Antalya’nın kuzey bölümünde yer alan ve Burdur, Isparta, Afyonkarahisar ve Konya illerinin küçük bölümünü kapsayan alan Bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölümde Beyşehir Gölü, Eğirdir Gölü, Burdur Gölü, Acıgöl, Kovada Gölü ve bazı akarsular yer alır.  Dağların farklı yüksekliklerinde bulunan bu göllerin sık konumlanması, bölgenin göller yöresi olarak tanımlanmasına neden olmuştur.

Göller Bölgesi İklimi

Bu bölümde Akdeniz ikliminin etkisi görüldüğünden kış ayları çok yağışlı geçmektedir. Ancak yaz dönemindeki kuraklık Akdeniz ikliminin olduğu alanlara göre daha az sürer. İç bölümlerde iç Anadolu iklimi etkisi kendini hissettirir. Ortalama sıcaklık 12 derece civarındadır. Bölgede orman yoğunluğu epey fazladır. Meşe ormanları geçmişte daha fazla olmakla beraber günümüzde de varlığını azalarak sürdürmektedir.

Göller Bölgesi Gezisi

Nerede Kalınır?

Göller yöresinde genellikle turistler kamp yapmak için ziyarette bulunmaktadır. Ancak günübirlik geziler de oldukça revaçta olduğundan buraya merkez illerden ulaşım sağlanır. Hangi gölü ziyaret etmek istediğinize göre değişecek şekilde o gölün bağlı olduğu ilden hareket edebilir, güzel bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. Doğayla baş başa kalmak için oldukça iyi bir fırsat olacaktır.

Göller Yöresinde Gezilecek Yerler

Göller yöresi dağların bir bölümünde yer alan göllerin toplu halde bulunmasına gönderme yaptığı için tek başına bir tatil merkezi ve gezi alanı gibi düşünülmemelidir. Her bir göl ayrı şekilde ziyaret edilebilir ve kamp ya da yürüyüşle gezilir hale getirilebilir. Ancak bu göller şu an için doğal halleriyle varlıklarını sürdürmektedir. Bunun yerine Isparta, Antalya, burdur gibi yakın illerden hareket ederek kapsamlı bir gezi düzenleyebilirsiniz.   Göllerden herhangi birinde konaklamak istemiyorsanız bu halde şehir merkezlerine ya da yakın yerlerde bir kasabaya uğrayarak konaklamanızı sağlayabilirsiniz. Burdur Salda Gölü incelememize buradan ulaşabilirsiniz

Göller Bölgesi Gezisi

Göller Yöresi Mutfağı

Burdur, Isparta ve Antalya’nın bir bölümünü kapsayan göller yöresinde bu üç yörenin karışık şekilde mutfak özelliklerini görmek mümkündür. Göller yöresi mutfağı aslında her biri farklı kültürden oluşan lezzetlere işaret eder. İç Anadolu mutfağının etli yemekleri ve hamur işi ağırlıklı mutfağı ile Akdeniz’in taze sebzelerinden oluşan mutfakta siz de kendi damak tadınıza göre bir yiyecek bulabilirsiniz.

 

Göller Yöresinde Yetişen Tarım Ürünleri

Göller Bölgesi’nde yetişen tarım ürünleri oldukça geniş kapsamlıdır. Kuraklığa dayanıklı bitkiler sıkça görülür: haşhaş, gül, tütün, zeytin, tahıl, sakız ağacı, keçiboynuzu, mersin, defne bu bitkilerden bazılardır.

Göller Bölgesi’nde Hediyelik Eşya

Bölgede yer alan herhangi bir göle geliyorsanız bağlı olduğu kentin en öne çıkan ürünlerinden birini almadan dönmemeniz önerilir. Isparta’ya yakın bir yerdeyseniz gül ve gülle yapılan ürünlerden satın alabilirsiniz.  Burdur’da yine yerel ürünlerin satıldığı çarşı ve alışveriş merkezlerini görebilir, buralardan alışveriş yapabilirsiniz. Yine göle yakın yerlerde bulduğunuz alışveriş yerlerinden de ürünler satın alabilirsiniz.

Göller Bölgesi’nde Ekonomik Kaynaklar

Göller Bölgesi’nde ekonomik geçim kaynağı en temelde tarımdır. Buğday, arpa gibi tahıllar sıkça üretilir ve satılır. Ayrıca meyvecilik de yine diğer bir geçim kaynağıdır. Hayvancılık olarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliği söz konusudur. Bunun dışında göl balıkçılığı yaygın ekonomik gelir kaynaklarındandır. Gül ve gülden yapılan ürünler yine bölgede sıkça gündeme gelir. Son olarak yer altı kaynakları açısından da kükürt ve boksit yataklarının kullanıldığı söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Karagöl - Artvin başlıklı makalemizde karagöl hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: göller bölgesi gezilecek yerler

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın