Honduras Orta Amerika ülkeleri içindeki en kalabalık ikinci ülke ve yüz ölçüm bakımından da en büyük ülkedir. Burası çok uzun yıllar İspanya sömürgesi olarak kaldığından dolayı İspanya Honduras’ı olarak da bilinmektedir. Ülkede çok sayıda farklı kökenden yerli yaşamaktadır. Bunlardan en büyüğü ise Maya kökenli oldukları bilinen Lafinos’lardır.

Ülkenin iç bölgelerinde dağlar bulunmaktadır. Burası her zaman için deprem ve kasırga riskinin en üst düzeyde bulunduğu bir ülkedir. Burada 1998 yılında meydana gelen kasırgada toplam 5600 kişi hayatını kaybetmiştir. Honduras dünyanın en fakir ülkeleri sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Maddi durumu iyi olmayan halk arasında cinayet vakaları da sıklıkla görülmektedir.

Honduras Gezi Rehberi

Honduras tropikal iklime sahip olduğundan dolayı burada hava oldukça sıcaktır. Buna rağmen sıklıkla yağış alan bir ülkedir. Ülkeye gitmek için en ideal zaman yağışların nispeten azaldığı dönem olan eylül-şubat ve mayıs-ekim dışında kalan dönemdir.

Honduras Gezi Rehberi

Honduras ’a gidecek Türk vatandaşları 90 gün boyunca vizesiz olarak seyahat edebilirler. Ancak ülkemizden Honduras’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Buraya gitmek için Amerika üzerinden aktarma yapılabilmektedir. İkinci bir yöntem olarak da İspanya üzerinden Honduras’a gidilebilir.

Honduras Gezi Rehberi

Honduras’ta ana yemekler bezelye ve pilavdır. Bu yemekler hemen hemen her yemeğin yanında servis edilir. Bununla birlikte Tajadas adındaki kızarmış muz da ülkede en çok tüketilen gıdalar arasındadır. Bunların yanında et olarak da biftek ve domuz eti oldukça fazla tüketilmektedir. Pek çok tropikal içecek de mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Letonya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Gauja, gezi rehberi ve gezip görülecek hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Vize olmadanda gidebiliyoruz ancak 90 gün kalabiliyoruz vizesiz, 90 gün bence tatil için yeterli ve fazla bir süre.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın