, Uluabat gölünün içerisinde yer alır. Bursa ilinde yer almakta olup; 13.600 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Ve ayrıca, 9 metre, deniz seviyesi yüksekliğine sahiptir. Çok çeşitli su ürünlerine sahip olan Uluabat gölünden, neredeyse her gün; Turna, kerevit, sazan, yayın ve daha birçok çeşit balık çıkarılmakta ve köy pazarlarında kurulmuş olan tezgahlarda, satışa sunulmaktadır. Gölyazı köyü, gezilecek yer arasında en iyi yerlerden biridir.

Gölyazı Köyü Görülmeye Değer

Gölyazı Köyü Gezisi

Uluabat’a bağlı bulunan Gölyazı köyü, göl üzerinde bulunan küçük bir ada parçasıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse; çok ince bir yapıdan oluşan köprü ve ana karaya bağlanmış bir yarımada olarak anılmaktadır. Bu küçük yarımadanın, zamanında Apollon Krallığı’na bağlı başkent olduğunu söylemek gerek. O dönemlerde, Osmanlı’lar, Bizans’lılar ve daha birçok devletten izler taşımaktadır. Değişim yaşanana kadar, sessiz huzurlu bir Rum balıkçı köyü olan bu yer, mübadele sonrası sakin bir yer olmaktan çıkmıştır.

Gölyazı Köyü Görülmeye Değer

Zamanında Uluabat; Apollont olarak adlandırılmışken, Gölyazı köyü ise Apolyont olarak bilinmekteydi… Günümüze gelene kadar, isim değişikliği ile bugünkü isimlerini almışlardır. Tıpkı, İstanbul’un, bir zamanlar fetihten önce; Konstantinopolis olarak bilinmesi gibi…

Her sene çeşitli ülkelerden  ziyaretçi akınına uğrayan Gölyazı köyünü turlamak, en fazla 15-20 dakika gibi bir zaman alırken, buradan ayrılmak istemeyecek ve saatlerce gezmek isteyeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kapadokya: Nevşehir’in İncisi başlıklı makalemizde kapadokya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın