Harran, bugüne kadar sahip olduğu tarihi eserleri, herkes tarafından çokça bilinen akademisi ve mistik cemaati ile Ortaçağ’ın en önemli yerlerinin başında gelmektedir. Bu bölgede yer alan Deysan ve Cüllab ırmakları mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri! Bölgeye farklı bir hava katan bu ırmakların yeri oldukça büyüktür. Belli bir zaman ırmakların kuruması ile bu bölgede kuraklık ortaya çıkmış, hiçbir şey yetişmez hale gelmiştir. Uzun süre suya hasret kalan ilçe, GAP projesi ile tekrar hayata kavuşmuştur. konusunda oldukça cömerttir.

Harran Gezilecek Yer

Harran’da Gezilecek Yerler

Harran ilçesine gelip gezmeden dönmek mümkün müdür? Böyle bir yerde gezilecek o kadar yer var ki, saymakla bitiremeyiz. Gezmeye öncelikle, Ulu Camii’den başlayabiliriz. Harran höyüğünün hemen yanında yer alan Ulu Cami, buraya gelenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

Harran Gezilecek Yer

Buranın simgesi olan: Konuk Kubbeli Evler buranın en önemli yerlerinden biridir. Yaz aylarında bu evlerin iç kısımları doğal olarak çok serin oluyor. İçeriyi ziyaret eden kişiler, klima olduğunu düşünebiliyor. Bunun nedeninin çatısında kullanılan tuğla kubbeler olduğunu söylemeliyiz.

Harran Gezilecek Yer

Harran Başka Güzeldir

En önemli değerlerinden biri de Harran Kalesi’dir. Harran kalesi birçok ziyaretçiyi ağırlayarak, buraya gelen kişilere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Harran’da gezilecek yer olan Tarihi Harran Universitesini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Harran’a gelmişken mutlaka yöresel yemeklerden de yemeden dönmeyin.

Bir önceki yazımız olan Afyon Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Afyon gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın