Göller bölgesinde bulunan doğası kadar zengin kültürü ve tarihi ile şirin ilimiz Burdur…  İsminin nereden geldiği ile  ilgili birçok hikayeler yazılmış çizilmiş bende size kısaca bildiğim hikayeyi anlatacağım ; Türkmen boylarının uzun yollar kat edip konaklayacakları yer aralarken Burdur Gölünü görüp cennet burasıdır ”Burada Dur” sözüyle buraya yerleşmişler zamanla ” Burada Dur”  kelimesi Burdur olarak anılmaya başlamış..

Burdur’u neden ziyaret etmeli 

Burdur Gölü : Burdur merkeze çok yakın olan Burdur gölü eşsiz manzarası ile güneşin doğuşunu ve batışını izlemek ve yürüyüş yapmak için ideal yer.. Tuzlu olan gölde sadece bir balık türü yaşamakta… Burdur gölü yok olmadan mutlaka ziyaret edilmeli..

Saat Kulesi: Burdur saat kulesi Ulu camii yakınlarında bulunan kule merdivenlerinden çıkınca muhteşem manzara karşı karşıya kalıyorsunuz..

Burdur Müzesi: Burdur Müzesi 1969 yılında ziyarete açılmış binlerce farklı kültür sergilenmektedir..

Taş Oda Konağı:  Eski taş evleri ve ahşap oyma evleri seviyorum diyorsanız buraya gelmelisiniz ayrıntılı işlenmiş ve  mis gibi ahşap kokan bu tarihi konağı mutlaka uğrayın.. Hatta sabah kahvaltınızı burada yapabilirsiniz büyük bahçesi eski çeşmesi ve tarihiyle geçmişe yolculuğa çıkacaksınız..

Mermer Diyarı Karamanlı:  bir çok  mermer ocağını barından Burdurun Karamanlı ilçesi mermerleri yurt dışında rağbet görmekte aynı zamanda Karataş Gölü de Karamanlı sınırları içerisindedir.

Karataş Gölü: ismini gölün ortasında bulunan kara taştan alıyor.. Karataş Gölü göçmen kuşlara ev sahipliği yapmakta yerli halktan rica ederseniz sizi sandalla gölü gezdiriyorlar yerli halk sayesinde binlerce çeşit kuş ve balık türlerini  görmüş oluyorsunuz aynı zamanda balık tutmayı seviyorsanız balıkta tutabilirsiniz.. Balığınızı tuttuktan sonra yaklaşık bir saat sonra ulaşabileceğiniz salda gölü piknik ve kamp alanı bulunuyor dilerseniz tutuğunuz balıkları burada pişirebilirsiniz hem doğa çam ormanları kokusu arasında  hem göl manzarası size eşlik edebilir.. Eğer yaz mevsiminde salda gölüne gitmişseniz yüzebilirsiniz ancak kış dönemindeyseniz gölün biraz yukarısında bulunan salda kayak merkezinde de kayak yapabilirsiniz.. 

İnsuyu Mağarası: İnsuyu Mağarası Türkiye de turizme açılan ilk mağaradır.içerisinde sarkıt ,dikitler ve çeşitli büyüklerde göl bulunuyor. Türkiye’nin en büyük yeraltı gölüdür..Burası gerçekten büyüleyici diğer mağaralardan farklı içerisi çok soğuk  mutlaka uğrayın..

 

Kargı Köyü Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı: Burdur’un Bucak ilçesinin kargı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.. Sığla ağaçları koruma altındadır.

Sagalassos  Antik Kenti: Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan antik kent hala sağlam kütüphanesi , çeşmesi, sokakları İzmir ‘in Efes antik kentinden sonra hala ayakta kalan tarihi mekan mutlaka görülmeli..

Burdur da ne yenilir?

Burdur yöresine ait Burdur şiş Toros restorantında yiyebilirsiniz. Ayrıca saç kavurmayıda tavsiye ederim.. Tatlı olarak yine yöreye özgü ceviz ezmesinin tadına bakmadan dönmeyin…

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın