İhtişamlı, canlı ve doğal bir yer . Adından ineklere tapmaları, Tac Mahal ve yazılım alanında sıkça bahsettiren bir ülkedir burası. Şimdi ’a giderseniz görmek isteyebileceğiniz yerlerin ufak bir listesini yapalım.

Delhi

Hindistan Gezilebilecek Yerler

Burası Hindistan’ın en önemli şehri diyebiliriz. Aynı zamanda çok hareketli ve fazlasıyla kalabalık olan bir şehir Delhi. Eski Delhi’nin antik pazarlarına göz atmalısınız. Babür mimarisine ait olan Kızıl Kale’yi ziyaret etmelisiniz. nilüfer şeklinde olan Bahai tapınağında da meditasyon yapabilirsiniz.

Tac Mahal

Hindistan Gezilebilecek Yerler

Burası Agra şehrinde yer alıyor ve dünyaca ünlü bir anıt mezar. Şah Cihan burayı genç yaşta ölen eşi Ercümend Banu Begüm için Yamuna Nehri’nin kıyısına yaptırmıştır bu eseri. Burayı Mimar Sinan’ın talebeleri yapmıştır ayrıca. 22 senede yapılmış olan bu yapının zemin alanı 176.900 metre kare ve yüksekliği de 74 metre.

Bangalore

Hızlı gelişmekte olan bir teknolojik ortamdır bu şehir. Aynı zamanda bu şehirde çok sayıda bilişim alanında girişimciler de yer almakta. Bu şehir çok yoğun bir trafiğe sahip. Aynı zamanda havası da oldukça kirli. Şehrin merkezine giderseniz burada koloni dönemi binaları, Windsor izleri taşıyan Bangalore Sarayı’nı ve Cubbon Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Chennai

Çok aşırı sıcakları ve yoğun bir trafiği ile ünlü olan bir şehir burası. Çok canlı, renkli ve sanatsal bir yer burası. Koloni döneminde önemli bir merkez olan George Town’u görebilir, St. George Kalesi’ni ve çevresinde bulunan eski tarz yıkık dökük yerleri ziyaret edebilirisiniz. Ayrıca devasa yükseklikte yapılar da karşınıza çıkabilir.

Jaipur

Hindistan Gezilebilecek Yerler

Güzel ve renkli binaları ile ünlü olan ve pembe şehir olarak isimlendirilen Jaipur görülmeye değer yerlerden birisi kesinlikle. Şehir merkezinde eski kraliyet ailesinin hala yaşadığı Şehir Sarayı yer alıyor.

Kerala

Booker ödüllü olan The God of Small Things romanın geçmekte olduğu yer olan Kerala çok güzel bir tropikal şehirdir. Masmavi sular plajlar, jackfruit ve kaju ağaçları sizi kendine hayran bırakacaktır. Hindistan’ın o kalabalık ve yoğun havasında uzaklaşarak burada huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Burada Mavi Dağlar ’da yürüyüş yapabilir, Athirappilly’de bulunan şelaleyi görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dubai Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Dubai, Dubai Gezi Rehberi ve Dubai Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın