Hatay gezmek için çok güzel bir şehrimizdir ve en çok tercih edilen ilçesi ise Antakya’dır. Suriye ve Filistin’e yakın olması ve de limanlara sahip olması nedeni ile tarih boyunca burası çok göç alan bir yer olmuştur. Akdeniz’in doğu şeridinde yer almakta olan ve Suriye ile iç içe olan çok güzel bir ilimizdir. Gerek yöresel lezzetleri gerekse de iklimi nedeniyle çok fazla tercih edilen bir yer haline gelmiştir Hatay ilimiz. Şimdi de eğer yolunuz bir gün Hatay’a düşerse ve orayı gezmek isterseniz gidebileceğiniz yerleri sıralayalım:

Samandağ Sahili

Bu sahilin uzunluğu yaklaşık olarak 15 km civarında olduğu biliniyor. Hem burayı ziyarete gelenler hem de çevre halkı bu sahile çok yoğun bir ilgi gösteriyor. Ayrıca bu sahil sörf sporu yapmak için de son derce elverişli koşullara sahip.

Adalı Konağı

Geçmiş zamanlarda Fransız bir mimar olan La Boucherie, Paris’te Tortue ailesine bir köşk yaptırır. Daha sonra ise 1. Dünya Savaşı esnasında yüzbaşı olarak Antakya’ya gelir. Buraya çok sayıda güzel mimari eser yapar. Aynı zamanda bir de bugün Adalı Konağı olan yapıyı yani Paris’te yapmış olduğu köşkün aynısını buraya yapar. Siz de burayı kesinlikle görmek isteyeceksiniz.

Beşikli Mağarası

Titus Tüneli’ne yaklaşık olarak 100 metre bir mesafede yer alıyor bu mağara. Burası bir çeşit kaya mezarı ve en ünlülerinden birisi. Ayrıca çok geniş ve içerisinde 12 tane de mezar yer almaktadır. Bu mezarlar ise duvarlar ile birbirinden ayrılmış oluyor.

Bakras Kalesi

Burası Helenistik döneme ait olan bir kaledir. Belen ilçesi, Ötençay köyünde yer almaktadır. Bakras Kalesi. Tarihe ilginiz varsa siz de burayı ziyaret edebilirsiniz.

Harbiye Şelaleleri

Eşsiz bir yer olan Harbiye Şelaleleri Defne Koruluğunun arasında akıyor. Çok fazla sayıda turist çeken bir yer burası aynı zamanda. Şelaleden akmakta olan suyun azaldığı noktalarda oturma imkânına sahipsiniz ve çok güzel tesislerde dinlenebilirsiniz.

Titus Tüneli

Bu tünel Samandağ’da yer alıyor. Tarihi ise milattan önceki dönemlere kadar dayanıyor. Limanı sel basması tehlikesi olduğu için dağ delinerek açılmıştır bu tarihi tünel. Bu tünel sayesinde selden korunmak çok kolay olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Amsterdam Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Amsterdam hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın