Karayiplerde bulunan cennet adalardan bir tanesi olan St. Maarten Adası, iki Avrupa ülkesi olan Hollanda ve Fransa tarafından paylaşılmış bir ada. Adanın bir bölümünde Fransa hakimiyeti bulunurken diğer bölümde ise Hollandalılar mevcut.

Porto Riko’nun 250 mil doğusunda bulunan bu adada tamamen tropikal bir iklim hüküm sürmekte. 100 kilometre kare olan adanın üzerinde toplam 75 bin kişi yaşamakta. Adanın en büyük özelliklerinden bir tanesi ise tam tamına 40 adet plajı bulunması. Bu plajlardan bir tanesi de Princess Juliana Havaalanı’nın hemen yanında bulunuyor. Devasa yolcu uçakları plajda güneşlenen insanların sadece birkaç metre üstünden iniş ve kalkışlarını gerçekleştiriyorlar.

Christoph Columbus Keşfetti

St. Maarten Adası ‘nın isim babası ise bu adayı keşfeden Christoph Columbus. Ancak bu adaya gelmesine rağmen gemiden inip adaya ayak basmamış. O zamanlarda adada Arawaks adında yerli bir halk yaşıyormuş. Ancak Arawakslar bu ada üzerinde hakimiyet kuramamışlar. Onların yerinde Avrupa’dan gelen insanlar buraya hâkim olmuşlar.

Hollanda ve Fransa’nın Paylaştığı St. Maarten Adası

Ada üzerinde iki farklı devlet olmasına rağmen, bu iki devlet arasında bir sınır bulunmuyor. Sadece bir tabela ile sınır ayrılmış. Bu tabelanın bir tarafında Hollanda’ya hoş geldiniz, diğer tarafında ise Fransa’ya hoş geldiniz ibareleri mevcut. Fransız tarafında resmi dil olarak Fransızca konuşulmasına rağmen, Hollanda tarafında benimsenmiş olan bir resmi dil yok. Burada İngilizce konuşan insan sayısı da çok fazla.

St. Maarten Adası ‘nın en ünlü plajları ise Maho Beach ve Mullet Bay Plajı. Mullet Bay Plajı’nda palmiye ağaçlarının altında denize girerken, tropik meyve kokteyllerinin de tadına bakmak mümkün.  Bununla birlikte bu adaya gelenler için 1789 yılında yapılan Fort Louis Kalesi ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Bir önceki yazımız olan Hindistan Gezilebilecek Yerler başlıklı makalemizde Hindistan, Hindistan Gezi Rehberi ve Hindistan Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın