konusunda daha önce hiçbir yere benzetemeyeceğiniz sihirli bir dünya gibidir. Birbirinden şaşırtıcı yapılarıyla, ülkemizin en özel yerlerinden biridir. Yazımız boyunca Göreme’de gezilecek yerler hakkında bilgilendirme yaparken, resimlerle de Kapadokya’nın kalbi olarak sayılan ni sizlere tanıtmaya çalıştık.

Listesi

 1. Açık Hava Müzesi
 2. Aşk Vadisi
 3. Uçhisar Kalesi
 4. Güvercinlik Vadisi
 5. Durmuş Kadir Kilisesi
 6. Aziz Hieron Şapeli
 7. Zemi Vadisi

Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme Gezilecek Yerler

Açık Hava Müzesi

4.yy ve 13.yy tarihleri arasında manastır hayatına ev sahipliği yapan bu yerleşim yeri, Kılıçlar Vadisi’ni oluşturmaktadır. Alanda kaya blokların içerisinde şapeller, oturma mekanları, kiliseler ve yemekhaneler oyularak kaya yerleşim yeri elde edilmiştir. Göreme Açık Hava Müzesi’ne gelen ziyaretçiler Elmalı Kilisesi, Karanlık Kilise, Kızlar ve Erkekler Manastırı gibi tarihi mekanları gezebiliyorlar.

1985’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi için 45 lira ücret talep edilmektedir. Müze haftanın her günü ziyaretçilere açık, sadece bayramların ilk günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Göreme gezilecek yerler listesinde tarih dolu müzeyi, birinci sıraya alabilirsiniz.

Göreme Gezilecek Yerler

Aşk Vadisi

Aşk Vadisi’nde sevgiyi hissettiren birçok detay bulabilirsiniz. Aşıklar Tepesi olarak da bilinen bu vadide, peribacalarının birbirinden farklı renkleri, gövdeleri ve şapkaları oldukça dikkat çekici. Aşk Vadisi’nin Göreme’de gezilecek yerler arasında bulunmasının en önemli sebebi de; yaklaşık 5000 metrelik parkurda görsel bir şölen içerisinde, yeşilliğe doyarak mükemmel bir gezinti yapılabilmesidir.

Göreme Gezilecek Yerler

Uçhisar Kalesi

Göreme bölgesini izleyebileceğiniz ender yerlerden biridir. Uçhisar Kalesi’ne çıktığınızda, tüm bölge adeta ayağınızın altına serilmiş halde sizi bekliyor olacak. Gün batımını fotoğraflamak isteyen ziyaretçilerin ilk durağı kale olduğu için Göreme’nin gezilecek yerleri listesinde yerini alıyor.

Göreme Gezilecek Yerler

Vadileri İle Göreme Gezilecek Yerler

Güvercinlik Vadisi

Adından da anlaşılacağı gibi güvencinliklerin çok yoğun olduğu bir alandır. Uçhisar ile Göreme arasındaki 4100 metrelik vadide, güvercinleri izleyerek manzaranın keyfini çıkarmak oldukça güzel. Göreme’ye gelenlerin Güvercinlik Vadisi’ni mutlaka gezip, görmelerini tavsiye ederiz.

Zemi Vadisi

Göreme’nin gezilecek yerleri saymakla bitmiyor ancak Zemi Vadisi’de mutlaka keşfedilmesi gereken alanlardan biridir. Doğa yürüyüşüne elverişli olan vadi, bölgenin önemli parkurlarından biri olarak bilinmektedir. Zemi Vadisi içinde gezilecek yerler Saklı Kilise, El Nazar Kilisesi, Sarnıç Kilisesi ve Görkündere Kilisesi olarak sıralandırılabilir.

Durmuş Kadir Kilisesi

Göreme gezilecek yerler konusunda tarihi kiliseler açısından oldukça zengin. Örneğin ilçe belediyesine yakın bir konumdaki Durmuş Kadir Kilisesi’nin her ne kadar tarihi kesinlik kazanmamış olsa da, Erken Bizans döneminin 6 ya da 7. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bu kiliseyi, diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik ise hiç freksin bulunmamaktadır. Kaya kabartmalarının ise en güzel örneklerinden biridir. Göreme’de gezilecek yerler arasına Durmuş Kadir Kilisesi’ni de eklerseniz, mimari açıdan çok etkileyici bir yapıyı inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Aziz Hieron Şapeli

Göreme yakınlarında gezilecek yerlerden biri de Aziz Hieron Şapeli’dir. Yerel bir aziz olan Hireon, diğer asker azizler gibi şehit edildikten sonra aziz olarak kabul edilmiştir. Uçhisar’a doğru giden yolun sol tarafında kalan şapel, Hristiyan dünyasında bilenen azizlerden biri olan Hieron’un anısına yaptırılmıştır.

Göreme Gezilecek Yerler / Nevşehir

Yazımız boyunca ilçe merkezinde ve yakınlarındaki gezilecek yerleri anlattık. Ancak vaktiniz varsa veya tatil için uzun bir süre belirlediyseniz, Göreme gezilecek yerler listenize şunları da ekleyebilirsiniz:

 • Göreme Milli Parkı
 • Fırkatan Kilisesi
 • Sunset Point
 • Kızılçukur Vadisi
 • Saklı Kilise
 • Karanlık Kilise
 • İsketeli Şapel

Göreme’de gezilecek yerler haricinde yakın mevkideki Ürgüp ve Kapadokya’yı keşfe çıkabilirsiniz. Seyahatiniz boyunca gezi rehberi olarak Neyerdenegokte.com’dan faydalanabilirsiniz. Göreme gezilecek yerler listesi gibi Nevşehir’in en turistik mekanlarını bir arada topladığımız listeler, blogumuzda mevcut. Dilediğiniz yeri seçerek; tarihi, turistik yapıları ve en gözde mekanları anında öğrenebilirsiniz! Ayrıca tam mevsimindeyken Sonbahar Tatili Gidilecek Yerler adlı rehberi inceleyebilir ve farklı tatil beldeleri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Akdeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler ve Akdeniz'de gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın