Havalar ısınmaya başlarken herkes tatil hayalini kurmaya başladı bile. Tatil kişilerin dört gözle beklediği yıl içerisindeki bütün yorgunluğumu atmak istediği dönemdir. Bazı kişiler tatil planlarını çok önceden yapsalar da bazı kişiler için bu durum son o zamana kalmış olabilir. Son zamana kalan tatiller biraz daha pahalı bir hale gelmektedir. Çünkü son anda alınan biletler, kışa göre fiyatı artmış olan oteller ve ulaşım masrafları derken tatilin maddi boyutu düşünülenin oldukça üstüne çıkabilir. Ama bu durum için üzülmenize gerek yok. Şimdi sizlere vereceğimiz birkaç ipucu da tatilinizi oldukça hesaplı bir hale getirebilirsiniz. İzlemeniz gereken hesaplı bir tatil için yol şu şekilde olacaktır:

HESAPLI BİR TATİL İÇİN 10 İPUCU

  1. Farklı ve bilinmeyen yer seçimleri yapın

Tatil yapmak herkesin gittiği isim olarak ünlenmiş noktalarda vakit geçirmek değildir. Ülkemizin farklı noktalarında oldukça doğal güzelliklere sahip birbirinden farklı çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerleri tercih ederek sadece isim yapmış noktalara oldukça fazla paralar vermeden farklı bir tatil yapabilirsiniz.

  1. Tatil zamanınızı değiştirin

Yaz ayları geldiğinde tatil sezonu da açılmış demektir. Bu sezonun gelmesiyle beraber tatil bölgeleri normal fiyatlarının üstünde bir fiyat ile tatilcileri karşılamaktadır. Sizlerde tam bu sezona girmeden önce ya da sezon bittikten kısa bir süre sonra tatil yaparak bu yüksek fiyatların dışında tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HESAPLI BİR TATİL İÇİN 10 İPUCU

  1. Tatil rezervasyonunuzu ve tatil biletlerinizi önceden alın

Tatil yapacağınız zaman en çok parayı kalacağınız otele ve ulaşıma verirsiniz. Tatil sezonu dışında konaklama yerleri ve otobüs Yahudi uçak biletleri daha ucuz olmaktadır. Tatil planınızı önceden yaparak rezervasyonunuzu yaptırdığınız takdirde tatil sezonuna göre oldukça düşük fiyatlar ile konaklama yerinizde kalabilirsiniz. Aynı şekil de özellikle uçak ile seyahat edecekseniz birkaç ay önceden düşük fiyatlar ile biletinizi alabilirsiniz.

  1. Yanınıza gereksiz çok fazla eşya almayın

Çıkacağınızı sadece bir tatil olduğunu unutmayın ve evinizdeki bütün eşyaları valizinizi doldurmaya çalışmayın. Tatilde kullanacağınız temel eşyaları yanınıza alarak özgürlüğünüzü kısıtlamayacak bir valiz ile tatile çıkmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde yükümüz çok olduğunda hareket alanınız kısıtlanacak ve gideceğiniz noktaya varmak için harcadığınız zaman ve enerji de artacaktır.

 

  1. Araba yerine bisiklet tercih edin

Tatil için tercih edeceğiniz bazı yerler bisiklet kiralamak için oldukça uygundur. Eğer böyle bir yerde tatil yapıyorsanız araba yerine bisiklet kullanmanızı tavsiye ederiz. Bisiklet hem sağlıklı olduğu gibi bir yandan da daha uygun olacaktır. Ayrıca bisiklet ile seyahat ederken gittiğiniz tatil bölgesindeki güzellikleri daha fazla görme imkanı da sağlamış olursunuz.

  1. Yanınıza tüketebileceğiniz yiyecekler alın

Tatil için farklı bir yere gittiğimizde tabii ki o yörenin yemeklerini de tatmak istersiniz. Fakat her gün pahalı restoranlarda yemek yemek size pahalıya mal olabilir. Bunun yerine yanınıza alacağınız yiyecekler ile yemek olayını oldukça uygun fiyatlara getirebilirsiniz. Hem yanınıza yiyecek aldığınız takdirde belirli bir noktada yemek yeme kısıtlanmasından kurtularak istediğiniz her yerde özgürce yemek yeme fırsatı da bulursunuz.

HESAPLI BİR TATİL İÇİN 10 İPUCU

  1. Yerel marketlerden ihtiyacınızı karşılayın

Hemen hemen bütün tatil yörelerinde olduğundan yüksek fiyatlara satış yapılan yerler bulunduğu gibi uygun fiyatlı yerlerde olacaktır. Gittiğiniz tatil yöresini analiz edip bu noktaları bulup alışveriş yaparak tasarruf edebilirsiniz.

  1. Ücretsiz kültür noktasını görmek isteyin

Gittiğiniz her tatil yöresinin kültürel ve coğrafi güzellikleri olacaktır. Siz bu güzelliklerden ücretsiz müzeleri ve doğal güzellikleri tercih ederek görebilirsiniz.

  1. Yürüyüş yapın

Tatil yerlerinde doğal güzellikler genellikle araçlarla seyahat edilen sürede kaçırılır. Sizler mümkün olduğunca yürüyüş yaparak bu güzellikleri görme fırsatı yaratabilir, bunların yanı sıra bu seyahat için harcayacaksınız parayı saklayabilirsiniz.

  1. Yeni insanlar tanıyın

Tatil yeni insanlar tanımak için oldukça uygun bir yerdir. Tanıdığınız bu yeni insanlar hem tatil sırasında hem de tatilden sonra sizler için oldukça iyi olacaktır. Dedeleriniz ile yapacağınız sohbetler, bilgi alışverişleri size sürekli yeni şeyler katacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dünya Harikası Mitoloji - Mısır başlıklı makalemizde keops, mısır gezi ve mısır gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın