Piramitleri, dünyanın 7 harikası içinde yer alan ve en dikkat çeken tarihi eserlerden biridir. Mısır’ın turistik bir yer olmasında ’nin etkisi kuşkusuz çok fazladır. Ülkeye gelen herkes özellikle piramitleri ziyaret ettikten sonra ülkeyi terk etmektedir.

Gizemli Mısır Piramitleri

En Ünlü Piramitler

Gize Bölgesi’nde bulunan piramitler, hala gizemini korumaktadır. Belki de turistlerin meraklarının hiç sönmemesinde bu detay önemlidir.  Hiç yazı bulunmaması, nasıl yapıldıkları konusunda hiç kimsenin fikri olmaması bu bölgeye olan ilgiyi canlı tutmaktadır.  Ayrıca yine bu bölgede yer alan Keops Piramidi de bölgedeki en büyük piramit olma özelliğine sahiptir. Kral Keops için yapılmış olan piramidin önünde ona ait heykel yer alır. Kefren piramidi de Gize Piramitlerinin ikinci en büyük olanıdır. Kefren, Keops’un oğlu olarak kayıtlara geçmiştir. Uç bölümlerinde fazladan koruma olduğu için günümüze gelene kadar Keops Piramitleri’ne göre daha az yıprandığı bilinmektedir.

Gizemli Mısır Piramitleri

Mısır’a Ne Zaman Gidilir?

Kış aylarının çok güneşli ve sıcak geçtiği Mısıra gidilecek en doğru zaman Ekim ve Şubat ayları arasındadır. Yaz aylarında ülke çöl iklimi etkisi altında olduğundan bu dönemde gidilmesi pek önerilmez. Kış aylarında bile birçok ülkeye göre daha sıcak olması da bunu gösterir niteliktedir.

 Mısır İklimi

Nil Nehri kenarında yer alan Mısır’ın iklimi çöl iklimidir. Su yakınlarında bundan uzaklaşılırken özellikle iç kesimlerde çöl ikliminin yoğun şekilde hissedildiği bilinmektedir. Ülkede genel olarak yağış görülmez. Nadir rastlanan bir durumdur.

Mısır Kültürü

Büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkede dünyanın birçok yerinden turist ziyaretçi gelmektedir. Tarihsel açıdan oldukça zengin bir ülkedir.

Gizemli Mısır Piramitleri

Mısır Yiyecekleri

Mısır mutfağı özellikle Afrika ve Ortadoğu mutfağından etkilenmiştir. Deniz ürünlerine rastlanır. Ayrıca içli köfte ve meze çeşitleri açısından epeyce zengin olduğu söylenebilir. Yine en popüler yiyeceklerden fuul, bezelye ve fasulyeden yapılmaktadır. Ayrıca gibna domiati peyniri, Kahire hurmaları, dukkah gibi yiyeceklerin de popüler olduğu görülebilir.  İçecek olarak kahve, yerel şaraplar sıkça tüketilmektedir.

 Gizemli Mısır Piramitleri

Mısır’dan Alınacak Hediyeler

Başkentin Kahire olduğu Mısır’da gezi yaparken yakınlarınıza hediye almak ya da ziyaret hatırası için ufak eşyalar yanınızda götürmek istiyorsanız Han Halil Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada alışveriş imkânı açısından epey çeşidi bir arada görebilirsiniz.  Deriden yapılan eşyalar, el üretimi takılar, baharat çeşitleri, alkolsüz parfümler ve daha birçok seçenek bulunabilir. Modern alışveriş merkezleri arayışında olanlar için de City Centre, Nile City ve City Stars gelmektedir. Bir süre zaman ayırarak burada ayrıntılı zaman geçirebilir, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Mısır’da Festivaller

Gizemli Mısır Piramitleri

Mısır’a gittiğinizde güzel zaman geçirmek istiyorsanız Piramit gezilerine ek olarak farklı etkinlikler de yapabilirsiniz. Örneğin festivalleri değerlendirmeniz güzel zaman geçirmenize katkı sağlayacaktır: Bazı Mısır festivalleri şöyle:

  • Güvercin Festivali, Kahire’de ocak aylarında yapılan ve bine yakın kuşun topluca uçurulduğu bir festivaldir. Ayrıca güvercinler değişik dereceler için yarıştırılmaktadır.
  • Shem al Nessim, ulusal bir tatil olarak da geçer ve bahar başlangıcında kutlanır. Paskalya’dan sonra gelen ilk pazartesi günlerinde kutlanmaktadır. Festivalin ismi yaratılış gününü ifade ediyor.
  • Ebu simbel festivali, 22 Şubat ve 22 Ekim tarihleri arasında güneş ışınlarının ikinci Ramses Tapınağı’na düşüşü kutlanır. Ziyaretçiler müzik ve danslar eşliğinde kutlama yapar.

Bir önceki yazımız olan Malezya Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde malezya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Mısır piramitlerine gittiğim zaman beni en çok etkileyen şeylerden birisi oranın fotoğraflardan çok farklı olmasıydı. Fotoğraflarda gerçek boyutları tam olarak kestirmek gerçekten zormuş. O devasa yapıya yakından bakmak kesinlikle çok etkileyici

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın