hakkında bilgi edinmek, tarihi ve turistik yapılarından oluşan galeriyi incelemek için tıklayınız.

gezilecek yerler içerisinde Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi, Tuz Mağaraları, Köroğlu Kalesi ve Selçuklu Kervansarayı gibi önemli yapılar bulunmaktadır. Bu yapıların tarihi değerlerini ve özelliklerini Iğdır’da gezilecek yerleri konu alan bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. ve bölgeye düzenlenen turlar hakkındaki düşüncelerinizi, yazı sonunda yer alan bölümde paylaşabilirsiniz…

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Iğdır’a yolunuz düştüğünde görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şu şekildedir;

1) Tuz Mağaraları

2) Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

3) Selçuklu Kervansarayı

4) Meteor Çukuru

5) Köroğlu Kalesi

6) Ahura Harabeleri

7) Koç Başlı Mezarlar

8) Leylek Heykeli

9) Yeraltı Çarşısı

10) Karakale Harabesi

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Iğdır Gezilecek Yerler

Tuz Mağaraları, günlük 60 ton tuzun üretilebileceği kentin en önemli değerlerinden birisidir. Çok geniş bir arazide bulunan tuzla kaplı mağaraların, ülkenin yaklaşık bir asırlık tuz gereksinimini giderebilecek kapasitede olduğu belirtilmektedir. Eski zamanlarda da birçok medeniyetin tuz ihtiyacını buradan karşıladığı bilinmektedir. Iğdır gezilecek yerler listesindeki Tuz Mağaraları’nın tünelleri solunum yollarına da şifalı gelmektedir.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

İl merkezinde bulunan Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi, Ermeni saldırılarında katledilen şehitleri sembolize etmek için inşa edilmiştir. Burası, ülkemizin en yüksek anıtı olma özelliğini taşımaktadır. Yüksekliği 43,5 metredir. 1915-1920 tarihleri arasında Ermeniler tarafından öldürülen şehitlerle ilgili belgelerin bulunduğu bir yerdir. Her ay yaklaşık 4000 yerli ve yabancı turist, Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi’ni Iğdır gezilecek yerler içerisine almaktadır.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Asmanköyü’ne giden yol güzergahı üzerinde bulunan Selçuklu Kervansarayı 12.yüzyılda yaptırılmıştır. Selçuklu taş işlemeciliğinin en güzel eserlerinden biri olduğu için motifleri ve zengin süslemeleri adeta göz kamaştırmaktadır. 1986 senesinde koruma altına alınan yapı, 2008’de restore edilerek halka açılmıştır. Fakat gerekli özen gösterilmemiş ve Iğdır gezilecek tarihi yerler arasındaki bu kervansaray bakımsız bırakılmıştır.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Iğdır Gezilecek Yerler İçerisindeki En İlgi Çekici Yer

1892’de göktaşı düşmesi sonucunda meydana gelen Meteor Çukuru Korhan Yaylasında bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük ikinci göktaşı çukurudur. Büyüklük ve derinlik açısından ilk sırada Arizona’da bulunan Barringer Krateri gelmektedir. Iğdır gezilecek yerler arasındaki bu çukur 60 metre derinliğinde ve 35 metre yüksekliğindedir. Zengin doğa manzarası ve etrafındaki işlenmiş taşlarla dikkat çekicidir.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Tuzluca ilçesindeki Köroğlu Kalesi, merkeze yaklaşık 9 km uzaklıktadır. Rivayete göre Aras Nehri’nin güvenliğini sağlayabilmek amacıyla inşa edilmiş olan bu kale gözetleme kulesi olarak kullanılmaktaydı. Güngörmez Köyünde yer alan kale, ana kaya üzerine oturtulmuş ve sur duvarları siyah kesme bazalt taşından inşa edilmiştir. 2595 rakımlı Köroğlu tepesindeki bu kaleyi Iğdır gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Ahura Harabeleri, milattan önce ikinci asırda Artaksiyalı Krallığı döneminde kurulmuştur. O dönemde bir yerleşim yeri olarak kullanılan harabeler, şimdilerde Iğdır gezilecek yerler listesine alınarak kültür gezilerine konu almaktadır. Harabeler, Ağrı Dağı’nın kuzey yamaçlarındaki Yakup Vadisi üzerinde bulunmaktadır.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Karakoyunlular Döneminden Kalma Koç Başlı Mezarlar

Koç başlı mezar geleneği Orta Asya Türk Kültürü’nden Karakoyunlular’a geçmiştir. Iğdır ilinde kalıcı bir medeniyet izi bırakmış olan Karakoyunlulara göre kahraman ve yiğit kişilerle genç yaşta vefat eden kişilerin kabirlerine, koç başlı mezar taşları dikilirdi. Iğdır ovasında bulunan bütün eski mezarlıklarda, bu ilginç mezar başlarını görebilirsiniz.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Iğdır gezilecek yerler içerisinde leylek heykelleri de yer almakta ve bu heykellerin bir anlamı bulunmaktadır. Belki de daha önce Iğdır için leylekler kenti denildiğini duymuşsunuzdur. Bunun sebebi şehrin mikroklima özelliğine sahip olmasıdır. Etrafındaki makroklima (büyük iklim) özelliklerinden ayrılan küçük iklim alanına mikro-klima (mikroklima) denilmektedir. Bu özelliğinden dolayı kışları dahi Iğdır’dan göç etmeyen leylekler, kentin simgesi haline gelmiş. Hatta öyle ki bölge halkı, leylekleri göç eden hayvanlar olarak değil Iğdır’ın yerlisi olarak tanımlamaktadır. Iğdır’da gezilecek yerlerden biri olan Leylek Heykeli şehrin ilk girişinde yer almaktadır.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Iğdır Gezilecek Yerler Listesinin Olmazsa Olmazı: Yeraltı Çarşısı

İl merkezinin tam ortasındaki konumuyla kentin en uğrak yerlerinden biridir Yeraltı Çarşısı. Iğdır’a yolu düşen herkesin ziyaret ettiği bir yerdir. Giyimden elektroniğe birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz Yeraltı Çarşısı’nda sevdiklerinize hediyeler alabilir ya da kendiniz için alışveriş yaparak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Iğdır Gezilecek Yerler Listesi

Iğdır gezilecek yerler listesinin son sırasında Karakale Harabesi yer almaktadır. Şehrin Ermenistan sınırında inşa edilen bu yapı, savunmaya elverişli olarak Urartular döneminde yapılmıştır. Iğdır gezilecek tarihi yerler denildiğinde bölgenin en eski yerleşim kalesi olduğu için Karakale Harabesi ilk akla gelen isim olmaktadır. Ortaçağ’a ait bir yerleşim özelliği taşıyan harabeler Iğdır Ovası’nın batısında kalmaktadır.

Az eşyayla çok yol yapmak isterseniz ve Iğdır gezilecek yerler için sırt çantası hazırlama ipuçlarını incelemek isterseniz mutlaka Sırt Çantasıyla Seyahat başlıklı blog yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz…

Bir önceki yazımız olan Yalova’da Gezilecek Yerler Nereleri? başlıklı makalemizde Yalova, Yalova gezilecek yerler ve Yalova’da gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın