İçinizdeki Gezgini Harekete Geçirecek En İyi 5 !
İnsanoğlu doğuştan meyillidir yeni şeyler öğrenmeye. Gezmeye, görmeye ve tanımaya. Yeni yerler keşfetme isteği fıtratımızda vardır adeta. Merak, daha biz dünyaya gelmeden ruhumuza nakşedilmiştir.
Hayat her zaman istediklerini vermez insana maalesef. Her zaman gezme fırsatımız olmaz. Kimimiz maddi imkansızlıktan, kimimiz zamansızlıktan gidemeyiz yeni diyarlar görmeye. Yeni güzellikler keşfetmeye, ama kitaplar var. İnsanın en iyi dostlarından olan kitaplar. Gidilemeyen ve görülemeyen yerleri de anlatan. İlerde gidilme ihtimalini düşündüren ve güzel hayaller kurduran, gezgin ruhunuzu diri tutmanızı sağlayacak kitaplar. İşte o kitaplardan bazıları…
Evliya Çelebi- Seyahatname
Elbette ki Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı başyapıtı ilk sırada. Peygamberimizi rüyasında gören büyük seyyah, “şefaat” dilerken dili sürçtüğünü ve “seyahat” dilediğini söylemiş ve yollara düşmüştür. Gittiği yerlerden notlar tutarak kitaplaştırmıştır Evliya Çelebi, edebiyat literatürüne giren kitabının adını da Seyahatname koymuştur.

İçinizdeki Gezgini Harekete Geçirecek En İyi 5 Kitap!

Piri Reis- Kitab-ı Bahriye
İkinci sırayı da tabii ki Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sine ayırdık. Ulu kaptan, denizler fatihi Piri Reis Akdeniz kıyılarının haritasını ve bu kıyıların özelliklerini 1600’lü yılların teknolojik imkanlarında neredeyse kusursuz denilebilecek mükemmellikte anlatmıştır.

 

İçinizdeki Gezgini Harekete Geçirecek En İyi 5 Kitap!

Homeros- Odysseia
Homeros’un en ünlü destanı konumunda olan Odysseia, macera ve destan severlerin gezi formatında okuyabileceği en güzel eserlerdendir. Küresel çapta pek çok seyyahın baş ucu kitabı olan, pek çok gezginin de maceralara atılmadan önce ilham aldığı bu baş yapıtı mutlaka okumalısınız.

İçinizdeki Gezgini Harekete Geçirecek En İyi 5 Kitap!

 

 

Marco Polo- Marco Polo’nun Maceraları
Ünlü İtalyan gezgin Marco Polo’nun özellikle Asya ülkelerindeki maceralarını anlatan kitabı, okuyucularına sürprizlerle dolu bir dünya açmaktadır. Asya ülkelerine gitmeyenleri dahi gitmiş gibi içine alan kitap sayesinde Uzakdoğu’nun kendine özgü mistik yapısında derin bir yolculuğa çıkacaksınız.

 

İçinizdeki Gezgini Harekete Geçirecek En İyi 5 Kitap!

Alex Garland- Kumsal
Muhtemelen kitaptan uyarlanan filmini izlemişsinizdir, ancak Alex Garland’ın Kumsal isimli gezi kitabını mutlaka okumalısınız, filminden daha çok beğeneceğinize eminim. Bu kitap sayesinde yerinizde duramayacak ve ileriki zamanlara ertelediğiniz seyahat planlarınızı bir an evvel en yakın zamana çekmenin yollarını arayacaksınız.

İçinizdeki Gezgini Harekete Geçirecek En İyi 5 Kitap!

Bir önceki yazımız olan Vize nedir? Vize nasıl alınır? başlıklı makalemizde vize hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın