Yavru Vatan Kıbrıs gezimize devam etmekteyiz. Şimdiki durağımız Girne. Kıbrıs’ın en dinamik kenti diyebiliriz. Gezilip görülecek yeri başka şehirlere göre daha çok.  Hadi beraber “Girne’de Gezilecek Yerlere” göz atalım.

1- Girne Kalesi

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Girne Kalesi

Girne Kalesi, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı şehrin savunması için Bizanslılar tarafından yapılmıştır.  Tarihte koruma emelli sarf edilen Girne Kalesi son zamanlarda müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içerisinde St.George Klisesi, Kırnı Kabir Canlandırmaları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi yer almaktadır. Akdeniz ılıman rüzgarları arasında gününüze Girne Kalesi’ni gezerek başlayabilirsiniz.

2- Girne Yat Limanı

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Girne Yat Limanı

Şüphesiz Kıbrıs’ın en kalifiye yerlerinden biri Girne Yat Limanı. Her karışında tarihinden izler taşıyor; Venedik yapımı eski haneler, tavernalar ve restoranlar. Yazın gelmesi ile rengarenk balıkçı tekneleriyle dolan marina sevgi dolu saatler geçirmeye imkan tanıyor.

3- Bellapais Manastırı / Beylerbeyi Köyü

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Bellapais Manastırı / Beylerbeyi Köyü

Bellapais Manastırı 1158-1205 seneleri arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir.
Kuzey sahilini gözler önüne seren fikri ve dağ manzarısıyla gotik mimari tarzın izlerini taşıyan mutlaka görülmesi lüzumlenen yapıtlar arasındadır. Manastır içinde konser salonu olarak sarf edilen tek salon mevcuttur. Bu salon muhabere senelerinde kurşuna tutulmuştur ve hala salon duvarlarında mermi izleri bulunmaktadır. Beşparmağın yamaçları üstüne heyeti olan manastırın isimini manası Sulh Manastırı’dır. Bellapais’in içerisinde devre devre classic müzik konserleri oluyor.  Denk gelirseniz kaçırmamanızı öneririz.

4- St.Hilarion Kalesi

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
St.Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi, Beş Parmak dağı üstünde kurulan üç kaleden biridir.Lüzinyanlılar’dan kalma Kıbrıs’ın 3 kalesinden en güzeli. Bütün Girne’yi görebileceğiniz görünümü ile kesinlikle görmeniz lüzumlenen St.  Hilerion Kalesi bu arada Umberto Eco ve Walt Disney esin kaynağı olmuş ve kitaplarında ve çizgi filmlerinde kullanmıştır.

5- Batık Gemi Müzesi

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi ’nin içinde bulunan ilgi çekici mekanlardan bir tanesi olan Batık Gemi Müzesini tanıtacağız. Müzenin içinde Girne çevrelerinde tespit edilen tek ticaret gemisi sergiye sunulmuştur. Pensilvanya Üniversitesi incelemecileri doğrulusunda gün yüzüne çıkarılan gemi, Girne çevrelerinde tek balıkçı doğrulusunda yer almıştır.

6- Bufavento Kalesi

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Bufavento Kalesi

Kıbrıs ’ta bulunan üç kaleden bir tanesi olan Bufavento Kalesi, Girne dağının eteklerinde bulunmaktadır.  İnşaa tarihi tam anlamıyla meçhul kaleye ulaşım epey zahmetlidir.
Kale 1911 senesinde Richard doğrulusunda mümkün Arap akınlarına karşı koruma emelli he yetmiştir. Bulutlu zaman bulutlara dokunacak gibi olmanın verilen hazzı farklı tek yerde bulamayacaksınız.

7- Mavi Köşk

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Mavi Köşk

Gözleri büyüleyen mimarisi ve enteresan hikayesiyle sizlere köşkü tanıtacağız.
Mavi Köşk tek müze olarak TSK’nın himayesinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık tutulmaktadır.Köşk 1956 senesinde yapılmıştır. Köşkü inşa ettiren silah tüccarı Pablo Pavilides’tir. 1974 senesinde gerçekleşen Kıbrıs Harekatında evde bulunan tünellerden kaçmıştır. Köşk dışarıdan görülmemektedir fakat içeriden her yer görmekteyiz. Köşkün mimarı Pavilides’in dostudur. Pavilides köşkü yaptırdıktan ardından konumunu kimsenin bilememesi için arkadaşını öldürtmüştür.Burası Kıbrıs’da yaşanan vahşeti kelime kelimesine anlatan bir yerdir

8- Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ve Yüzbaşı Fehmi Ercan’ın 1974 deki Sulh harekatında çıkartmanın ilk günlerinde karargah olarak kullandıkları odanın kapında tek füze atar ile vurulur. Bu ev şu lâhza onların ve Kıbrıs şehitlerinin hatırasına müze ve şehitlik olarak kullanılmaktadır. Müze bölümünde genel olarak sulh harekatını anlatan sunu ve harekattan kalan eşyalar var. Ayrıca o dönemde Rumların kullandıkları muhabere araçlarının sergilendiği açık hava müzesi sahip olunan.

9- Çıkartma Plajı

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Çıkartma Plajı

Barış harekatında askerlerimizin çıktığı noktadır. Adını da buradan alır. Yaz aylarında Girne’nin en tanınmış plajlarından biri oluyor.Denizi Gerçekten harika.

10- Hz. Ömer Türbe ve Mescidi

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Hz. Ömer Türbe ve Mescidi

Girne’den 4-5 km uzaklıkta bulunan sahildeki bu beyaz apartman Kıbrıs’taki ehemmiyetli dini ziyaret noktalarından bir tanesidir. Kıbrıs’ta İslamiyetin yaygınlaşması için inşa edildiği tahmin edilmektedir.

11- Türk Tankı

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Türk Tankı

1974 Kıbrıs Barıs Harekatı saatinde tek Türk tankının Besparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığı bahsedilir. Bilmeyenler için hep onun  muhabere efsanesi olduğunu sanır, fakat bu gerçektir  olaydır. Dünya muhabere tarihinin ibret dolu tek tablosudur bu.
Abide hitabesinde şu ifadeler yer almaktadır;
“BU TANK TÜRK’E Özgü ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLANMIŞ Tek Misali VE SİMGESİDİR.” Olay Şu şekilde gelişir : Tank ilerlerken mayına basar ve paleti kopar. Arkadan gelen tank onu iter ve orada kalır. Mutlaka görülmesi gereken bir olaydır.

12- Ikon Müzesi (Arkhangelos Kilisesi)

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Ikon Müzesi (Arkhangelos Kilisesi)

Eski  kilise olan müze, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inin kurulmasından ardından müzeye çevrilmiştir. Yüksek kulesi ise Girne’nin her yerinden görülebilmektedir. Girne ve etrafında toplanan ikonlar bu müzede sergilenmektedir.

13- Koruçam ve Akdeniz Köyleri

Girne'de Görülmesi Gereken 13 Yer - Yavru Vatan Kıbrıs
Koruçam ve Akdeniz Köyleri

Planlarımızın evvel biten Girne Turumuzda kalan vaktimizi köyleri gezerek geçirmeye hüküm verdik. Tavsiye edilen iki köyü ziyaret ettik. Koruçam Köyü, Hristiyanların mezheplerinden ve son zamanlarda adedi de azalan Maronit’lerin yaşadığı tek köy.
Köyün kendisine özgü defa güzel tek atmosferi var.

Akdeniz Köyü, Uçsuz bucaksız bakir kumsalı ve güneşin batışının en güzel seyredildiği konumu ile Akdeniz köyü epey sihirli tek yer. Biraz sapa tek yerde bulunduğu için defa çok turistik olmasa da fırsat bulursanız ziyaret edebilir ve gün batımını izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Samandağ Gezi Rehberi- Akdeniz'in 'Kızıldeniz'i Samandağ başlıklı makalemizde samandağ gezisi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın