Kahirede gezilmesi gereken yerler

kahirede gezilmesi gereken yerler

En kadim medeniyetlerden biri olan Mısır’a yolculuğa çıkıyoruz; nereden başlasak, nasıl anlatsak ? Zira Mısır 7.000 yıllık bir geçmişi olan, Firavunlardan, Antik Mısır Tanrılarına, Bizans’tan, Roma İmparatorluğu’na, Memlüklere, Osmanlılardan, Napolyon Fransasına kadar pek çok farklı medeniyetin ve kültürün hala etkisini taşıyan topraklar burası. Hala gizemi çözülememiş pek çok tarihi yapıya sahip olan bu mistik topraklarda nereleri kaçırmamanız gerektiğini sizin için burada derledik.

kahirede gezilmesi gereken yerler

Resmi ismiyle Mısır Arap Cumhuriyeti, Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden biri sayılır; Kuzey Afrika ve Ortadoğu coğrafyası arasında da bir köprü olma özelliğine sahiptir.

Hepimizin tarih derslerinde öğrendiğimiz bir klasik bilgi olarak, Mısır kapalı coğrafi konumu ve Nil Nehri antik dünyanın en büyük uygarlıklarından birine uzunca bir süre ayakta kalmasına olanak sağlamıştır. Nil bu coğrafyada hayattır.

Zira toplum, matematik, astronomi, mimari ve özgün yazı sistemlerine kadar her şey Nil’e uyumlu olarak gelişir ve oluşur.

1922’de bağımsızlığını ilan etmiş ve 1953’te de Cumhuriyetin ilanı ile birlikte yarı başkanlık sistemli üniter cumhuriyet ile yönetilen Mısır’ın tahmini nüfusu 95 milyon üzerindedir. Para birimi Mısır Pound’u olarak geçer ve güncel(2020) olarak 2,33 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

Yani göreceli olarak Mısır Türkiye’ye göre ucuz bir memleket. Sokak lezzetlerini tatmayı seviyorsanız özellikle 2-5 lira arasında doyma ihtimaliniz yüksek. Özellikle hediyelik eşya alışverişini seviyorsanız, Mısır’ın sayısız tanrı figürlerini, önemli yapılarının hediyelik eşyalarını oldukça ucuza alabilecek olmak sizi oldukça mutlu edecektir.

Mısır’a daha önceleri gümrük kapısında vize alınabiliyorken, maalesef bir kaç senedir vize uygulaması gelmiş bulunmakta.

Yeşil pasaportlulara vize gerekmiyor, 65 yaş üstü gezginler de 3 gün içinde vizelerini alabiliyorlar. Ama onun dışında açıkçası Mısır’a vize almak biraz uğraştırıcı.

Dolayısıyla seyahat tarihinizi önceden belirleyip, en az 3 ay öncesinden de vizeye başvurmanızda fayda var.

Mısır Vize İşlemleri

Mısır oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış bir ülke ve takdir edersiniz ki çok fazla da turistin olduğu bir yer. Dolayısıyla, içiniz rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Gündelik hayatta sıkıntı yaşayacağınız, kıyafetinize çok dikkat etmenizi gerektirecek bir yer değil. Fakat tabi ki yalnız geziyorsanız temkinli olmakta ve dikkat etmekte fayda var.

Özellikle kazıklanmamaya dikkat edin ve pazarlığı asla unutmayın!

kahirede gezilmesi gereken yerler

Mısır oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış bir ülke ve takdir edersiniz ki çok fazla da turistin olduğu bir yer. Dolayısıyla, içiniz rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Gündelik hayatta sıkıntı yaşayacağınız, kıyafetinize çok dikkat etmenizi gerektirecek bir yer değil. Fakat tabi ki yalnız geziyorsanız temkinli olmakta ve dikkat etmekte fayda var.

Özellikle kazıklanmamaya dikkat edin ve pazarlığı asla unutmayın!

Mısır’ı gezmeye Kahire Müzesi’nden başlamanızı tavsiye ediyoruz. 1902’de açılan bu müze bünyesinde 120 binden fazla eser bulundurmakta ve en az 3-4 saatinizi ayırmanız gerekir. Bu müze Antik Mısır’ın adeta kalbidir.

Dolayısıyla bu kadar geniş bir coğrafyaya ve köklü bir tarihe sahip olan Mısır’ı derli toplu bir şekilde öğrenmek ve gözlemlemek için olmazsa olmaz dediğimiz bir nokta.

Müzenin içerisinde birbirinden değerli parçaları görmekle beraber, mutlaka kaçırmamanız gereken yerler öncelikli olarak mumya bölümü diğer bir önemli nokta da Tutankamun’un lahdinin ve hazinesinin olduğu bölüm.

kahirede gezilmesi gereken yerler

Kahire Kalesi’nin bulunduğu tepe, hemen yakınında bulunan ve 200 metre yüksekliğindeki Mukattam Tepeleri’nin bir uzantısında konumlanır. 12.yüzyukda Eyyubi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyubi tarafından başlatılmış, Osmanlı Devleti dönemi içerisinde de bitirilmiştir.

Kalenin içerisinde görebileceğiniz anıtlar ise şöyle; Mehmet Ali Paşa Camii (19.yüzyıl Kavalalı tarafından Eyyubi’ye bir güç gösterisi olarak yaptırılır; Ayasofya versus Sultanahmet Camii hesabı), Sultan el-Nasır Muhammed Camii (Memlükler, 14.yüzyıl) ve Cevhere Sarayı (19.

yüzyıl).

kahirede gezilmesi gereken yerler

Öyle bir yapı düşünün ki, yüksekliği 146 metre, her biri 10-15 ton ağırlığında olmak üzere 2 milyon 600 bin adet taş blok kullanılmış ve 100 bin işçi 20 yılda tamamlamış. Günümüzde yapılan incelemeler, çok ileri teknolojiye sahip Japonya’nın bile Keops Piramidi’nin aynısını yapamayacağını söyler.

Sırasıyla Keops, Kefren ve Mikerinos adında bu üçlü piramit, M.Ö. 2753 – 2563 yılları arasında ismini taşıyan firavunlar için yapılmıştır. Keops piramidi de zaten dünyanın 1. harikası olma özelliği taşıyor ki çok haklı bir özellik gerçekten. Piramitler firavunlara mezar anıt olarak yapılıyor.

Piramitlerin içine girilebilmekte fakat baştan söyleyelim kapalı alanda durma korkusu olanlar veya panik atağı olan insanlar için oldukça zorlayıcı olacaktır. Çünkü sanılanın aksine piramitlerin içerisinden öte yerin altına inilmekte.

Gezmesi biraz zorlayıcı ve terletici, ama hissi paha biçilemez! Piramitlerin biraz ilerisinde de piramitleri korumak amaçlı yapıldığı düşünülen, insan başlı ve aslan vücutlu Gize Sfenksi’ni göreceksiniz.

Şunu söylemeliyiz ki Mısır Piramitlerinin bilinen fotoğraflarının aksine, piramitler çölün ortasında değil artık baya şehrin içerisinde kalmakta. Dolayısıyla çölün ortasında bir piramit görüntüsü beklemeyin, hatta şehirde gezinirken arada size göz kırpabilirler. Ama tabi ki bu durum kendilerinin ihtişamından hiçbir şey eksiltmiyor!

kahirede gezilmesi gereken yerler

Normal bir Mısır turunda asla götürülmeyeceğiniz bir nokta burası. Keşfet101 ile giderseniz tabi ki es geçmeyeceksiniz onu belirtelim.  Çöp şehir adı üstünde gerçekten de çöplerden oluşma bir yerleşim bölgesi. Kahire’nin biraz dış kesiminde kalan bu bölge Hristiyanların yaşadığı şehirden ayrı bir yerleşke. Bize göre Kahire’nin en özel bölgesi.

Burada Kıptiler denilen Hristiyan Mısırlılar yaşamakta. Kendilerine ait alfabeleri var ve içeride de kiliselerini gezebiliyorsunuz. Burada yaşayan insanlar, belediyecilik gibi bir sistem olmadığı için Kahire’nin bütün çöplerini toplayarak geçimlerini sağlıyorlar. Tahmin edilenin aksine de buradaki halk eğitim seviyesi çok yüksek olmakla beraber sefalet içinde de yaşamıyorlar.

Dolayısıyla oldukça ilginç bir yapılanma var. Gidip görmeye değer!

kahirede gezilmesi gereken yerler

Dillere destan İskenderiye Kütüphanesi! M.Ö. 3. Yüzyılın başlarında kurulan ve yaklaşık 900.000 el yazmasıyla Antikçağın en fazla eserine sahip bir kütüphaneydi burası. Kral tarafından da desteklenen bu kütüphane sadece bünyesinde el yazması bulundurmasından da öte aynı zamanda bir yayınevi işlevi de görüyordu.

Ayrıca bu kütüphane dönemin pek çok bilim insanının da çalıştığı, bulunduğu bir merkez olmuştur. Bunların arasında Öklid, Arşimed, Herofilos ve Batlamyus gibi isimler vardır. Buna ek olarak, Mısır’a giren her kitabın buraya götürülmesi gibi bir zorunluluğu vardı.

Buraya gelen kitabın bir kopyası çıkarılıp yazara verilir, eserin orjinali de kütüphanede kalırdı. Mısır dışına çıkan memurlar ve gezginler de başka ülkelerde buldukları kitapları satın alıp getirirlerdi.

Dolayısıyla o dönemde inanılmaz bir kitap sirkülasyonu olmakta ve o zamana kadar birçok bilim dalın ait dağınık ve kaybolma ihtimali olan eserlerin hepsi emin bir yerde toplanmış olmuştu.

Tabi kütüphane yakılana kadar. Bu konu spekülatif olmakla birlikte pek çok tarihçinin savunduğu farklı fikirler var. Genel kabul edilen düşünce, kütüphanenin antik Pagan tapınakları ve yapıların imhası sırasında Hristiyanlar tarafından yakıldığı yönündedir.

Diğer bir görüş ise kütüphanenin, şehrin Müslümanlar tarafından alınmasından kısa bir süre sonra ikinci İslam Halifesi Ömer’in emriyle yok edildiğidir.

İskenderiye Kütüphanesinin sonu ile ilgili birçok efsane vardır; halk arasında kütüphanedeki kitapların tam 6 ay boyunca hamamlarda yakıldığı ve kütüphanenin de tam 6 ay boyunca yandığı en bilinenler arasındadır.

Birçok antik dönem eserinin orjinallerinin burada olması ve yakılması kültür mirasımız açısından gerçekten büyük bir kayıptır. Meraklılarına 2009 yapımı “Agora” filmini öneririz. İskenderiyeli kadın astronom Hypatia ve İskenderiye kütüphanesinin yok oluşu ile ilgili gerçekten güzel bir film. Kütüphane 2002 yılında tekrar inşa edilerek açılmıştır ve bugün ziyaret edilebilmektedir.

Bugün günümüze ulaşamayan Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olarak seçilen İskenderiye Feneri’nin kalıntılarıyla yapıldığı düşünülen Kayıtbay Kalesi, 15. Yüzyıl’da Memlük Sultanı tarafından inşa ettirilmiştir.

İskenderiye’nin savunması için yaptırılan kale 1882 yılında İngilizler tarafından bombalanınca hasara uğramıştır. Bugün günümüzde müze olarak kullanılan kale İskenderiye’de turistlerin ilgi çeken noktalarından birisidir.

Ayrıca kaleden tüm sahil şeridi gözlemlenebilmekte dolayısıyla harika bir manzara sizi beklemekte.

You might be interested:  Güneşin en güzel battığı 11 yer

kahirede gezilmesi gereken yerler

Çöl öğretir. Ekip olarak herkesin hayatında en az bir kere çöl deneyimi yaşaması gerektiğini şiddetle söylüyoruz. Bizim rotalarımızda da çöl yolculuğu ve konaklama illa ki oluyor. Siyah – beyaz ve kristal çöller belki de dünya üzerinde en ilginç çöllerden. Bizde de yeri ayrıdır.

Kahire’den yaklaşık beş saatlik bir yolculukla bedevi köyüne ulaşıyorsunuz, burada öğle yemeği yedikten sonra çöllere doğru yolculuk başlıyor. Siyah çöl 200 milyon yıl öncesinde aslında volkanların olduğu bir bölge. Dolayısıyla siyah renkte ve bu siyah renkteki taşlar aslında lav fosilleri.

Daha sonra Kristal çöle geçtiğinizde de kayaların içinden kristalleri toplayabiliyorsunuz. Burası da okyanusun sahil kesimiymiş. En son olarak da konaklamaya beyaz çöle geçiliyor. Burası da okyanus tabanı, dolayısıyla etrafta beyaz beyaz kalker görüntüleri var. Sanki çöle kar yağmış gibi bir görüntü hakim.

Dolayısıyla oldukça ilginç atmosferlerin içinden geçiyorsunuz. Akşam burada bedevi müzikleri ve yemekleri eşliğinde sonsuz gökyüzünün altında uzanıp sessizliği, hiçliği ve evreni düşünmek ise paha biçilemez bir deneyim !

kahirede gezilmesi gereken yerler

Kahire’den yaklaşık 12 saatlik bir tren yolculuğu ile Aswan’a ulaşabilirsiniz. Tercih edenler iç hatlar uçuşu ile de gidebilir. Macera ve deneyim seviyorsanız seyahatlerde tren yolculuğunu tavsiye ederiz.

Aswan’a indiğinizde atmosferin hemen değiştiğini fark edeceksiniz Kahire ile karşılaştırdığınızda. Burası Antik Mısır’ınhala hissini yaşattığı şehirlerden birisi.

Nil nehri kıyısında bulunan, alçak yapılanması ile tanrıların ve tapınakların şehridir Aswan.

BİTMEMİŞ OBELİSK

Aswan dikilitaşların yapılıp tüm uygarlığa dağıtıldığı merkezdi. Bitmemiş Dikilitaş ise bilinen en büyük antik dikilitaştır ve doğrudan kayalara oyulmuştur. Yapımı tamamlanabilseydi yaklaşık 42 metre yüksekliğinde ve 1200 ton ağırlığına sahip olacağı hesaplanmıştır. Burası dikilitaşların nasıl yapıldığını, teknolojisini öğrenmek ve tekrar hayran kalmak için görülmesi gereken bir yer.

kahirede gezilmesi gereken yerler

Kahire’den yaklaşık 12 saatlik bir tren yolculuğu ile Aswan’a ulaşabilirsiniz. Tercih edenler iç hatlar uçuşu ile de gidebilir. Macera ve deneyim seviyorsanız seyahatlerde tren yolculuğunu tavsiye ederiz.

Aswan’a indiğinizde atmosferin hemen değiştiğini fark edeceksiniz Kahire ile karşılaştırdığınızda. Burası Antik Mısır’ınhala hissini yaşattığı şehirlerden birisi.

Nil nehri kıyısında bulunan, alçak yapılanması ile tanrıların ve tapınakların şehridir Aswan.

Aswan merkeze oldukça yakında bulunan Nubian köyü gerçekten Nubiyan halkını gözlemlemek ve lokal bir şekilde gezmeyi sevenlerin mutlaka konaklaması gereken bir yer! Bizim mardin evlerine benzeyen yapıdaki evleri var. Fakat bütün köy rengarenk! Nil nehrinin kıyısında bulunan bu köy hem gezmesi keyifli hem de halkın içine karışabilmek açısından da çok elverişli. Şiddetle tavsiye edilir !

Mısır’da Gezilecek Yerler #2021 GÜNCEL Otel Tavsiyeleri

kahirede gezilmesi gereken yerler

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bir arasında
köprü görevi gören Mısır, 7 bin yıllık geçmişiyle
Firavunlardan Osmanlılara, Memlüklerden Fransızlara birçok
medeniyete ev sahipliği yaptı. Dinlerin, kültürlerin,
uygarlıkların birleşme noktası olan Mısır’ı efsaneleri,
otantik yapısı ve esrarengiz sokaklarıyla mutlaka görülmesi
gereken yerler listemizin başına aldık. Ortadoğu’nun incisi
olarak da adlandırılan Mısır’da nereye gidilir, ne yenir, ne
yapılır, nerede kalınır ve çok daha fazlası için okumaya devam
edin!

kahirede gezilmesi gereken yerlerKahire

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev
sahipliği yapmış olan Mısır’ı görmeye eski medeniyetlere ait
kalıntılardan başlamak gerekir. Bu nedenle rotamızı
piramitlerin, sfekslerin ve daha birçok antik kalıntının
bulunduğu; Doğu’nun Paris’i olarak da adlandırılan Kahire’ye
çeviriyoruz.

Mısır Piramitleri

kahirede gezilmesi gereken yerlerMısır Piramitleri

“Dünyanın 7 Harikası”ndan biri
olan Keops Piramidi, birçok kişi için ölmeden önce görülmesi
gereken yerler listesinde başı çekiyor. Dünyanın en gizemli
yapılarından olan piramitler devasa yapıları ile sizi kendine
hayran bırakıyor. Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerine ulaşmak
için Kahire’nin Gize bölgesine gelmeniz gerekiyor. Ulaşım için
Uber ya da Careem kullanmanızı öneririz. Ayrıca piramitlere giriş
günün yalnızca belirli saatlerinde mümkün. Bu nedenle gitmeden
önce otelinizin danışma kısmından ya da internet üzerinden gezi
saatlerini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Kahire Mısır Müzesi

kahirede gezilmesi gereken yerlerKahire Mısır Müzesi

Mısır Müzesi, Kahire’nin
merkezinde bulunan Tahrir Meydanı’nın etrafında konumlanmış.
Mısır coğrafyasından geçmiş binlerce yıllık medeniyete ait
olan yaklaşık 120 bin adet eser bu müzede yer almakta. Müzenin en
önemli eseri tüm dünya için paha biçilemez değerde olan
Tutankamon’un Mezarı ve hazinesinin tamamı. Ayrıca müzede
birçok anıt mezar, heykel, antik döneme ait kalıntılar gibi
geçmişten izler taşıyan eserleri görmek mümkün.

Tahrir Meydanı

kahirede gezilmesi gereken yerlerTahrir Meydanı

Kahire’nin göbeğinde bulunan Tahrir
Meydanı yüzyıllar boyunca şehrin en önemli olaylarına ev
sahipliği yapmış. Mısır Devriminin izlerini devam ettiren
meydanda Kahire Mısır Müzesi’nin yanı sıra, birçok hediyelik
eşyası satan dükkan ve bolca çay içebileceğiniz kafeler
bulunuyor.

Ölüler Kenti

Ölüler Kenti

Kahire Kalesi’nin altında bulunan
Ölüler Kenti, belki de Mısır’da yaşayacağınız en unutulmaz
deneyimlerden biri olacak. Bu gecekondu mahallesinde, Mısır’ın
kırsal kesimlerinden gelen ve merkezde iş bulamayıp şehrin
banliyölerine göç eden halk bulunuyor. Ölüler Kenti olarak
adlandırılmasının nedeniyse yaşadıkları evlerin aslında
mezarlıklar olması.

Nil Nehri

kahirede gezilmesi gereken yerlerNil Nehri

Mısır’ın can damarı,
medeniyetlerin birleşim noktası olan ve tarih boyunca birçok
uygarlığın uğruna savaş verdiği Nil Nehri, Kahire’yi Doğu ve
Batı olarak ikiye ayırıyor. Mısır’a gelmişken gün batımına
karşı Nil Nehri kıyısında güzel bir akşam yemeği yemenin ya
da Felluca tekneleri ile Nil turu yapmanın da ayrı bir zevki
olacaktır.

Ayrıca Nil Nehrinin ortasında bulunan
ve 19. yüzyılda yerleşime açılmış olan “Zamalek Adası”
onca kaosun içerisinde huzur bulabileceğiniz nadide bölgelerden.

Luksor

kahirede gezilmesi gereken yerlerLuksor

Nil Nehri kıyısında yer alan Luxor’u
bir nevi “Tapınaklar Şehri” olarak adlandırabiliriz.

Krallar Vadisi

kahirede gezilmesi gereken yerlerKrallar Vadisi

Tutankamon ve diğer birçok firavunun
mezarına ev sahipliği yapan Krallar Vadisi, aslında dağların
içerisine açılmış oda mezarlardan oluşuyor. Arkeolojik
kazıların sürekli olarak devam ettiği Krallar vadisinde, tam
sayısı belli olmayan mezarlara ulaşmak için upuzun bir koridordan
geçip odalara inmeniz gerekiyor. Koridor boyunca ölümü anlatan
birçok çizim göreceksiniz. Aslında odalardaki mezarların içleri
boş ve mumyalar Kahire Müzesinde sergileniyorlar.

Karnak Tapınağı

kahirede gezilmesi gereken yerlerKarnak Tapınağı

Dünyanın bilinen en büyük
tapınaklarından olan Karnak Tapınağı, yüzlerce yıldır
eskimemiş ve biçimini ilk günkü gibi koruyan kızılımsı
renkteki sütunları ile meşhur. Bu sütunların tanıdık geldiğini
düşünmeniz normaldir çünkü günümüzde Sultanahmet Meydanı ve
Paris Concorde Meydanında bulunan Dikilitaş sütunları Karnak
Tapınağından alınmıştır.

Luxor Tapınakları

Luxor Tapınakları

Karnak Tapınağının yaklaşık 4
kilometre ilerisinde bulunan Luxor Tapınakları, yaklaşık 25 metre
yüksekliğinde yapılmış devasa heykellerin yan yana dizilmesi ile
tasarlanmış. Tavsiyemiz önce Karnak Tapınağını gezip ardından
akşamüzeri, ışık gösterileri yapılan Luxor Tapınaklarına
geçiş yapmanız.

İskenderiye Kütüphanesi

İskenderiye Kütüphanesi

İskenderiye Kütüphanesi, M.Ö. 3.
yüzyılda Ptolemaios kralı tarafından yaptırılmış ancak
günümüze ulaşamamıştır.

Yaklaşık 9000 adet el yazması
eserin, Bizanslılar tarafından çıkarılan yangında yok olduğu
biliniyor.

You might be interested:  Kübada görülecek yerler

Mısır devleti de günümüzde kütüphaneyi bu aynı
yerde, aynı isimle ve 8 milyon kitap ile yenileyip hem gençlerin
hem de turistlerin odak noktalarından biri haline getirmiş.

Hurghada

Hurghada

Kızıldeniz’e kıyısı olan
Hurghada, deyim yerindeyse çölün içinde bir vaha. Çöl safarisi
denilince akla gelen ilk yerlerden olan Hurghada, Doğu Çölü’nde
yer alan eskiden 20 binden fazla günümüzde ise yaklaşık 150
kişinin yaşadığı bir Bedevi Köyü’ne sahip. Doğu Çölünde
Jeep ile Safari Turu’na katılabilir ve güneşi ıssız çöl
kumlarında batırabilirsiniz.

Hurghada’da en sevdiğimiz yerlerden
biri de El Daha bölgesi. Sokaklarında birçok otantik dükkanın
bulunduğu Eh Daha’da özellikle lambalar çarşısı çok
dikkatimizi çekecek. Eğerle dikkatle bakarsanız Alaaddin’in
Sihirli Lambası’nı bulacağınıza eminiz

Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh

Sina yarımadasında Kızıldeniz’in
zengin sualtında dalış yapmak istemez miydiniz? Mısır’ın
dalış cenneti olarak da bilinen Sharm el-Sheikh için tüplü dalış
merkezleri ve denizaltı turları ile dünyanın birçok yerinden
turist çekiyor.

Mısır’da Yapılması Gerekenler

Mısır’da Yapılması Gerekenler

Kahire’nin Kapalıçarşısı
diyebileceğimiz Khan El Khalili’de alışveriş yapın.

El yapımı
lambalardan çeşit çeşit baharatlara ve üzerine çeşitli
hiyeroglifler çizilmiş Papirüs kağıtlarından parfüm
esanslarına uzanan hediyelik eşyalara bakmak için daha uygun bir
yer düşünemiyoruz.

Alışverişinizi bitirdikten sonra çarşı
içindeki kafelerde Mısır çayı ya da nargile içmek de bonusu.

Sharm el-Sheikh’te Kızıldeniz’in
büyüleyici mercan resiflerinde dalış yapın ya da dilerseniz
denizaltı turuna katılın.

Hurghada ya da Sharm el-Sheikh’te
jeep’ler ile yapılan çöl turlarına katılın. Özellikle
yemekli eğlencelerin olduğu çöl turlarında Arap kültürünü
yakından tanıyacağınıza eminiz.

Mısır’da Ne Yenir?

Mısır’da Ne Yenir?

Mısır
gastronomisi; Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Arap kültürünü
olabildiğince yansıtan bol mezeli ve bol baharatlı yiyeceklerden
oluşuyor. Etli ve baklagillerden oluşan yemeklerinin yanı sıra,
Nil Nehri’ne kıyısı olan bu ülkenin mutfağında bolca balık
ve midye de kullanılıyor.

Günümüzde neredeyse tüm dünyada
lezzetle yenen falafel, bezelye ve fasulye püresinden oluşan Fuul,
mercimek yemeği diyebileceğimiz Kushari başlıca yemekler arasında
geliyor. Tatlı olarak da ülkemizde de bilinen ve sevilen bir lezzet
olan künefenin çokça yenildiğini görebilirsiniz.

Mısır’a gelmişken mutlaka
denemeniz gereken yerel kadim şaraplarını, her temekten sonra
ikram edilen nane çayını ve sokaklarda bolca görebileceğimiz
nargileyi de unutmayalım.

Mısır’a Nasıl Gidilir?

Mısır’a Nasıl Gidilir?

Mısır’a gitmenin en kolay yolu THY,
Pegasus gibi havayollarının direkt uçuşlarıdır. Tavsiyemiz
genellikle her gün direkt olarak Kahire seferi bulunan havayollarını
tercih etmeniz.

Yaklaşık 2 saat süren yolculuğun sonucunda
Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaşabilir ve gezeceğiniz diğer
bölgelere kolaylıkla aktarma yapabilirsiniz. Havayollarının web
sitelerini düzenli olarak takip ederseniz birçok kampanyalı Kahire
gidiş dönüş uçak bileti olduğunu göreceksiniz.

Uçak
biletinizi aldıktan sonra vizenizi temin ederek Mısır’a giriş
yapabilirsiniz.

Mısır’da Ulaşım

Mısır’da Ulaşım

Konu Mısır’da ulaşıma gelince
dikkatli olmak gerektiğini hatırlatalım. Çünkü ülke özellikle
taksicilerin turistlerden ederinden fazla ücret alması ile
biliniyor. Bu nedenle bizim tavsiyemiz gideceğiniz bölgelerde
otelini olabildiğince yakın tutup yürümeniz. Bunun dışında
Uber ya da Careem mobil uygulamalarını da rahatlıkla
kullanabilirsiniz.

Şehirler arasında ulaşımı sağlamak
için ise GoBus ve SuperJet otobüs firmalarını kullanabileceğiniz
gibi tren yolculuğu yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Mısır’a Ne Zaman Gidilir?

Mısır’a Ne Zaman Gidilir?

Nil Nehri etrafına kurulmuş olan
Mısır’da kıyı bölgeler daha ılımanken, iç bölgelerde çöl
iklimi hakim olur. Bu nedenle 50 derecelere kadar ulaşan
sıcaklıkların görüldüğü yaz ayları yerine, kış ya da bahar
mevsimleri Mısır’ı gezmek için en uygun dönemler olacaktır.

Mısır’a gitmek için en uygun
dönemlerden biri de festival zamanlarıdır.

Ocak ayında “Kahire
Güvercin Festivali”nde yüzlerce güvercinin uçuşuna tanıklık
edebilir, Nisan ayında baharın gelişini kutlamak için “Shem al
Nessim” festivaline katılabilirsiniz.

Hem 22 Ekim hem de 22
Şubatta II. Ramses Tapınağı’na güneş ışınlarının
düşüşünü kutladıkları “Ebu Simbel Festivali”nde Mısır
kültürüyle yakından tanışabilirsiniz.

Mısır’da Nerede Kalınır?

Mısır’da Nerede Kalınır?

Mısır’da gideceğiniz yerlerin
tamamında şehir merkezinde kalmanızı tavsiye ediyoruz. Mısır
yapısı ve güvenlik durumu nedeniyle ulaşımın çoğunlukla özel
arabalar ile sağlandığı bir ülke. Siz de otel seçiminizi
özellikle gezmek istediğiniz ve daha turistik bölgelere yakın
yerlerden yapmalısınız.

Kahire’de Tahrir Meydanı, müzeleri ve çarşıları da içerisine alan Downtown Bölgesi hem Nil Nehri kıyısında yer alışı hem de şehrin kalbi olması nedeniyle en tercih edilebilir bölgedir. Yine Nil Nehrinin üzerinde yer alan, şık ve modern mekanların bulunduğu Zamalek Adasında da kalınabilir.

Mısır’da nerede kalınır yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mısır’da Gezilecek Şehirler

kahirede gezilmesi gereken yerler

 • Orta Doğu’nun en büyük ülkelerinden bir tanesi olan Mısır, Orta Doğu ile Kuzey Afrika arasında köprü görevi görüyor.
 • 7 bin yıllık geçmişinde önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış topraklar üzerinde çok sayıda eser bırakılmış.
 • Firavunlar, Gize Piramitleri, Nil Nehri ve daha birçok şey Mısır’a özgü olduğu için dünyanın hiçbir yerinde görmeniz mümkün değil.
 • Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Mısır vizesi alması gerekirken, yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri 90 gün boyunca vizeden muaf tutuluyor.
 • İstanbul’dan Mısır’ın 4 farklı havalimanı direkt uçuş bulunurken, Türkiye’nin neredeyse her şehrinden Mısır’a aktarmalı uçuşlar düzenleniyor.

İçindekiler

 • Mısır’da Gezilecek Şehirler
  • Kahire
  • Asvan
  • İskenderiye
  • Taba

Kahire

kahirede gezilmesi gereken yerler

Mısır’ın başkenti Kahire, Afrika kıtasının en büyük şehri olma unvanına sahip. Dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi’ne ev sahipliği yapan Kahire, tarih boyunca çok önemli medeniyetlerin yerleşim noktası olmuş.

Keops Piramidi’nin de içerisinde yer aldığı Gize Piramitleri, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mısır’ın sembolü olan Keops, Mikerinos ve Kefren Piramitleri, oldukça özel tasarlanmış.

kahirede gezilmesi gereken yerler

Dünyanın en geniş Antik Mısır Koleksiyonu’na bir göz atmak istiyorsanız, Mısır Müzesi’ne gidebilirsiniz. Fransız mimarisi ile neo-klasik tarzda inşa edilen müzenin içerisinde 120 bini aşkın eser sergileniyor.

Tabii Kahire’ye kadar gelip de efsanelere konu olmuş Nil Nehri’ne gitmeden olmaz. Dünyanın en uzun nehri statüsüne sahip Nil Nehri’nde tekne gezileri düzenleniyor.

kahirede gezilmesi gereken yerler

Ayrıca, nehir üzerinde konumlanan Rawhad ve Roda Adaları da gezilebiliyor. Kahire’de ziyaret edebileceğiniz diğer yerler ise şunlar; Han El-Halili Çarşısı, El-Ezher Camii, Eski Kahire ve Kahire Kalesi.

Asvan

kahirede gezilmesi gereken yerler

Nil Nehri’nin kıyısında konumlanan, turizm potansiyeli oldukça yüksek Asvan’da görülmesi gereken yapıların başında, 22 milyon dolara mal olan Nubian Müzesi geliyor.

1997’de hizmete açılan müze, 50 bin metrekare alan üzerine yayılmış. İçerisinde Firavun, İslam, Kıpti, Roma gibi bölümleri bulunuyor.

Toplamda 3 bini aşkın eserin sergilendiği bilgisini de vermekte fayda var.

Asvan’da gezebileceğiniz diğer bir nokta da Fatımi Mezarlığı. 9. yüzyılda Fatımi Dönemi’nde yapıldığı düşünülen mezarların bazıları yıkık kubbeli bazıları da modern yapılar. Bayrakların dikildiği mezarlar, yerel azizlerin yattıkları.

Son olarak, Asvan Botanik Bahçeleri, şehre farklı bir hava katıyor. Kitchener Adası’nda yer alan botanik bahçede görkemli ağaçların yuva olduğu kuşlara ek olarak Hindistan’dan, Uzak Doğu’dan, Afrika’dan bitki ithal edilmiş.

İskenderiye

kahirede gezilmesi gereken yerler

Mısır’ın en büyük ikinci şehri olan İskenderiye, Akdeniz’in de en büyük kıyı yerleşimi olma özelliği taşıyor.

İskenderiye, adını aldığı Büyük İskender tarafından milattan önce 332 yılında kurulmuş.

Milattan sonra 297’de İmparator Diocletian şerefine yaptırılan Pompey’in Sütunu ise görülebilecek diğer bir eser. Roma döneminin en dikkat çekici anıtlarından bir tanesi olan 25 metrelik sütun, tamamen granitten yapılmış.

kahirede gezilmesi gereken yerler

İskenderiye’ye geziniz sırasında Montazah Sarayı’na da uğramayı unutmayın. 1892’de Abbas Hilmi Paşa tarafından inşa ettirilen sarayın alt katında kumarhane işletiliyor. Üst katın ise tarihi eserlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılan sarayın selamlık bölümü ise otel yapılmış.

İskenderiye’de gidebileceğiniz diğer yapılar ise şu şekilde; Greko-Romen Müzesi, Montazah Kraliyet Bahçesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Qaitbay Kalesi, İskenderiye Kütüphanesi, Attarine Camii ve Corniche Sahili.

You might be interested:  Rusyada görülmesi gereken yerler

Taba

 1. kahirede gezilmesi gereken yerler
 2. Mısır’ın batısında konumlanan, İsrail’le sınır komşusu Taba, diğer şehirlerin aksine doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine hoş vakit geçirme vaadi sunuyor.
 3. 5 yıldızlı otelleri, denizaltı turizmi, ve Akabe Körfezi’yle tatilcilerin uğrak noktası.

Taba gezinize Zaman Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Akabe Körfezi’nin enfes manzarasına sahip kale, Sina Yarımadası’nın batısında konumlanıyor. Tertemiz sularıyla dalgıçlar tarafından oldukça sık gidiliyor.

Firavun Adası ile Salah ad-Din Kalesi, şehrin diğer önemli noktaları.

Pharaoh Adası üzerinde yer alan Salah ad-Din kalesi, 1115’te Haçlılar tarafından inşa edilmiş. 1179’te ise kale Saladin tarafından ele geçirilmiş.

Son olarak, şehrin tarihine ve kültürüne hakim olmak için Taba Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede 700’ü aşkın tarihi kalıntı sergileniyor.

Kahire Gezilecek Yerler – Kahire Gezisi Notları 2

Kahire gezilecek yerler araştırmasına iş için Kahire’ye gitmem gerekince giriştim, seyahatim öncesindeki hafta sonunu planıma dahil ederek uçak biletlerimi aldırdım. Elbette aklıma gelen ilk yer piramitler olmuştu ancak biraz araştırınca Kahire gezilecek yerler listem uzadı. Bu yazıda özet halinde bunlara değineceğim.

19/10/2018

İstanbul’dan 16:05 Nile Air uçuşu ile Kahire’ye yönlendim, seçenekli yemek servisi vardı ancak içecek için seçenek yoktu, sadece mango suyu ya da su. Yerel saat 17:10’da indim, daha pasaport kontrolüne gelmeden eli tabelalı rehber karşıladı beni.

Konaklama için anlaştığım Golden Hotel, aynı zamanda havalimanından alınmamı da sağlamıştı.

Rehberin elçiliğinde pasaport işlemlerini yapıp çıktık (Kahire gezi rehberi yazısında vize almanın zorluğunda bahsetmiştim), bir araç bizi aldı, sürücü aracı kullanırken rehber mısır coğrafyasını ve tarihini, Nil nehri boyunca medeniyetin ilerlemesini anlattı.

kahirede gezilmesi gereken yerler

Nil Nehri Kıyısı

Konakladığım otel, tarihi bir binanın 3 ve 4üncü katları, otel sahibi Mohsen bey ile tanıştık, Pink Flower Travel adlı bir de tur şirketi varmış, böylece ertesi günün de planını tamamladık. Odaya eşyalarımı bırakıp kahire gecelerine, tavsiye üzerine Nil nehri kıyısından daldım, merkezi yerde kaldığım için yürüyerek gittim ancak karşıdan karşıya geçmek uzmanlık istiyor adeta.

Nil nehri kıyısında yürüyüş yapan ya da oturmuş sohbet eden çokça Kahireli var. Izgara ve patlamış mısır ile bol çeşit çekirdek satılıyor tezgahlarda. Nehirde bol bol tekne var, farklı boyutlarda.

Özel olarak da kiralayabilirsiniz büyük gruba da katılabilirsiniz. Teknelerde güçlü birer ses sistemi ve rengarenk aydınlatmalar var.

Kıyıda müşteri toplarken ışıklar yüksek, ses düşük, tur başlayınca tam tersi, Kahireliler göbek ata ata gezmeyi seviyor.

Turistlere yönelik ise daha  çok yemekli turlar var ve bunların tekneleri iyice büyük. İçeride sakin bir canlı müzik olduğu anlaşılıyordu, tekne konuşlandığım köprünün altından geçerken. Ben tekne turlarının hiçbirine katılmadım.

Saqqara – Kahire Gezilecek Yerler

20/10/2018

Otelde kahvaltımı ettikten sonra saat 9’da hareket etti bana özel tur. İlk durağımız eşi benzeri olmayan Saqqara bölgesi oldu. Saqqara giriş ücreti 120 mısır poundu yani yaklaşık 37 lira.

Bu bölge ne dünya harikası ne de Unesco dünya mirası ancak hikayeyi, gelişimi anlamak için uğranması gereken en önemli yer.

Kahire gezilecek yerler yazısını çok uzatmamak için çok detaya girmeyeceğim, Mısır piramitleri hakkında daha detaylı hikayeyi ayrıca yazarım.

Üç büyük piramitten yaklaşık 50 yıl kadar evvel, zamanın kralı, buraya sarayının bir kopyasını yaptırmış. Bu inşaat hem bir güç gösterisiymiş hem de aslında kendi mezarını hazırlıyormuş.

Farklı girişlerden kocaman avluya ulaşılan sarayda kral, halkına kendi gücünü göstermek için gösteri müsabakaları düzenlermiş.

Gerek buranın yapımında, gerekse Mısır uygarlığının gelişmesinde Imhotep adlı bir dâhinin payı çok olmuş, Mısırlılar biraz dalga da geçerek, “Hipokrat da kimmiş, Imhotep’in ameliyat yaptığına dair bile kanıtlar var” diyorlar.

kahirede gezilmesi gereken yerler

Kahire Nerede, Nasıl Gidilir? Kahire Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi..

Kahire Nerede?

Kahire, bir Afrika ülkesi olma özelliğine sahip durumdaki Mısır’ın başkentidir. Kahire şehri, Mısır’ın kuzeyinde Nil Nehri kıyıları ve nehir adaları üzerinde kurulmuştur. Kahire şehri, Mısır’ın kuzeydoğusunda Nil Nehri boyunca güney-kuzey yönlü olarak uzanmaktadır. Mısır, aynı zamanda bir Kuzey Afrika ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kahire'ye Nasıl Gidilir?

Kahire’ye ulaşmanın en konforlu ve rahat yolu hava limanı üzerinden ulaşım sağlamaktır. Mısır’ın başkenti konumundaki Kahire kentine İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Egypt Air’in, Sabiha Gökçen Havaalanından ise Nile Air’in direkt uçak seferleri bulunmaktadır. İstanbul Kahire uçuş süresi sadece 2 saat 15 dakika sürmektedir.

Kahire Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır. Bunun için Mısır’ın başkenti Kahire Havalimanından şehir merkezine ulaşım için shuttle, şehir otobüs ve taksi seçeneklerinden yararlanılabilir.

 • Kahire Gezilecek Yerler Nelerdir?
 • Kıpti Kahire ve Modern Kahire olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmakta olan kent sınırları içerisinde çok çeşitli mekan ve yapılar ziyaretçilerini beklemektedir. Bu mekanlar arasında en dikkat çekici özellik barındıran yerler arasında:
 •  – Dini yapılar,
 •  – Tarihi çarşılar ve kültürel eserler
 •  – Tahrir Meydanı,
 •  – Dünya Harikaları Listesi’nde bulunan Giza Piramitleri
 •  – Kraliyet Mumya Müzesi,
 •  – Tarihi saray ve camileriyle öne çıkan Darb al-Ahmar
 •  – Mısır Müzesi
 •  – Coptic Müzesi
 •  – Townhouse Galerisi, 
 •  – İslami Sanat Müzesi
 • Kahire'de Yapılacaklar Listesi

Kahire, Mısır kültürünü keşfetmek için gidilebilecek en iyi yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Günbatımı vakitlerinde Kahire'nin en iyisine tanık olunabilir. Çünkü burada bulunan anıtlar etrafındaki eğimli turuncu ışıkla çok daha mükemmel bir görünüme kavuşur. Kahire'de yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor:

 – Mısır Müzesi'ni Mutlaka Ziyaret Edin: Eski Mısır'ı tanıyarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 

 – Khan El Khalili Çarşısı'nda Alışveriş Keyfini Yaşayabilirsiniz. Khan El Khalili, restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu en iyi Arap Pazarı olma niteliği barındırmaktadır. 

 – Gize Piramitlerini Ziyaret Edebilirsiniz: Burası, dünyanın görülmeye değer yedi harikasından biri olduğundan dolayı Kahire'de ziyaret edilecek en popüler yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

 – Tarihi Sultan Hasan Camii-Medresesi: Mimarlığın En Güzel Örneği olma özelliği taşımaktadır. 

 – Kahire Caz Kulübü'nde Parti: Müziği ve partiyi seviyorsanız, bu tam size göre. Kahire Caz Kulübü, Kahire'deki bulunan iyi grupların tadını doyasıya çıkarmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

 – Al Azhar Parkında Harika Bir Gezinti Deneyimi: Kahire kentinin en iyi parklarından biri olma özelliği taşımaktadır. Park gece yarısına kadar açık olup geceleri çok daha güzel bir görünüme bürünür. 

Kahire'ye Gidilecek En İyi Zaman

Hem tarihi hem de kültürel zenginliklerle dolu muhteşem atmosfere sahip bir şehir olan Kahire'ye gitmek için en iyi zaman Mart-Nisan ve Ekim-Kasım aylardır. Bu zamanlar sıcaklık düzeyinin şehirde biraz keyifli olduğu ve kalabalığın daha az olduğu süreçlerdir.

Bu aylar aynı zamanda Kahire'ye en uygun bütçeli seyahat olanağını da sağlamaktadır. Bunun nedeni ise otel fiyatları da daha az kalabalık olması sebebiyle düşüktür. Kahire, Aralık ve Şubat aylarında kış döneminin en fazla kalabalığı görür.

Bunun nedeni özellikle bu aylarda akşam vakitlerinin keyifli ve serin bir hale gelmesidir. Bu sayede gezi yapma süreci kolay bir hal alır. 

Kahire'de Nerede Kalınır?

Muhteşem bir atmosferi içerisinde barındıran Kahire kenti esasında 4 ana bölümden oluşmaktadır.

Pramitleri de içeren Gize, kentin merkezi olarak kabul gören Downrown, tarihi başkent olma niteliği barındıran Heliopolis ve Maadi'nin yanı sıra Yeni Kahire bölümü bulunmaktadır.

Kahire sınırları içerisinde görülmesi gerekli olan pek çok yeri kapsayan Downtown bölgesi konaklamak için en ideal konumlar arasında bulunuyor. Bu sayede ulaşım araçlarına ihtiyaç duyulmadan, yürüyerek pek çok ilgi çekici yere ulaşım sağlanması mümkün olabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *