Green Card Ne Demek?

 

 

Amerika Birleşik Devleti’ nin vatandaşı olmayan kişilerin kendileri, eşleri ve varsa 21 yaş altı bekar çocuklarının ömür boyu Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma ve çalışma hakkı kazanmasını sağlayan resmi belgeye denir. Kartın verilmesindeki en büyük amaç Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde yaşayan etnik kökenlerin kültür farklılığını kaybetmemesidir. Kart vizesi almış olmanız sizin kendi ülke vatandaşlığınızı kaybetmeniz anlamına gelmez.  Green card ne demek? sahibi olduktan sonra hem Türk vatandaşı hem de Amerikan vatandaşı olursunuz. Bu kart sayesinde Amerika’ da birçok hak ve ehliyet kazanırsınız. Green card alabilmek için bazı şartları eksiksiz olarak tamamlamak gerekir. Green Cart başvurusu yapmak için ve kartın çekilişini kazanabilmek için gereken tüm araştırmaları titiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Bu sayede kartı almak için büyük avantajlar elde edebilirsiniz.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card Ne Demek?
Green Card Başvuru

Green card ne demek? başvurusu yapabilmek için belirli şartları taşımanız gerekir. Bu şartlar;

1-     Green Card başvurusu yapabilecek ülkelerden birinin vatandaşı olmalısınız. Başvuru yapabilecek ülkeler her yıl Amerikan Hükümeti tarafından resmi olarak açıklanır.

2-     En az lise mezunu ve dengi bir eğitime sahip olmalıdır. Eğitim eksiği var ise eğitim sayılabilecek bir işte son 5 yıl içerisinde en az 2 yıl uzman olarak çalışmış olmalıdır.

3-     Kesin bir yaş sınırı olmasa da 18 yaşı tamamlamış olmanız gerekir.

4-     Başvuru yapmak için dil bilmeye gerek yoktur. Ancak ülkede bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

5-     Belirli seviyede mal varlığınızın olmasına gerek yoktur.

6-     Evli olan kişilerin eşleri ile ayrı başvuru yapmaları kazanma şanslarını artırır.

Gereken şartlar sağlandıktan sonra başvuru tarihleri arasında mutlaka çekilişe katılmalısınız. Çekiliş yılda bir defa gerçekleştirildiği için vakit kaybetmiş olursunuz.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green card ne demek? ve başvuru önceki yıllarda dosya hazırlayarak posta ile yapılırken 2005 yılında sadece online olarak yapılmasına karar verilmiştir. Online başvuru insanların zamandan ve kağıttan tasarruf etmelerini sağlar. Amerikan Hükümeti kağıt tasarrufu adı altında online başvuru işlemini gerçekleştirmiştir. Bu sayede işlemleriniz de çok hızlı bir şekilde tamamlanır. Kart başvurusu için gerekli olan şartları taşıyan kişiler sonbahar döneminde Green Cart resmi internet sitesinden online olarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Green Cart başvurusu tamamen ücretsiz olarak yapılan bir başvurudur. İnternet sitesine giriş yaptığınız zaman site sizi talimatları ile yönlendirerek neler yapmanız gerektiği konusunda uyarır. Başvuru ekranına yüklemiş olduğunuz fotoğrafınız site için uygun olmalıdır. Sisteme fotoğrafınızın uygun olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Başvuru ekranının bir diğer özelliği ise Türkçe karakter kabul etmemesidir. Bilgilerinizi yazarken bu kriteri de göz önünde bulundurmalısınız. Site takip etmeniz gereken adımlar konusunda sizleri desteklediği için kolay bir şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Green Card Çekilişi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Başvurular Ekim ayının ilk haftası ile başlar ve Kasım ayının ilk haftası son bulur. Green Card başvuruları tamamlandıktan sonra tüm başvurular çekiliş merkezinde toplanır. Merkezde toplanan başvurular toplam 6 bölgeye ayrılır ve bilgisayar tarafından otomatik olarak çekiliş işlemi gerçekleştirilir. Green cart çekilişinde tüm başvurular eşit olarak değerlendirilerek çekilişe dahil edilir. Çekiliş için tüm başvuruların şansı aynıdır. Çekiliş işlemi tamamlandıktan sonra Amerika Birleşik Devleti Göçmenlik Bürosu tarafından kazananlar resmi internet sitesinde yayınlanır. Kişilere ekstra posta gönderilmez. Başvuran kişiler kendilerine verilen confİrmation numarası ile siteden takip edebilir. Green Cart başvurusunu kazanan kişiler ülkeye yerleşmek zorunda değildir. Ancak haklarını korumak için vize aldıktan sonra ilk 6 ay içerisinde bir kez sonraki yıllarda yine senede 2 kez olmak üzere mutlaka ülkeye giriş yapmaları gerekir. Aksi halde kazanmış oldukları oturma ve çalışma izni hakları yanabilir. Çekiliş ile her yıl ülkeye 50.000 civarında kişinin göç ettiği bilinmektedir. İlerleyen yıllarda bu sayının azalacağına dair bilgiler dolaşmaktadır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri kültür zenginliğine önem verdiği için bu sadece bir ihtimaldir.

Green Card Avantajları Nelerdir?

Green Card Ne Demek?
Green Card

Green Cart sahibi olmanın insanlara sağlamış olduğu avantajlar;

1-     Amerika’da süresiz olarak oturma ve çalışma hakkı kazanılır. Çalışmak için gereken işi kendi imkanlarınız ile bulmalısınız.

2-     Green cart vizesi alan kişiler 5 yıl sonra Amerikan Hükümeti’ nin bir vatandaşı olabilir.

3-     Amerika’ da bulunan devlet üniversitelerinde okuma ve burs alma hakkını kazanırlar.

4-     Amerika Birleşik Devletleri’nde iş kurarak işçi çalıştırabilirler.

5-     Ev, araba ve mekan sahibi olabilirsiniz.

6-     Amerikan vatandaşı olmayan kişilere uygulanan müdahalelere maruz kalınmaz.

7-     Amerikan Hükümetinin belirlemiş olduğu yasalar çerçevesinde Amerika’da tüm sosyal güvenceniz hükümet tarafından koruma altına alınır.

8-     Green Cart başvuru işlemi tamamen ücretsiz bir işlemdir.

9-     Ülkemize geri dönmeniz konusunda hiç bir şekilde sıkıntı yaşamazsınız ve dilediğiniz zaman giriş çıkış yapabilirsiniz.

Green Card Sahibi Olmanın Farklı Yolları Nelerdir?

Her yıl düzenlenen kart başvurusu yanında farklı yöntemler ile kart sahibi olabilirsiniz. Kart sahibi olmak için uygulanabilecek yöntemler;

1-     Amerika’ da 500.000 dolar civarında bir yatırım yapmak

2-     Amerika’ da en az 10 kişinin olduğu istihdam sağlamak

3-     Birinci dereceden bir akrabanızın Amerika Birleşik Devleti vatandaşı olması

4-     Sizin İş vereniniz göçmenlik dosyasını düzenli olarak takip etmesi ve gereken harcı ödemesi

5-     Amerika’da yaptığınız işi Amerikan vatandaşlarından herhangi birinin yapamıyor ve yapamayacak olması

Bu şartları sağlarsanız hükümet tarafından en az 10 yıllık bir green cart verilir.

 

Green Card İle Sahip Olunmayan Haklar Nelerdir?

Green card ne demek? sahipleri Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu birçok hakka sahip olan insanlardır. Ancak kartın insanlara sunduğu haklar Amerikan Hükümetinin yasaları çerçevesinde bulunur. Kart sahibi olan kişilerin sahip olmadığı bazı haklarda bulunur. Amerika’ da gerçekleştirilen seçimlerde oy kullanmak, mahkemelerde jüri üyesi olarak çalışmak ve Amerika Birleşik Devletleri pasaportunu almak gibi haklar verilmez. Pasaport sadece ülkenin kendi vatandaşlarına tanımış olduğu bir haktır. Bu haklara sahip olabilmek için kesinlikle Amerikan vatandaşı olmak gerekir. Kartın size kazandırmış olduğu haklar gereken kurallara uymadığınız taktirde geri alınır.

Green Card Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Green Cart Kullanım süresi 10 yıldır. Green Cart vizesi aldıktan sonraki 10 yıl kartınızın süresini kontrol etmelisiniz. Kartın kullanım süresi genellikle kartın ön yüzeyinde belirtilir. Kart süresi dolduğu zaman kazanmış olduğunuz tüm haklarınız kaybolur ve ülkede herhangi bir işlem yapamazsınız. Kart süresinin dolmasından sonraki 180 gün içerisinde Green Cart yenileme formunu doldurarak gereken resmi kurumlara ibraz etmeniz gerekir. Kart yenileme işlemine ne kadar erken başlarsanız işlem o kadar sürede tamamlanacaktır. Amerika ülkesi sınırları içerisinde değilken kartınızın kullanım süresi dolarsa bulunduğunuz yerdeki en yakın Amerikan Konsolosluğu’ na giderek kartınızın yenilenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Kart vizesini aldıktan sonra hükümet tarafından uymanız gereken şartlar sizlere bildirilir. Ve bu şartları sağlamazsanız süresi bitmeden kartınız iptal edilebilir.

Green Card İptal Edilir Mi?

Green kart 10 yıl kullanılabilen bir kart olsa da bu 10 yıl içerisinde uyulması gereken kurallar yerine getirilmediği sürece hükümet tarafından iptal edilebilir. Green Cart iptal edilme nedenleri ise;

1-     Kişi kart vizesini aldıktan sonra farklı bir ülkede yaşamak üzere kesin olarak ikamet aldıysa

2-     Amerika Birleşik Devletleri’ ne bir yıl içinde hiç giriş yapmamış ise

3-     Ülkeye yasal giriş ve çıkış hakkı kazanmasına rağmen farklı bir ülkede 2 yıl boyunca kesintisiz olarak yerleştiyse

4-     Kart sahibi olduktan sonra ülkeye gelir vergisi beyanında bulunmamak

5-     Gelir vergisi beyan ederken Amerika yerine farklı bir ülkeyi bildirmek

Saymış olduğumuz bu kriterlerden bir tanesi bile kartınızın süresiz olarak iptal edilmesine sebep olabilir. Bu nedenle kazanmış olduğunuz haklarınızın kaybını yaşamamak için mutlaka kontrollerini takip etmeniz gerekir.

Green Card İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Green Cart Amerikan Hükümeti’ nin Amerika’ da bulunan etnik çeşitliliği artırmak amacı ile gerçekleştirdiği bir olaydır. Green cart başvurusunu kendiniz online olarak yapabilirsiniz. Bunun yanında başvurunuz iş yeriniz gibi aracı kurumlar tarafından da yapılabilir. Green Cart başvurusunda eşinizi ve çocukların da başvuru yaparsanız şansınız daha fazla olur. Kart vizesini aldıktan sonraki 5 yıl Amerika’ da yaşarsanız vatandaşlık haklarınız daha çok genişleyecektir. Kart vizesi almak için yapılan ilk başvuruda genellikle kazanma şansınız düşük olacaktır. Kart çekilişi elektronik olarak gerçekleştirilen bir işlem olduğu için herhangi bir ayrımcılık söz konusu değildir. Kart vizesi almak için ingilizce bilmenize gerek yoktur. Ancak ülkeye gittiğiniz zaman çok fazla sıkıntı çekebilirsiniz. Green Cart başvuru sayısı her yıl artış gösterdiği için başvuru koşullarının daha fazla zorlaşacağı söylenmektedir. Şuan dil şartı aramayan başvuru da ilerleyen dönemlerde dil şartı gelecektir. Kart başvuruları genellikle ekim ayında başlayarak kasım ayının ilk haftasında son bulur.

Mayıs ayında kazananların isimleri resmi sitede yayınlanmaktadır. Kazandığınız taktirde sizlere herhangi bir bilgi gelmez. Unutmayın sonucu öğrenebileceğiniz tek yer confirmation numaranız ile girip bakabileceğiniz resmi sitedir. Green Cart sizin ya da çocuğunuzun Amerika’ da eğitim alabilmesi için çok büyük avantajlar sağlar. Normal öğrenci vizesine göre okuma, çalışma ve oturma izinleri daha geniş kapsamlıdır. Kart sahibi olunca ülkede yapacağınız işi kendiniz bulmalısınız. Hükümet tarafından sizlere iş bulunmaz ancak özel kurumlardan ve devlet dairelerinden yardım alabilirsiniz. Her ülkenin vatandaşı green cart başvurusu yapamaz. Amerikan Hükümeti’nin resmi sitesinden hangi ülkelerin başvuru yapacağı belirtilir.

Bir önceki yazımız olan Gezi Rehberim başlıklı makalemizde gezi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın