Bimer E Ne Tür Şikayetler Yapılır?

Bimer’e şikayet ve başvuru yapmanın ikinci yöntemi ile telefonla şikayet. Bimer İletişim Hattı telefon numarası ALO 150’dir. ALO 150’yi arayarak şikayet veya başvurunuzu telefon aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bimer Posta ile Şikayet Nasıl Yapılır. Üçüncü yöntem ise posta yoluyla.

Cimere hangi konularda şikayet yapılır?

CİMER’e hangi konularda başvuru yapılabilir

CİMER’e 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunda yer alan idari makamlar ile 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik başvuru yapılabilmektedir.

BİMER e gelen şikayetleri kim inceler?

Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne yapılan şikayetlerden, Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı ve Taşra Teşkilatı personeli ile ilgili olan inceleme, araştırma ve soruşturma işlemleri genellikle Maarif Müfettişleri tarafından yürütülmektedir.

Bimere kimler başvuru yapabilir?

BİMER’e Kimler, Nasıl Başvuru Yapabilir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve Türkiye’de yaşayan yabancılar; telefon, internet, şahsen, mektup veya faks ile BİMER’e başvuru yapabilir.

Firmalar bimere şikayet edilir mi?

Vatandaşların kullanabileceği yararlı bazı sistemler bulunuyor. Bimer, vatandaşlarla devletin birbirleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olan bir sistemdir. Kişiler herhangi bir yasal olmayan durumu Bimer’e şikayet edebilir.

You might be interested:  Bodrumda Hangi Otel Kapatıldı?

CİMER şikayet ne işe yarar?

CİMER pek çok farklı amaç altında kullanılan bir web sitesidir. Devlet tarafından hazırlanmış kurumsal bir web sitesi olması ile beraber, doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir web adresi olarak öne çıkar. Bu bağlamda insanların şikayetlerini, ihbar ve taleplerinin değerlendirilmesi için destek sağlar.

Cimere kaç kez şikayet edilir?

Gün içinde kaç tane başvuru yapılabilir? Aynı başvuru sahibi CİMER’e elektronik ortamda ve telefon yolu ile günlük 1 adet başvuru yapabilmektedir. Elektronik ortamda yapılan başvurularda başvuru metni 1.500 karakterle sınırlıdır.

CİMER e yapılan şikayetler gizli tutulur mu?

Bilgi Edinme ve CİMER’e yapılan hiçbir başvuru (kimlik ve iletişim bilgileri açık ya da gizli olması fark etmeksizin) yetkisiz kişi ya da makamlarla paylaşılmaz.

CİMER şikayet Hangi Bakanlığa Bağlı?

CİMER NEDİR? (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletilmesi amacıyla kurulan bir web servisidir. CİMER sayesinde vatandaşlar şikayet, istek, talep, öneri vb. ilgili bildirimlerini Cumhurbaşkanlığına bağlanan İletişim Merkezine iletebiliyor.

CİMER e şikayet edildiğini nasıl anlarım?

CİMER’e yapmış olduğunuz başvurular sistem tarafından otomatik olarak üretilen başvuru numarası ile takip edilebilmektedir. Aynı zamanda bu linkten daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde https://www.cimer.gov.tr/ CİMER şikâyet başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Devlet memuru Cimere yazabilir mi?

BİMER veya CİMER’e Başvuran Memura Disiplin Cezası Verilemeyeceğine Dair Danıştay Kararı Bilgi edinme başvurularında devlet memuru olup olmama ayrımı yapılmadan herkesi kapsayan bir başvuru usulü düzenlendiğinden üst makamlara başvuran memura makam atladığı gerekçesiyle ceza verilemez.

BİMER ve Cimere aynı mı?

bimer : başbakanlık iletişim merkezi. doğrudan başbakana talep, şikayet, öneri ve ihbar hattı olma amacı taşıyor. cimer : cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi. doğrudan cumhurbaşkanına talep, şikayet, öneri ve ihbar hattı olma amacı taşıyor.

You might be interested:  Yazın Ne Tür Sağlıklı Yiyecekler Hazırlanmaktadır?

Bimerin açılımı ve hangi konularda hizmet verir?

BİMER, Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Devlet Kurumları nereye şikayet edilir?

Başkanlık, kişisel verileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) başvuru portalı, e-devlet kapısı, ALO 150 telefon hattı, mektup, faks ve sair iletişim kanalları aracılığıyla işitsel, elektronik veya yazılı olarak öğrenilen verilerden, Kanun’da belirtilen kişisel veri işleme şartlarına uygun olarak başvurucuların

Işyeri ile ilgili şikayetler nereye yapılır?

Başvuru ve talepler, telefonla ALO 170’e iletilebilir. Söz konusu iletişim merkezi, mesai saatleriyle sınırlı olmaksızın 7 gün 24 saat aranabilir.

Bir doktor nereye şikayet edilir?

Sağlık Hizmetleri ile ilgili her türlü şikayet için Sağlık Bakanlığı”nın (SABİM) ALO 184 adlı hattı arayabilirsiniz. Postayla yapılan başvurular kabul edilmez. İlgili kişi şahsen başvurmak zorundadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *