Alaçatı uluslararası balık turnuvası

alaçatı uluslararası balık turnuvasıAlaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası Organizatörü Murat İyriboz

İş dünyasının son yıllarda çok rağbet ettiği balık turnuvalarında bol adrenalin var. Gün ağarmadan tekneleriyle Ege’nin bereketli açık sularına açılan balık tutkunları en büyük balığı avlamak için yarışıyor. Doğa ve deniz tutkunu sportif balıkçılar, hem stres atıyor, hem dostlarıyla biraraya geliyor, hem de eğlenirken turizme katkıda bulunuyor.

Ülkemizde üçü Alaçatı ve Seferihisar körfezinde ikisi Bodrum yarımadasında olmak üzere toplam beş sportif balıkçılık turnuvası yapılıyor. Turnuvaların hepsinde ünlü iş adamlarını görmek mümkün. Bu yıl da peş peş yapılan turnuvalarda renkli anlar yaşandı.

İzmir’in Seferihisar ilçesindeki yat limanı Teos Marina, iş dünyasının önde gelen isimlerinin yarıştığı bir balık turnuvasına sahne olurken büyük bir rekora da ev sahipliği yaptı. Tuna Master Teos’ta 295 kiloluk bir orkinos yakalayan iş adamları Gökhan Çarmıklı ve Erkut Soyak’ın ekibi rekora imza attı.

Balık, Türkiye’de düzenlenen turnuvalarda yakalanan en büyük orkinos olarak kayıtlara geçti.

Seferihisar’daki turnuvanın peşi sıra yapılan Turkcell Platinum Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası Çeşme Alaçatı’da da yine ünlüler yarıştı. Tornado teknesinde yarışan Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı ve iş adamı Mahmut Özgener ve ekibi yakaladığı 87 kilogramlık kılıç balığıyla ‘En Büyük Balık’ ödülünün sahibi oldu.

Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık yarışması olan Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası’nın organizasyonunu Türkiye’de denizcilik camiasının yakından tanıdığı, dünya çapında birçok uluslararası yarışmaya katılan Murat İyriboz ve IGFA (International Game Fishing Association-Uluslararası Sportif Balıkçılık Birliği) Türkiye temsilcisi Elvio Pennetti yapıyor.

İzmirli işadamı Murat İyriboz tam bir balık tutkunu. İzmir’in tütün işi ile uğraşan köklü ailelerinden gelen Murat İyriboz, Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu. İş hayatına İzmir’de açtığı eğlence mekanı ile atılan İyriboz, 35-40 sene boyunca çeşitli mekanlar işletmiş. İzmir’in geçmişteki en büyük reklam ajansı Parma’nın da kurucusu.

İyriboz, balık turnuvaları organizasyonundaki başarısının temelinin de geçmişte çok organizasyon işi yapmasına bağlıyor. 57 yaşındaki İyirboz, Viking Yachts & Mag Bay Türkiye Temsilciliğini yapıyor. Murat İyriboz’un balık tutkusu ise babasından kalma. Çok küçük yaşlardan itibaren babasıyla balığa çıkmaya başlayan İyriboz, o günden bu yana hep denizlerde.

İyriboz, balıkçılık aşkının maceraya dönüştüğünü, kendini açık denizlere attığını anlatıyor.

Özlem Kapar Bayburs, haftalık ekonomi dergisi Para için Murat İyriboz’la iş adamlarının gözdesi balık turnuvalarını, açık denizleri, büyük balıkları ve turizmi konuştu. Gelin İyriboz’un hikayesini kendi ağzından dinleyelim:

ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ BALIK TUTUYOR

“İzmir gibi bereketli bir denize sahip bir yerde doğdum. Rahmetli babam iyi bir balıkçıydı. Daha 5 yaşındayken babamla balığa çıkardık, o zamanlar komşular çözemedikleri balıkçı düğümlerini bana getirirlerdi, ben çözerdim. Çocukluğum, gençliğim denizde geçti. Hem dalardım, hem balık avlardım hem de su kayağı yapardım. Tekne üstünde büyüdüm denebilir.

17 yaşında Amerika’ya gittiğimde hayatımda ilk kez bir tekne kiraladım, hem de yarışmalara katılan şampiyon bir tekneyi kiralama şansım oldu. O tekneyle balığa çıktım ve 3.5 metre uzunluğunda bir balık yakaladım ve işte o an hayatım değişti; o günden bugüne kadar hep balık peşinde denizlerdeyim. Açık denizlerde büyük avlara ve büyük turnuvalara katılıyorum.

Balık tutmak için dünyayı geziyorum.

TÜRKİYE’DE SPORTİF BALIKÇILIK BÖYLE BAŞLADI

Bundan 30 sene önce yurt dışında bir seyahatte orkinos yakalamış ve ülkeye geri dönmüştük. O orkinosları düşünürken bunlar bizde niye olmasın diye aklımdan geçiriyordum, derken bir arkadaşımın teknesiyle denize açıldık ve o gün Çeşme açıklarında bir orkinos sürüsüne rastladık, 15-20 kg.’lık 17 tane orkinos avladık.

İşte o gün biz Türkiye’de sportif balıkçılığın başlangıcını yapmış olduk. Ondan sonra usta olduk. Yurtdışına yine balık avlamaya gidiyorduk ama Ege’de de daha çok ava çıkıyorduk. Derken saygıdeğer balıkçı olmaya başladık. Tecrübelerimizi yeni başlayanlara aktarmaya başladık. Keyifle yıllarca çok balıkçı yetiştirdim, aralarında onlarca artık dostum da olan iş adamı var.

You might be interested:  Karantinada Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Geniş bir sportif balıkçı çevremiz mevcut.

alaçatı uluslararası balık turnuvasıMurat İyriboz ve IGFA (International Game Fishing Association-Uluslararası Sportif Balıkçılık Birliği) Türkiye temsilcisi Elvio Pennetti

ALAÇATI TURNUVASI’NIN HİKAYESİ

Bundan 11 yıl önce aralarında windsurf sporcusu İlknur İçingir’inde olduğu bir grup geldi, “Alaçatı’da bir festival yapmak istiyoruz, içine de bir balık turnuvası koymak istiyoruz, bize destek olur musunuz?” dediler.

Balık turnuvalarının dünyada ciddi birer organizasyon olduğunu, kuralsız yapılamayacağını ve bir festivalin içinde olamayacağını söyledik.

Ancak, dostum Elvio Pennetti ve ben festivalden bağımsız bir balık turnuvası düzenleyebileceğimizi, zaten yurt dışı tecrübelerimiz de olduğu için tüm teknik bilgilere sahip olduğumuzu, yarışmayı organize edebileceğimizi ama paraya pula karışmayacağımızı belirttik. Tamam dediler. Biz turnuva için herşeyi hazırladık.

Yunanistan’dan dostlar çağırdık, katılımcıları bulduk. Derken turnuvanın yapılmasına iki hafta kala geldiler ‘biz sponsor bulamadık, iptal oldu’ dediler. Biz herkesi ve herşeyi organize etmişken iptal edemezdik. Hemen eşi dostu arayıp sponsor bulup turnuvayı yapmayı başardık. Sonra da İlknur İçingir’e bu işe hevesli olduğu için gel bundan sonra beraber yapalım dedik. Sonraki yıllar da beraber yaptık.

alaçatı uluslararası balık turnuvasıAlaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası 2017

ÜNLÜ İŞADAMLARI YARIŞIYOR

Bizim turnuvalarımızın kayıtları genelde yedek listeleri oluşması ile sonuçlanıyor. Bunun sebebi, zaten doluluk oranı çok yüksek olan marinalarda, yarışma için belli miktarda tekneye yer ayrılabilmesi.

Açık deniz balık turnuvaları deneyim, doğru tekne ve ekipman ve iyi bir ekip gerektiriyor. Katılımcılarımız, genelde birbirini iyi tanıyan, yıllardır bu işi birlikte yapan usta avcılar ve dolayısıyla, birçok isim bu turnuvalarda sürekli yer alıyor.

Bu buluşma, aslında dostların bir araya gelip, hem yarışıp hem eğlendikleri ve bunu dünya kriterlerinde bir balıkçılık turnuvasında yaptıkları bir oluşum.

Turnuvalarımız, hepsi yakın dostlarımız olan, iş dünyasının tanınan isimleri: Uğur Işık, Gökhan Çarmıklı, Erkut Soyak, Murat Aslan, Cefi Kamhi, Burhan Çavuşoğlu, Turgut Konukoğlu, Cem Boyner, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Sinan Kosif v.b. gibi.

TURNUVALARA BİRçok ULUSLARARASI ünlü isim de geliyor. Mesela geçen sene Alaçatı’da Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın oğlu yarıştı. Güvenlik nedeniyle isimleri vermiyoruz. Bir başka örnek; aktör Christopher Lambert da geldi yarıştı ama o rahat etsin diye biz geldiğini basınla paylaşmadık bile. Çünkü adam buraya bir yarışçı olarak geldi. Çok politikacı da geliyor. Ama burada politika yok.

alaçatı uluslararası balık turnuvasıTuna Master Teos 2017

TURNUVALARIN TURİZME KATKISI BÜYÜK

Turnuvaların var oluş nedeni, ticari bir gelirden öte, amatör balıkçılığı geliştirmek ve beldeye turnuvanın yapıldığı sezon dışı tarihlerde canlılık kazandırmak. Balık avlamaya özendirirken, doğaya saygı, yakala bırak ve centilmence yarış gibi ilkelere çok önem verdik.

İlk günden itibaren, tüm bu konularda büyük başarı sağlandı. Üst düzey amatör balıkçılığın bugün ülkemizdeki varlığına en büyük etki, Alaçatı International Fishing Tournament (AIFT) tarafından sağlanmıştır.

Turnuvaya ilk başladığımızda, Türkiye genelinde, sayısı 20’yi bulmayan, iptidai bir şekilde donatılmış bir filoya sahiptik. Bugün itibarıyla, tam donanımlı 150’yi aşan tekne, Türkiye’nin marinalarında, amatör balıkçılık filosunun bir temsilcisi olarak yer alıyor.

Satın alacak malzeme bulamadığımız günlerden, dünyadaki tüm iyi markaların balıkçılık mağazalarında raflarda yer aldığı dönemlere geçtik.

Türkiye’nin amatör balıkçılık sektörüne turnuvanın yaptığı katkı dışında, beldeye de turizm anlamında birçok gelir sağlıyor. Turnuva dönemlerinde, yazı andıran kalabalıklar, otel ve restoranları dolduruyor ve işletmelere sezon dışı artı gelir sağlıyor.

DÜNYADAKİ TURNUVALAR VE TÜRKİYE

Okyanus akıntılarının rotasında ve özellikle tropik sularda, bizim sularımızda olmayan marlin, sailfish vb. gibi göç eden balıklar, birçok turnuvanın varlık sebebi. Ancak Avrupa ve Akdeniz sularındaki turnuvalar göz önünde bulundurulduğunda, AIFT son beş yıldır en büyük açık deniz turnuvası sayılabilir.

ALAÇATI’DA İKİ TURNUVA VAR, DAHA FAZLASI OLACAK MI?

Ben ülkemizde yapılan balık turnuvalarının çoğalmasından mutluluk duyarım. Herkesin yolu açık olsun, turnuvalar artsın. Türkiye’de balık turnuvaları ne kadar çok konuşulursa, bu pasta ne kadar büyürse yarışmacı sayısı da artacaktır.

14 MİLYON DOLARLIK TEKNELER…

100 bin dolardan 14 milyon dolara kadar geniş bir skalada balıkçılık tekneleri var. Ticari olmayan yani şahıs avlansın diye satılanlardan bahsediyorum. Bir defa buna sadece balıkçılık olarak değil, spor olarak bakmak lazım.

Bir kilo orkinosun karşılığı bir beygir gücüdür. 200 kiloluk bir orkinosu yakalamak için müthiş bir efor sarf edilir. Bu da antrenmanla olur elbette. 10 kilo orkinosun bir balıkçı kayığı kadar gücü vardır.

Oltanın makarasını çekmek çok basit bir şey değil, seni o balık oradan oraya savurur.

BALIK AVLARKEN NE HİSSEDİYOR

You might be interested:  Tür Yönünden Farklı Ne Demek?

İnsaoğlu avcıdır. Şehirlerde yaşıyor bile olsak genetiğimizde avlanmak var. Hele ki erkeklerin, erkek avlanandır. Milyonlarca yıllık bir mevzu bu. Aslan veya ayı öldürmek büyük iş, kolay değil onu kabullenmek. Belki 1930’da kolaydı ama şimdi vahşet olarak görülüyor.

Ama balık tutma öyle değil, daha kabul edilebilir. Bu yarışmalara katılan adam, tarih gelene kadar o kürsüye çıkıp o yakaladığı büyük balıkla kendini hayal ediyor. Balıkla avı sırasında insan üstü güçler sarf ediliyor. Müthiş bir adrenalin ortaya çıkıyor.

Vücudunuzun her tarafı çalışıyor.

YAKALA-BIRAK-YAŞAT

Ben sürekli yurtdışında balık avlarına katılıyorum. Hiç balık öldürmem. Yakalayıp arkama asıp fotoğraf çektirmek için hiç öldürmem. Sezon dışıysa yakalanan balık elbette bırakılıyor.

Ben 250 kilo ağırlıkta hayatımda 300 tane balık yakalamışımdır, hiçbirini öldürmedim. Yemediğimiz balığı öldürmeyiz. Ayrıca şunu vurgulamakta fayda var: Zaten yakalanan balık şampiyon olacak büyüklükte değilse bırakılır.

Seferihisar’daki yarışmada mesela iki tane biri 175 cm, biri 140 cm kılıç balığı yakalandı ama av yasağı olduğu için bırakıldı.”

alaçatı uluslararası balık turnuvası

Alaçatı Uluslararası Balık Avı Turnuvası başladı

Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen ve dört gün sürecek olan 20 bin dolar ödüllü ‘Alaçatı Uluslararası Balık Avı Turnuvası’ ‘Kaçan Balık Büyük Olur’ sloganıyla Alaçatı’da 82 teknenin açılmasıyla start aldı.

Dört gün sürecek olan turnuvanın ilk iki gününde teknelerin Alaçatı Marina’ya yerleşmesi, kayıt işlemleri ile yarışmacılarla yarışma kurallarının açıklanması ve yarışma alanının tanıtımının yapıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Turnuvanın üçüncü gününde (bugün – c.

tesi) ise yarışmacılar en fazla ve en büyük balığı yakalamak için Yunanistan ve Türkiye karasularının altışar mil açığında, uluslararası sularda 400 milkarelik alanda avlanmaya çıktılar.

Geçtiğimiz yıl hava şartlarının çok sert olması nedeniyle ilk gün yapılan avlanma hakem kararıyla iptal edilmiş, birçok yarışmacı elleri boş dönmüştü.

Bu yıl ise adeta geçen yılın acısını çıkaran yarışmacılar havanın da güzel olmasından yararlanarak keyifli bir av yaptılar.

İlk gün tutulan en büyük balık ise Sinan Kuran ve Metin Uzelli’nin yarıştığı Shamu teknesi ekibinin yakaladığı 35 kilo 120 gram gelen Bluefin Orkinos oldu. İlk gün toplam 14 adet balık yakalandı. Yarışmanın ilk günü Mahmut Özgener de eli boş dönenlerdendi.

 • 3 YUNAN, 2 İTALYAN TEKNE OLMAK ÜZERE TOPLAM 76 TEKNE KATILDI
 • Çeşme Belediyesi’nin katkılarıyla, Vodafone Red ana sponsorluğunda, Port Alaçatı Marina'nın ev sahipliğinde gerçekleşen, sportif balıkçılığın en önemli etkinliği olan ve Avrupa’nın en büyük üç balıkçılık yarışmasından biri kabul edilen turnuvaya Yunanistan'dan 3, İtalya'dan 2 olmak üzere 76 tekne ve yaklaşık 315 amatör yarışmacı katıldı.
 • ÖDÜL TUTARI 20 BİN DOLAR

Turnuvanın organizasyon sorumlusu olan eski milli sörfçülerimizden İlknur İçingir turnuvada ilk üçe giren yarışmacılar ile en büyük balığı tutan ve turnuva özel ödülünü almaya hak kazanan yarışmacılara 8 bin 500 Dolar’ı para ödülü olmak üzere toplam 20 bin dolar ödül verileceğini söyledi.

Bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi ‘En Fazla Balık, ‘En Büyük Balık’, ‘Yakala Bırak Ödülü’, ‘Özel Kategori’, “Jüri” Özel Ödülü, ‘Bayan Ödülü’ ve ‘Çocuk Ödülü’ kategorileri olmak üzere toplam yedi dalda ödül vereceklerini belirten İçingir, “Geçtiğimiz yıl Özel Kategori’de 2 kişiye hediye edilen Senegal’de ‘Afrika Strike Lodge’ gezisi ödülünü ise bu yıl dört kişiye vereceğiz.

Ödülü kazanan yarışmacılarımız Senagal’de 7 gün boyunca konaklayacaklar ve balık avına çıkacaklar.

Ayrıca turnuvamızı düzenlediğimiz 2006 yılından itibaren yarışlarımıza düzenli katılan ancak bu yıl işerlinin yoğunluğu nedeniyle aramızda olamayan Yunanlı dostumuz Patmos adalı Chirstos Kamitsis’in Patmos Traditional Houses İrini Otel’de 2 kişiye 4 gece konaklama, 3 Lenovo Think Pad, Oakley gözlük ve Vodafone tarafından da LG telefon hediyelerimiz var” diye konuştu.

 1. ÜNLÜ İSİMLER YİNE YARIŞMACILAR ARASINDA
 2. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmacılar arasında turnuvanın müdavimlerinden aynı zamanda iş dünyasından da yakından tanıdığımız Mahmut Özgener, Hakan Çarmıklı, gibi tecrübeli isimlerin bulunduğuna dikkat çeken İçingir sözlerini şöyle sürdürdü:
 3. “Bu isimlere Turgut Konukoğlu, Burhan Çavuşoğlu, İstemi Gürel ve Rıza Işık gibi yine iş dünyasından tanıdığımız isimler eklendi.”
 4. YARIŞMANIN FİNALİ YARIN
You might be interested:  Tor Topoğrafyası Hangi Tür Kayaçtır?

Yedi yıl önce küçük bir organizasyon olarak başlayan ve iki yıl önce Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvası olmayı başaran turnuvanın organizasyonu bu yıl da Uluslararası Spor Balıkçılık Federasyonu (IGFA – International Game Fish Association) Türkiye Temsilcisi Elvio Pennetti, amatör balıkçılık etkinlikleri konusunda uzman olan ve dünyanın birçok yerinde uluslararası turnuvalara katılmış Murat İyriboz ile turizmci İlknur İçingir tarafından yapıldı. IGFA tarafından belirlenen sportif balıkçılık anlayışı ve turnuvaya özel kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen yarışma 12 Ekim Pazar günü (yarın) yapılacak ödül töreni ve Vodafone Red Party’nin ardından sona erecek.

 • TURNUVA SPONSORLARI
 • Vodafone ile birlikte turnuvaya destek verenler arasında Port Alaçatı, CMS, Al Custom, Oakley, Lenovo, Accurate, 7800 Çeşme, Ford, Çetaş, Antmare, Bavaria Yacht, Seaguar, Ferdi Baba Port, Mazmoz, Alavya, H2O Pro, Zeytin Konak Otel, La Capria Suite Hotel,
 • Bushido, Mercury, Momci ve Çeşme Belediyesi yer alıyor.
 • virahaber.com

Bu haber toplam 1493 defa okunmuştur

Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası’nda Rekor! – Vodafone Medya Merkezi

Haberin Tarihi : 13 Ekim 2014 Son Yenileme : 15 Eylül 2021

İlk Kez Teknelerin Dijital Olarak Anlık İzlendiği Turnuvada 51 Kilo İle Rekor Geldi

11-12 Ekim 2014 tarihleri arasındaki Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası iş dünyasının önemli isimlerini ve sportif balıkçıları bir araya getirdi.

Bu yıl ilk kez teknelerin makinelerarası iletişim teknolojisi ile dijital olarak anlık izlendiği turnuvada rekor kırıldı.

Turnuva birincisi Shamu ekibi, 51 kilogramlık Bluefin cinsi balığı yakalayarak, 8 yıldır gerçekleştirilen yarışmanın en yüksek ağırlığına ulaştı.

Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası, 11-12 Ekim 2014 tarihleri arasında sekizinci kez düzenlendi.

Ülkemizde sportif balıkçılığın en önemli etkinliği olan ve Avrupa'nın en büyük balıkçılık yarışması olmaya aday Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası'nda 76 tekne ve 400'e yakın sportif balıkçı denize açıldı.

Turnuvada bu yıl bir de rekor geldi, Shamu ekibi, 51 kilogramlık Bluefin cinsi balığı yakalayarak, 8 yıldır gerçekleştirilen yarışmanın en yüksek ağırlığına ulaşarak büyük ödülü aldı. Turnuva sonunda yarışmada dereceye giren tüm yarışmacılara toplamda 20 bin dolarlık ödül dağıtıldı.

Mahmut Özgener, Gökhan Çarmıklı, Can Kestelli, İsmail Boyner, Vahit Paksoy, Sinan Kosif gibi iş dünyasının ünlü isimlerinin dışında dünya çapında birçok profesyonel balıkçı da şampiyonada avlandı.

Teknelere M2M ile anlık takip!

Bu yıl Vodafone Türkiye'nin “dijital dönüşüm” vizyonuyla zenginleştirdiği turnuvada teknelere Vodafone makineler arası iletişim (M2M) cihazları ve Vodem'ler entegre edildi.

Böylece tekneler yarış boyunca Vodafone 3G bağlantısıyla her an internete bağlanabildi. Teknelere dair detaylı istatistikler ve konum bilgileri www.RedAlacatiFishing.

com sitesindeki harita üzerinden anlık olarak takip edildi.

Uysal: Turnuvayı djital dönüşüm vizyonumuz ile zenginleştirdik

Turnuva ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Fatih Uysal, şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye olarak spor yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu kapsamda 8 yıldır düzenlenen ve bizim de beşinci kez destek verdiğimiz Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası'na yaptığımız yatırımı da önemsiyoruz.

Bu yıl bir ilke imza atarak, Vodafone'un dijital dönüşüm vizyonu ile turnuvayı zenginleştirerek Vodafone Red Uluslararası Balıkçılık Turnuvası'nı ilk dijital derin deniz balıkçılığı organizasyonu haline getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Turnuva boyunca, makineler arası iletişim teknolojisi ile tekneleri izleyerek yarışmacıların bulundukları konumları ve kattettikleri mesafeleri takip etme olanağı sağlayan ve yarışmacı bilgilerinden anlık fotoğraf paylaşımlarına kadar pek çok içeriğe yer verdiğimiz www.

RedAlacatiFishing.com sitesi büyük ilgi gördü.

'Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etmek' vizyonu ile çıktığımız yolda hayatın her alanında dijital dönüşümün gerçekleşmesini sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bir tarife olmanın ötesine geçerek müşterilerinin uçtan uca iletişim ihtiyaçlarını karşılaşan Vodafone Red dünyası ile spor alanına yatırımlarımızı da kararlılıkla sürdüreceğiz.”

 • Rakamlarla Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası
 • Teknelerin katettiği toplam mesafe: 11 bin 248 kilometre
 • Teknelerin katettiği ortalama mesafe: 148 kilometre
 • Kıyıdan en çok açılan açılma mesafesi : 43.1 kilometre
 • En yüksek hız: 86 km/s
 • Bir teknenin kattetiği en yüksek mesafe: 364 kilometre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *