Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması neticesi akar suyun biriktiği yerde meydana gelen kalifiye tek eko sistemdir.

İğneada Gezilecek Yerler

 

Karadeniz kıyılarının en şaşırtıcı güzelliklerinden bir tanesi olan İğneada Ormanları’nın en devasa özelliği, subasar longoz ormanı türünde olması. Kış ayları eşliğinde artan göl, deniz suları ve ’ndan Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel olarak sular altında kalması neticesi meydana gelen bu longoz ormanları Avrupa’da da seyrek görülen tek eko sistem.

İğneada Longoz Ormanları
Daha evvel Doğayı Savunma Kısmı, Tabii Sit, Yaban Yaşamı Savunma Sahası gibi muhtelif statülere sahip ve birbirinden ayrı parçalar şeklinde korunan alanlar, 2007 yılında Tabiat Savunma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğünce aynısı çatı altında toplanmış ve ülkemizin 39. Milli Parkı ilan edilmiştir. Türkiye-Bulgaristan hududuna yalnızca 25 kilometre uzaklıkta olan Ulusal Park, içinde tespit edilen Erikli, Mert, Saka, Hamam ve Pedina Gölleri ile birden fazla işlek ve nebat çeşidine ev sahipliği yapıyor.

İğneada Gezilecek Yerler
İğneada Longoz Ormanları


Bölgenin en devasa deresi olan Bulanık Dere’nin meydana getirdiği Longoz, Hamdibey Köyü doğrulusunda gelir. Demirköy’ün batısındaki ve Üç Dereler mevkini de ile birleşir. Daha ardından Kavakdere’yi de sularına katarak Deniz Gölü. Fidanlık mevkinden longozların içerisine girer ve en nihayetinde birkaç dereyi henüz sularına katarak Karadeniz’e dökülür.

İğneada Gezilecek Yerler
Bulanık Dere Longozu


Diğer göllere göre içeride değil, kumsalın kenarında tespit edilen Saka Gölü Longozu, sene belirli dönemlerinde denizle birleşerek eşi aynısı olmayan tek tabii kaynak meydana getiriyor. Büyük tek bölümü sazlıklarla kaplı olan bu Longoz günübirlik tabiat yürüyüşleri için epey makul tek yer.

İğneada Gezilecek Yerler
Saka Gölü Longozu

Hamam Gölü Longozu
Kumsala 1200 metre mesafede bulunan Hamam Gölü ve Longozu, yaz mevsiminde su çekilmesinin minimum gördüğünüz göldür. Nilüfer çiçeklerinin yetiştiği tek mevki olması ise tek başka ehemmiyetli özelliğidir. Bulgaristan, Rusya ve Tuna Nehri deltasından gelen kuğu, yaban ördeği gibi muhacir kuşlara denk gelmek olası bulunduğu Hamam Gölü’nü bu noktaya kadar gelmişken görmeden dönmemenizi öneriyoruz.

İğneada Gezilecek Yerler
hamamgölü

Önemli Uyarı: Longoz ormanlarında defa değişik cinsten defa farklı sinekler yaşıyor.
Bu nedenle orman turuna çıkmadan evvel kesinlikle savunucu sprey kullanın.
Yürüyüş esnasına uzun kollu kıyafetler seçenek edin. Ve en ehemmiyetlisi (özellikle yaz aylarında) mutlaka orman yürüyüşlerine öğleden evvel çıkın.


Denizden ortalama 40 – 50 metre yükseklikte tespit edilen İğneada Feneri, 1866 yılında Sultan Abdülmecit doğrulusunda Fransızlara yaptırılmıştır.
Ülkemizin en batı ucunda bulunan deniz feneri olarak malum fenerin koruyuculuğunu 1940 yılında Servet Nine üstlenmiştir ve ölümünün sonrasında bu misyon torunlarına kalmıştır.
Bölgenin sembolü durumuna gelen fener önünde bulunan tabii plajı ile İğneada ’da gezilecek yerler arasındadır.

İğneada Gezilecek Yerler
İğneada Feneri

İğneada Sahili ve Plajı
Upuzun ve altın sarısı kumlarla kaplı tek plaja sahip olduğu halde yaz aylarında denize girmek için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. O derece kalabalık. Denizi ise sağı solu belirlenmiş olmayan Karadeniz işte. En gözde kısım ise Mert Gölü ile denizin birleştiği nokta. Burada kano ve safari hizmetleri veriliyor olması burayı değişik kılan nokta.

İğneada Zindan Dere Şelalesi
El değmemiş tabiatı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Zindan Dere Şelaleleri İğneada’ya 24 kilometre mesafede yer alıyor. Trakya’nın en yüksek şelalesi olan Zindan Dere Şelalesi bilhassa Resim çekmek isteyenlere birbirinden güzel fırsatlar sunuyor.

Sarpdere
Buz gibi derenin içerisine ağaçtan yapılmış sandalyeler ve masalar bulunduğu mükemmel tek yer. Derenin içerisinde otururken su ayaklarınızın altından serin serin akıyor ve siz sıcacık kahvenizi yudumluyorsunuz. Her doğrultu yemyeşil ve çevrede cıvıl cıvıl kuş sesleri.
Huzur dolu tek yer.


Tamamen organik ürünlerin yer aldığı çiftliğe ulaşmak için orman yolu içerisinde tahminen 14 kilometre kadar devam faktörüz gerekmektedir. Doğa içerisinde tek cennet olarak tarifleyebileceğimiz bu çiftlik hem bedeninize hatta zihninize istirahat fırsatı verecektir.

İğneada Gezilecek Yerler
Palivor Çiftliği


Telli Baba’nın 7 kardeşinden biri olarak malum Liman Baba’nın türbesi de Liman köy yolu üstünde, İğneada limanın derhal karşısında yer alıyor. Buraya kadar gelmişken uğramak isteyenlerin bilgisi olsun.

Demirköy Dökümhanesi
İğneada’ya giderken yol, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinde sarf edilen top ve güllelerin döktürüldüğü dökümhanenin yer aldığı Demirköy’den geçiyor. Gelmişken görmenizi tavsiye ediyoruz.


Demirköy’e kadar gelmişken görmeden dönmemeniz lüzumlenen tek yer henüz var.
O da Trakya’nın turizme açılmış tek mağarası olan Dupnisa Mağarası. İlçenin Sarpdere Köyü hudutları içinde, köyün tahminen 6 kilometre uzağında bulunmaktadır. 15 Mayıs – 15 Kasım tarihleri arasında ziyarete açık olan mağarayı 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında şahıs başı 10 lira ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

İğneada Gezilecek Yerler
Dupnisa Mağarası

Not: Buralara kadar gelmişken vaktiniz olursa Kıyıköy, Beğendik Köyü ve Limanköy‘de görebileceğiniz başka bölgeler.

İğneada Konaklama Rehberi
*Listede denize yakınlıklarına göre sıralanmıştır.

Denize en yakın ve buranın en lüks ve en temiz oteli..
Buna lafımız yok. Hani derler ya adamlar yapan abi.. İşte öyle tek yer.
Fiyatlarda tabii olarak başka otellere fark atacak kadar pahalı.. Derseniz ki ben buraya tek kez geliyorum, buraya gelmişken de en iyisi olsun, o vakit emredin bu otel sizin ilk seçiminiz olabilir. Otel 5 yıldızlı olmakla birlikte kalifiye ve lüks oda seçenekleri kral hanesive spa’sı ile göz dolduruyor.Odayı Ücretleri Ortalama Günlük: 300 – 500 TL.
Arası değişiklik göstermektedir.(Sezona göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir.)
İletişim / Telefon: 0288 692 20 20
Meltem Hotel
Yukarıda tanıttığımız otelin derhal yanı sıra yer alıyor. Konum itibarı ile denize en yakın ikinci otel. Odası adedi az fakat temiz ve güzel tek otel. Çok çok pahalı olmasın fakat deniz de dibimde olsun diyorsanız sizin için ideal ikinci otelimiz. Yine bu otelinin de denizde şezlongları bulunuyor şezlong için ayrı olarak para vermenize lüzum kalmayacak. Odayı Ücretleri Ortalama Günlük: 150 – 200 TL. Arası değişiklik göstermektedir. (Hafta içi uzun süreli kalırsanız 150TL.
dir bilginize.)
İletişim / Telefon: 0288 692 21 10

Aydeniz Apart Hotel
Bu otel apart odalarıyla görev vermektedir. Güzel ve temiz otellerden biri ve güler suratlı çalışanları var. Denize yakınlık bakımında üçüncü sırada. Bu otelin başka yerler gibi denizde şezlongları yok ve herkesin bildiği kadarı ile şu an için kahvaltı servisleri de bulunmamakta.
Odayı Ücretleri Ortalama Günlük: 140 – 170 TL. Arası değişiklik göstermektedir.
İletişim / Telefon: 0288 692 20 96

Parlak Resort Hotel
Bu Otelimizde yeniden lüks seçimler arasında diyebiliriz.
Bir defa kalifiye ve güzel odalarıyla yeniden rahatına düşkün olanlara veotel problemleri ile uğraşmak istemeyenler için iyi tek tercih olabilir. Bu otel koordinat itibari ile bir miktar henüz geride, bu sebepten koordinat itibari ile dördüncü sıramızda. Ama sunmuş olduğu alternatifler ile iyi oteller sıramızda ikincidir.. Bunu söylemeden geçersek buraya haksızlık etmiş oluruz. Odayı Ücretleri Ortalama Günlük: 160 – 250 TL. arası değişiklik göstermektedir. (Sezona göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir.)
İletişim / Telefon: 0288 692 20 30

İğneada’da Ne Yenir?
Sahil kasabası bulunduğu için daha fazla balık restoranları yer alıyor. Birkaç adet de tavsiye edebileceğimiz köftecileri ve kahvaltı yerleri var. Ama lezzet ile ilgili hepsi de birbirinden lezzetli. Aç kalmayacağınıza güvenilir olabilirsiniz.

Dobrodosli Rumeli Köftecisi
Boşnakca dilinde “hoş geldiniz” mananına gelen Dobrodosli mekana ismini vermiş.
Daha eskiden gezici olarak görev verirken bundan sonra Limanköy’ün meydanında tek dükkân da görev sağlıyor. Vazgeçilmeziniz olacak kadar leziz tek köfte.

Adres: Deniz Semti, İğneada Yolu No:1671, İğneada Belediyesi / Demirköy

İğneada Köfteci Kasap
Lezzet, servis, nitelik hepsi var.  Gönül rahatlığı ile seçenek edebilirsiniz.
Adres: Cumhuriyet Meydanı No:4, İğneada / Demirköy

Rota Balık Restaurant
Balık yemek için eli suratı düzgün görkemli tek yer arayış içerisindeysenizburası tam size göre.  Denize sıfır rahat atmosferi ile gidenleri adete büyülüyor.
Adres: Liman Cad. Yelken Otel Karşısı No:39, Demirköy

Lezzet limanı Kafe Limanköy
Ultra leziz kahvaltı keyfi ve En güzel kahveyi içebileceğiniz güzel yerlerden biri Mekanı henüz da güzel yapmış güler suratlı sahipleri tabi ki.

Adres: Limanköy Köyü / Demirköy

Bir önceki yazımız olan 23 Nisan Tatilinde Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Abant, Abant Gölü ve Amasra hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın