Grenada Karayiplerde yer alan bir ada ülkesidir. Toplamda 6 adet küçük ada ve 1 adet büyük adadan meydana gelir. 1974 yılına kadar İngilizlerin sömürgesi olarak kalan ada bu süre zarfında önemli ticaret limanlarından bir tanesi olmuştur. 1974 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra bu sefer de Amerikan işgaline uğramıştır. 1983 yılında yeniden bağımsızlığını kazanmıştır.

Turizm En Büyük Gelir

Adanın en büyük geliri turizmdir. Tropikal iklimli olmasından dolayı buraya kasırga sezonu olarak adlandırılan ekim ve kasım ayları dışında her zaman turist gelmektedir. Ülkemizden Grenada’ya direkt olarak uçuş bulunmamakta. Buraya gelmek isteyen turistler ilk önce İngiltere ya da Fransa’ya gidip oradan aktarma yaparak bu adaya ulaşabilirler. Tropikal iklim yaşandığından dolayı adada yıl içinde en düşük sıcaklık 25 derece en yüksek sıcaklık ise 35 derece civarındadır.

Grenada Gezi Rehberi

Grenada’nın en önemli şehri 33000 kişilik nüfusuyla başkent St. George şehridir. Burası bir volkanın eteklerinde kurulmuş bir liman kentidir. St. George da gezilebilecek çok fazla tarihi ve turistik yer bulunmaktadır.

Grenada Gezi Rehberi

Granada da en çok tüketilen yiyecekler deniz ürünleridir.  Burası okyanusun ortasında bulunduğu için her türlü deniz ürününü kolaylıkla bulmak mümkündür. Burada adaya özgü çok sayıda farklı balık türü de tadılabilir. Nüfusun büyük bir bölümü turizm sektöründe çalışmaktadır. Ayrıca adada yetişen muz da önemli meyveler arasındadır. Adada yetişen muzlar Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ihraç edilir. Bununla birlikte Grenada küçük Hindistan cevizi yetiştirilen en önemli ülkelerden bir tanesidir.

Bir önceki yazımız olan Lesotho Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Lesotho Gezi Rehberi, Lesotho Nerede? ve Lesotho'ya Ne Zaman Gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Bir çok adadan meydana geliyor, buda fazlasıyla gezilecek ve görülecek yer demek, gidilmesi gereken ülkelerden biri bence.

  2. Ben bir çok adasını ziyaret etmiştim, hepsinde görülecek farkı şeyler, farklı insanlar var tavsiye ederim adalarını.

  3. Bir çok turiste rastlayacabileceğiniz bir ülke, zaten turizimden çok yüksek miktarda gelirler elde ediyorlar.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın