Mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

 • Orta Doğu’nun en büyük ülkelerinden bir tanesi olan Mısır, Orta Doğu ile Kuzey Afrika arasında köprü görevi görüyor.
 • 7 bin yıllık geçmişinde önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış topraklar üzerinde çok sayıda eser bırakılmış.
 • Firavunlar, Gize Piramitleri, Nil Nehri ve daha birçok şey Mısır’a özgü olduğu için dünyanın hiçbir yerinde görmeniz mümkün değil.
 • Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Mısır vizesi alması gerekirken, yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri 90 gün boyunca vizeden muaf tutuluyor.
 • İstanbul’dan Mısır’ın 4 farklı havalimanı direkt uçuş bulunurken, Türkiye’nin neredeyse her şehrinden Mısır’a aktarmalı uçuşlar düzenleniyor.

İçindekiler

 • Mısır’da Gezilecek Şehirler
  • Kahire
  • Asvan
  • İskenderiye
  • Taba

Kahire

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Mısır’ın başkenti Kahire, Afrika kıtasının en büyük şehri olma unvanına sahip. Dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi’ne ev sahipliği yapan Kahire, tarih boyunca çok önemli medeniyetlerin yerleşim noktası olmuş.

Keops Piramidi’nin de içerisinde yer aldığı Gize Piramitleri, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mısır’ın sembolü olan Keops, Mikerinos ve Kefren Piramitleri, oldukça özel tasarlanmış.

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Dünyanın en geniş Antik Mısır Koleksiyonu’na bir göz atmak istiyorsanız, Mısır Müzesi’ne gidebilirsiniz. Fransız mimarisi ile neo-klasik tarzda inşa edilen müzenin içerisinde 120 bini aşkın eser sergileniyor.

Tabii Kahire’ye kadar gelip de efsanelere konu olmuş Nil Nehri’ne gitmeden olmaz. Dünyanın en uzun nehri statüsüne sahip Nil Nehri’nde tekne gezileri düzenleniyor.

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Ayrıca, nehir üzerinde konumlanan Rawhad ve Roda Adaları da gezilebiliyor. Kahire’de ziyaret edebileceğiniz diğer yerler ise şunlar; Han El-Halili Çarşısı, El-Ezher Camii, Eski Kahire ve Kahire Kalesi.

Asvan

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Nil Nehri’nin kıyısında konumlanan, turizm potansiyeli oldukça yüksek Asvan’da görülmesi gereken yapıların başında, 22 milyon dolara mal olan Nubian Müzesi geliyor.

1997’de hizmete açılan müze, 50 bin metrekare alan üzerine yayılmış. İçerisinde Firavun, İslam, Kıpti, Roma gibi bölümleri bulunuyor.

Toplamda 3 bini aşkın eserin sergilendiği bilgisini de vermekte fayda var.

Asvan’da gezebileceğiniz diğer bir nokta da Fatımi Mezarlığı. 9. yüzyılda Fatımi Dönemi’nde yapıldığı düşünülen mezarların bazıları yıkık kubbeli bazıları da modern yapılar. Bayrakların dikildiği mezarlar, yerel azizlerin yattıkları.

Son olarak, Asvan Botanik Bahçeleri, şehre farklı bir hava katıyor. Kitchener Adası’nda yer alan botanik bahçede görkemli ağaçların yuva olduğu kuşlara ek olarak Hindistan’dan, Uzak Doğu’dan, Afrika’dan bitki ithal edilmiş.

İskenderiye

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Mısır’ın en büyük ikinci şehri olan İskenderiye, Akdeniz’in de en büyük kıyı yerleşimi olma özelliği taşıyor.

İskenderiye, adını aldığı Büyük İskender tarafından milattan önce 332 yılında kurulmuş.

Milattan sonra 297’de İmparator Diocletian şerefine yaptırılan Pompey’in Sütunu ise görülebilecek diğer bir eser. Roma döneminin en dikkat çekici anıtlarından bir tanesi olan 25 metrelik sütun, tamamen granitten yapılmış.

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

İskenderiye’ye geziniz sırasında Montazah Sarayı’na da uğramayı unutmayın. 1892’de Abbas Hilmi Paşa tarafından inşa ettirilen sarayın alt katında kumarhane işletiliyor. Üst katın ise tarihi eserlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılan sarayın selamlık bölümü ise otel yapılmış.

İskenderiye’de gidebileceğiniz diğer yapılar ise şu şekilde; Greko-Romen Müzesi, Montazah Kraliyet Bahçesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Qaitbay Kalesi, İskenderiye Kütüphanesi, Attarine Camii ve Corniche Sahili.

Taba

 1. mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler
 2. Mısır’ın batısında konumlanan, İsrail’le sınır komşusu Taba, diğer şehirlerin aksine doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine hoş vakit geçirme vaadi sunuyor.
 3. 5 yıldızlı otelleri, denizaltı turizmi, ve Akabe Körfezi’yle tatilcilerin uğrak noktası.

Taba gezinize Zaman Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Akabe Körfezi’nin enfes manzarasına sahip kale, Sina Yarımadası’nın batısında konumlanıyor. Tertemiz sularıyla dalgıçlar tarafından oldukça sık gidiliyor.

Firavun Adası ile Salah ad-Din Kalesi, şehrin diğer önemli noktaları.

Pharaoh Adası üzerinde yer alan Salah ad-Din kalesi, 1115’te Haçlılar tarafından inşa edilmiş. 1179’te ise kale Saladin tarafından ele geçirilmiş.

Son olarak, şehrin tarihine ve kültürüne hakim olmak için Taba Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede 700’ü aşkın tarihi kalıntı sergileniyor.

Mısır Gezi Rehberi

Mısırda toplu taşıma ücretleri uygun olmasına rağmen toplu taşıma ağı yeterince gelişmemiştir. En yaygın kullanılan toplu taşıma aracı otobüstür. Ülkenin başkenti Kahire’de metro da bulunur; ancak metro güzergahı şehrin tüm turistik bölgelerini kapsamaz. Her ne kadar toplu taşıma araçlarına göre biraz daha pahalı olsa da Mısır’da taksi ile ulaşım en pratik yöntemlerden biridir. 

Seyahatinizi konforlu kılmak ve araç kiralamak isterseniz, Pegasus araç kiralama hizmeti sayfasını inceleyebilir, seyahat tarih aralığınız ve teslim almak istediğiniz lokasyona göre oluşturulan araç seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

ARAÇ KİRALA

Kahire Uluslararası Havalimanı (CAI)’ndan Şehir İçine Ulaşım 

Kahire Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu otobüstür. Terminal çıkışındaki otobüs duraklarından günün her saati 30 dakikada bir otobüsler hareket eder. Bu otobüslerle yaklaşık 45 dakikada Kahire’ye ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine taksi ile ulaşmak da mümkündür. Şehirde, taksi ücretinin önceden şoför ile konuşulması tavsiye edilir.

Şarm El Şeyh Havalimanı (SSH)’ndan Şehir İçine Ulaşım

Havalimanından şehre uçakların iniş saatlerine göre kalkış saatleri belirlenen GO Airport Shuttle adı verilen araçlar ile ulaşım sağlanır. Bu araçların biletleri havalimanında temin edilir. Ayrıca havalimanından şehre özel araçlar ile de transfer sağlanabilir. Bunun yanı sıra Şarm El Şeyh şehir merkezine taksi ile de ulaşılabilir. 

Hurgada Uluslararası Havalimanı (HRG)’ndan Şehir İçine Ulaşım

Hurgada’nın toplu ulaşım sistemi çok gelişmemiş olduğundan havalimanından şehre ulaşmanın en pratik yolları taksi kullanmak veya araç kiralamaktır. Hurgada seyahatiniz için araç kiralama işleminizi Pegasus ayrıcalığı ile yapabilirsiniz.

You might be interested:  Kuğu Gölü Ne Tür Eserdir?

Mısır’da Gezilecek Yerler

Mistik ve büyüleyici dokusuyla turistlerin ilgi odağı olan Mısır’da görülmesi gereken birçok tarihi mekân, müze ve turistik nokta bulunur. Bunlardan bazılarını sizin için aşağıda listeledik:

Mısır Piramitleri

Sayısı yüzden fazla olan irili ufaklı bu muhteşem yapıların en ünlüsü Keops Piramidi’dir. Kahire’nin Gize bölgesinde yer alan Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri kabul edilir. Yine bu bölgede bulunan Basamaklı Piramit ise inşa edilen ilk piramit olması sebebiyle ilgi çeken adreslerdendir. 

Büyük Gize Sfenksi

Kefren piramidinin hemen karşısında bulunan Büyük Gize Sfenksi boyutları itibarıyla dünyanın en büyük tek parça taş yapısıdır. Firavun başlı aslan heykeli görenleri kendisine hayran bırakır. Dünyanın ayakta kalabilmiş en yaşlı anıtları kabul edilen Büyük Gize Sfenksi, Kahire’de bulunur.

Krallar Vadisi

Bu vadide Firavunlar ve asiller adına oluşturulan mezarlar yer alır. Luksor bölgesinde bulunan bu vadide Tutankhamun, Tiye, Merneptah ve Tausert gibi önemli isimlerin mezarları bulunur.

Kahire Mısır Müzesi

Bu müzede Antik Mısır medeniyetlerine ait en değerli arkeolojik ögeler korunmaktadır. Müzede Rames II ve 10 diğer firavun cesedi mumyalanmış bir şekilde sergilenir.

Şarm El Şeyh

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Dalış meraklılarının en gözde mekanlarından biri olan Kızıldeniz’in buraya kıyısı bulunur. Şarm El Şeyh’de yılın her döneminde birçok dalış turu düzenlenir. Kışın bile su sıcaklığının 20°C altına düşmediği Kızıldeniz sahip olduğu zengin su altı güzellikleriyle adeta bir cennettir. 

Şehri detaylarıyla keşfetmek isterseniz, “Şarm El Şeyh Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Mısır’da Nerede Kalınır? 

Mısır’da yaygın olarak tercih edilen ve en güvenli konaklama seçeneği otellerdir. Mısır için otel rezervasyonunuzu erken tamamlamanız size daha uygun fiyatlı, güvenilir ve rahat bir konaklama imkanı sağlayacaktır. Kahire’de her bütçe için uygun bir otel seçeneği bulmak mümkündür. 

Başkent Kahire’de konaklanabilecek en popüler bölgeler eski şehir merkezi, Doki, Mohandessen ve Giza’dır. Kahire’de 2-3 yıldızlı otellerin 2 kişi gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 30-60€ (2019) aralığındadır.

Lüks otellerin 2 kişi gecelik fiyatları ise 50€’dan(2019) başlar. Şam El Şeyh’de konaklama için en sevilen mevkiler Naama Bay, Hadaha ve Sharks Bay’dır.

Bu bölgelerde geceliği 50€ – 150€ (2019) arasında değişen lüks tatil köylerinde de konaklama yapılabilir. 

REZERVASYON YAP

Mısır’da Ne, Nerede Yenir? 

Eski Mısırlıların yeme-içmeye olan düşkünlükleri mezar ve tapınakların duvarlarındaki çizimlerden anlaşılır. Bu çizimlerde tasvir edilen büyük ziyafetler ve çok çeşitli yiyeceklerin çoğu günümüzde Mısırlıların evlerinde tüketilir.

Mısır mutfağı, özellikle Ortadoğu’daki Lübnan, Filistin, Suriye gibi komşularının mutfaklarından etkilenmiştir.

Pirinç ve ekmeğin temel gıdalar olarak tüketildiği Mısır’da molokhiyya (ıspanağa benzer bir tür sebze) ve ful mudammas (soslu iç bakla) oldukça sevilen lezzetler arasındadır.

Mısır mutfağının en popüler lezzetlerini ve bu lezzetleri bulabileceğiniz Kahire restoranları sizin için sıraladık:

 • Falafel: Fayruz Lebanese Restaurant
 • Koşeri: Koshary Abou Tarek Restaurant
 • Mulukhiyah: Boharat Restaurant
 • Umm-Ali tatlısı: El Malky Restaurant
 • Şavarma: Sabaya Restaurant

Mısır’dan Ne Hediye Alınır? 

Mısır’ın başkenti Kahire önemli bir ticaret ve turizm merkezidir. Kahire alışveriş imkanları açısından elverişli bir şehirdir. Özellikle Han Halil Çarşısı’nda papirüsten yöresel baharatlara, tekstil ürünlerinden halılara kadar birçok özgün hediyelik eşya bulabilirsiniz. Sevdiklerinize el yapımı takılar, deri eşyalar, parfümler ve ilginç baharatlar hediye edebilirsiniz. 

Mısır’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Mısır’a gitmeden önce ülkenin vize gerekliliklerini incelemenizde fayda var.
 • Şehir içinde taksi kullanmanız gerektiğinde taksicilerle önceden pazarlık yapmanız faydalı olacaktır. 
 • Mısır toplumunun büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğundan toplumsal yaşam da İslam inancına göre şekillenir. 
 • Mısır’a gitmeden önce bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanmak, seyahat sırasında ise antiseptik jel, sabun, peçete gibi temel hijyen ürünlerini bulundurmak hayatınızı son derece kolaylaştıracaktır. 
 • Mısır’da alışverişte pazarlık yapılabilir. Özellikle pazarlarda ürün satın almadan önce muhakkak pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. 

Mısır Gece Hayatı 

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Mısır’daki büyük otellerde gece kulübü kültürü yaygındır; otellerde bulunan bar ve kulüplerin birçoğu 24 saat hizmet vermektedir. Bununla beraber ülke çapında ünlü barlar da vardır. Bu tarz yerlerin genellikle pencereleri yoktur veya dışarıdan görülmesi mümkün değildir. Mısır’da bazı mekanlara sadece çiftlerin, bazı mekanlara sadece erkeklerin girmesine izin verilir. Bu nedenle gidilecek gece kulübünün böyle bir kuralının olup olmaması önceden kontrol edilmelidir. Ülke çapında birçok canlı performans mekanı da bulunmaktadır. Eğlencenin nabzının attığı Kahire şehrinde gece hayatı konusunda tercih edilen bölgeler ise şehir merkezinin yanı sıra Zamalek semtidir. 

Ziyaretinize Hurgada şehrinden başlamak isterseniz, gece hayatı ve diğer detaylar için “Hurgada Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Mısır Resmî Tatil ve Bayramları

 • Kıpti Noeli (7 Ocak)
 • Tahrir Devrimi Günü (25 Ocak)
 • Sina Yarımadası’nın Kurtuluşu (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Kurban Bayramı (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Mevlid Kandili (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Sham el Nessim (Mısır’ın baharın gelişini simgeleyen milli bayramı-Tarihi her yıl değişir)
 • Mısır Milli Günü (23 Temmuz)  
 • Silahlı Kuvvetler Günü (6 Ekim)

Mısır’daki Festivaller

 • Kahire Güvercin Festivali (Kahire, Ocak)
 • Ebu Simbel Festivali (Asvan, 22 Şubat ve 22 Ekim) 
 • Shem al Nessim (Ülke geneli, Nisan)
 • Mısır Sanat Festivali (Kahire, Nisan)
 • Kahire Uluslararası Film Festivali (Kahire, Kasım)

Mısır Vize Süreci 

Mısır Umuma mahsus pasaport hamili olan Türk vatandaşlarına vize uygular. Eskiden Mısır’a gitmek için yeterli olan kapı vizesi son yıllarda uygulamadan kalkmıştır.

Bu nedenle Mısır’a gitmeden önce Türkiye’deki Mısır temsilciğine vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mısır vize süreci tam olarak öngörülemediğinden vatandaşların seyahatten en az iki ay önce vize başvurularını tamamlaması tavsiye edilir.

Mısır Hususi (Yeşil) pasaport hamillerine 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize uygulamaz. 

Süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için “Mısır Vize Rehberi” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Mısır Hakkında Merak Edilenler 

 • Haberleşme olanakları, şehrin güvenilirliği ve şehirde İngilizce konuşulma oranı gibi Mısır’a dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Mısır’daki Türk temsilciliği nerededir?
 • Kahire Büyükelçiliği Adres: 25, El-Falaky Str. Bab El-Louk, Kahire Telefon: +20 2 27978400
 • Mısır’da acil durum numaraları nelerdir?
 • Polis: 122
 • Ambulans: 123
 • İtfaiye: 180
 • Mısır’da haberleşme ve internet olanakları nasıldır?
 • Mısır’da biri yerel, ikisi uluslararası olmak üzere üç büyük Telekomünikasyon şirketi bulunup bu şirketler kesintisiz haberleşme ve internete ilişkin avantajlı hizmet sunar. 
 • Mısır güvenli bir ülke midir?
You might be interested:  Youtube Da En Çok Hangi Tür Videolar Izleniyor?

ABD Dışişleri Bakanlığı Mısır’ı güvenlik açısından “dikkatli olunması gereken ülke” olarak listelemiştir. Mısır’a giden ziyaretçilerin her türlü şahsi güvenlik tedbirini almaları ve gösteri meydanlarından uzak kalmaları tavsiye ediliyor. Ülkenin genel kurallarına uyulduğu takdirde herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadıkları bildiriliyor.

Mısır’da İngilizce konuşarak anlaşmak mümkün mü?

Mısır İngilizce konuşulma oranının düşük olduğu ülkelerdendir. Bu nedenle Mısır’a gitmeden önce birkaç kelime Arapça öğrenmek ulaşım ve alışveriş sırasında işinizi kolaylaştırır. 

Mısır Turları ve Mısır Tur Fiyatları

Tatilsepeti’nin kullanıcı dostu arayüzünü kullanarak basit adımlarla Mısır Turları için arama yapabilir, bütçenize uygun avantajlı fiyatlar ve kampanyaları görebilirsiniz.

Kuzey Afrika’nın en yüksek nüfusa sahip ve 7000 yıllık geçmişi olan ülkesi Mısır’a yapacağınız unutulmaz bir gezi sizleri bekliyor.

Farklı atmosferi ve Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olan Keops Piramidi’yle tanınan ülke, yepyeni deneyimler yaşamak isteyen gezginlerin sıkça ziyaret ettiği rotalar arasında yer alıyor. Ülkemize en yakın Afrika ülkesi olan Mısır, birbirinden farklı durakları ile ilgi görüyor.

Mısır, bilindiği gibi çöl ikliminin hâkim olduğu bir coğrafyada yer alıyor. Yerleşim daha çok Nil Nehri ve denizlerin çevresinde olsa da özellikle iç kesimlerde çöl iklimi kendini gösteriyor.

Nehir ve denizlere yakın olan bölgelerde daha ılıman bir hava hâkim oluyor. Yaz aylarının oldukça sıcak ve hatta kurak geçtiği ülkede, kasım ve mart ayları arasında hava yumuşarken aralık ve ocak aylarında yılın en serin zamanları yaşanıyor.

Mısır’da genellikle yağışlı hava durumu görülmüyor.

Mısır’da görülen çöl iklimi nedeniyle nisan ayı sonrasından ekim ayına kadar yapılacak gezilerde sıcaklığı göze almak gerekiyor.

Tatilsepeti tarafından sunulan avantajlı tur seçenekleri ile tercih ettiğiniz zaman dilimi içerisinde rahatça tatil planlaması yapabilirsiniz.

Planladığınız tur ile ilgili Tatilsepeti üzerinden sunulan güncel bilgiler tercihlerinizin şekillenmesine de yardımcı oluyor. Mısır turu için hayal ettikleriniz, Tatilsepeti’nin deneyimli ve uzman ekibi sayesinde gerçekleşiyor.

Mısır turları fiyatları, seçimlerinizin de etkisi ile farklılık gösterebiliyor. Fiyatlarda gidiş tarihi, seçilen hizmetler gibi faktörler etken oluyor.

Sevgililer Günü, yılbaşı, bayram ya da gidilen ülkeye ait özel günler sebebiyle oteller ve fiyatlar değişikliğe gidebiliyor. Esnek bir seyahat takvimi ile fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Uygun seçenekleri kaçırmamak ve çeşitli kampanyalardan yararlanmak içinse zaman zaman Tatilsepeti’ni ziyaret etmek gerekiyor.

Tur ve konaklama konusunda tercihlerinize göre farklılaşan fiyatlardan etkilenmeden keyifli bir tatil yaşamak için tüm detayları önceden planlamak faydalı oluyor.

Tatilsepeti tarafından sunulan çeşitli fırsatlarla bütçenize uygun bir tatil yakalayabilirsiniz. Keyif alacağınız avantajlı bir fırsat mutlaka karşınıza çıkıyor.

Ayrıca Tatilsepeti ödeme konusunda da rahatlatan taksit seçenekleri ile süreci kolaylaştırıyor. Size ise tatilinizi keyifle geçirmek ve o kıymetli anları ölümsüzleştirmek kalıyor.

mısırda görülmesi gereken doğal güzellikler

Mısır Dalış Turları

Mısır turları 2021 yılında oldukça revaçta olmakla beraber, Mısır denildiğinde artık akıllara sadece Piramitler, deniz ve güneşten oluşan bir tatil gelmiyor.

Kızıldeniz’in altında daha önce hiç dalış tecrübesi bulunmayanlar için bile rengârenk bir dünya bulunuyor. Mısır dalış turları ile Kızıldeniz’in sualtı dünyasını keşfedebilirsiniz.

5000 yıllık geçmişine rağmen genç sayılan Kızıldeniz, görülmeye değer mükemmellikte birçok canlı türünü barındırıyor. Kızıldeniz dalış turu ile çeşitli bölgelerde dalış gerçekleştirilebiliyor.

 • Sina Yarım Adası (Sharm El-Sheikh): Sharm El-Sheikh turları sırasında gidilebilecek yerler arasında Kızıldeniz'in kuzeyinde yer alan yarımadanın güney ucunda Sharm El Maya ve Na'ama isimli iki ana koy bulunuyor. Bu koylar inanılmaz güzellikteki mercan resiflerine, barakuda ve akya sürülerine, napolyon balıklarına, kaplumbağalara ve daha birçok rengârenk balığa ev sahipliği yapıyor.
 • Bells resifi (Dahab Köyü): Dahab Köyü’ne birkaç kilometre mesafede bulunan bu resifte pek çok farklı mercan türü görülebiliyor.
 • Canyon (Dahab Köyü): Standart mağara dalışı önlemlerini bilenler için es geçilmemesi gereken bu bölge, Dahab Köyü’nün sadece birkaç kilometre kuzeyinde bulunuyor. Derinliği 10 metreden 50 metreye kadar ulaşan kanyonda 30 metreye kadar dalış yapılabiliyor.
 • El Gouna (Hurgada): Kızıldeniz’in Venedik’i sayılan El Gouna, Hurgada’nın 40 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Burada bulunan iki resifte yunuslarla dalış yapılabiliyor.
 • Safaga (Hurgada): Hurgada’nın 50 kilometre güneyinde bulunan bu bölgede mercan yönünden zengin 7 resif yer alıyor.

Mısır Balayı Turları

Balayı, yeni evlenen her çift için yapılan en özel tatil sayılıyor. Bu nedenle yapılan seçimler, iyi bir başlangıç açısından önemli hale geliyor.

Hayal kırıklığı yaşamamak ve keyifli zaman geçirmek adına Tatilsepeti’nin tecrübeli ve alanında uzman kadrosu tarafından hazırlanan tur programları tercih yapmayı kolaylaştırıyor.

Balayı için farklı rotaları sevdiğiniz kişiyle beraber deneyimleyerek, güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Mısır, keşfedilmeyi bekleyen farklı durakları ve görülmeye değer tarihi ve doğal güzellikleri ile balayı tatili için çiftler tarafından tercih ediliyor.

Mısır balayı turları harika bir deneyim sunarken, Tatilsepeti de sizin için bu tatili avantajlı hale getiriyor. Özellikle erken rezervasyon ile balayı tatilinizi doyumsuz bir anıya çevirebilirsiniz.

Bu fırsatları kaçırmamak için de Tatilsepeti’ni sık sık ziyaret etmek gerekiyor.

Mısır Piramitleri Turu

Mısır’da görülmek istenen ve merak edilen yerlerin başında Mısır Piramitleri geliyor. Bilinen 100’den fazla piramit bulunan Mısır’da en çok Gize Piramitleri tanınıyor.

3 piramitten oluşan ve isimlerini yaptıran firavunlardan alan Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleri arasından Keops Piramit’i Yedi Dünya Harikası’ndan biri.

Keops Piramidi’nin yüksekliği 139 metre iken Kefren Piramidi 136 metre, Mikerinos Piramidi ise 61 metre yüksekliğe sahip bulunuyor. Ayrıca bu piramitlerin olduğu bölgede meşhur Gize Sfenksi de yer alıyor. 

Mısır Piramitleri turları ile yıllardır hakkında çeşitli bilgiler duyduğunuz piramitleri yakından görebilir, hatta içini gezebilirsiniz.

İçleri yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak olan piramitlerin tahmini olarak milattan önce 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı zannediliyor.

Hala çözülememiş birçok gizemi barındıran Mısır Piramitleri, binlerce yıldır Firavunların mezarlarını koruyor. Mısır Piramitleri turuyla heyecanlı ve gizemli bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

Mısır Gezilecek Yerler

Tatil için Mısır’ı seçtiyseniz görmeniz gereken önemli yerleri listenize eklemeniz gerekiyor.

Yola çıkmadan görülmesi gereken yerlerin listesini hazırlayarak bir rota belirlemek hem zaman kaybının önüne geçmenizi hem de daha iyi vakit geçirmenizi sağlayabilir.

You might be interested:  Wome Deluxe Otel Nasıl?

Mısır’a kadar gitmişken görmemek olmaz denilebilecek duraklar, bir ülkeyi keşfetmenin heyecan verici yepyeni deneyimini sunuyor. Fotoğraf makinenizi bir an olsun elinizden bırakamayacağınız tüm bu yerler, Mısır’da ziyaretinizi bekliyor.

 • Aswan’da Felluka Turu: Mısırlıların küçük yelkenli teknelere verdiği isim olan felluka, Nil Nehri üzerinde bulunan Elephant Island'ı, botanik bahçesini ve kaya mezarlarını 2 saatlik bir tur ile gezmenizi sağlıyor. Mısır gezisi boyunca yapmanız gerektiği gibi, felluka turu için de sıkı bir pazarlık etmeniz bütçeniz açısından faydalı olacaktır.
 • Ebu Simbel: Ramses ve Nefertiti Tapınakları’nın bulunduğu Ebu Simbel’e gitmek Sudan sınırında yer aldığı için biraz zahmetli ancak Aswan’dan Ebu Simbel’e düzenlenen turlarla buraya ulaşılabiliyor.
 • Luxor: Kral ve kraliçe mezarlıklarının olduğu vadiler, Karnak ve Luxor tapınakları ve tek kadın firavun olan Hatşepsut’un tapınağı bu bölgede bulunuyor. Luxor’da fiyatlar Kahire’ye göre daha uygun olduğu için daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz.
 • Dalış Bölgeleri: Denizaltının renkli dünyasını keşfetmek isteyenler için çeşitli dalış bölgeleri heyecan verici deneyimler sunuyor.
 • Piramitler: Mısır’da 100’den fazla piramit olduğu biliniyor. Sanılanın aksine piramitlerin en önemlileri çölün ortasında değil, Kahire’de yerleşim alanına oldukça yakın bulunuyor.
 • Alışveriş: Pazarlık yapmayı unutmayarak Mısır’ın birçok yerinden hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Fakir sayılabilecek bir ülke olan Mısır’ın yerlileri için bu hediyelik eşya satışları büyük önem taşıyor. Papirüs kağıdına çizilmiş resimler, uğur getirdiğine inanılan Scarab yani Mısırlılar için kutsal sayılan bok böceği biblo ve takıları, hiyerogliflerle isim yazdırılmış kolyeler, piramit, Tutankamon, Nefertiti gibi biblolar alınabiliyor. Alışveriş yaparken Mısır para birimi olan Mısır Lirası’nı kullanabileceğiniz gibi birçok yerde Amerikan Doları da geçiyor.

Bilindiği gibi erken rezervasyon turları oldukça avantajlı hale getiriyor. Tatil için esnek tarih aralığına sahipseniz erken rezervasyon seçeneklerinin yanı sıra anlık sunulan avantaj ve fırsatları takip edebilirsiniz.

Son dakika kampanyaları ise hızlı kararlarla çıkılan tatiller için umulmadık fırsatlar yakalama şansı yaratıyor.

Keyifli bir tatil geçirebilmeniz için birçok fırsat sunan Tatilsepeti, Mısır turları için de uygun fiyat seçenekleri ile farkını ortaya koyuyor.

Mısır Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Mısır Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Mısır adası konumu bakımından sıcak bir iklimde yer almaktadır. Bu da doğal güzelliklerin bu iklim üzerine şekillenmesine yol açıyor. Tabi ki de Orta Doğuda yer alması sebebiyle pek bilinmiyor. Buraya turist akını pek de olan bir durum değil.

Buna rağmen burayı bilen ve her zaman düzenli olarak ziyaret eden turistler var. Bunun nedeni ise Mısır adasının eşsiz bir güzelliğe sahip olması. Mısır adasında yer alan konaklama imkanları da çok geniştir.

Bu bakımdan bilmeyenlerin de öğrendiklerinde ilk gitmek isteyeceği yerler listesinin başında gelir. 

Mısır Adası Hakkında Bilgi 

Mısır adası kültürel güzellikleri bakımından çok zengindir. Bu zenginlikler de yakın bir dönemde Mısır hükumeti tarafından turistik ziyaretlere açılmıştır. Bu bakımdan daha bebeklik dönemlerini yaşamaktadır. Buna rağmen yapılan yatırımlar sayesinde pek çok kişi burayı çok beğenmektedir. 

 Mısır Adası Tarihi 

 Mısır adasının yaklaşık olarak yedi bin yıl öncesine dayanan oldukça köklü bir geçmişi vardır. Çok farklı çeşitle kavimler ve uygarlıklar burada ev sahibi olmuşlardır. Bu uygarlıklardan en büyüklerinden bir tanesi de Antik Mısırdır. Nil nehri de bu alanda Antik Mısırın en gözde alanlarından bir tanesi olmuştur. 

 Mısır adası Roma döneminde de parlak bir dönem yaşamıştır. Mısır adası o dönem Romanın bir eyaleti haline getirildi. Bu dönemde Yunan mimarisi ve kültürü Mısır adasına ulaştı. Hala adada bunun izlerini görmek mümkündür. 

 Mısır Adası Nerede? 

 Geçmişte çok farklı ülke sınırları içinde yer almıştı. Buna rağmen bugün Mısır'ın güneybatı sınırları içerisinde yer almaktadır. Konumu itibari ile tüm Mısır'ın en güzel yeri de denilebilir. Konumu itibari ile pek de açıkta değildir.

Bu nedenle yabancı turistler tarafından keşfedilmesi pek de mümkün olmamıştır. Buna rağmen Mısır hükumetinin bu alanda çalışmaları olmuştur.

Bu çalışmaların işe yaraması ile birlikte Mısır adası artık daha konum itibari ile göz önüne gelen bir yer olmuştur. 

 Mısır Adasına Nasıl Gidilir? 

 Mısır adası etrafında pek yakın bir hava limanı yer almamaktadır. Bu bakımdan oraya hava yolu ile gitmek için en az iki vasıta kullanılması gerekir.

Bunun dışında hava alanından inişten itibaren bir kara aracı kiralamak her daim mümkündür. Mısır hükumeti bu alanda çalışmaları hızlandırmasından itibaren bu gibi yenilikler de geldi.

Bu bakımdan hava yolu ile Mısır adasına gitmek oldukça mantıklı. 

 Deniz ulaşımı ile Avrupa üzerinden Mısır adasına gitmek de bir baka seçenek. Tabi ki de hava yolculuğuna kıyasla oldukça yavaş bir yolculuk olacaktır. Fakat buna rağmen iniş yerinden itibaren gidilmesi gereken mesafe biraz azalacaktır. Bu nedenle vasıta değiştirmeyi sevmeyen turistler bu yolu da tercih edebilirler.

  Mısır Adası Gezilecek Yerler 

 Piramitler sadece Mısırın çöllerinde yer almıyor. Mısır adası da pek çok piramit ile dolu. Tabi ki de bu piramitler çöllerde yer alanlar kadar büyük değil. Fakat gezilecek ilk yerlerin başında burası geliyor. 

 Mısırın başkenti Kahire de birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Bu bakımdan Kahire Mısır adasına çok da yakında yer almıyor. Buna rağmen Mısır adasını ziyaret edip de Kahire'ye gitmemek pek de mantıklı bir seçim değil. Bu yüzden de turistler mutlaka Mısır'ın başkentini ziyaret ediyor. 

 Mısır Adası Konaklama Şartları 

 Türk lirası bakımından oldukça avantajlı konaklama imkanları var. Mısır'ın para birimi Mısır lirasıdır. Bu bakımdan 1 Türk lirası yaklaşık olarak 2 Mısır lirasına denk gelmekte. Bu bakımdan ortalama bir otelde kalmak Türk lirası kullanan birine göre uygun olacaktır. Konaklama çeşitliliği de oldukça geniştir. Her zevke ve bütçeye uygun oteller ve odalar her daim yer almaktadır. 

 Mısır Adası Özellikleri 

 İklimi gereği adaların serin olması beklenir. Fakat bu durum Mısır adası için pek de gereçli olmayan bir durumdur. Orta Doğu'nun kavurucu sıcaklığı Mısır adasında da her daim hissedilir. Bu da onu diğer adalardan farklı yapar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *