Pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

İkimiz de buraya en son annelerimizin elini tutarak gelmişiz. Hala ayağımı travertenlere ilk kez bastığımda parmaklarımın arasından sızan o yumuşacık tortunun hissiyatını bu yaşıma kadar unutamadım…

Sonra o sıcacık anılarımız ezildi, bir sızıya döndü ekranlardan bir UNESCO Dünya Mirası olan Pamukkale’nin kararmış, tahrip olmuş haberlerini senelerce izlerken.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Yıllar sonra, sevgili eli tutarak, sanki anılarımızın çalınacağından çekinerek tekrar Pamukkale’ye geldik. En kötüsününe hazır, en iyisini dileyerek indik arabadan.

Sevinçle söylemek isteriz ki, Pamukkale tekrar bembeyaz. Tekrar bizim gibi heyecanlı, büyülenmiş çocuklar yüzüyor içinde.

Tekrar kazındı anılarımıza travertenlerde yürürken parmak aralarımızdan sızan o incecik beyaz tortunun hissi…

Bu kadar duygusallık yeter (zaptedemedik), şimdi bilgilendirici kısma geçiyoruz. ????????

Pamukkale Seyahati Planlaması – Gelmeden Önce

Pamukkale’ye uçakla gelecekseniz, Denizli Çardak Havalimanı’na ineceksiniz. Denizli şehir merkezi de Çardak Havalimanı’na arabayla 1 saatlik mesafede kalıyor.

Uçak biletinizi almadan önce mutlaka farklı havayolu firmalarının bilet fiyatlarını karşılaştırın deriz. Aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Denizli Çardak Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.

Pamukkale’de Seçtiğimiz Oteller ve Evler

Açık söylemek gerekirse biz Pamukkale’de fiyatları da, servis kalitesini de “ne de olsa aynı turist bi daha buraya gelmeyecek” kafasında bulduk. Marketinden restoranına piyasa fiyatlarının üzerinde her şey. Bazı işletmelerde hem lezzet, hem fiyat ve servis anlamında mutsuz olabilirsiniz. İki opsiyon var, 1.

Kendi yemeğinizi getireceksiniz ve Pamukkale’de gecelemeyeceksiniz, 2. Bir gün için kaderinize razı olacaksınız. ???? Pamukkale’deki oteller genellikle termal hizmetler veren işletmeler oluyor. İsterseniz Denizli’de kalıp buradan günübirlik gidip gelebilirsiniz.

Bizim Pamukkale’den önerdiğimiz otelleri ve kiralık diğer seçenekleri aşağıda bulabilirsiniz.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Pamukkale’de termal sudan gelen yenilenme hissini yaşayabileceğiniz bir seçenek. Tesiste hamam, sauna, jakuzi, buhar odası, tuz odası, termal havuzlar, açık havuz ve masaj olanakları bulunuyor. İncelemek için TIKLAYIN.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Richmond Pamukkale Thermal, Pamukkale’deki diğer otellere kıyasla yüksek fiyatlı. Otelde, termal hizmetler, kaplıca, spa, kapalı havuz var. Kahvaltı ücrete dahil. 2-3 kişilik standart odalara sahip. İncelemek için TIKLAYIN.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Venüs Otel, Pamukkale’de oda-kahvaltı hizmet veren, havuzlu, bahçe içinde bir otel seçeneği. Odalarda wifi, tv, klima var. Evcil hayvan da kabul ediyor. İncelemek için TIKLAYIN.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Melrose House da yine Pamukkale’de 2 kişilik odalar sunan, havuzlu bir otel. Kahvaltı dahil hizmet veriyor. Evcil hayvan kabul ediyor. Odalarında wifi, tv, klima var. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Pamukkale’deki tüm otelleri ve evleri inceleyebilirsiniz.

– Pamukkale’deki KİRALIK EVLER ve VİLLALAR için TIKLAYIN.
– Pamukkale’deki tüm OTELLER için TIKLAYIN.

Fiyat karşılaştırmasını kişi başı maliyetlere göre belirliyoruz. Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.

Pamukkale’de Kamp

Biz karavanımızı 7 gün Pamukkale’ye bağlı ama Pamukkale’den uzak ve sakin olan, efsane gün batımı ve gece manzaralı Honaz’daki Tepe Camping‘e çektik. Burada fiyatlar gayet makuldü.

Araba Kiralamak Gerekir mi?

Denizli ve Pamukkale’de gezilecek yerlerin her biri ayrı yerde. Gezilecek görülecek yerlerin hepsi de merkezin dışında kalıyor. O nedenle de Denizli’yi hakkıyla gezmek niyetindeyseniz altınızda araç olması şart. Denizli Çardak Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

PAMUKKALE TRAVERTENLERİNİN OLUŞUMU

Efendim, Pamukkale termal su anlamında çok zengin bir bölge. Zaten Pamukkale 2300 yıldır spa / şifahane olarak kullanılıyor.

 Hatta hemen bitişiğindeki Hierapolis Antik Kenti’nin zengin ve önemli bir şehir olmasında bunun çok büyük etkisi olmuş.

Farklı coğrafyalardan insanlar buraya şifa bulmaya ya da emekliye ayrılan zengin patronlar ömürlerini burada tamamlamaya gelirmiş. Şu an da kuru ve kaşıntılı bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Pamukkale’ye bu beyaz görüntüsünü veren de bu termal sular ve içindeki mineraller. Bölgedeki termal suların sıcaklığı 35 ile 100 arasında değişiyor.

Oksijenle temas edince sudaki kalsiyum karbonat reaksiyona giriyor ve çökeliyor. Travertenlerin içinde ayağımızın altında hissettiğimiz o tortu da bu zaten. Zamanla bu jel kıvamındaki tortu sertleşiyor ve travertenleri oluşturuyor.

 Aynı şekilde üzerinden aktığı yerleri de kaplamaya başlıyor.

Daha bilimsel ifade edecek olursak: Kalsiyum Hidrokarbonat açısından zengin termal su, yüzeye çıktığında oksijenle temas ediyor, bu temasla suyun içindeki Karbondioksit ve Karbon Monoksit uçuyor ve geriye sadece Kalsiyum Karbonat kalıyor.

Çökelen Kalsiyum Karbonat zamanla üst üstte birikerek ve katılaşarak (çünkü başlangıçta bu çökelme jel kıvamında oluyor) travertenleri oluşturuyor.

Bölgede 35 ile 100 C arası sıcaklıklarda toplam 17 termal su kaynağı var ve bu sular kaynaktan çıktıktan, travertenleri oluşturdukları alana dökülene kadar ortalama 240 – 300 m yol katediyorlar ve geçtikleri yerleri zamanla beyaza boyuyorlar.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

PAMUKKALE TRAVERTENLERİNİ KORUMA ÇABALARI

Pamukkale Travertenleri bildiğiniz üzere Türkiye’nin Kapadokya gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ikinci doğal sit alanı.

UNESCO, bu unvanı veriyorsa onun en iyi şekilde korunmasını da bekliyor ve yapılan uygulamaların kitaba uygunluğunu da her zaman denetliyor. Kısacası unvanı verip peşini bırakmıyor.

Hatta eğer koruma kriterlerine uyulmuyorsa o yerler listeden bile çıkartılıyorlar. Bu unvanı kaybedenler hem büyük bir fondan oluyor, hem de turizm potansiyelleri düşüyor.

Pamukkale UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girip de, dünya çapında  isim yapmaya başladığı 80’ler sonu 90’lar başı yıllarda, travertenler, parlayan turizmden pay kapmak isteyen bilinçsiz iştahlara kurban gitmiş.

Pamukkale’nin dibine yapılan otellerin yarattığı kirlilik, yeraltı sularının kirlenmesi, yanlış imar izinleri, günden güne artan ziyaretçilerin henüz katılaşmamış kalsiyum katmanları üzerinde gezip onların gerektiği şekilde birikmesine engel olması, Pamukkale’yi karartmış.

You might be interested:  Limak Otel Sahibi Kim?

Pamukkale karardıkça, biz de karalar bağlamıştık.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Oteller kısmı 90’lı yıllarda çözüme kavuşmuş. 20 yıl öncesine kadar oteller, Pamukkale Travertenleri’nin neredeyse içine kadar girmiş vaziyetteymiş.

Fakat ortaya çıkan hava kirliliği ile travertenlerin kar beyazı rengi gittikçe solmaya başlayınca devlet travertenler çevresinde imar iznini de bölgedeki otelleri de kaldırmış.

Bu nedenle artık kaplıca turizmi otelleri, travertenlerin birkaç km aşağısında yer alıyor.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Ayrıca travertenler ve Hierapolis bölgesine girişler de UNESCO koruma yaptırımları doğrultusunda yeniden düzenlenmiş. Mesela acil durumlar dışında alana özel araçların girmesi yasak. Belediye merkezden buraya toplu taşıma seferleri başlatmış. Alana araç giriş çıkışları travertenlerden uzaklaştırılmış.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ GİRİŞ ÜCRETİ, ULAŞIM VE TÜYOLAR

Pamukkale Travertenlerine Ulaşım

Özel aracınızla
Denizli Merkez’den D585 yolundan kuzeye, Pamukkale istikametine doğru gidiyorsunuz.

Toplu taşıma

Buraya ulaşmak için ister Denizli otogardan Pamukkale minibüslerine binebilirsiniz.

Pamukkale Travertenlerine Giriş Ücreti

Travertenler, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz aynı kompleksin içinde. Giriş Müzekart’a ücretsiz. Bu ücret tüm Pamukkale’yi ve Hierapolis Antik Kenti’ni gezmeyi, ve Antik Havuz’u seyretmeyi kapsıyor.

Eğer Antik Havuz’da yüzmek isterseniz, ki kesinlikle kaçırmamalısınız, havuzda yüzmek için ayrı bir ödeme yapmanız gerekiyor ve müze kart geçmiyor. Sadece yüzmek isterseniz bilet almak zorundasınız, yoksa sadece görmek ve fotoğraflamak için havuz kenarındaki tesise giriş ücreti yok. Görmeden gitmeyin.

ÖNEMLİ HATIRLATMA! Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenlerine Müzekart sahiplerinin yılda 2 kez, Müzekart+ sahiplerininise sınırsız giriş hakkı var.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Gün ve Saatleri

Ören yeri Haftanın her günü açık. Sadece müze kısmı Pazartesi günleri kapalı. Normalde Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenleri yaz kış 8.00’de açılıp, Nisan -Ekim arası 21.00’de, Kasım – Mart arası 17.00’de kapanıyor.

Gününüzü Böyle Planlayın

Tüm alanı gezmek için kafadan 4-5 saati gözden çıkarmalısınız. Ören alanının 3 girişi var ama biz oradayken sadece 2’si açıktı.

 Önce üst kapıdan (güney kapısı olarak biliniyor) girip, önce Hierapolis Antik Kenti‘ni gezip, sonra Antik Havuz’da yüzüp,  sonra travertenlere geçin deriz.

 Gün batarken travertenlerde olmanızı şiddetle tavsiye ederiz, gökyüzünüzün renkleri travertenlere yansıyor ve öğlen göründüğünden çok daha etkileyici görünüyor.

Yanınıza Alın

– Plastik torba, çünkü ayakkabılarınızı çıkartıp yanınıza almanız gerekecek.
– Havuza girmek için havlu. Islak mayolar için poşet.
– İçeride 2 cafe var. Traverten manzaralı olan da sadece sandviç ve içecek var. Antik Havuz kenarındakinde de hamburger, döner, ton balıklı salata gibi şeyler de var. Ancak yemekler vasat ve pahalı. Suyunuzu, yemeğinizi alıp da gelmenizi öneririz.

– Müzekartınız, yoksa çıkartmak için kimliğiniz.

Pamukkale’ye Gelmişken Bunları Kaçırmayın

 • ✔ Pamukkale Travertenleri’nin hemen arka tarafındaki antik bir Frigya kenti olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘ndeki Hierapolis Antik Kenti‘ni görmeden buradan ayrılmayın deriz.
 • ✔ Hierapolis Antik Kenti içindeki 23 yüzyıllık Antik Havuz, nam-ı diğer “Kleopatra Havuzu” en kaçırılmaması gereken deneyimlerden.
 • ✔  Hemen 5 km uzaktaki Laodikeia Antik Kenti hala ayakta duruyor ve etkileyici bi yer.
 • ✔  Ne yalan söyleyelim kaplıca tatili hiç bize göre değil ama buradan 5 kilometre uzaktaki Karahayıt Kaplıcaları Denizli’nin ünlü yerlerinden olduğu için yazmasak olmazdı.

Microlight ile Denizli’yi tepeden seyredebilirsiniz.

Ancak travertenlerin üzerinden uçuş yasaklandığı için çaprazdan seyredebileceksiniz. Aynı zamanda yamaç paraşütü de var ama bizim tercihimiz microlight.
http://flypamukkale.net/

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ NEREDE?

Denizli merkeze 18 km uzaklıkta olan Pamukkale Travertenleri, Pamukkale İlçesi’nde bulunuyor. Denizli merkezden gelmek için D585 yolundan kuzeye doğru gidiyorsunuz. Zaten yol boyunca Pamukkale/ Hierapolis yönlendirmeleri var.(Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale aynı ören alanındalar) Konum için tıklayın.

Denizli-Beyaz İnci Pamukkale! Benzersiz Güzellikleriyle Görenlerin Hafızalarında Yer Edinen Pamukkale, Güzellikler Diyarı

Anadolu yarımadasının güneybatısında, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasındaki bir kavşak noktası olan Denizli’de yer alıyor. Yıl boyunca, her mevsim ziyaret edilebilen Pamukkale, ideal zamanı olan Nisan-Haziran ayları arasında. Tarihi M.Ö.

3000'li yıllara dayanan Denizli, tarihi boyunca birçok medeniyetin hüküm sürdüğü önemli yerlerden biri olmuştur. Kaplıcalarıyla, tarihi ve doğa gezi noktalarıyla günümüzde önemini hala korumaktadır. Her yıl binlerce Turist’in ziyaret ettiği Beyaz İnci Pamukkale bu sene Pandemi dönemimin’de kapalı kaldı.

Kapalı kalma süresinde suları azalan, traventer’leri sararan Pamukkale eski haline döndü,demek ki! İnsanlar olarak ne kadar çok doğa’ya zarar veriyormuşuz. Ziyaretim esnasında bir çok şeyi eleştirmiş’tim. Para odaklı bir ziyaret kurgusu hakimdi. Ayrıca çok pis ve kirliydi.

Özellikle Antik Havuz suyu nerdeyse bulaşık suyu rengini almıştı. Travertenler suyu azalmış, çoğu yer ise kapatılmıştı.Traventerlere yakın olan büfeler çok ama çok pahalıydı.0,5 lt su 10₺, redbull 0,33cl 25₺, Dondurma’nın topu 10₺ satılıyordu. Denetimsiz, kontrolsüz bir yönetim vardı.

İnşallah Denizli’de bulunan bu Beyaz İncimiz bundan sonra daha hijyenik, daha hesaplı ve daha kontrollü bir şekilde işletilir. Bölgeyi sevdiğim için sizlere anlatmak istedim, yolunuz düşer ise mutlaka ziyaret edin.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Pamukkale, Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden. Ülkemizde en çok yerli ve yabancı ziyaretçi alan ören yeri konumunda.Menderes Nehri Vadisi’nde, doğal bir sit alanı olan Pamukkale, bembeyaz travertenleriyle ziyaretçilerini bir gelin gibi karşılıyor.

Nadide bir şaheser olan Pamukkale, Denizli il sınırları içerisinde ve kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Menderes Nehri kıyısında ve 100 metre yüksekliğe sahip Pamukkale Travertenleri‘ni Denizli’nin birçok noktasından görmek mümkün. Pamukkale, kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden meydana geliyor.

Bin yıldır kaplıca hizmet veren doğa şaheserinin terasları, kaplıca suyundan çökelmiş karbonat minerallerinden oluşuyor. 400 bin yıl önce meydana gelen bir dizi depremle, Büyük Menderes havuzunda termal suların oluşturduğu travertenleriyle eşsiz bir manzaraya sahip olan Pamukkale, ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Kalsiyum karbonatla doymuş olan su, güneşin altında buharlaşıyor. İlk etapta ortaya çıkan jel halinde beyaz travertenlerin pamuksu görüntüsünün ardından yapı katılaşarak yüzeyi kristalleşmiş kayalara dönüşüyor.

Travertenlerinin ilk halinin yumuşaklığı ve pamuk gibi beyaz renkli oluşu nedeniyle Pamukkale adını alan bölgede, 35-100°C sıcaklık değerleri aralığında 17 sıcak su alanı bulunuyor. Kaynaktan çıkan termal su, 320 metrelik bir mesafeyi kat ederek traverten başına geliyor. Buradan da traverten katmanlarına dökülerek 240-300 metre kadar daha yol kat ediyor.

Hierapolis Antik Kenti; 1988’den bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ile iç içe. Yalnızca ülkemizin değil dünyanın da en önemli antik kent bölgelerinden olan Hierapolis Antik Kenti, tıpkı travertenler gibi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Bergama Krallığı’nın günümüze bıraktığı eşsiz antik miras, kurulduğu MÖ 197’de bile termal kaynakları ve şifalı özellikleriyle ünlüydü. Cehennem Kapısı, Pluto’s Gate veya Ploutonion adıyla tanınan mağara Hierapolis yakınlarında yer alıyor.

Tanrı Plouton ve eşi Persophone’nin hüküm sürdüğü yeraltı dünyasının giriş kapısı olarak kabul edilen mağaradan sızan karbon dioksit gazıyla boğulan hayvanlar, rahipler tarafından kurban ediliyordu.

İsmini içinden termal suların ve kendisine yaklaşan canlıların ölümüne neden olan gazın (karbondioksit) çıktığı bir mağaranın varlığından alan Hierapolis, “Kutsal Kent” anlamına geliyor. MÖ 133’te ve MS 60’ta yaşanan depremler, dünyanın tapınaklarıyla tanıdığı kenti yıkmışsa da daha sonra Romalılar tarafından tekrar inşa edilmiş.

Pamukkale Travertenleri; Pamukkale’de gezilecekler arasında Pamukkale travertenlerini belirtmemize gerek yok sanırım. Çünkü Pamukkale’ye gitmişken elbette Pamukkale’nin o bembeyaz sembolünü görmeden dönmezsiniz.

Bu travertenler kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile meydana gelen kaya parçalarıdır aslında. Burada yer alan termal su hava ile buluştuğunda bu kayacıkların üzerinde kalsiyum karbonat bırakır.

İşte Pamukkale travertenlerinin o eşsiz pamuk gibi görüntüsü buradan gelir.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Pamukkale Antik Havuz; Şifa kaynaklarımızdan biridir burası, Kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, raşitizm gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir buradaki şifalı su.

Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Antik Roma’dan kalan Hierapolis kutsal antik şehir ise üst kısımda yer alıyor. 5-10 kilometre uzaklıkta bulunan Laodikya antik kenti de gene burada gezebileceğiniz özel ve tarihi yerler arasında.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Pamukkale'ye Nasıl gidilir!

Denizli kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Denizli kent merkezine 63 kilometre uzaklıkta yer alan Denizli Çardak Havalimanı’ndan merkeze, otobüs, servis, taksi ve araç kiralama gibi ulaşım imkanlarıyla gidebileceğiniz gibi, özel aracınızla da gitmeniz mümkün.

Buradan 20 km daha devam ederek Pamukkale Ören Yeri’nde olabilirsiniz. Denizli’ye kara yoluyla ulaşım düşünürseniz, Ankara-Denizli arası 488 kilometre, İstanbul-Denizli arası 633 kilometre ve İzmir-Denizli arası 268 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Özel aracınızla gelebileceğiniz gibi Türkiye’nin pek çok kentinden direkt Pamukkale’ye gelen otobüs seferleri mevcut.Kent merkezindeki otogardan Pamukkale’ye ulaşım da çok rahat. Her 20 dakikada bir hareket eden şehir içi minibüslerle ören yerinde olabilirsiniz.

Yine merkezdeki tren garından demiryolu vasıtasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile bağlantı mevcut.

Pamukkale’de termal oteller

Bembeyaz travertenleri ile meşhur Pamukkale Termal Otelleri de çok meşhurdur. Burası her mevsim ziyaret edebileceğiniz bir yer olduğu için yaz kış belli bir turist yoğunluğuna sahiptir.

Konaklama denilince herkesin bir otelden beklentisi farklıdır. Kimi merkeze çok yakın bir otelde konaklamak ister, kimi ekonomik bir otel olsun ister, kimi ise çok lüks bir otel ister.

Bu nedenle Pamukkale Termal otel tavsiyesi ile ilgili otelleri aşağıdaki şekilde yazmayı tercih ettim.

Mustafa Otel, Bellamaritimo Otel, Dört Mevsim, Aspawa Pansiyon, Sinter Terasse, Kale Otel ve Pamukkale Otel.

Denizli'nin travertenleri ile ünlü ilçesi Pamukkale, görsel ziyafetinin yanında damağınızı da şenlendirecek birçok lezzete ev sahipliği yapıyor.

Genel olarak Denizli'nin sebze ve et ağırlıklı yöresel yemeklerini deneyimleyebileceğiniz Pamukkale'de; keşkek, Buldan kapaması, güveçte mantar, kuzu kapama, ayran ufaklaması, un çorbası, yoğurtlu patlıcan gömmesi ve et kapaması gibi başlıca yöresel yemekleri denemenizi tavsiye ediyorum.

Pamukkale'ye geldiğinizde; yemek yenilecek yerler nerelerdir diye merak ediyorsanız, sizler için sıraladığımı popüler Pamukkale restoranlarına gidebilirsiniz.

pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü

Kayaş Restoran & Bar: Buranın et yemekleri gerçekten de inanılmaz lezzetli. Pamukkale'nin Kale Mahallesi'nde yer alan Kayaş Restoran & Bar, sevimli bir aile tarafından işletiliyor. Dilerseniz kahvaltı için de tercih edebileceğiniz bu restoran, Denizli'nin lezzetli şaraplarını da denemeniz için ideal bir yer.

White House Restoran: Samimi ve temiz bir mekan arıyorsanız White House Restoran, tercih edebileceğiniz bir diğer alternatif. Pamukkale'nin merkezinde yer alıyor ve oldukça lezzetli yemekler servis ediyorlar.

 • Lamuko's Lokanta: Pamukkale'ye gelip de farklı tatlar arayışında olanlar, Kale Mahallesi'nde hizmet veren bu Uzakdoğu lokantasını tercih edebilirler.
 • pamukkale hierapolis antik kent tiyatrosu hayata döndü
 • Haluk Levent’in şarkı sözlerinde olduğu gibi;  

Koşarak Geldim Teninin Beyazına Çocukken Vuruldum Ben Ak Saçına Killiydin Kirlenmemiştin Daha

Büyüdüm Gördüm Görmez Olaydım Ah

Kül Düşmüş Karına Kor Düşmüş Yarına Senin Beyazına Hasret Kaldım Pamukkale Ne Tükenmiş Harika Gördüm Ben Sen Kal Orda

Dün Vardım Yarına Umudum Yok Pamukkale

“Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şey!”

Hierapolis

 • Girişi Şubat 2018 itibari ile 35 Lira.Bu fiyat olmasına çok kızdım, 4 kişilik bir aile geldi ve girmeden geri döndüler. Halbuki muhteşem bir tarih yatıyor burada; hepimizin görmesi gereken..Jun 20 önce olumlu oy verildi
 • Büyüleyici güzellikte. Çoook geniş bir araziye yayılmış. Zamanında böyle bir şehir nasıl inşa edilmiş insan hayrete düşüyor. Tek eksik girişte harita/broşür verilmemesi.Jul 13 önce olumlu oy verildi
 • Efes ve Side'den sonra favori 3.Antik Kentim.Günümüze oldukça korunmuş şekilde ulaşması sayesinde taş ve sütun yerine tarihi yapı ve mezarları görebiliyorsunuz.Antik Tiyatrosuda çok güzel çok beğendim2 hafta önce önce olumlu oy verildi
 • Harika bir antik şehir
 • Bu kadar önemli lokasyonlarda olan kentlerde para tuzakları olması traji komik.antik havuz girişine 32₺ alınıyor olması,halkın ve rehberlerin dahi canını sıkıyor.Güzellikler ve kültür ulaşılır olsun.
 • Travertenleri baştan sona yürüdükten sonra antik havuza ve ardından antik tiyatroya ulaşıyorsunuz. O tepeyi tırmanın buna değer ????????????
 • Güney kapıdan girerek antik kenti daha rahat dolaşırsınız.gezmek için büyük bir alan, golf arabalarından kiralayın.Mayonuzda yanınızda ise antik havuzdaki şifalı suda yüzmek baya eğlenceli 🙂
 • Bu kadarini gercekten beklemiyordum. Cok begendim. Restorasyon sonrasi tiyatro muazzam olmus. Sanat eseri bir antik kent
 • Yenileme ve arkeolojik çalışmalar ile çok güzel olmuş. Girişte 35 tl ücreti var.İçerideki arkeoloji müzesine para alınması uygun değil. Giderken yanınızda mayo götürürseniz mutlaka antik havuza girin.
 • Cok buyuk ve harika bir tarihi alan. Travertenlere ve şehre hakim bir konumda. Travertenlerden daha fazla ilgi gosterilmesi gerektigi ve muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir yer oldugu fikrindeyim.
 • Bu muthis yer surekli yeni kazilarla gittikce buyuyor. Mutlaka gidin ve hatta birdaha gidin. Tarihin icinde kaybolun. En az bozulmus antik kentin sokaklarinda gezin. Memleketimizin geçmişinde kaybolun
 • Antik kent ve ozellikle antik tiyatrosu buyuleyici…3.yy bizans donemine ait essiz kalintilari gormek icin travartenlerin yanindaki bu tarihi kent mutlaka ziyaret edilmeli.
 • Muhteşem Hierapolis ve antik çağlardan beri tekstilin başkenti Denizli! Tekstilin başkentinden en uygun fiyatlar ve çok daha fazlası www.denizlice.com' da!
 • Hıristyanlığın ilk yedi klisesinden biri olarak tarihte yer alan kutsal mekan ve eşşiz güzelliğiyle göz kamaştıran travertenlerin biz insanlara sunduğu tarihsel mekan
 • Giriş ücreti 35₺, müzekarta ücretsiz.müze kart çıkartmak 50₺.Girişte 5₺ otopark,yukarı çıkmak için 3₺ minibüs ve yukarıdaki müzeleri gezmek isterseniz tekrar 5₺ ve antik havuz için 35₺ ücret
 • Tarih sever biriyseniz saatlerce gezip bitiremezsiniz. Böylesine büyük bir şehrin ayakta kalabilmiş olması şans bizim için.
 • Antik tiyatro çok güzeldi. Çalışmalar devam ediyor, bittiğinde çok güzel ve büyük bir antik şehir ortaya çıkarılmış olacak.
 • Antik kent mutlaka gezilmeli.
 • Manzara, konaklama alternatifleri, termal ve masaj bu bölgede herşey var. Çinli ve Japon turistler yoğun ziyaret ediyor.
 • daha önce görmemiştim, harika, restorasyon çok iyi yapılmış. yalnız giriş biraz pahalı müzekart meselesi de var.
 • Harika bir kent yuru yuru bitmiyor! Adim basi fotograf cekmekten 3-5 saat vakit ayirmaniz gerekiyor. Olmeden once mutlaka gorulmeli..
 • Dünyada bir eşi benzeri olmayan harika bir doğal güzellik.
 • Denizli'ye gelindiğinde mutlaka gezilmesi gereken UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmış harika antik kent.
 • Pamuk görünümü olan ama ayakları kesen bir güzellik 🙂
 • Pamukkale çok etkileyici bi yer… mutlaka en son antik havuzda yüzün, çok keyifli
 • Tarihsel özelliği ve sanatsal değerleriyle bugüne kadar gelebilmiş şehir planlama örneği
 • Doya doya gezmek için buraya bir gününüzü ayırın, buram buram tarih kokuyor ????
 • ülkemizin mükemmel yerlerinden biri… yeterki koruyalım …
 • Mümkünse serin bir havada gezin, sıcak havada 2 km'lik yürüyüş bunaltıcı oluyor. Yanınıza mutlaka su alın çünkü büfelerde küçük sular 5 tl.
 • Yağmurlu Bir Günde Hiearapolis Antik Şehri Güney Giriş Kapısı
 • Pamukkale gibi doğal bir güzellikle tarihi zenginliğin yan yana olması müthiş bir lüks ????
 • Antik kentte lafım yok ama herşeyi ticarete dökmüşler girişte zaten bilet 60 müzekart 70 TL veriyorsunuz artı otopark parası içerde extra herşey para ile bırakın antik bir gezi yapalım rahat rahat.
 • Güney kapısından girip hamama kadar yürüyün. Tadı en güzel öyle çıkar. Tarihle iç içe 1.5 km
 • Gezilmesi gerekiyor..Tiyatrosu Efes Antik kenti buyuk tiyatro kadar etkileyici..
 • Gördüğüm en büyük antik kent yerleşimlerinden birisi. İçerisinde sebestçe gezmek çok rahatlatıcı
 • Antik kentler içinde önemli bir yere sahip
 • Antik kentin tiyatrosu bir harika.Mutlaka görün derim
 • Antik Kenti ile travertenlerin buluştuğu dünya mirası eşsiz bir yer.
 • Dünya'nın her yerinden insanlarla Tanışma imkanı
 • Muhtesem yerler kesinlikle gorulmesi gerekir
 • Gezilmesi gereken tarihi mekanlardan biri daha tavsiye ederim.
 • Görülmesi gereken yerlerden birisi doğa harikası pamukkale
 • Devasa bir antik kent. İnsan her yeri keşfetmek istiyor ama gerçekten çok yorucu bir yer.
 • dibinde tarihi eserler olan doğal havuzunda yüzüp, kurulanmak için tapınağında tur atın.
 • Suyu ve tarih bir arada hierapolis’den başlayıp Pamukkale’de yürüyüş mükemmel
 • DOĞANIN GÜZELLİĞİNİ , DENİZLİ BELEDİYESİNİN REZİLLİĞİNİ GÖRDÜM. BU KADAR HARİKA Bİ YER ANCAK BU KADAR BAKIMSIZ OLABİLİR
 • Müthiş bir tarihi şehir
 • Pamukkale'de traverterler dışında görecek daha başka yerler de var. Araştırın.
 • Gelinmesi görülesi yerler çok kaçırmayın…
 • Dünya'nın hiçbir yerinde olmayan doğal bir güzellik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *