Bu yazıyı planlamaya hüküm verdiğiniz içersin de okumaya başladıysanız ilk olarak bu kararınızdan dolayı sizi kutluyoruz.
Güney Amerika Gezisi
Evet tamam süper bir hüküm verdiniz, uzaklara gideceksiniz, başakoydunuz ve bizce bu hayatınızda verdiğiniz en doğru kararlardan biri.
Şimdi geriye –yalnızca- tasarılama adımı ve kıtaya ulaşmak kaldı.
Uzaaak ve belki de uzun bir yolculuğa çıkacaksınız ve durumuylakafanızda “nerelere gideceğiz, sebep ulaşacağız, nerede kalacağız” gibi deli sualler ve ortamda tatlı bir telaş oluşmaya başladı.
(Serdar Ortaç’ın şarkı sözlerinin manalı bulunduğu anlar da olabiliyormuş)
Siz de bizim gibi Güney Amerika’ya ilk defa ayak basanlardansanız ve birkaç değişik bölgesini birlikte görmek istiyorsak (ki o kadar yol katetmişken en mantıklısı da bu olur) gezinizi henüz büyük çaplı veepey ayrıntılı düşünmeniz gerekmektedir.
Neyi sebep planlaya bileceğiniz ile ilgili kafanızda henüz net bişi oluşması içersin de, tasarılama evresinde ve Güney Amerika gezisi süresince size yardımcı olabilecek kimi bulgular ve genel ipuçları sahibi olan ilk yazımız ile karşınızdayız.
Güney Amerika Gezisi

Kristof Kolomb’un dahi nereye vardığını anlamadığı bu kıtayı bir kerede keşfetmenin olası olmadığının farkındasınızdır.
Biz Güney Amerika keşfimize 3 haftalık bir Arjantin-Uruguay-Şili rotasıyla başladık ve kendimizi genellikle büyük şehirleri gezmeye adadık.
Dolayısıyla alçakta sizinle paylaşacağımız verileri ve ipuçlarını,genellikle bu üç ülkeyi baz alarak oluşturduğumuzu söylemekte yararvar.
Şimdi gelin Güney Amerika gezisi planlayabilmek içersin de ihtiyaç duyduğunuz ne var ne yok bir bir inceleyelim.

1. 
Öncelikle sebep bir Güney Amerika görmek istediğinize hüküm verin.
Biliyoruz, ilk tümce gözünüze klişeler demeti gibi görünmüş olabilir,fakat gerçekte harbiden ehemmiyetli bir noktaya parmak basıyoruz.
Güney Amerika deyince aklınızda denetimsiz bir şekilde sokaklardagezinen lamalar, ortalıkta samba yapmış insanlar, mısır tarlaları, etnik şapka takan kadınlar ve Machu Picchu terk kentler canlanıyorsa veyahutbuna yakın otantik bir tecrübe yaşam sürdürmek istiyorsak Buenos Aires ve Santiago gibi büyük şehirlere odaklanmaktan vazgeçin.
Aksi takdirde vaziyet turistlere çemkirmemize sebebiyet veren “Türkiye’de develer çok muuuu” muhabbetine dönebilir.
Onun adına seçenek bölgelere yönelin.
Zira bu şehirlerin İstanbul gibi metropol bir şehirden pek bir farkı yok.
Güney Amerika kıtasının bütününün ilerlemiş ülkelere mukayese ethenüz geride kalmış ve fakir bulunduğu izlenimine kapılıp gider iseniz,kimi yerlerinin İstanbul’dan henüz gelmiş bulunduğu gerçeği ile efkârbir şekilde yüzleşmek mecburiyetinde kalabilir, içersinde yaşadığınızyaşam standartlarını sorgulamaya başlayabilirsiniz.

2. 
Gitmeden evvel yapmanız gerekmeyen şey: vize alabilmek.
İçine gireceğiniz süreci düşününce gitmekten caydıran, adeta dünya birilerine aitmiş gibi bir yerden bir yere geçmek içersinde desturalmamız lüzumlenen acayip vize sistemi, Güney Amerika seyahatinizde düşünmeniz lüzumlenen bir ayrıntı değil.
Sırf bu yüzden dahi kalbimizde yer etmeyi muvaffak olan, vize istemeyen kimi Güney Amerika ülkelerini şu şekilde bir sıralamak gerekirse: Arjantin, Uruguay, Şili, Brezilya, Paraguay, Peru, Bolivya, Ekvator, Venezuela, Kolombiya.
Gümrükte sebebi belirsiz “evli misiniz, ne iş yapıyorsunuz, dayınız kaçseneninde askere gitti” gibi acayip sualler alabileceğiniz doğrudur, fakatpasaportunuz dışında sizden rastgele ilave olarak bir evrak istenmiyor.
Bu noktada söylememize lüzum var mı bilemiyoruz fakat yeniden de hatırlatmakta yarar var, sıhhat sigortası yaptırmayı ve yanınızda konaklama rezervasyonunun çıktısını almayı unutmamalısınız.
OitheBlog sizi anneniz kadar düşünür…

Güney Amerika Gezisi

3. 
Yerel havayollarını ve otobüs firmalarını benimseyin
Bu kıtada bırakın 2 ülke arasını, kentler arası dahi ciddi mesafeler var.
Yalnızca Şili’nin boydan boya 4000km uzandığını göz önünde bulundurursanız kafanızda bir şeyler canlanmaya başlayabilir.
Dolayısıyla bu gezi Avrupa’daki “Belçika’dan trene atlarım 1-2 günlüğüne Hollanda’ya geçerim” kolaylığının ötesine geçerek çok henüzkapsamı geniş bir güzergâh oluşturmayı gerektiriyor.
Bavulunuzu sırtınıza alıp eşekler üzerinde 22 gün yolculuk yapacaksınız demiyoruz.
Ama yeniden de Güney Amerika seyahatiniz süresince sık kentdeğiştirmek istiyorsak otobüs, uçak, araba vapuru, tanrı ne verdiyse kullanmaya hazır olun.
“Zaten Türkiye’den o kadar yol gitmişiz bir de oradan o bölgeye mı geçeceğiz öff” dediğinizi ve henüz gitmeden üşendiğinizi ön görüedebiliyoruz.
Şimdiden sizi rahatlatalım, eskiden tasari yaptığınız müddetçe bu geçişler hiç de külfetli olmuyor.
Ben sırt çantamı alırım kafama göre takılırım diyor da olabilirsiniz tabi, sizin bedeniniz sizin kararınız.
Yukarıda da söz ettiğimiz gibi biz Arjantin-Uruguay-Şili üçlüsüne ayak basmış bulunduk ve Buenos Aires’den başlayarak sırayla Uruguay’da Colonia del Sacramento, Montevideo, Şili’de Santiago ve Valparaiso’ya geçtik.
Buna benzer bir güzergâh takip etmeyi düşünüyorsanız ulaşım ile ilgilisize kısa bir malumat verelim;

Buenos Aires- Colonia Del Sacramento: 1 saatlik bir araba vapuruyolculuğu ile Arjantin’den Uruguay’a geçiş şarj edilebiliyor.

Güney Amerika Gezisi
Feribot içersinde 2 ana şirket Buquebus ve SeaCat.
Bu feribotlar bu arada Buenos Aires’ten dolaysız Montevideo’ya da ulaşım sağlıyor, fakat biz Colonia’da duraksayıp oradan otobüsle Montevideo’ya geçiş yapmaya hüküm verdik, ve biletleri yarı yarıyabulunduğu içersinde SeaCat kullandık.
Fiyatları sebep bu kadar fark ediyor diye bir şüpheye buton ihtimaliniz yüksek, şuandan söyleyelim biz hiçbir mesele yaşamadık.
Biletleri eskiden almakta yarar var.
Colonia Del Sacramento-Montevideo: Tahminen 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Uruguay’ın başkenti Montevideo’ya ulaşabilirsiniz.
Turil ve COT ana otobüs firmalarından.
İkisinin de maliyeti aynı, tekilce kalkış saatleri değişik.
Tercihinizi buna göre yapabilirsiniz.
Biz biletleri Montevideo’ya geçiş yapmadan evvelki gün oradan aldık ve gün içersinde çoğu kez bulunduğu içersinde yer bulma ile ilgili külfetçekmedik.
Montevideo-Santiago: Geldik uçak kullanacağımız noktaya.
Montevideo’dan dolaysız Santiago’ya geçiş inşa etmek dilersenizkullanacağınız en mantıklı havayolu oraların Şahenk’inin sahibi oduğu LAN Airways.
Uçuş tahminen 2 saat devam ediyor.
Biz seyahatimizi Şili’de sonlandıracağımız içersinde çoklu uçuşopsiyonu ile dönüşümüzü Buenos Aires’e ayarladık.

Bir önceki yazımız olan Finlandiya’nın Buz Otelleri başlıklı makalemizde Finlandiya’nın Buz Otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın