Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

⏱: 4 dk

Ölmeden önce mutlaka yapılması gerekenler neler? Ölmeden önce mutlaka yapılması gereken şeyler arasında neler var? Ölmeden önce mutlaka gezilmesi gereken yerler hangileri? Küçük bir dünya turu için en ideal yerler listesinde nereler var? İşte tüm bu soruların cevaplarını ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken 10 yer başlığı altında Yolcu360 ekibi sizler için derledi.

Hepimizin hayatında ya ölmeden önce şuralara da gitsek görsek dediğimiz birkaç seyahat rotası olmuştur. Hatta buralara gitmek için liste yapmış ve bunu gerçekleştirebileceğimiz günleri bekliyor dahi olabiliriz. Peki seyahat listenizi daha da zenginleştirmek veya gezi listenize birkaç ekleme daha yapmak ister misiniz? O zaman bu yazı tam sizlik. ????

Tac Mahal’e Gidin

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Bu inanılmaz yüksek yapı, tüm zamanların en büyük aşk hikayelerinden birinin simgesi. İmparator Shan Jahan, 17. yüzyılda ölümünden sonra en sevdiği karısının mezarı olarak burayı inşa ettirmiş. Yapı, mükemmel simetrik olmasının yanı sıra dünyanın her yerinden getirilen beyaz mermerlerden yapılmış ve değerli taşlarla detaylandırılmış. Simetri takıntısı nedeniyle Tac Mahal’in her iki yanında iki özdeş cami bulunuyor. Camiler ise yemyeşil bahçelerle çevrili.

Tac Mahal Gezisi için tıklayınız.

Raja Ampat’ta Piaynemo’nun Tepesine Doğru Bir Yürüyüş Yapın

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Endonezya güzel manzaralarla dolu ama en güzel yeri Raja Ampat’taki Piaynemo Adası’nın tepesi. Adadaki küçük rıhtımdan biraz ileride ormanın içine doğru çıkan bir dizi merdiven var.

Merdiven yaklaşık 318 basamak. Ancak tepedeki manzara bu merdivenleri çıkmaya kesinlikle değer. Zirveden ikonik bir karstik ada deniz manzarası, bir düzine parlak turkuaz tonuyla çevrili küçük adalar görebilirsiniz.

Endonezya Jakarta Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Geceyi Ürdün’ün Wadi Rum Çölü’nde Geçirmeye Ne Dersiniz?

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Wadi Rum, vadi tabanından dik kenarlı kumtaşı ve granit monolitlerden oluşan bir labirentin yükseldiği, yürekleri durduran 720 kilometrekarelik bir çöl. Bu UNESCO çölü içerisinde develere binebilir, yumuşak kum tepelerinde koşabilir ve kumtaşı kayalarla çevrili küçük bir Bedevi kampında bir çadırın içinde uyuyabilirsiniz.

Ürdün Petra Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Çin’deki Tianmen Dağı’nda İnanç Yürüyüşüne Çıkın

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı’nda, deniz seviyesinden 4.000 fit yükseklikte duran 196 fit uzunluğunda şeffaf bir cam yol bulunuyor. Bu adrenalin üreten yürüyüş yolu Tianmen Dağı’nın hemen kenarına tutunur. Bu yolda bir gezinti demek titreyen ayaklarının altındaki manzarayı keşfetmek demek.

Giza’daki Büyük Piramitlerini Mutlaka Görün

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Giza’daki Büyük Piramitler, kuşaklar boyunca Batı’nın hayal gücünü süsledi ve zorladı. Bu piramitler gerçek birer yapıt. Piramitler, öbür dünyaya geçişi sağlamak için çeşitli firavunlar ve onların eşleri için mezarlar olarak yaptırılmış. Eski Mısırlıların mezarlarına bıraktıkları çok sayıda eser sayesinde, destansı Mısır tarihine dair inanılmaz bir bilgi sunuyor.

Palau’da Jellyfish Gölünde Yüzmek…

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Palau’daki Denizanası Gölü, iğneleri çok hafif olduğu için nispeten zararsız sayılan milyonlarca denizanasına ev sahipliği yapıyor. Denizanasıyla çevrili olmak ilk beş dakika korkutucu olsa da panik dağıldıktan sonra eşsiz bir deneyime dönüşüyor.

Guyana’daki Kaieteur Şelalelerine Uğrayın

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Dünyanın en geniş tek damla şelalesi olan Guyana’daki Kaieteur Şelalelerini görmek için Amazon yağmur ormanına gitmeye ne dersiniz? Kaieteur Şelalesi, Potaro nehrinden gelen ve Kaieteur Ulusal Parkı’ndaki 700 metreden daha yüksek bir tepeden aşağıya inen muazzam hacimdeki su ile dünyanın en güçlü şelalelerinden biri. Guyana’nın Potaro-Siparuni bölgesinde bulunan, Amazon yağmur ormanlarında yer alan şelale, diğer tanınmış şelalelere kıyasla saf doğaya en yakın olanı.

Endonezya’nın Tegalalang Pirinç Teraslarında Yürüyün

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Bali’nin en popüler noktalarından biri bu pirinç adaları. Geleneksel Tegalalang Pirinç Terasları, Tegalalang Köyü’ndeki Ubud’un yaklaşık yarım saat uzaklığında.

Yunanistan’daki Meteora Manastırlarını Keşfedin

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Yunancada “havada asılı” anlamına gelen Meteora, stratejik olarak doğal kumtaşı sütunlar üzerine inşa edilmiş, bazıları havada on üç yüz fit yüksekliğe kadar yükselen altı aktif manastırdan oluşan büyülü bir kompleks.

Yunan Adaları Turu için tıklayınız.

Vietnam’ın Ha Long Körfezi’ni Keşfedin

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Hanoi şehrinden sadece üç buçuk saatlik sürüş mesafesinde, Halong Körfezi’nde 1.600 ada ve adacıktan oluşan huzurlu bir set bulunuyor. Burası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanı içerisinde de yer alıyor. Hatta Oscar ödüllü Indochine de dahil olmak üzere birçok filmin arka planını oluşturmuş. Antik tarzda bir hurda teknede yeşil tepeli kireçtaşı adalarında ve zümrüt sularda gezinmekse mutlaka deneyimlenmesi gereken bir seyahat.

Dünyanın En İlgi Çekici Yerleri yazısı için tıklayınız.

Kaynak: https://bucketlistjourney.net/ultimate-travel-bucket-list/

Paylaş0

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Ülke

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

ÖLMEDEN ÖNCE GÖRMEMİZ GEREKEN ÜLKELER 

 • Yıllardır eğitim sistemlerine hayranlıkla baktığımız “Beyaz Zambaklar Ülkesi” Finlandiya, eğitimiyle olduğu kadar yaşam standartlarıyla da herkesin yaşamak istediği bir ülke. Ancak bu listemizde biz başka bir açıdan ele alacağız Finlandiya’yı. İlginç bir nokta var ki ünlü Nokia markası Finlandiya’da doğmuş ve hatta Nokia adında bir şehir bile bulunuyor. Teknolojinin bu kadar geliştiğine bakmayın, bu ülkenin insanları sıcak aylarda sade ve ahşap yaz evlerine çekilerek teknolojiden uzak bir hayat sürüyorlar. Şirin kasabaları, tasarım sanatı, gür ormanları, ahşap sivil mimarisi ve planlı kentleri ile Finlandiya gittiğinize pişman etmeyecek ve doğanın şefkatli kollarından ayrılmak istemeyeceksiniz.
 • Kuzey ışıkları; diğer adıyla ‘’Aurora Borealis’’ Lapland bölgesinde özellikle mart ve eylül aylarında çıplak gözle seyredebilecek, muhteşem bir doğa olayıdır. Yılda 200'den fazla gecede görülebilen bu doğa olayı, mutlaka deneyimlenmelidir.
 • Finlandiya dünyanın en temiz suyuna sahiptir.
 • Boz ayılar milli hayvanlardır.
 • Ülkede 10 şişeden 9'u mutlaka geri dönüşüme girmektedir.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

       2.İTALYA:

 • Dünya üzerinde kültür, sanat ve tarih üçlüsü söylendiği zaman akıllara ilk gelen ülke şüphesiz İtalya! Bu üçlüyü mimarisine de yansıtmış ülkede her şey sanat eseri olur mu? Oluyormuş! Küçük kasabalarından büyük şehirlerine havada bile kokusu alınabiliyor.
 • Mimarisiyle, lezzetli mutfağıyla, doğasıyla ve tarihi yerleriyle görenleri adeta büyüleyen bir ülke İtalya. Pisa şehrinde yer alan, eğik olmasıyla dikkat çeken Pisa Kulesi’nin ünü dünyaya yayılmış durumdadır.
 • Venedik şehri; kanallarında yapılan gondol turlarıyla oldukça ilgi görmektedir.
 • ‘Aşıkların kenti’ olarak bilinen Roma, ülkenin başkentidir.
 • Kendine has kurallarıyla Vatikan, dillere destan güzelliğiyle Portofino, Da Vinci’nin ayak izlerini takip edebileceğiniz Floransa, “Kızıl Şehir” Bologna, liman kenti Cenova, zengin mimarisiyle Milano, doğal güzellikleriyle Cinque Terre, UNESCO referanslı Pompei Antik Kenti… Evet bu ülkede Roma ve Venedik’ten çok daha fazlası var!
You might be interested:  Özel Belgeli Otel Ne Demektir?

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

      3.VİETNAM:

 • Asya’nın en değişik kültüre sahip ülkelerinden biri, Vietnam!
 • Kuzeyindeki pirinç tarlaları, güneyindeki upuzun sahilleri, mükemmel pitoresk vadileri, arkeolojik alanları, tapınakları, sömürge kasabaları ve köyleri,  ile ziyaretçilerini büyüleyen Vietnam’da deniz manzarası ve balıkçı köyleri, devasa mağaraları, gölleri ve binlerce adası ile Ha Long Bay ilk adresiniz olmalı. Sonrasında rotanız eski başkent Hue’de bulunan Thien Mu Pagoda tapınağı, tarihi Hanoi şehri merkezinden Hoan Kiem Gölü, Vietnam’ın Venedik’i Hoi An, ülkedeki en büyük ada Phu Quoc, pirinç tarlalarıyla Muong Hoa vadisinin bulunduğu Sa Pa Taraçaları, Cu Chi Tünelleri olarak devam etmeli.
 • Ülkenin şekli büyük bir S harfi şeklindedir.
 • Dünyanın en büyük karabiber üreticisidir.
 • Vietnam dili en zor öğrenilen dillerden biridir. Aynı kelimeler 6 değişik tonda 6 değişik anlama gelir.
 • Yılan şarabı pirinçten yapılan ve şişesinde küçük bir yılan bulunan, ayrıca hastalıkları iyileştirdiğine inanılan ulusal içkidir.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

     4.MEKSİKA:

 • Ülkenin Amerika Birleşik devletleri ile arasındaki sınır, Kanada Amerika sınırından sonra dünyanın en uzun sınırıdır. Bayrağın ortasında ağzında yılan olan Kartal Aztek kuruluş efsanesini temsil eder.
 • Sular altında kalan Sistema Dos Ojos mağaraları, Aztek uygarlığından miras ve eski adı Tenochtitlan olan Büyük Tapınak, Bağımsızlık Anıtı, Bakire Guadalupe Bazilikası ve Meksika Metropolitan Katedrali her yıl turist akınına uğrayan sadece birkaç yer.
 • Bayrağında bulunan yeşil renk ümidi, beyaz renk saflığı, kırmızı renk özgürklük için dökülen kanın anlamına gelir
 • 122 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık 11. Ülkesidir.
 • Meksika’nın doğu kıyıları her sene 4-6 santimetre suya batmaktadır.
 • Meksika çikolata, vanilya, domates, mısır, avokado ve çili biberinin anavatanıdır.
 • Dünyada topraklarında yaşayan 707 değişik sürüngen türü ile Meksika bu konuda birinci sıradadır.
 • Ülkede her yerde seyyar satıcı görebilirsiniz.
 • Meksika’lı gece hayatını,futbolu ve birayı çok sever.
 • Dünyanın en büyük piramidi Cholula, Meksika’dadır.

     5.İSPANYA:

 • Slvador Dali’nin deliliğini ve enerjisini aldığı güzel ülke İSPANYA.
 • Her futbol severin hayali Nou Camp, Picasso Müzesi ve bitmeyen kilise Sagrada Familia ile Barcelona, Kraliyet Sarayı ve müthiş mimarisi ile başkent Madrid, rengarenk caddeleri ile Cordoba, İslam mimarisinin etkilerini yansıtan Elhamra Sarayı ile Granada, tarihi miras Sevilla, modern duruşuyla Valencia, Bilbao, İbiza, Zaragoza, Kanarya Adaları, Almeria, Malaga, Mallorca, Cadiz ve Toledo… Gez gez bitmeyen bir ülke.
 • Resmi adı İspanya Krallığı’dır.
 • 1492 yılında Kristof Kolomb’un Hindistan’a yeni bir gidiş yolu bulmak için çıktığı yolda bir hata sonucu Amerika kıtasını bulması sonrası İspanya tarihte bir dönemin en zengin ve güçlü ülkesi olmuştur.
 • Boğa ülkenin milli hayvanıdır. Boğa güreşleri 1726 yılında başlar. İlk matador Francisco Romero’dur.
 • Eiffel kulesinin Barselona’ya yapılması öngörülmüş ama proje reddedildikten sonra Paris’e yapılmıştır.
 • Ülkede 300 milyondan fazla zeytin ağacı vardır.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

      6.TAYLAND:

 • Tayland kültürünü iliklerinize kadar hissedeceğiniz fil bakıcılığından çiçek festivallerine her türlü aktiviteyi tecrübe edebileceğiniz Chiang Mai, tropik ormanları ve hippileri ile Pai, mavi plaktonlarıyla The Beach filmindeki ada Koh Phi Phi, kanoyla adalar turu yapabileceğiniz Krabi, dalış yapabileceğiniz Koh Tao Adası, ülkenin en ünlü tapınağı Wat Phra Kaew’i ve yatan altın Buddha’nın bulunduğu Wat Pho’yu görebileceğiniz Bangkok ile yaban hayatını tecrübe edebileceğiniz ve aynı zamanda safariye çıkabileceğiniz Khao Sok Doğal Parkı. 
 • Başkent Bangkok’ta yaklaşık 8 milyon kişi yaşar.
 • Dünyanın en sıcak ve nemli şehri olarak kabul edilir.
 • Bangkok Uzakdoğu’nun Venedik’i olarak anılır. Günümüzde bu kanalların birçoğu yer kazanmak için doldurulmakta ve kapatılmaktadır.
 • Tayland bayrağı üzerindeki iki yatay kırmızı çizgi ülke ve insanları, beyaz çizgiler Budizm’i, mavi kalın çizgi ise Kraliyet ailesini temsil eder.
 • Resmi dil Tayca’dır.
 • Dünyanın en uzun yılanı olarak kabul edilen Ağlı Piton bu ülkede bulunur. Boyu ortalama 10 metredir.
 • Ülkenin milli hayvanı Siyam Kedisidir.
 • Dünyanın en büyük orkide ihracatçısıdır.
 • Dünyanın en güler yüzlü halkı olarak kabul edilir.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

     7.FAS: 

 • Tarihsel anıtları, eski yapıları ve dar sokaklarıyla en çok turist akınını sağlayan başkent Rabat dışında ülkenin en büyük şehri olan Kazablanka ise zaten Casablanca filminden duyduğumuz liman kenti. Bir diğer şehir olan “Kırmızı Şehir” Marakeş ise ticaretiyle ünlü olduğu kadar turizmiyle de oldukça biliniyor. Marakeş eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılmış, UNESCO’nun koruma altına aldığı ilk meydan olan Jemaa El Fnaa Meydanı’nın bulunduğu Medina daha çok pazarlarla ve tarihi yapılarıyla doluyken Gueliz uluslararası markaların mağazaları, yeme içme mekanları ve otellerini barındıran ve yeni binalarıyla daha modern bir hava sunuyor. 
 • Ülkenin resmi adı Fas Krallığıdır.
 • Rabat 1913 yılında Fransızlar tarafından başkent ilan edilmiştir.
 • Ülkenin en büyük şehri Kazablanka’dır ve nüfusu 4 milyon civarındadır.
 • En batıda bulunan Arap ülkesidir.Resmi din İslam’dır. Resmi dil Arapça ve Berberice olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransızca kullanılır.
 • 1912 yılından beri kullanılan ve kırmızı zemin ortasında yeşil bir Süleyman yıldızı olan bayraktaki yıldızın beş köşesi İslam’ın 5 şartını temsil eder.
 • Kocasını kaybeden bir kadın hayatının kalanında hep beyaz giyer.
 • Marakeş kırmızı şehir olarak anılır.
 • Ülkenin ulusal kıyafeti Celaba’dır. Hem kadınlar hem erkekler giyer.
 • Ülkede aşk kalp ile değil ciğer ile sembolize edilir.
 • Ülkede bir çok pazar yerinde falcı ve şifacı bulunabilir.
 • Moda tarihinin en önemli tasarımcılarından Yves Saint Laurent Fas kültüründen çok etkilenmiştir, tasarımlarının birçoğunu 1980 yılında Marrakeş’te satın aldığı Majorelle bahçesinde yapmıştır. Yves Saint Laurent öldükten sonra külleri Marakeş’te bulunan bu bahçeye serpilmiştir.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

     8.KOSTA RİKA:

 • Muhteşem plajları ve sahil şeritleriyle İspanyolca “zengin sahil” anlamına gelen Kosta Rica, sahilleri kadar şelaleleri ile bitki ve hayvan anlamında nadir görülen türleriyle dolu doğa parklarıyla da dikkat çeken bir ülke. 
 • En çok ilgi gören yerleri: Monteverde Bulut Ormanı, Tabacon Kaplıcaları, Arenal Volkanı, kaplumbağalarıyla ünlü Tortugero Milli Parkı, el sanatlarıyla ünlü Sarchi ve Grecia bölgeleri, Drake Körfezi ve Corcovado Ulusal Parkı, mantarlarıyla Cataline adası, rafting yapılan Pacuarede, dalış için ideal Playa del Coco, Doka kahve plantasyonları, gösteri izlemeniz gereken San Jose ulusal tiyatrosu. 
 • Nikaragua ve Panama ile sınır komşusudur, batısında Büyük Okyanus doğusunda Karayip Denizi vardır.
 • Ülkenin para birimi Colon’dur. Ülkenin resmi dili İspanyolca dır.
 • Ülkede okur yazar oranı neredeyse yüzde 100’dür. 
 • Dünyanın en büyük 13. Kahve üreticisidir.
 • Doğurmak ışık saçmak olarak ifade ediliyor olması Kosta Rika hakkında önemli bir kültürel bilgidir.
 • Ülkede yağışlı ve kuru olmak üzere 2 mevsim vardır.
 • İskoç yazar Robert Louis Stevenson’un ünlü Define Adası romanında anlatılan ada Kosta Rika’nın “Isla del Coco” ( Hindistan Cevizi ) adasıdır.
 • Ülkenin ulusal çalgısı “Marimba” dır.
 • Ülke ekonomisinin en önemli kaynağı turizmdir.
You might be interested:  Kuğu Gölü Ne Tür Bir Eser?

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

     9.ENDONEZYA: 

 • Endonezya’nın yağmur ormanlarına, iç volkanlarına ve doğaya miras bıraktığı adalarına baktığımız zaman neden isminden bu kadar sık bahsettirdiğini anlıyoruz. 
 • Gidildiğinde görülmesi gereken ilk üç yer Jakarta, Bali ve Sumatra olan Endonezya’daki zaman dilimlerinin farklı olduğunu sakın unutmayın! Jakarta Türkiye’den 4 saat ilerideyken Bali 5 saat, Jayapura ise 6 saat ileridedir.
 • Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir.
 • İçinde çok fazla dini inanç mevcuttur.
 • Dünyanın en büyük ada ülkesidir.
 • Endonezya'ya bağlı olan ada sayısı bilinmiyor. Endonezya hükümeti 17.504 ada olduğunu iddia etmekte ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar neticesinde bu adalardan yalnızca 13.466 tanesi bulunmuş. 
 • Endonezya hükümeti 17.504 ada olduğunu iddia etmekte ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar neticesinde bu adalardan yalnızca 13.466 tanesi bulunmuş. 
 • Endonezya, oldukça modern şehir ve adalara ev sahipliği yapmasına rağmen, hala daha teknolojiden uzak yaşayan ilkel kabilelerin varlığı da söz konusu. Sumatra Ormanları’nın batı kısmında çok sayıda kabilenin yaşadığı biliniyor. Hatta dünya üzerinde 100’den fazla kabileden 44’ü Endonezya sınırları içerisinde yaşıyor. 
 • Volkanik bir bölgedir. 127 aktif volkan tespit edilmiştir. 
 • Komodo ejderini vahşi doğasında görebileceğiniz tek ülke Endonezya.
 • 700'den fazla dil konuşuluyor.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

     10.PERU: 

 • İnka Medeniyeti’nden miras Machu Picchu ile ünlü yer.
 • Tabi ki sadece Machu Picchu yok, İnka Kalesi kalıntılarının bulunduğu Sacsayhuaman, güneş tapınağı Coricancha, başkent Lima’nın meydanında bulunan en önemli noktalarından Lima Katedrali, Aziz Meryem Katedrali ismiyle de bilinen Cusco Katedrali, sömürge yıllarında inşa edilen savunma kalesi Gerçek Felipe Kalesi, sanat severlerin bayılacağı Precolombino Sanat Müzesi, orijinal parçaların sergilendiği bir başka sanat müzesi İtalyan Sanat Müzesi, yaban hayatı alanı Ampay National Sanctuary ve son olarak Peru’nun en önemli tarih müzesi Lima Doğal Tarih Müzesi de Peru’nun kültürünü, tarihini ve muhteşem coğrafyasını bize sunan, büyüleyen yerler arasındadır.
 • Başkenti Lima’da 8.5 milyon insan yaşamaktadır.
 • Resmi dili İspanyolcadır.
 • Huascaran tepesi 6768 metre ile ülkenin en yüksek noktasıdır.
 • Avrupaya patates İspanyollar tarafından bu ülkeden getirilmiştir.
 • Üretilmeye başladığı 1885 yılından itibaren formülünde koka bitkisi yapraklarını da kullanılan Coca Cola, 1903 yılında koka yaprağı kullanımı yasaklanıp formülden çıkarılınca bildiğimiz tadını almıştır.
 • Dünyanın 6. büyük altın üreticisidir.
 • Dünyanın 8. büyük kahve üreticisidir.
 • Üretilen 55 değişik mısır cinsi vardır ve bu konuda dünyada tektir.
 • Ülkenin yüzde 60’ı yağmur ormanıdır.
 • Dünyanın Madrid ve Sevilla’dan sonra en eski boğa güreşi arenası bu ülkenin başkenti Lima’da dır.
 • BONUS: 
 • TÜRKİYE 

Ülkemiz de dünyadaki en güzel ülkelerden bir tanesi. Doğu’yu Batı’yla, Asya’yı Avrupa’yla buluşturan ülke. Karadeniz’in yeşilinden Akdeniz’in mavisine, Ege insanın sıcaklığından Doğu insanının içtenliğine ülkemizin dört bir yanı gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerle dolu! 

ÖZGÜN İÇERİK

Seyahat Etmeyi Seven Herkesin Mutlaka Görmesi Gereken 50 Şehir

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anasayfa > Gündem Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer

Sürekli yeni şeyler eklediğimiz 'ölmeden önce yapılacaklar' listelerimiz büyüdükçe, yapılacakların  en önemlilerini aklımızdan çıkarabiliyoruz bazen. Bu nedenle seyahat severlerin uğrak noktası olan'minube.

net'i ziyaret ettik ve dünyanın en güzel yerlerini bir listede derledik. İşte Asya, Avrupa ve Amerika'nın antik şehirlerinden modern kentlerine ve daha fazlasına uzanan ölmeden önce görülmesi gereken 50 şehir…

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/minube/… Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

Listeye eklenmeme gibi bir şansı olabilir mi? Resmedilesi kanalları,göz alıcı kiliseleri ve renkli evleri ve rahat mı rahat şarap barlarıyla kesinlikle dünyada eşi yok!

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

Sevilla, turuncu çiçeklerle bezeli dar sokakları, kaleleri ve efsanevi tapas mezeleriyle İspanya'nın incisidir.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

New York sürekli Dünya'nın kesişme noktası olarak anılır. Böylesine sanatla iç içe, farklı kültür ile lezzetlerle dolu ve iş dünyasına hakim, insanın aklını başından alan  bir şehir pek rastlanır türden değil.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

Lhasa, Tibet budizminin ruhani başkentidir ve karşısında inişli çıkışlı görüntüsüyle Himalayalar olan tütsü kokulu görkemli manastır ve saraylarıyla asla unutulmayacak bir görüntü olarak zihinlerinizde yerini alıyor.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

Dünyaca ünlü karnavallarından muhteşem gökyüzüne, Rio de Jenario 5 duyunuza da hitap eden bir deneyim. Dünyanın en ünlü iki kumsalının burada olması da cabası!

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

Londra Dünya'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Prestijli müzeleri, ünlü mağazaları ve büyüyen finansal önemine bakınca nedeni de gayet anlaşılıyor. Ne bekliyorsun hala? Londra seni çağırıyor!

images.huffingtonpost.com

Marakeş medinesi olarak anılan yeri ziyaret etmek ölene akdar unutamayacağınız bir deneyim. Labirentimsi yapısı, hareketli sokak pazarları, mimarisi ve sokaklara enfes kokular yayan buraya özgü yemeklerin kokusu insanı mest ediyor.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

Dünyanın bütün antik şehirleri arasında Petra'nın kendine has bir yeri var. Muazzam bir çölün ortasında, heybetli kayalara kesilerek inşa edilmiş bu yer görmeden inanılamayacak kadar güzel türden.

Ölmeden Önce dünya Üzerinde mutlaka görülmesi gereken 10 muhteşem yer images.huffingtonpost.com

Roma sokaklarında yürümek adeta dünyanın en büyük açık hava müzesinde gezinmek gibi. Güzel sanatlar, damak tadı ve onlarca tarihi anıtı dünya üzerinde Roma gibi bir arada sunan başka bir şehir daha kesinlikle yok.

images.huffingtonpost.com

Hindistan'ın en kutsal şehirlerinden biri olan Varanasi, beş duyu hissinize ayrı ayrı hitap eden bir yer. Gün doğumunu  Ganj Nehri kıyılarını dolduran hacılar, din adamları ve ibadet eden insanlarla birlikte ufukta izlemek asla unutamayacağınız bir deneyim.

images.huffingtonpost.com

Rönesans'a ev sahipliği yapmış olan Floransa dünyadaki en güzel sanat eseri koleksiyonuna sahip. Büyüleyici mimari, leziz Toskana yemekleri ve muazzam katedrallerinden bahsetmiyoruz bile!

images.huffingtonpost.com

Eski Havana sokaklarını keşfetmek insanı zamanda yolculuğa çıkarıyor ve klasik arabaları, denizden esen rüzgar ile evlerde pişen yemeklerin kokusu ile mükemmel bir zaman geçiriyorsunuz.

images.huffingtonpost.com

Kyoto İmparatorluk Japonya'sının bir zamanlar başkentiydi ve nezih çay evlerini keşfe çıkmak, bahçelerini ve kalelerini gezmek geleneksel Japonya'nın özünü anlamanın en iyi yolu.

images.huffingtonpost.com

Kudüs gerçekten de kültürlerin, mutfak ve inançların beşiği olan bir yer. Başka hiçbir yer buradaki tarihin en önemli kişilerine ev sahipliği yapmış eski sokaklar kadar bilinen bir yer değil.

You might be interested:  La Bruyere Hangi Tür?

images.huffingtonpost.com

Işıklar Şehri Paris kendinizi harika müzelere, muazzam meydanlara ve onlarca sevimli kafelere atarak tadını çıkarmanız gereken bir yer, dünyanın en romantik şehri olarak anılmasına şaşmamalı!

images.huffingtonpost.com

Pekin, Çin'in kültürel ve tarihi başkenti olmasının yanı sıra iki önemli ve insanı hayrete düşüren yapıya de ev sahipliği yapıyor: Muazzam Yasak Şehir ve yakınındaki dağlarda bulunan Çin Seddi.

images.huffingtonpost.com

Etiyopya'nın en kutsal şehirlerinden biri olan Lalibela bastığınız kayalara oyularak yapılmış görkemli ve muazzam yekpare kiliseleriyle ünlü.

images.huffingtonpost.com

Alhambra'nın güzelliklerinden Albayzin bölgesinin dar sokakları ile arnavut kaldırımlarıyla dolu köşeleriyle Granada, Avrupa'da bile çok az rastlanır bir büyüye sahip mükemmel bir şehir.

images.huffingtonpost.com

Buradaki Akropol tapınağı bir çoklarının görülecek yerler listesinde en üst sıranın sahibidir, ancak şehrin güneşli sokakları, çiçeklerle bezeli meydanları ve şahane müzeleri Atina'nın Antik Kalıntılardan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor.

images.huffingtonpost.com

En iyi gün doğumu izlenebilecek olan şehir Bagan mıdır? Çoğuna göre öyle. Hayal edin: Günün ilk ışığıyla sis ortadan kalkıyor ve Güneş neredeyse sonsuz tapınaklarla dolu görüntüyü gözlerinizin önüne seriyor.

images.huffingtonpost.com

Çoğu için Kathmandu muazzam Himalaya'lara açılan bir geçittir. Hindular, turuncu kıyafetleriyle keşişler ve dini yazılarla bezeli renkli bayraklarıyla dünyadaki en renkli şehirlerden de biri ayrıca.

images.huffingtonpost.com

Vatikan şehiriçinde bir şehir ve Roma Katolik Kilisesi burada bulunuyor. İbadet ediyor olmanıza gerek olmadan sadece bir turist olsanız bile St.Peter's Square'deki kolonlar ve kubbeler nefesinizi kesmeye yetecek güzellikte.

images.huffingtonpost.com

Lizbon'da gerçekten de her şey var: Güneş, deniz ve şehrin Chiado ve Alfama mahallelerinde bulunan güneşli, rengarek sokaklarındaki büyüleyici ve harika atmosfer!

images.huffingtonpost.com

Tokyo doğrudan gelecekten gelmiş bir şehir gibi duruyor. Işıl ışıl olan metropol 13 milyonluk nüfusuyla alışverişin, yiyecek ve eğlence arayanların odak noktası. Tüm kalabalığa rağmen huzur dolu tapınak ve bahçeler de bulmak mümkün

images.huffingtonpost.com

İstanbul… Doğu ile Batı'nın buluştuğu şehir. Görkemli camiileri, hareketli çarşıları ve zengin tarihiyle İstanbul tam bir medeniyetler beşiği.

images.huffingtonpost.com

Hội An, UNESCO tarafından tescillenmiş Japon, Vietnam ve Avrupa kültürlerinin birleştiği tarihi bir Vietnam liman şehri .

images.huffingtonpost.com

Amsterdam yaşam kalitesi en yüksek olan yerlerden biri, Red Light District ve Van Gogh müzesini ziyaret etmiş olanların asla aklından çıkmayacak bir gerçek.

images.huffingtonpost.com

Nil'in kıyısında bulunan Luxor, Mısır'ın en büyüleyici antik kenti. Karnak, Thebes ve Krallar Vadisi'ne olan yakınlığı ile tarih severler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

images.huffingtonpost.com

Çok az şehir yakın tarihimizde Berlin kadar önemli bir rol oynadı ve efsanevi gece hayatı ile nezih restoranları Berlin'i modern Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri yapıyor.

images.huffingtonpost.com

Kuzeydoğu Hindistan'daki Rajasthan'ın başkenti olan Jaipur buraların en şahane saraylarına ve bahçelerine sahip. Ayrıca Hindistan'ın Taj Mahal'i de içine alan meşhur Altın Üçgeni'nin de parçası.

images.huffingtonpost.com

Lyon, UNESCO Dünya Mirası olarak tanınan şehirlerden biri ve Roma İmparatorluğu zamanlarına dayanıyor. Binlerce ışık tarafından aydınlatılan katedrallerin, bahçelerin ve sokakların olduğu Işık Festivali zamanında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

images.huffingtonpost.com

Yunan Adası Santorini'nin en ünlü şehridir ve denize doğru uzanan  görkemli beyaz ve mavi evleri kartpostallara konulacak türden güzelliğe sahipler.

images.huffingtonpost.com

Çoğu insan antik şehir Angkor Wat'ı görmeye gelse de Siam Reap'ın sakin, sırt çantasıyla gezip keşfedilmeyi bekleyen havası ve yemekleri de buraya ayrı bir değer katıyor.

images.huffingtonpost.com

Viyana güzel saraylar, düzenli bahçeler ve nezih kafeleriyle muhteşem bir başkent. Sürekli 'Dünya'nın En Yaşanılası Şehri' olarak seçilmesi de güzelliklerinin kanıtı niteliğinde.

images.huffingtonpost.com

Andes ve Macchu Picchu'yu görmeye gelenler için yalnızca ilk durak olarak anılsa da Dünya Mirası şehirlerden biri olan Cusco tarihi tapınaklar, manastırlar ve görmeye değer koloni evlerle dolu.

images.huffingtonpost.com

Kolombiya'nın karayiplere kıyısı olan Cartagena koloni şehri, kaşiflerle, korsanlarla ve kraliyet aileleriyle dolu bir tarihe sahip ve UNESCO tarafından tescillenmiş bir şehir, beklediğinizden çok daha büyüleyici bir yer!

images.huffingtonpost.com

Bembeyaz kumlardan oluşan plajları ve Arap, Afrika ve Portekiz kültürlerinin sentezlendiği tarihi Taş Şehir kısmı ile Zanzibar, Afrika'nın en popüler noktalarından biri. Ayrıca Freddie Mercury'nin de doğum yeri.

images.huffingtonpost.com

Meksiko şehri tam bir görülecek yerler,ses ve renkler cümbüşü, 20 milyondan fazla insanın evi. Şehir ziyaretçilerine harika yemekler, koloniyal mimari ve şehre yakın eski tarihi noktalar sunmakta.

images.huffingtonpost.com

İster uzun bir tatilde ister kısa bir ziyaret sırasında olsun, Singapur deneyimlenmesi gereken bir şehir. Şehirdeki 'Küçük Hindistan' kesinlikle görülmeli ve dünyadaki en leziz sokakta satılan yiyeceklere de zaman ayırmayı unutmayın.

www.mardigrasinn.com

'Günah Şehri' olarak anılan Vegas şehrin mükemmel otelleri, üst sınıf gazinoları ve ünlü restoranlarının çekip getirdiği ABD'den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlar için eşsiz olarak kabul edilmekte. Vegas çok yaşa!

images.huffingtonpost.com

Semerkand antik bir İpek Yolu şehri ve medreseleri ile Rajastan Meydanı'nın unutulmaz güzellikteki mozaikleri İslam Mimarisinin dünyadaki en iyi örneklerinden sadece birkaçı.

images.huffingtonpost.com

İkonik Opera Evi'nden ünlü sahillerine Sidney doğa ve şehir hayatını en iyi sentezleyen şehirlerden biri ve dünyanın en iyi şehirleri arasında olmasının hakkını gerçekten veriyor

images.huffingtonpost.com

San Francisco'yu unutacağımızı mı sandınız ? Tarihi binaları, yakınındaki doğal parkları ve rağbet gören mutfağı burayı Batı Amerika'nın yıldızı yapmaya yetiyor da artıyor.

images.huffingtonpost.com

Yıllık 3 milyon ziyaretçinin de doğrulayacağı gibi sakin Normandiya semalarına doğru yükselen Mont Saint Michel Abbey'inki gibi romantik ve davetkar çok az yer vardır.

images.huffingtonpost.com

Surlarla çevrili Dubrovnik şehri Adriyatik'in incisi ve Dünya Mirası kabul edilen Eski Şehir'i de Avrupa'daki en resmedilmeye değer yerlerden biri. Sahillerinden bahsetmiyoruz bile!

images.huffingtonpost.com

Huzurlu ve sakin tapınaklarından egzotik marketleri ve hareketli gece kulüplerine, Bangkok'da herkese uygun bir şey var. Aslında o kadar popüler bir hale geldi ki 2013'te Londra'yı geride bırakarak yılın en çok ziyaret edilen şehri oldu.

images.huffingtonpost.com

Burası sık sık Güney Amerika'nın Paris'i olarak anılır. Şehir merkezinin geniş bulvarları ve Barrio La Boca'nın renkli evleri ve tango klüpleri ile Buenos Aires tam tadını çıkararak gezilecek bir yer.

images.huffingtonpost.com

Antigua Guetamala'yı tarif edebilecek tek bir sözcük var: Büyüleyici! Ziyaretçiler koloni zamanlarından kalma kiliseleri ve manastırları keşfe çıkıp ufku kaplayan üç adet volkanın bulunduğu manzaranın altındaki sakin bir kafeye girebilirler.

images.huffingtonpost.com

Tarih, mükemmel bir mimari ve leziz mutfağı Prag'ı Avrupa'nın özünü kavramaya çalışan ziyaretçiler için kesin görülmesi gereken bir yer ve Avrupa'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri yapıyor.

images.huffingtonpost.com

Tarih boyunca buralarda hükmetmiş olan imparatorlukların hepsi Budapeşte'de izlerini bıraktıkları bu şehir Avrupa'nın en güzel şehri olarak görülüyor. Hareketli gece hayatı ve mükemmel kaplıcalarıyla burası gezilecek yerler listesindeki yerini alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *