Gezi Rehberi

Hırvatistan Gezi Rehberi
Orta Avrupa, Akdeniz ve Balkanların kesiştiği noktada bulunan ülkemiz uzun yıllar süren savaşlara ve istilaların sonucunda 8 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek özgür bir ülke olmuştur. Gerek tarihi yapılanmalar gerekse doğal park alanları ile donatılmış olan bu ülkemiz barok kiliselerden müzelerine görülmeye değer birden fazla yapıya ev sahipliği yapmaktadır.
Başkenti Zagreb olan ülkemiz 1000 küsür adadan oluşmaktadır. Hırvatistan adalarından en büyük olanları Krk ve Cres’ dir. Bölgede konuşulmakta olan dil Hırvatça’ dır ve herhangi bir dine mensup olunup olunmadığı ile ilgi bilgi bulunmamaktadır. %80 oranında Katoliklerin bulunduğu ülkenin % 4’ü Ortodoks’ tur.
Hırvatistan’ a Nasıl Gidilir
Makedonya ce Yunanistan üzerinden ulaşım sağlayacağınız Hırvatistan’ a kara yolu veya demir yolu üzerinden yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer deniz yolu ile seyahat etmek isterseniz de o vakit yapmanız gereken İzmir Kuşadası ve İstanbul limanlarından yola çıkarak hareket etmek olacaktır. Hırvatistan turistik değerlendirmeler kapsamında en popüler ülkelerden bir tanesidir. Yerli halk son derece geleneklerine bağlı bir yaşam sürmektedir. Dil alanında çoğunlukla İngilizce konuşulduğunu söyleyebiliriz. Ülkede en hassas nokta nezaket kurallarıdır. Teşekkür ederim kelimesi olmakta.
Hırvatistan’ da Ne Yemeli

Hırvatistan Gezi Rehberi
Kendine özgü lezzetleri ile donatılmış olan Hırvatistan mutfağında farklı kültürlere ait birçok lezzet bulunmakta. Özellikle kıyı kesimlerde Yunan, Akdeniz ve Roma mutfağına ait yemek kültürünün yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Daha çok iç kesimlerde ise Türk mutfağı kültürüne sıklıkla rastlanmaktadır. Deniz mahsülleri, zeytinyağlılar, sarımsak, etli ve sebze yoğunluklu yemekler sıklıkla görebileceğiniz türde yemeklerdir.
Hırvatistan halkı için peynir, et ve mantar bir nevi vazgeçilmez besinlerdir.
Paski Sir

Hırvatistan Gezi Rehberi
Oldukça lezzetli bir tada sahip olan ve koyun sütü ile üretilmekte olan bir peynirdir. Dünya çapında bilindik bir tada sahip olan bu peynir ödüle layık görülmüştür. Kalın üçgen şeklinde kesilerek servis edilir.
Brudet
Birden fazla balık çeşidi ile yapılmakta olan Brudet lezzeti ün salmış balık yahnisi olmakta. Pişirme işlemi esnasında hiçbir şekilde tencere karıştırılmamaktadır. Düşük sıcaklıkta pişen balık kalın mısır gevreği ile servis edilmektedir.
Tartufi

Hırvatistan Gezi Rehberi
Afrodizyak etkisi bulunduğu bilinen bir tür mantar türü olan Tartufi toprak altında yetişmekte olup sadece özel olarak eğitilmiş köpekler tarafından toplanmaktadır. Soslarda, makarnada ve omlet yapımından tat katmak amacıyla pişirilir.
Hırvatistan Festivaller
Kültürel değerlere hakim pek çok festivalin düzenlendiği ülkede Zagreb Uluslararası Folk Festivalleri düzenlenmektedir. Bu festival kapsamında Slovakya, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Çek Cumhuriyeti gibi daha birçok ülke katılım sağlamakta ve festivalde yerel dans gösterileri, müzikler ve daha birçok etkinlik düzenlenmektedir. Temmuz ayında düzenlenmekte olan bir diğer festivalde Dubrovnik Yaz Festivali olmakta. En büyük festivallerden bir tanesi olan Dubrovnik Yaz Festivali kapsamında djler, tiyatro gösterileri, dans ve benzeri modda performanslar sağlanarak çeşitli sanat gösterileri düzenlenmektedir.
Hırvatistan Özel Günler
27 Mart Paskalya
5 Ağustos Şükran Yortusu
15 Ağustos Meryem’ in Göğe Yükselmesi
8 Ekim Bağımsızlık Günü
1 Mayıs İşçi Bayramı
6 Ocak Epifani
25 Aralık Noel
25 Haziran Devlet Olma Günü
Katolik Yortusu
Hırvatistan’ a Gitmek İçin Gerekli Evraklar
Hırvatistan Vize Başvuru Formu
Pasaport
Biyometrik Fotoğraf
Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopi
Finansal Duruma Ait Belgeler
Vize Talep Dilekçesi
Kişinin Bağlı Olduğu Kuruma Dair Bilgiler ( vergi levha vb.)

Bir önceki yazımız olan İtalya' da Gezilecek En Güzel Yerler başlıklı makalemizde İtalya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın