Göcek En fazla Ziyaret Edilen Koylar ;

Göcek Adası
Göcek merkezine en yakın olan Göcek adası hijyenik denizi ve tabiatı ile sizi rahatlatacak.
Ağaçlar eğilip denize dokunuyor o derece iç içe tek tabiat düşünün işte bu göcek adası :).
Adada tek işletme yer alıyor, buradan şezlong, şemsiye ve yeme içme ihtiyaçlarınızı görebiliyorsunuz. Adaya kalifiye yatlarla uğramak dışında deniz taksi kullanarakta ulaşabilirsiniz.

Göcek Koyları ve Adalar
Göcek Adası

Yassıca adaları
Fethiye körfezindeki Yassıca adaları ufak devasa tek kaç adadan meydana gelen vakit geçirmek ve demirlemek için ideal yerlerden bir tanesidir.  Adalar su sporları meraklıları için idealdir. Çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır.  Adalardan birisinde ufak tek gölet bulunmaktadır. Ada yürüyüş inşa etmek için defa uygundur.  Yerli halkın muhtelif atıştırmalıkları satmak için açtıkları tezgahlar yer almaktadır.  Adalar arasında muhtelif yerlerde ani sığlıklar bulunduğundan kaynaklı bu alanda yelkenli tekne ile gezinirken dikkatli olunmalıdır.

Göcek Koyları ve Adalar
Yassıca adaları

Bedri Rahmi Koyu
Asıl ismi Taşyaka olan bu koy 1974’te meşhur ressam Bedri Rahmi’nin koyu ziyaret etmesi ve burada tek kaya parçası üstüne tek yapıt işlemesi ile bu ismi almıştır. Bedri Rahmi devasa tek taşın üstüne balık gibi gözüken fakat gerçekte içerisinde 6 adet hayvanı gizleyip tasvir ettiği tek sanat yapıtı bırakmıştır. Adaya kiralık tekneler yada 12 adalar turu ile gelip görme şansınız bulunmaktadır. Göceğin en fazla sevilen koylarından bir tanesidir.

Göcek Koyları ve Adalar
Bedri Rahmi Koyu

Kleopatra Hamam Koyu
Kleopatra Hamamı Koyu içerisinde batık hamamı barındıran tarihi kalıntıların yer aldığı mavi ve yeşilin birlikte yer aldığı koydur. Tarihe göre Mısır kraliçesi Kleopatranın Akdeniz kıyıları ziyaretinin birisinde yakın kankaları ona bu hamamı yapıp armağan etmeye hüküm vermişler. Çünkü bu koyda sıcak su kaynağının olduğunu belirleme etmişlerdir.
Bu sıcak suyun cilt hastalığına iyi yaklaştığını ve Kleopatranın güzelliğinin de buradan geldiği söylenenler arasındadır. Sabahın erken saatlerinde su durgun haldeyken batığın dibindeki kumulların hareket durumunda olduğunu göreceksiniz. Bu vaziyet hala daha düşük da olsa sıcak suyun olduğunu gösterir.

Göcek Koyları ve Adalar
Kleopatra Hamam Koyu

Tersane Adası
Göcek adaları arasında en devasa adadır. Osmanlı Devleti zamanından şu zamana kadar kadar tarihi kalıntılar gelmektedir. Ada kış limanı ve yaz limanı olaraktan iki bölümdür.Kış limanında tarihi kalıntılara daha fazla rastlayabilirsiniz. Bizans döneminde denizcilerin sığınağı olan Kış limanı sakinleri Lozan antlaşmasının gereği mübade ile adayı terk edip Yunanistan’a göç ettirilmişlerdir. İmkanınız varsa kesinlikle tekne kiralayıp bu adayı ziyaret ediniz.

 

Göcek Koyları ve Adalar
Tersane Adası

Boynuzbükü Koyu
Boynuzbükü, Fethiye körfezinin batısında tespit edilen geniş tek koydur.
Doğal dalgakırana sahip olmasından deniz duru ve dalgasızdır. Çam ağaçları ve günlük ağaçları ile kaplanan koyu keşfetmek için makul yürüyüş bölgesine sahiptir.
Koyda tek lokanta yer almaktadır.

Göcek Koyları ve Adalar
Boynuzbükü Koyu

Marti Koyu – Yavansu Koyu
Koya yanaşabileceğiniz ahşap tek iskele bulunmaktadır.  Koy ismini dağdan gelen suyun kalitesinden alabilmektedir, yalnızca hayvanların içebileceği nitelikte yavan tadından kaynaklı koya bu isim verilmiştir. Koyda derhal deniz kenarında yere işlenmiş tek martı sülieti bulunmaktadır. Bu martı sülieti nedeniyle bu koya martı koyu yada martılı koy da denmektedir.

Göcek Koyları ve Adalar
Marti Koyu – Yavansu Koyu

Göbün Koyu
Küçük ve dar olan bu koya iki yüksek tepenin çevresinden girilir. Koy sık zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplıdır, yüzyıllık zeytin ağaçlarına sıklıkla rastlayabilirsiniz. Koyun uç doğrultusunda kimi kaya mezarları ve tarihi kalıntılar görebilirsiniz. Koyu tepeden izlemek için zirveye kadar yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Tepeden harika tek manzaraya sahiptir.

Göcek Koyları ve Adalar
Göbün Koyu

Killebükü Koyu
Killebükü, Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş tek koydur. Koyla beraber kilise kalıntıları ve süslemeli taşları da görebilirsiniz. Tekne gezisinde Görülebilecek ve geceleyecek en güzel ve eğlenceli koylardan biri. Rüzgar ılık esiyor, güneşin batışı mükemmel.

Göcek Koyları ve Adalar
Killebükü Koyu

Sıralıbük Koyu
Göcek’in şüphesiz en güzel koylarından Sıralıbük koyu bu arada günlük tur teknelerinin de uğrak noktası, tatlı su kaynağı ile tuzlu suyun buluştuğu bu durukoyda dağ keçileri sularını içerken sizinde enfes tek şeklinde serinlediği enfes koylardan bir tanesidir.
Sahili defa taşlıklı olmasından deniz ayakkabısı ile yüzelmesini tavsiye ederiz.

Göcek Koyları ve Adalar
Sıralıbük Koyu

Akvaryum Koyu
Domuz adası ile Tersane adası arasında kalan ve ismini akvaryum gibi olduğundan alan, duru suyu sıcağı hiç hissettirmeyen esintisi, çam kokusu ile süper tek tatil koyudur.
Tekneden balıkları seyretme olanağı olan cam gibi hijyenik tek koy. 12 ada turu teknelerinin de uğrak yerlerinden bir tanesi olan bu koy ayrı olarak en tanınmış koylardan bir tanesidir.

Göcek Koyları ve Adalar
Akvaryum Koyu

Cennet Koyu
Yassıca adalarının derhal batı karşısında tespit edilen gözalıcı tek koy.
Çam ağaçları gölgesinde denize girmenin keyfi gibisi yok, defa çarpıcı tek tabiatı ve denizi var. Manzarasıyla Göcek koylarının güzelliklerine güzellik katıyor.

Göcek Koyları ve Adalar
Cennet Koyu

Merdivenli Koyu
Deniz ve doğanın görkemli birleşimi, kıyıdan patikayı kullanarak yukarıya tırmanın tepede ki köyü kesinlikle gezin görün pişman olmazsınız. Bu ufak köyü ziyaret ederek yöresel ürünler satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beşparmak Dağlarındaki Tank - Kıbrıs -Bir Destanlık Hikayesi başlıklı makalemizde beşparmak dağlarındaki tank hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın