Madımak Otel Yangını Ne Zaman Oldu?

Sivas Katliamı, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı olarak bilinen 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta gerçekleşen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır.
Sivas Katliamı, Sivas Olayları, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin Radikal İslamcı bir grup tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak

2 Temmuz Madımak Katliamı nedir?

2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılarak 2’si otel görevlisi, 33’ü aydın olmak üzere 35 kişinin katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçti. Katliamda hayatını kaybedenler bugün Madımak Oteli’nin önünde düzenlenecek törenle anılacak.

Madımak da ölenler kimler?

Madımak Oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi.

1993 Sivas Belediye Başkanı kim?

Katliamın bir numaralı sanığı olan ve 17 yıldır firarda olan dönemin belediye meclis üyesi Cafer Erçakmak’ın hiçbir suçu olmadığını savunan Karamollaoğlu, katliamda yaşamını yitirenlerin yanarak değil, dumandan boğularak öldüğünü iddia etti.

You might be interested:  Seyahat Saglik Sigortasi Nerede Yapilir?

Madımak otunun diğer adı nedir?

Madımak otu kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından, odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitkidir. Halk arasında keçi memesi, söğüt otu, kuş ekmeği, çoban ekmeği olarak da bilinir.

Muhibe Akarsu Kimdir?

2 temmuz 1993’teki sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlardan biri. muhlis akarsu’nun esi. tam adi muhibe leyla akarsu’dur. sivas katliami kurbani. yakildiginda 35 yasindaydi.

Madımak yemeği hangi yöreye ait?

Türkiye’de özellikle Yozgat, Sivas, Çorum gibi Orta Anadolu ve Tokat, Gümüşhane gibi iç Karadeniz illerinde sebze olarak kullanımı oldukça yaygındır. Eskiden yalnızca köylerde rağbet gören madımak, köyden şehre yapılan göçlerle şehirlerde de aranır olduğundan büyük şehirlerde pazarlarda da satılır.

Muammer Çiçek Kimdir?

Muammer Çiçek 1967 yılında doğdu. 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Katliamı’nda vefat etti. Muammer Çiçek şiir yazıyordu, Pir Sultan Abdal tiyatrosu yönetmeni ‘Küçük Prens’ adlı oyunda oynamıştır.

Vali Ahmet Karabilgin kimdir?

Ahmet Karabilgin, (d. 1941, Aksaray) Türk vali. Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ankara Valiliği maiyet memurluğu, Hınıs, Akyazı, Niksar kaymakamlığı ve Niksar belediye başkanlığı yapmış, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştur.

Koray Kaya kimdir?

Koray Kaya: Madımak Oteli’nde yakılarak öldürüldüğünde 12 yaşındaydı. Ortaokula gidiyordu. Kardeştiler. Cesetleri birbirine sarılmış halde bulundu.

Inci Türk kim?

2 temmuz 1993’teki sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlardan biri. 1971 eskişehir doğumlu. inci 22 yaşında bir yeni eczacıydı. muammer ile nişanlıydı.

Sivas katliamı kim yaptı?

İnci Türk (22), Ahmet Öztürk (21) Otel Çalışanı, Kenan Yılmaz (21) Otel Çalışanı.

Oğuzhan Asiltürk kızı kiminle evlendi?

Oğuzhan Asiltürk
Defin yeri Cebeci Asri Mezarlığı, Ankara
Partisi Millî Selamet Partisi Refah Partisi Fazilet Partisi (1998-2001) Saadet Partisi (2001-2021)
Evlilik(ler) Sevinç Asiltürk
Çocuk(lar) 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *