare gövdesi ile külah ve alemi bu zarafete layık bir şekilde yapılmıştır. 1902-1903 ve 1990 yıllarında onarım gören caminin külliyesi içinde kütüphane, abdesthane, iki çeşme ve vakıf dükkanları yer alır. Cami avlusundaki mezar İzzet Mehmet Paşa'ya aittir.

Daha önceleri Manisa'da bulunan mezar 2005 yılında buraya taşınmıştır.

Adını Az Duyduğumuz Harikulade Kanyonlarımız | Turna.com

Uçak Bileti

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

Türkiye, coğrafi konumu ile dünyada dört mevsimi yaşayabilen az sayıdaki ülkeden. Anadolu toprakları dünyanın en eski medeniyetlerine kucak açmış, tarımın, hayvancılığın, inanışların ilklerine sahne olmuş büyülü bir coğrafya. Yeryüzü oluşumu bakımından da dünyanın en eski bölgelerinden biri olan Türkiye’de kanyonlar doğa turizmi için oldukça elverişli noktalar.

Nehir akıntılarının değişmesi ve suyun devasa kayaları aşındırması ile yüzyıllar süren doğal bir oluşumun sonucunda ortaya çıkan kanyonlar, derin vadileriyle eşsiz bir görsel şölen oluşturuyor. Dar ve dolambaçlı yapılarıyla zaman zaman korkutucu olsalar da kimisi Türkiye’nin en iyi kanyonları arasında.

Adını Az Duyduğumuz Harikulade Kanyonlarımız

1. Arapapıştı Kanyonu, Aydın

Arapapıştı Kanyonu, Türkiye’de son yıllarda turizme kazandırılan en ihtişamlı kanyonlardan biri. Aydın’ın Bozdoğan ilçesi sınırlarında yer alan Kemer Barajını besleyen Akçay Nehrinin oluşturduğu kanyonun uzunluğu 6 km, yüksekliği ise 380 metreye ulaşıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesinin çabalarıyla turizme kazandırılan kanyonda tekne turları da düzenleniyor.

Antik dönemden kalma kalıntılarla çevrili bir vadide yer alan kanyon, Ege Bölgesinde doğal güzelliklerle tarihi zenginliklerin bir arada görülebildiği benzersiz bir doğa harikası. Kanyona ulaşım biraz zor olsa da manzarasıyla bu yolculuğa değer bir yer.

You might be interested:  Iskendername Hangi Tür?

Mobil Uygulama

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

Ucuz Aydın otobüs bileti mi arıyorsunuz? Aydın varışlı en ucuz otobüs firmaları listemiz için turna.com’da yer alan Aydın otobüs bileti sayfasına göz atın.

2. Çatak Kanyonu, Kastamonu

Çatak Kanyonu, doğal güzellikleri ve sık yemyeşil orman dokusuyla tanınan Kastamonu il merkezine 7 km uzaklıkta yer alıyor.

Macera sever gezginlerin gözdesi olan Çatak Kanyonu, botla ya da yüzerek geçilebilen zorlu parkurlarıyla bölgenin en hareketli turistik noktalarından.

Kanyon, Çatak Köprüsünün 1 km güneyinden başlayıp, Nalbantoğlu köyünde kesintiye uğrayıp, İnönü’ne kadar devam ediyor.

Kanyonun 6 km’si araçla, bir km’si ise dağ içindeki yürüyüş parkurundan ilerlenilerek ulaşılan gözetleme kulesi tarifi zor bir manzaraya sahip. Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte yer alan gözetleme kulesinden kilometreler boyunca uzanan kanyonun eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Kastamonu varışlı en ucuz otobüs firmaları listemiz için turna.com’da yer alan Kastamonu otobüs bileti sayfasına göz atın.

3. Kapıkaya Kanyonu, Adana

Kapıkaya Kanyonu, Adana’nın Karaisalı ilçesi sınırlarında yer alıyor. Adını Kapıkaya Köyünden alan kanyon, Adana kent merkezine 72 km, Karaisalı’ya ise 5 km uzaklıkta. 200 metre yüksekliğindeki kanyonun merkezinden Niğde’nin Ulukışla ilçesinden doğan Çakıt Çayı geçiyor.

Kanyonun 400 metrelik kesiminde ise güvenliği sağlamak adına korkuluk bulunuyor. Doğa yürüyüşü, trekking, yamaç tırmanışı ve yüzme gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği kanyon doğayla baş başa kalmak ve muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak için mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Kanyonda 7 bin 250 metre uzunluğunda bir trekking parkuru bulunuyor. Adana varışlı en ucuz otobüs firmaları listemiz için turna.com’da yer alan Adana otobüs bileti sayfasına göz atın.

4. Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli

Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunuyor. Kanyon, doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin ve doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlerin gözde mekanlarından. Kamp ve kaya tırmanışı yapanların da ilgi gösterdiği bölge, dağcı ve izcilerin antrenman yaptıkları bir tabiat parkı olarak da biliniyor.

Uzunluğu yaklaşık 2 km olan ve 40-80 metrelik bir genişliğe sahip vadi, özellikle kentin yoğun temposundan kaçmak isteyen İstanbulluların yeni keşfetmeye başladığı yerler arasında.

Ballıkayalar, şelaleleri, deresi, göletleri ve yemyeşil doğasıyla özellikle fotoğraf çekmeyi sevenlere birbirinden güzel kareler sunuyor. Kocaeli varışlı en ucuz otobüs firmaları listemiz için turna.com’da yer alan Kocaeli otobüs bileti sayfasına göz atın.

5. Şahindere Kanyonu, Balıkesir

Şahindere Kanyonu, çam ve kekik kokuları arasında nefesininizi açan bir yürüyüş yapabileceğiniz, Türkiye’nin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Kaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor.

Balıkesir’in Edremit ilçe merkezinin 26 km batısında, Altınoluk Mahallesinde yer alan kanyon bölgede yaşayan halkın daha çok piknik ve günübirlik ziyaretleri için tercih ettiği bir yer. Giriş ücretinin 4TL olduğu kanyonda 1 km uzunluğunda doğal bir yürüyüş parkuru ve bu parkurun sonunda bir şelale ve doğal gölet yer alıyor. Y

ürüyüş parkurunun orta ve üst zorluk seviyesinde olduğu Şahindere Kanyonu boyunca yürümek isteyenlerin deniz ayakkabısı ya da su geçirmez ve kaygan bir tabana sahip olmayan bir ayakkabı giymesi şart.

6. Tokatlı Kanyonu, Safranbolu

Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’da yer alan çok sayıda kanyondan biri. Aynı zamanda nefis bir seyir terası olan bölge, üç kanyonun birleşmesiyle oluşuyor. Şelaleler, kuş cıvıltıları, insanı ferahlatan tertemiz hava ve dahası. Her köşesi çok keyifli.

Bölgeye gelen ziyaretçilerin kanyon manzarasını izleyebileceği, seyir terasının zemini ise camla kaplı. Yükseklik korkusu olanlar için bir nevi cesaret testi. Yerden 80 metre yükseklikte, zemini cam olan bir platformdan Safranbolu’nun şahane doğasına bakıyorsunuz.

Tokatlı Kanyonunda paintballdan yürüyüşe, kamp ve çadır alanlarından atla gezmeye dek pek çok etkinlik var. Kış aylarında da ziyarete açık olan terasın manzarası, her mevsim ayrı güzel. Safranbolu otobüs bileti için turna.com sayfasını ziyaret edin.

Otobüs Bileti

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

BAKKA’dan Karabük’ün 6 Projesine Mali Destek

  • Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKKA) 2013 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Karabük'ten 6 proje uygulanmaya değer bulundu.
  • Toplam bütçesi 4 milyon 642 bin 479 lira 53 kuruş olan 6 projenin 3 milyon 146 bin TL 'si BAKKA tarafından hibe olarak karşılanırken, projenin yüzde 25'lik kısmı ise proje ortakları tarafından karşılanacak.
  • Karabük Valiliği Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi'nin proje yazımını yaptığı, Karabük İl Özel İdaresi tarafından BAKKA'ya teklif edilen ve İl Özel İdaresi'nin proje ortağı olduğu destek projelerinden “Tokatlı Kanyonu'nun Doğa Turizmi Altyapısını Güçlendirme” projesi, Karabük İl Özel İdaresinin proje ortağı olduğu Ovacık Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin “Karagöl Turizme Kazandırılıyor” projesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün “Engelsiz Yaşam Köyü” projesi için BAKKA ile sözleşme imzalandı.
  • Vali İzzettin Küçük'ün makamında gerçekleştirilen imza törenine İl Genel Meclis Başkanı Hüsnü Özcan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakan Eski, Ovacık Kaymakamı Bahattin Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Durmuş Ali Daldallı, BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel ile basın mensupları katıldı.

İmza töreni öncesi İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakan Eski, sözleşme imza aşamasına gelen üç projenin tanıtımını yaptı. Genel Sekreter Hakan Eski “Tokatlı Kanyonu'nun Doğa Turizmi Altyapısını Güçlendirme Projesi kapsamında kanyonda bulunan farklı iki noktadaki suyun taşınması ve tepeden akışa bırakılması suretiyle şelale oluşturulması, kanyonda bulunan mağaralara ahşap yürüyüş yolları, ziyaret parkuru yapılması ve kanyon içinde gölet yapılması hedeflenmektedir. Diğer bir projemiz olan Karagöl Turizme Kazandırılıyor Projesi kapsamında ise Ovacık İlçesi Küçüksu Köyünde bulunan Karagöl'ün içerisine iskele şeklinde yürüyüş yolları yapılacaktır. Ayrıca gölü gören hakim bir noktaya kafeterya yapılarak turizme kazandırılacaktır. Bugün imzalayacağımız üçüncü proje ise Engelsiz Yaşam Köyü Projesidir. Proje kapsamında Safranbolu İlçesi Yazı Köyünde bulunan tamamı hazine adına kayıtlı iken İfraz yapılarak ayrılan 25 dönümlük arazi üzerine 4 adet Engelli Yaşam Evi yapılacaktır.

Bu üç projenin toplam bütçesi 2 milyon 336 bin 666 lira 87 kuruş olup, bunun yüzde 25'lik kısmı olan 584 bin 534,32 TL'lik kısmı proje ortağı olarak İl Özel İdaremizce, yüzde 75'lik kısmı olan 1 milyon 752 bin 132,55 TL ise hibe olarak BAKKA tarafından karşılanacaktır” dedi.

Genel Sekreter Hakan Eski'nin imzalanacak projelerle ilgili kısa bilgiler vermesinin ardından bir açıklama yapan Vali İzzettin Küçük, mali destek gören 6 projenin bütçesi olan 4 milyon 642 bin 479,53 TL'nin Karabük için önemli bir rakam olduğunu vurgulayarak, “Tokatlı Kanyonu, gerçekleştirilecek olan şelale ve yapay gölet projesiyle Türkiye'nin en güzel gezilebilir kanyonu olacaktır. Terasıyla, yürüyüş parkuruyla, şelalesiyle, göletleriyle burası muhteşem bir yer olacaktır. Yine Engelsiz Yaşam Köyü projesiyle engelli ailelerimizin en önemli sorunlarından birisini çözmüş olacağız. Bu proje ilimizin önemli bir ihtiyacını da ortadan kaldırmış olacak. Hayırlı ve güzel bir iş olacak. Çünkü, engelli ailelerimizin en büyük sorunu ve sorusu kendilerine bir şey olduğunda çocuklarının ne olacağı düşüncesiydi. Böyle bir merkez ailelerin aklından bu soruyu kaldırmış olacak. Onlara uzun ömürler diliyorum ama başlarına bir iş geldiğinde çocuklarına burada en güzel ve en güvenli şekilde bakılacak. Sadece bu anlamda değil ailelerimiz çocuklarını buraya bırakarak birkaç günlük işlerini rahatça halledebilecekler, özel işlerini takip edebileceklerdir. Bu çok önemli. Çünkü bu çocukların bakımı çok zor, dolayısıyla aileler çocuklarını kimseye emanet edemiyorlar. Ama burası bu eksikliği giderecek. Karagöl turizme kazandırılıyor projesi ile de Ovacık ilçemizin önemli bir ihtiyacı giderilmiş olacak. Bu gölün turizme kazandırılması ilçeye büyük katkılar sağlayacaktır. Gölün etrafında çok güzel bir proje uygulanacak. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın ilimize katkısı bu üç proje ile sınırlı değildir. Toplam altı projemiz desteklenmeye hak kazanmıştır. Diğer üç projemiz ise; Eflani Belediyesi'nin Tarihi Taşhan Canlanıyor Projesi, Safranbolu Küçük Sanayi Sitesinin Enerji Dönüşüm Projesi ve Safranbolu Belediye Başkanlığı'nın Safranbolu Kent Park Projeleridir. Bu üç projenin toplam bütçesi ise 2 milyon 490 bin 401,77 TL'dir. Karabük bütün projelerle BAKKA nezdinde güzel bir yıl geçirdi. Ben başta BAKKA Genel Sekreterimiz olmak üzere İl Genel Meclis Başkanımız ve Üyelerine, İl Özel İdare Genel Sekreterimize, Ovacık Kaymakamımıza, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüze ve proje aşamasında destek veren Valiliğimiz AB Koordinasyon Merkezi personeline teşekkürlerimi sunuyorum. Projelerin Karabük'e ve ilçelerine hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Vali Küçük'ün konuşmasının ardından “Tokatlı Kanyonu'nun Doğa Turizmi Altyapısını Güçlendirme” projesi, “Karagöl Turizme Kazandırılıyor” projesi ve “Engelsiz Yaşam Köyü” projesinin sözleşmesi Vali İzzettin Küçük, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakan Eski, Ovacık Kaymakamı Bahattin Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Durmuş Ali Daldallı ve BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel tarafından imzalandı.

(YE-

You might be interested:  Karışık Kuruyemiş Hangi Tür?

22.05.2013 16: 09: 48

TSI

NNNN – KARABÜK

safranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyorsafranbolu tokatlı kanyonu turizme kazandırılıyor

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Karabük Uçak Bileti

Karabük  Türkiye'nin kuzeyinde Karadeniz Bölgesi'nde il. 2013 yılı nüfus verilerine göre nüfusu 230.251'dir.Karabük, 1937 yılına kadar, Safranbolu'ya bağlı Öğlebeli Köyü'nün 13 hanelik bir mahallesiydi 1935 yılında açılan Ankara-Zonguldak demiryolunun üzerinde yer alıyordu. Demiryolu ile taşıma imkânının varlığı ve kömür yataklarının yakınlığı nedeniyle, burada bir demir çelik fabrikası kurulması kararlaştırıldı. 3 Nisan 1937'de Atatürk'ün talimatıyla, İsmet İnönü, hâlâ Karabük'ün en önemli geçim kaynağı olan Karabük Demir Çelik Fabrikası'nın temellerini attı. Karabük, 6 Haziran 1995'te, Çankırı'nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak' ın Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye'nin 78. ili oldu. Karabük'ün Merkez ilçesi ile beraber 6 İlçesi, 2 Beldesi ve 270 Köyü bulunmaktadır. Karabük'ün futbol takımının ismi Kardemir Karabükspor'dur. Süper Lig'de mücadele etmektedir. Bugün Türkiye'nin en büyük demir çelik firmalarının kuruluş yerleri Karabük'tedir. Şehirde ayrıca ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından Kardemir bulunmaktadır. Şehrin plaka kodu 78`dir.

Bulak Mağarası Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde bulunan Bulak Mağarası Türkiye'nin en önemli mağaralarından biridir. 65-200 milyon yıl öncesine dayanan tarihe sahip olmakla birlikte üç kattan oluşmaktadır.

En alt katında her mevsim akış halinde olan bir dere bulunmaktadır ve burada çıkan sular Safranbolu'da içme suyu olarak tüketilmektedir. Orta katı ise 1200 metre uzunluğunda olmakla birlikte değişik renklerle oluşmuş damlataş, sarkıt, dikit ve sütunlar göz doldurmaktadır. En görkemli katı orta kattır.

Suyun açığa çıktığı kaynak giriş son katta bulunur. En çok araştırma yapılan ve turizm açısından fazlasıyla gelişmiş olan Bulak Mağarası insan sağlığına zararlı hiçbir madde bulunmamıştır. Kesinlikle görülesi bir yer olan mağara, her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Siz de farklı bir yolculuk yapmak isterseniz Bulak Mağarası ilginç görüntüsüyle size eşlik edecektir. Yıllardan beri oluşturduğu doğal güzellikleriyle hayranlığınızı kazanacak.

Şeker Kanyonu Şeker Kanyonu Karabük Yenice sınırları içerisinde bulunuyor. Toplam uzunluğu 6,5 km olan Şeker Kanyonu, doğaseverlerin sıklıkla kucaklaştığı yerlerden biri.

Kanyonun ilk 2 km'sine araçla ulaşılabiliyor, geriye kalan son 4,5 km'sinde yürümeniz gerekiyor, tabana kuvvet yani. Şeker Kanyonu'nda oldukça zorlu geçişler ve daralmalar bulunuyor. Hatta bazı yerlerini geçebilmek için yüzmek gerekiyor.

Kışın tüm kanyonu geçmeye kalkmak biraz zor anlayacağınız. Kanyonun yüksekliği 100 metreden başlıyor ve 250 metreye kadar yükseliyor. Bu nedenle Şeker Kanyonu'nun kaya tırmanışları için de fazlasıyla uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Kanyonun girişindeki asma geçit oldukça heyecan verici. Eğer yolunuz Karabük`e düşerse, bir doğa harikası olan Şeker Kanyonu'nu da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Tokatlı Kanyonu Safranbolu'nun tarihi eserlerin arasında huzur bulabileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz noktalardan biridir Tokatlı Kanyonu. 3 kanyonun birleşmesiyle oluşan bölge, son zamanlarda yapılan çalışmalarla turizme kazandırılıyor. Kanyonda bir cam terası yapılmıştır.

Bölgeye gelenlerin kanyon manzarasını kolaylıkla seyredebileceği teras, 80 metre yüksekliğindedir. Bunun yanı sıra; mağara kafeler ve şelale yapımına da başlanmıştır.

 Unesco Dünya Miras Listesi 'nde yer alan Safranbolu, turizm açısından önemli bir yeri olduğu için bölgeye gelen turistlerin rahatlıkla ziyaret edip doğal güzelliklerin tadını çıkaracağı Tokatlı Kanyonu, cezbeden manzarasıyla sizleri bekliyor.

Eski Pazar Karabük il sınırları içerisinde olan Eskipazar, antik çağlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerleşim alanıdır. Karadeniz ikliminin eşsiz güzelliklerini hala korumaya devam eden Eskipazar, köklü geçmişiyle hala yaşam alanı olarak kullanılmaya devam etmektedir.  Birçok alternatif sunan ilçe; doğa yürüyüşleri sunan parkurlarıyla ve kampçılık alanlarıyla spor aktiviteleri yapabileceğiniz bakir kalmış yerlerden biridir. Ayrıca Eskipazar, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi 'ne girerek koruma altına alınmıştır. Kazı çalışmaları sonucunda birçok kalıntıya rastlanmıştır ve burada Hadrianapolis Antik Kenti ortaya çıkmıştır. Özellikle Bizans döneminin etkileri olan antik kentin kilisesinin tabanında olan ve Anadolu'da sadece burada görülen cennetin dört kutsal nehrinin figürleri vardır; bu özelliği ile önemini daha da attırmıştır. 

Aynı zamanda bu bölge Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının bulunduğu Anıtkabir, Eskipazar'da bulunan sarı traverten mermer ocağından giden mermerler ile yapılmıştır. Kültür ve tarih gezisi için seçilebilecek en özel yerlerden olan Eskipazar, Yenice Ormanları 'nı da sınırında bulundurmaktadır.

Pek bilinmeyen bu bölge aslında birçok tarihi kalıntıyı ve kültürel yapısını içinde saklamıştır. Eskipazar'ın gizemlerle dolu çevresini ve barındırdığı doğal güzellikleri yakından gördüğünüzde fazlasıyla heyecanlanacaksınız.

Sizi şaşırtan birçok detayını keşfedenlerden biri siz olun ve bu gizemli yolculuğunuza ilk adımı atmak için hemen harekete geçin. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Yörük Köyü Karabük-Safranbolu'da bulunan Yörük Köyü, eski evleriyle ve görülmeye değer tarihi yapılarıyla son zamanların en çok ziyaret edilen gezi noktalarından biridir.

 Safranbolu'nun minyatürü gibi olan Yörük Köyü'nde en eski konak 450 yıllıktır ve konak “Onbaşıgil Evi” olarak adlandırılmaktadır. Köy, 1997 yılında koruma altına alınmış olup, Sit alanı olarak ilan edilmiştir. Yörük Köyü, Safranbolu ilçesine 20 kilometrelik bir mesafede yer alır.

 Köye girdiğiniz an koca bir açık hava müzesi sizleri bekliyor olacak. Evlerin duvarlarına gizlenmiş koca bir tarihe yolculuk yapmak sizleri fazlasıyla etkileyecek. Son zamanlarda sıkça ziyaret edilmektedir Yörük Köyü.

Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde yoğun bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir. Tescillenen 93 evin tarihi dokularını fotoğraflayıp ölümsüzleştirmek gezinizin en güzel anlarını oluşturacak.

Safranbolu Evleri Karabük'ün en güzel ilçelerinden biri olan Safranbolu, bilindiği gibi evleriyle meşhur turistik bir bölge. 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan Safranbolu Evleri, UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 tarihinde Dünya Kültür Mirası listesine alınmış.

Safranbolu Evleri'nin, Osmanlı döneminde çok uzun süre depremlere dayandığı rivayet ediliyor. Bu dayanıklılığın sebebi ise, evlerin toprağın dibine yapılmamış olması imiş. Her biri beyaz renkte olan Safranbolu Evleri, öyle bir dizayn edilmiş ki, birbirlerinin önlerini hiçbir şekilde kapatmıyorlar.

Eğer yolunuz bir gün Safranbolu'ya düşerse, Safranbolu Evleri'ni görmeden, fotoğraflarını çekmeden dönerseniz çok şey kaybetmiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Köprüllü Mehet Paşa Camii Karabük-Safranbolu'da bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camii, hem sahip olduğu tarihiyle hem de dış mimarisi ve iç dekorasyonuyla mistik bir çekim gücüne sahiptir. Cami, 1662 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa'nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Camiye ulaşmak oldukça kolaydır.

Çeşme Mahallesi'ndeki Safranbolu Çarşısı'nın içerisinde yer alır. 17. yüzyıl mimarisinin önemli örneklerinden biri olan cami, günümüze kadar iki kez restorasyon döneminden geçmiştir. Safranbolu'nun tarihi evlerinin arasında gezerken, rotanıza Köprülü Mehmet Paşa Camii'ni de dahil edebilirsiniz.

 

Bu kadar güzellikle dolu bu şehri görmek için hemen Bilet11.com sitemizden  veya 444 34 97 yada 0 212 603 53 00 bu numaralardan bize ulaşabilir Karabük uçak biletinizi hemen temin edebilirsiniz.

Karabük Tarihi Yerleri

Karabük-Safranbolu'nun ilgi çeken kanyonlarından biridir İncekaya Kanyonu.

Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği bölge, doğasının yanı sıra sahip olduğuİncekaya Su Kemeri'yle de dikkat çekmekte. Son zamanlarda turizmin daha fazla hareketlenmesi için kanyona bir seyir terası yapıldı. Camdan yapılan terastan İncekaya Kanyonu'nun tüm güzelliğine anında şahit olabilirsiniz. Kanyon, dik ve derin yamaçlardan oluşuyor.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Türkiye'nin zengin doğasının bir parçası olan Çitdere Tabiat Koruma Alanı, 721,5 hektarlık büyük bir alanı kapsamakta.

You might be interested:  Bebekler Ne Zaman Seyahat Edebilir?

Karabük'ün Yenice ilçesi sınırları içerisinde bulunan alanda çeşitli ağaç türlerine ev sahipliği yapmakta… Çam, sedir, ıstranca meşesi (dünyada ender rastlanan bir ağaç türü), gürgen, karaağaç, kayın, karaçam ve birçok ağaç türünün bulunduğu Çitdere Tabiat Koruma Alanı'nda hayvan çeşitliliği de fazladır. Bölgede geyik, karaca, kurt, sansar, vaşak, ayı, yavşan, yaban kedisi türleri görülmekte…

Sipahioğlu Konağı

Safranbolu'nun Yörük Köyü'nde bulunan Sipahioğlu Konağı, 300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Konakta 8 nesildir aynı aile yaşıyor. Fakat ikinci ve üçüncü katları müzeye çevrilmiş.

Safranbolu mimarisine sahip olan evin en üst katında konağın ağası otururmuş. İkinci kattaki misafir odasının bir kısmı ahşap duvarlı gibi görünüyor. Ahşabı çektiğinizde misafir banyosu ortaya çıkıyor. Konağın her bir penceresi birbirini görmeyecek şekilde inşa edilmiş.

Mümtazlar Gezi Evi

Safranbolu'nun geleneksel mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Mümtazlar Gezi Evi, 1888 yılında Müftü ve Müderris olan Ziya Efendi tarafından inşa ettirilmiştir.

Osmanlı Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan Mümtazlar Gezi Evi üç katlı olup haremlik ve selamlık bölümleri birbirinden ayrılmıştır. Evin üç girişi bulunmaktadır. Günümüzde müze olarak ziyaretlere açıktır.

 

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Karabük-Safranbolu'da bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camii, hem sahip olduğu tarihiyle hem de dış mimarisi ve iç dekorasyonuyla mistik bir çekim gücüne sahiptir.

Cami, 1662 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa'nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Camiye ulaşmak oldukça kolaydır. Çeşme Mahallesi'ndeki Safranbolu Çarşısı'nın içerisinde yer alır. 17. yüzyıl mimarisinin önemli örneklerinden biri olan cami, günümüze kadar iki kez restorasyon döneminden geçmiştir.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu'nun tarihi eserlerin arasında huzur bulabileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz noktalardan biridir Tokatlı Kanyonu.

3 kanyonun birleşmesiyle oluşan bölge, son zamanlarda yapılan çalışmalarla turizme kazandırılıyor. Kanyonda bir cam terası yapılmıştır. Bölgeye gelenlerin kanyon manzarasını kolaylıkla seyredebileceği teras, 80 metre yüksekliğindedir. Bunun yanı sıra; mağara kafeler ve şelale yapımına da başlanmıştır.

Yörük Köyü

Karabük-Safranbolu'da bulunan Yörük Köyü, eski evleriyle ve görülmeye değer tarihi yapılarıyla son zamanların en çok ziyaret edilen gezi noktalarından biridir.

Safranbolu'nun minyatürü gibi olan Yörük Köyü'nde en eski konak 450 yıllıktır ve konak “Onbaşıgil Evi” olarak adlandırılmaktadır. Köy, 1997 yılında koruma altına alınmış olup, Sit alanı olarak ilan edilmiştir. Yörük Köyü, Safranbolu ilçesine 20 kilometrelik bir mesafede yer alır.

Köye girdiğiniz an koca bir açık hava müzesi sizleri bekliyor olacak. Evlerin duvarlarına gizlenmiş koca bir tarihe yolculuk yapmak sizleri fazlasıyla etkileyecek. Son zamanlarda sıkça ziyaret edilmektedir Yörük Köyü. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde yoğun bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir.

Katır Yolu

Dünya Miras Listesi'ne adını yazdıran Safranbolu, Karabük ilçesinin en gelişmiş ve aynı zamanda tarihini gözler önüne seren ilçelerinden biridir. Safranbolu gezinizde keşfedeceğiniz çok nokta olacak. İncekaya Su Kemeri,Bulak Mağarası, Safranbolu Hıdırlık Tepesi, tarihi evleri…

Bir de trekking yapanlar için tarihi Katır Yolu ile bilinir Safranbolu. Safranbolu-Eflani arasındaki Katır Yolu toplamda 33 kilometredir.

Özellikle sonbaharda tercih edebileceğiniz bu tarihi yol üzerindeki çeşmeler, taş kemer köprüler ve kanyonlar yolun tarihini gözler önüne serecek.

Her adımınızda farklı bir doğal güzellik ve tarihi değer göreceğiniz Katır Yolu'nda her şeyi doya doya yaşayacaksınız.

Yolun en etkileyici geçiş noktası, Kirpe Kanyonu üzerindeki Malagöz Köprüsü'dür.

İncekaya Su Kemeri

Karabük'ün güzelliklerinin küçük bir parçasını oluşturan İncekaya Su Kemeri, Sultan lll. Selim'in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Su yönünden oldukça zengin olan Safranbolu, mimarisinde de, evlerin içerisine ve avlu kısmına yapılan havuzlar ve sebillerle de bu durumu yansıtmışlardır.

116 metre uzunluğunda olan İncekaya Su Kemeri, 6 yuvarlak kemerden oluşmuş görkemli bir yapıya sahiptir. Yapımında yontma ve moloz taşı kullanılan bu önemli yapıt görülmeye ve gezilmeye değer yerler arasında yer almaktadır.

 

Bulak Mağarası

Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde bulunan Bulak Mağarası Türkiye'nin en önemli mağaralarından biridir.

65-200 milyon yıl öncesine dayanan tarihe sahip olmakla birlikte üç kattan oluşmaktadır.

En alt katında her mevsim akış halinde olan bir dere bulunmaktadır ve burada çıkan sular Safranbolu'da içme suyu olarak tüketilmektedir.

Orta katı ise 1200 metre uzunluğunda olmakla birlikte değişik renklerle oluşmuş damlataş, sarkıt, dikit ve sütunlar göz doldurmaktadır. En görkemli katı orta kattır. Suyun açığa çıktığı kaynak giriş son katta bulunur.

Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük ilinin Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti, yapılan araştırmalara göre Roma dönemi 4. yüzyılda kurulmuş bir yaşam alanıdır.

İlçe merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta olan antik kent, zengin kalıntıları günümüze taşımış önemli bir kenttir. Başka hiçbir antik kentte rastlanmayan özelliklerinin dışında, henüz gün ışığına çıkmamış daha çok kalıntı olduğu bilinmektedir.

Sütun başlıkları, surlar, kiliseler, kaya mezarları, gözyaşı şişeleri, mahsenler, ve su sarnıçları bulunan Hadrianapolis Antik Kenti'nde tarih kitaplarında geçen para basımı için bir darphane kurulmuştur; fakat yeri bulunamamaktadır. İlgi çekici mozaikleriyle, sütunlarıyla ve freskleriyle hala göz doldurmaya devam eden Hadrianapolis Antik Kenti, tarihi gezi alanı için inanılmaz güzellikte bir bölgedir. 

 

Eskipazar

Eskipazar

Karabük il sınırları içerisinde olan Eskipazar, antik çağlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerleşim alanıdır. Karadeniz ikliminin eşsiz güzelliklerini hala korumaya devam eden Eskipazar, köklü geçmişiyle hala yaşam alanı olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Birçok alternatif sunan ilçe; doğa yürüyüşleri sunan parkurlarıyla ve kampçılık alanlarıyla spor aktiviteleri yapabileceğiniz bakir kalmış yerlerden biridir. Ayrıca Eskipazar, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne girerek koruma altına alınmıştır.

Kazı çalışmaları sonucunda birçok kalıntıya rastlanmıştır ve buradaHadrianapolis Antik Kenti ortaya çıkmıştır.

Özellikle Bizans döneminin etkileri olan antik kentin kilisesinin tabanında olan ve Anadolu'da sadece burada görülen cennetin dört kutsal nehrinin figürleri vardır; bu özelliği ile önemini daha da attırmıştır.

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları

Türkiye'nin güzelliklerinden olan Yenice Ormanları,Karabük il sınırları içerisindedir. Her mevsim gidilebilecek bir yer olan Yenice Ormanları için belediye tarafından çalışmalar yapılmıştır. 5 kamplı, 15 yürüyüş ve 7 bisiklet rotası mevcuttur.

İçinde hayvan ve bitki türleri oldukça fazladır. Yürüyüşünüz sırasında ceylanların ve geyiklerin ayak izleriyle karşılaşabilirsiniz.

Özellikle sonbahar mevsiminde orman renk renk bir örtü çeker üzerine. Siz ormanın en tepesine çıkarak bu muhteşem manzaraya şahit olabilirsiniz. İçindeki şelalelerle ve güllerle daha bir zengin görünür. Orman büyüktür ama bu sizi korkutmasın. Ormanın içinde kaybolmanızı önleyecek yön levhaları bulunmaktadır. 

 

Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu'ya 8 Km. mesafedeki Bulak köyü sınırları içerisinde yer alan Bulak Mencilis Mağarası, 6042 m. uzunluğundadır. Şu an ziyaretçiler 400 m'.lik kısmını ziyaret edebilmektedir.

Mağara içerisindeki sarkıt, dikit, sütun ve duvarları ile görülmeye değer zenginliktedir.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

2006 yılında hizmete açılan müze, Safranbolu'ya ait her türlü tarihi bilgi, belge ve eşyayı bünyesinde barındıran tarihi bir konakta hizmet veren bir müzedir.

Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası

Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası

Yemeniciler Çarşısı Arastası, Safranbolu'da görmeniz gereken tarihi bir yerdir. Eskiden günümüzdeki alışveriş merkezlerinin işlevini gören bu çarşılar, Safranbolu gibi turistik yerlerde ilgi çekici olması nedeniyle restore edilip ayakta tutulmaya çalışılmaktadır.

  • Safranbolu'ya özgü hediyelik eşyaların satılıdığı küçük dükkanlar, lokantalar, kahvehaneler ve unutulmaya yüz tutmuş bir kaç el ustalığının icraa edildiği işyerlerinin yer aldığı çarşı, yaz-kış akşam saatlerine kadar yerli yabancı turistlerin keyifle gezdiği bir yerdir.
  • Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi
  • Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi
  • 1984 yılında ziyarete açılan Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi'nde demir-çelik ile ilgili malzeme ve resimler sergilenmektedir.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi

Safranbolu Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi, Safranbolu'ya Kastamonu tarafından geliyorsanız, şehrin girişinde sağda yüksekçe bir tepede bulunan yerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *