Türkiye‘de mavi yolculuk denildiğinde akla gelen ilk yerlerden olan Göcek, Fethiye Körfezi’nin içinde, doyum olmaz masmavi deniz ile yemyeşil orman dokusunun bütünleştiği, kent hayatından uzaklaşmak isteyenlerin randevu noktası. ’nin 30 km kuzeybatısında, Körfezi’nin en korunaklı limanlarından bir tanesi olan Göcek, Alaçatı, Bodrum gibi tanınmış turizm destinasyonlarının aksine tüketim kültürünün daha düşük uğradığı, benzer tek tatilci kitlesinin senelerdir derli toplu olarak gidip geldiği tek tatil merkezi.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
göcek

Denize, yelkenli ve yatlara alakası olan kesim arasında 1980’li senelerden bu yana tanınmış olan Göcek, Akdeniz kıyılarında en fazla seçenek edilen mavi yolculuk başlangıç rotalarından. Ekonomisi yat, tekne ve marina işletmesine dayanan Göcek, bu özelliğiyle günübirlik turizm faaliyetlerine mesafeli yaklaşan tek yer.Geçmişte Likya uygarlığının iki ilerlemiş şehiri Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında bulunan kenar yerleşimi Göcek, tarihi ve tabii zenginlikler yönünden epey bahtlı tek yerde heyeti.
Likya Dönemi’nden şu zamana kadar ulaşan kaya mezarları, abide kabirler ve hamam yapıları Göcek’in tarihi geçmişinin yansımaları.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir

Göcek açıklarında tespit edilen , antik devre kalıntıları ile öne çıkıyor.
Mitolojide bulunan Ikarus ve Daidalos efsanelerinin de Göcek’te geçtiği düşünülüyor.
Göcek, ilk ismi olan Daidala’yı (Daydala) da bu mitolojik öyküden alıyor.
Göcek Gezilecek Yerler

1.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
Göcek Çarşısı

Birçok tatil beldesinde bulunduğu gibi Göcek’te de kamu kurumları, bankalar, dükkanlar, lokanta ve kafelerin sıralandığı tek ana cadde var. Devamında Turgut Özal Caddesi ile bir araya getiren Göcek Çarşı Yolu Caddesi, Göcek’in kalbinin attığı merkez. Bu şirin kasabayı ziyaret eden herkesin minimum tek sefer yolunun düştüğü caddede alış veriş yapılabilir, kafelerde dinlenip Göcek’te mahalli hayat atmosferine şahit olabilirsiniz.
2. D-Marin Göcek

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
D-Marin Göcek

Göcek merkezde denize girilebilecek tek plaj olan D-Marin Göcek, bu arada Göcek’in ve Güney Ege’nin en ehemmiyetli marinalarından. Akdeniz sahillerinin Güney Ege kıyılarıyla buluştuğu noktada bulunan D-Marin Göcek, Mısır’dan kazançla kalifiye kumlu plajı, çam ormanlarının içindeki konaklama tesisleri ve 380 yat bağlama kapasitesine sahip marinasıyla düş gibi tek yer.Marinanın en ehemmiyetli özelliği kalifiye savunma ili içinde etrafa duyarlı tek kuruluş oluşu. Her sene heyecan uyandırıcı yat yarışlarının yapıldığı marina Göcek Çarşısı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Marinanın plajına giriş için ücret ödemek gerekmektedir. Plajın üst kısmında tespit edilen mekanlar için giriş fiyatı ödenmiyor.

3.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
İnlice Plajı

Göcek merkez dışında Göcek’e en yakın plaj 6 km mesafedeki İnlice Mahallesi’nde.
Giriş için ücret alınmayan İnlice Halk Plajı‘na Göcek merkezden dolmuşlarla ulaşılıyor.
Denizi ve kumsala kadar inen yemyeşil ormanıyla plaj deniz, kum, güneş tatili için hoş tek atmosfere sahip. Plajda şezlong, şemsiye, kafe, duş, soyunma kabini gibi hizmetler veren ufak tek işletme var.

4.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
Bedri Rahmi Koyu

Göcek’e 17 km mesafede tespit edilen Bedri Rahmi Koyu, Dalaman hudutlarında yer almakta. Yatçıların en fazla seçenek ettiği koylardan bir tanesi olan bu yer, 1974’te Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun mavi yolculuk esnasında tek kaya üstüne yaptığı resimden adını almış. Yemyeşil tepelerin sarmaladığı masmavi deniziyle Bedri Rahmi Koyu’na hem karadan hatta denizden ulaşım var.

5.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
Domuz Adası

Göcek açıklarında, beldeye 12 km mesafede, Dalaman hudutlarında tespit edilen Domuz Adası, adını geçmişte adada tespit edilen yaban domuzlarından alıyor. Mavi yolculuk turlarının rotasında bulunan adanın Panço Koyu duru ve sımsıcak denizi ile yüzme ve dalış severlerin seçenek ettiği tek mevki.

6. Tersane Adası

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
Tersane Adası

Göcek Körfezi’nin en devasa adası olan Tersane Adası, ismini Osmanlı Dönemi’nde sarfedilen külüstür tek tersaneden alıyor. Adanın merkezinin bulunduğu kısma derince tek kanaldan geçilerek ulaşılıyor. Tersane Koyu şeklinde de malum bu kısım tekne turları ve mavi yolculuklarda gecelemek ve yüzme molası vermek için kullanılıyor.
Göcek Seviyesinde Gezilecek Yerler

1. Dalyan

Dalyan, Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan enteresan labirent şeklindeki sazlık kanalların çevreninde heyetmiş ekstrem güzellikte şirin tek belde. Kaunos Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapmış Dalyan’da kanalın kenarında bulunan dik yamacın üzerindeki muhteşem kaya mezarları vakitte yolculuğa çağrı ediyor. Dalyan Göcek’e 32 km mesafede.
2. Fethiye

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir

Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Ölüdeniz, Belcekız Plajı, Çalış Plajı ve Telmessos Antik Şehiri gibi noktalarıyla hem tarihi hatta tabii güzellikleriyle ülkemizin en ehemmiyetli turizm merkezlerinden olan Fethiye, Göcek’e kalifiye vasıtayla 25 dakika uzaklıkta.

3.

Muğla’nın Ula kazasında tespit edilen Akyaka, Citta Slow (Sakin Şehir) Ağı’nın Türkiye’deki üyelerinden. Buz gibi suyuyla üstünde tekne turlarının gerçekleştirildiği Azmak Çayı, kite surf parkurları, plajı, orman kapm alanları ile Akyaka, Göcek’e 75 km (1 saat)mesafede.

4.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
Kaş

Tek başına gezilip görülecek ehemmiyetli tek turizm markası olan Kaş, Göcek’e 130 km (2 saat) mesafede. Kaputaş ve Patara plajları ile yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Kaş’ta dalış ve tekne turları ile Akdeniz’in keyfini çıkarabileceğiniz birden fazla etkinlik var. İlçe merkezindeki kral mezarları ile Antiphellos Antik Şehiri görebileceğiniz yerler arasında.


Yaz tatillerinin vazgeçilmezi tekne turları olunca ilk akla gelen yerlerden biri,gezegenin en güzel koylarına sahip bir tanesi olan Göcek. Güney Ege ve Akdeniz sularındaki rotalara en basit çıkış yapılabilen yerlerden biri. Yat turizminin en gözde noktalarından biri.
Türkiye’nin en güzel koylarına sahip ili Göcek’te günlük tekne turları kalifiyeveyahut 40 ile 100 kişilik teknelerle inşa ediliyor. Turların birçoğu sabah 10.30’da başlıyor akşam 18.30’da sona eriyor. Öğle yemeği, meşrubat ve meyve ikramının yapıldığı Göcek tekne turları kapsamında Fethiye Körfezi’ndeki adalar ziyaret ediliyor.

Göcek Gezilecek Yerler
12 Adalar Tekne Turları, Göcek civarındaki koyları dolaşmak isteyenlerin seçenekettiği, Göcek’in en tanınmış tekne turu. Göcek 12 Adalar Tekne Turu’nun rotasında Yassıca Adaları, Tersane Adası, Kleopatra Koyu, Bedri Rahmi Koyu ve Domuz Adası yer alıyor.
Yaz aylarında yer bulmanın epey zorlaştırdığı turlar için eskiden rezervasyon yaptırmanızı öneriyorum.Tekne turunda kalabalıktan hoşlanmayanlar ve rotayı kendisi saptamak isteyenler için kalifiye tekne kiralama seçenekleri de var. Göcek koylarında kalifiye tekne turu hizmeti veren Ramazan Pilot, işinde Göcek’in en malum, güvenilen isimlerinden.
Ramazan beyin sahibi bulunduğu virayachts.com sitesinde bütçenize ve kaç şahıs olduğunuza göre tekne seçebiliyorsunuz.En çok 12 şahsa kadar seyahat kapasitesi olan teknelerin ücretleri devreye, şahıs sayısına, güzergaha ve verilecek hizmete göre değişiyor.
Kendilerine ilişkin kalifiye tekneler bulunduğu gibi ihtiyaçlarınıza göre ideal tekneyi de en iyi elemanla ayarlayabiliyorlar. Doğru müşteriyi doğru tekneye yönlendirmek için siz en iyisi telefonla arayın. Telefonu 0541 3991067.

Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
göcek tekne turu

Tekneleri ister 1 günlük ister kendisi seçtiğiniz rotalara uğrayacak şeklinde birkaç günlük kiralayabiliyorsunuz. Göcek ve Fethiye bölgesini içine alan, hattay Güney Ege rotasındaki koyları gezebileceğiniz tek güzergâh planlayabiliyorsunuz.Denizde teknede uyumanın tadı tek farklı. Birkaç aile ya da dost grubu ile kesinlikle minimum 1 gece de olsa Göcek koylarında mavi tura çıkın.

Göcek’te Ne Yenir
Göcek yeme-içme ile ilgili değişik beklentilere makul bolca tercih yayınlayan tek yer.
Deniz ürünlerinden pizzaya, burger çeşitlerinden ananesel Türk mutfağına kadar aradığınız birçok lezzeti arşı ve marina etrafındaki kafe ve lokantalarda bulabiliyorsunuz. Göcek müdavimlerinin ilk tercihi varlıklı menüsü ile deniz ürünleri restoranı Can Restaurant.
Skopea Marina’da bulunan Can Restaurant, deniz görünümü ile bilhassa gün batımında mükemmel oluyor. Her gün güncellenen meze menüsü, balık tipleri ve deniz ürünleri ile rakı-balıkinşa etmek isteyenlerin uğrak noktası Can Restaurant, görev ve servis niteliği ile de müşterilerin gün nihayetinde hoşnut olarak ayrıldıkları tek mekan.
Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir
Göcek’te miss gibi akşam yemeği için tavsiyem Can Restoran Her gün sabah 07.00’de açılan lokanta gece 02.00’de kapanıyor. Göcek’te rakı-balık formatında tek mekan arayanlar için Can Lokanta nefis tek seçenek. Yaz devresi gitmeden kesinlikle rezervasyon yaptırın.  Telefonu 0252 6451507.

Göcek’te Nerede Kalınır
Göcek, üst gelir grubu tatilci kitlesiyle fiyatların çoğu tatil merkezine göre henüz yüksek bulunduğu tek yer. Göcek’te denize ulaşımı basit olan ve plajı tespit edilen tekilce iki otel var. D-Marin, golf arabalarıyla konuklarını plaja ulaştıran tek otel. Rixos Premium Göcek ise otelin karşısındaki adada tekneyle ulaşılan tek plaja sahip. Her iki otel de üst gelir grubuna hitap ediyor ve sezonda maliyet ortalamaları defa yüksek.Göcek’te üst gelir grubuna hitap eden iki otel dışında merkezi konumda tespit edilen birden fazla butik otel, apart ve otel var. Her türlü bütçeye hitap eden otellerin çarşıya ve kıyı şeridine yakın olması üstünlük sağlıyor.

Göcek’te kalabileceğiniz Vira Apart OtelVira Apart, 1997’den bu yana Göcek’te sene tamamında görev veren tek işletme. Kaptan Ramazan Çepel ve eşi Sevim Hanım doğrulusunda yönetilen Vira Apart, sıcak atmosferi, içten ortamı ile 18 apart daireden oluşuyor. Telefonu 0 252 645 1630.

Bir sefer konaklayanın tek ileri Göcek tatilinde kesinlikle tek henüz ziyaret ettiği Vira Apart’ın her tek apartında televizyon, buzdolabı, fırın, Ocak, dört kişilik yemek takımı, ortopedik yatak, klima, kanepe (çift kişilik), masa ve iskemle yer alıyor.
Yüzme havuzu, kafe-bar ve otoparkıyla kuruluş sahile ve çarşıya 5 dakika yürüme mesafesinde.

Bir önceki yazımız olan Midyat Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Midyat, Mor Gabriel Manastırı ve Mor Hadşabo Kilisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: göcekte nerede kalınır

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın