Dünya’nın en önemli ve korunmaya değer yerlerini belirleyen UNESCO, ülkemizde şu zamana kadar 15 tarihi yeri dahil etti. Ülkemiz tarih kokan yerleriyle bilinen ve geçmişi köklü kültürlerin kucak açtığı bir yerdir. İşte sizler için hazırladığımız en .

Ayasofya

İstanbul denildiği zaman Akla gelen ilk yer, şüphesiz ki Ayasofya’dır. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından Milatton sonra 532 – 537 seneleri arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilen bir yer olup, 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından alınmasının ardından, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülerek restore edilmiştir. 1935 yılından beri ise bizlere müze olarak hizmet vermektedir.

Aspendos

Aspendos veya Belkıs Antalya ili Serik ilçesinde yer alan Belkıs köyünde bulunan amfi tiyatrosuyla bilinen en öeşhur antik kenttir. Aspendos, Serik ilçesinin tam 7 metre doğusunda Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden tam olarak düzlüğüe ulaşan kısımda M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından inşa edilmiş olmasıyla beraber antik devrin en önemli yerlerinden birisidir. Buradaki Tiyatro milattan sonra 2. yüzyılda Romalılar tarafından meydana getirilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük olmak üzere, iki tepenin üzerinde inşa edilmiştir.

Gezilesi Tarihi Mekanlar

Mamure Kalesi

Yaklaşık 1500 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdüren Mamure Kalesi , Akdeniz kıyısında en iyi şekilde korunmuş Orta çağ kalelerinden bir tanesidir. Zafer kazanan Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi farklı orduların kültürlerini içerisinde barındıran tarihi bir yapıdır. 23.500 metrekarelik bir alanı kaplayan kale, ayrıca ülkemizin en büyük kalelerinden bir tanesidir.

Aizanoi Zeus Tapınağı

Kütahya şehir merkezine yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta Çavdarhisar ilçesinde yer alan antik bir kent olarak varlığını sürdürmektedir. Bilindiği üzere ismi Zeus’un kızı su perisi Erato ile Arkadya ulularından Kral Arkas’ın oğlundan geliyor Aizanoi kültürel yapısıyla sanat bilimcileri tarafından ikinci Efes unvanını alan bir tapınaktır.

Gezilesi Tarihi Mekanlar

Antoninler Çeşmesi Sagalassos

Milattan sonra 161 ile 180 seneleri arasında Roma İmparatoru Marcus Aurelius hüküm sürerken yapılmış ve Roma İmparatorluğu’nun prestij alanı olarak inşa edilmiş olan bir yerdir. Milattan sonra 500 senesinde yaşanan üzücü bir depremden sonra yıkılan ve toprak altında kalan Antoninler Çeşmesi yedi farklı renkteki ilgi çekici taşları ile dikkatleri üzerinde topluyor. Ülkemizin en köklü geçmişe sahip olan yerlerinden bir tanesidir diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Tarihi Camiler başlıklı makalemizde Divriği Ulu Cami- Sivas, Ortaköy Camii- İstanbul ve Selçuk İsa Bey Cami – İzmir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın