Ege Bölgemizde yer alan hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapısı ile her geçen sene daha fazla misafir ağırlıyor. Hem çok şirin bir ilimiz hem de tertemiz havası var. Şimdi de ’da gezilecek yerler listemize geçelim:

Dilek Yarımadası

Gezilmesi Gereken Yer: Aydın

Güzelçamlı’da yer almakta olan milli parkı eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Kuşadası’na yaklaşık olarak 30 km bir uzaklıkta yer alıyor. Yaklaşık beş yüz yıllık bir menderes kütlesinin bir kısmıdır burası. Ayrıca Dilek Yarımadası, Büyük Menderes ve Küçük Menderes arasında bulunuyor. Kesinlikle burayı görmelisiniz.

Aphrodisias Antik Kenti

Gezilmesi Gereken Yer: Aydın

Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunmaktadır burası. Roma döneminden kalan antik kent, günümüzde özenle korunması sonucunda ziyaretçilerini beklemektedir. Bu kent Roma döneminde önde gelen mimarlık, sanat, heykeltıraşlık ve de tapınma merkezlerinden birisidir.

Kurşunlu Manastırı

Gezilmesi Gereken Yer: Aydın

Bu yapının 11. Yüzyıl Bizans eseri olduğu tahmin edilmektedir. Bu manastırın içerisinde kiler, yemekhane, mutfak, revir, keşiş odaları, küçük kilise, mezarlık, sur mahzeni, manastır suları ve de savunma odaları gibi çeşitli kısımlar yer alıyor.

Tralleis Antik Kenti

Gezilmesi Gereken Yer: Aydın

Aydın’ın kuzey kısmında ve plato üzerinde yer alıyor Tralleis Antik Kenti. Şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta bulunuyor. Burası geçmiş zamanda Argoslular ve Tralleisliler tarafından kurulmuştur. Daha sonra İskender tarafından ele geçirilen kent, birçok kez çeşitli krallıkların eline geçmiştir.

Saplı Ada

Gezilmesi Gereken Yer: Aydın

Farklı bir doğa güzelliği niteliği taşıyan ada Akbük’ün adeta simgelerinden birisidir. Milattan önce Ege Denizi’nde gerçekleşen çok büyük bir volkan patlamasından sonra etrafa saçılmış olan küllerin birikmesiyle oluşmuştur. Muhteşem bir güzelliğe sahip Saplı Ada’yı kesinlikle siz de görmelisiniz.

Güvercinada Kalesi

Gezilmesi Gereken Yer: Aydın

Kuşadası’nda yer alan kale limanı koruma amacıyla eskiden inşa edilmiştir. Etrafı surlarla kaplı olan kale, yaklaşık olarak 3 metre boyunda surlar ile çevrilidir. Kaleyi inşa etmek için Yılancıburnu’ndan taşlar getirilmiştir. Tarihi bir güzellik olan kale harika manzarası nedeniyle gelen misafirlerine eşsiz bir manzara sunar.

Milet Müzesi

Gezilmesi Gereken Yer: Aydın

Didim’de yer alan müze, Milet Antik Kenti içerisinde yer alıyor. 1973 yılında ziyarete açılmıştır fakat 2000 yılında kapatılmıştır. 2011 senesine kadar yeni bir müze binası yapıldı ve ziyarete açıldı. Müzeleri seviyorsanız buraya mutlaka gitmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünya' nın Yaşanılası En Güzel Şehirlerinden Melbourne Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Melbourne hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın