Dünya üzerinde keşfedilen güzellikler insanı hayrete düşürüyor. Her birine gitme fırsatımız olmasa da, bu güzellikleri günümüz teknolojisi sayesinde tanıma fırsatı bulabiliyoruz. Tabii bizzat gitmekle aynı tadı ve zevki vermese de, imkanlar dahilinde seyyah ruhumuzu tatmin etmeye çalışıyoruz. İşte mutlaka bilmeniz, görmeniz gereken 5 .

Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası

- Avustralya
Her yıl, yeni yıla en erken giren kıta olarak gündeme gelen ve akabinde bir daha neredeyse hatırlamadığımız uzaklarda bir cennet var. Evet Avustralya’dan bahsediyoruz. Coğrafi olarak ülkemize çok uzak olan bu ülke, sahip olduğu doğal güzellikleriyle göz kamaştırıyor. Avustralya’nın Goldfields Esperance Bölgesi’nde bulunan Pembe Göl’ün yapısındaki su yosunları yeterli sıcaklıkta kırmızımsı pigmentler salgılamaktadır. Bunun neticesinde göl zaman zaman pembe renge bürünerek müthiş bir görüntüye kavuşmaktadır.

Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası

Gölü- Rusya
Sıcak yaz günlerinde ismini bile duyduğunuzda serinleyeceğiniz bir yer var. Neresi mi? Tabii ki Sibirya. Soğuğuyla ünlü Sibirya’da pek de kimsenin bilmediği bir doğa harikası da bulunuyor. Sibirya’nın Rusya’ya ait olan kısmında bulunan Baykal Gölü buz tuttuğunda turkuaz rengini alarak herkesin görmek isteyeceği bir güzellik oluşturmaktadır. Bu görüntü bilhassa kışın en çetin dönemi olan Ocak ve Şubat aylarında meydana gelmektedir.

Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası

; Türkmenistan
Sibirya’nın soğuğundan ana vatanımız Orta Asya’ya gidelim şimdi de. Onlarca devlet kurduğumuz Orta Asya uçsuz bucaksız bozkırlarıyla ünlü olduğu gibi, farklı doğal güzellikleri de bünyesinde barındırıyor. Enerji kaynakları aranması sırasında bulunan ve içerisinden metan gazı çıktığı için sürekli yanar durumdaki Cehennem Kapısı, Türkmenistan’da bulunmaktadır. Ziyaretçileri tarafından ürkütücü bulunduğu için bu isim verilmiştir.

Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası

Kaindy Gölü; Kazakistan
Orta Asya’ya kadar gitmişken oralardan dönmeden devam edelim ve bir de Kazakistan’a uğrayalım. Kazakistan’ın Almatı kentinde bulunan Kaindy gölü tam bir doğa harikası. Bölge aslında ormanlık ama bu durum bir doğal afetle ilginç bir hal almış. 1911 yılında meydana gelen deprem sonrasında yer yüzüne çıkan yer altı suları ormanın bir kısmının sular altında kalmasına neden olmuştur. Bu muhteşem görüntü mutlaka görülmeye değer.

Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası

Waitomo Glowworm Mağaraları; Yeni Zelanda
Avustralya kıtasının bir diğer ülkesi olan Yeni Zelanda yerlileri ile ünlü olduğu kadar doğal güzellikleri ile de dünya çapında nam salmış durumda. Yeni Zelanda’nın Waitomo bölgesinde bulunan “Waitomo Glowworm Mağaralarının ne zaman oluştuğuna dair tam bir hesaplama yapılamıyor. Dünyanın yaşıyla eş değer olduğu düşünülen bu mağaralarda bulunan ateş böcekleri eşsiz bir güzellik oluşturmaktadır.

Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller başlıklı makalemizde bolu ve yedigöller hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın