Size binlerce yıllık tarihin üzerinde uyuyorsunuz desem?  Bu cümle Antakya tarafından mecazdan tamamen sıyrılıp gerçek olmuş. İnsan gerçekten bu oteli inceledikçe daha çok görmek istiyor. Hatay deyince akla ilk gelen gastronomi gezilerinin yerini alacak nitelikte bir deneyim yaşatıyor insana. Müze- otel konsepti ile henüz tanışmadıysanız bu otel iyi bir seçim olacaktır zira misafirlerin ‘’Anlatılmaz, mutlaka görmelisiniz! Bu deneyim hayatta en az bir kere yaşanmalı!’’ yorumları bu fikri destekler nitelikte.

The Museum Hotel - Hayaller ve Tarih Kokan Bir Yer!
antakya museum hotel

Türkiye’deki hatta belki de Dünya’daki müze-otel konseptinin güçlü temsilcilerinden olan The Museum Hotel Antakya, bünyesinde 30 bin eser bulunduruyor.  Sanılanın aksine eserler otele sonradan getirilmemiş, bizzat orda ortaya çıkmış. Otel yapılırken bulunan bazı kalıntıların üzerine devletin kontrolünde; arkeologlar ve mimarların birlikte çalışması sonucunda harika bir iş ortaya çıkmış. Otelin projesi kazılar sonucuna göre evirilmiş, başta bambaşka planlanan yapı ünlü Mimar Emre Arolat tarafından hayal edilerek gerçek olmuş. Yetkililer The Museum Hotel Antakya’nın inşası sırasında Eyfel Kulesi’nde kullanılan demirlerin iki buçuk katı katar demir kullanıldığını belirtirken, eserlere hiçbir zarar gelmediğini, çıkan her kalıntının tek tek fotoğraflanıp belgelendiğini ve müzede sergilediklerini belirtiyor.

The Museum Hotel - Hayaller ve Tarih Kokan Bir Yer!
antakya museum hotel

MÖ 300lerden başlayarak çeşitli eserlerin sergilendiği müze ve otelin girişleri ayrı, otelde kalmayıp müzeyi görmek isteyenleri de düşünmüşler projede. Bunun yanında otelin her yerinden, müzenin içinde barınan Pegasus Mozaiği görülebiliyor. Bu mozaiğin en önemli eser olmasının sebebi ise, Dünya’daki tek parça en büyük mozaik olması. Bunun yanında 160 renk kullanıldığı için Dünya’nın en renkli mozaiği unvanını da taşıyor Pegasus Mozaiği.

The Museum Hotel - Hayaller ve Tarih Kokan Bir Yer!
antakya museum hotel

The Museum Hotel Antakya sadece tarihle iç içe olan yapısıyla dikkat çekmiyor. Otelin misafirlerine sunduğu imkanlar da takdire şayan nitelikte. Dört farklı oda tipi ile hizmet sunarken, temizlikten ödün vermiyorlar.  Otel diğer klasik imkanların yanında spor salonu, havuz, spa gibi aktiveleri size kaliteli şekilde sunuyor. The Museum Hotel Antakya, yöresel lezzetleri misafirlerine sunmakta da oldukça başarılı. Çalışanlar oldukça ilgili ve misafirlerin memnuniyeti üzerine çalışıyor.

 

The Museum Hotel - Hayaller ve Tarih Kokan Bir Yer!
antakya museum hotel

Belki de gastronomi seyahati olarak çıktığınız yol, bu otel ile tarihi bir geziye dönüşecek. İlginç deneyimler ve unutulmaz anılar için uğramanız gereken naçizane yerlerden biri The Museum Hotel Antakya.

 

Bir önceki yazımız olan Topkapı Sarayı - Bir İstanbul Efsanesi başlıklı makalemizde Topkapı Sarayı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın