Nemrut  dağı, son yıllarda yüz binlerce ziyaretçinin, durağı haline gelmeye başladı. Her geçen gün ziyaretçi sayısı gittikçe artmaya devam eden Nemrut, kış aylarında ziyaretçilere kapatılıyor. Bunun en büyük sebebi; kış aylarının olumsuz etkisidir. Havaların tekrar normale dönmesi ile birlikte, kapılarını tekrardan ziyaretçilerine açtı. Buraya gelen birçok ziyaretçi, güneşin batışını ve doğuşunu büyük bir zevkle izleyebilmektedir. Nemrut’u ziyarete gelen herkes çok iyi bilir ki; güneşin doğuşu ve batışı bir başka güzeldir.

Nemrut Dağı Adıyaman'ın Simgesi

Bir Başka Güzel

Bu dağın en önemli değeri, tabii ki de tartışmasız; bir zamanlar Kommagene Krallığı’na ait olan, Tümülüs ve heybetli o büyük heykelleridir. Eşsiz bu güzellik; 150 metre genişliğinde ve 50 metre yükseklikte yer alır. Nemrut dağının, bu eşsiz güzelliğine ulaşmak için; 800 metrelik, dik yamaçtan bir süre yürümek gerekiyor.  Zirveye ulaştıktan sonra görülen manzaranın, gerçekten tüm yorgunluğu hak ettiğini söyleyebiliriz.

Nemrut Dağı Adıyaman'ın Simgesi

Gezilecek Yer Nemrut

Nemrut dağı; Adıyaman’ın ilçesi olan Kahta ilçe sınırlarında yer almaktadır. Farklı şehirlerden buraya gelmek isteyen birçok kişinin, ulaşım konusunda kararsız kaldığını söylemek isteriz. Gezilecek yerler arasında yer alan Nemrut, mutlaka gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir. Adıyaman’a yolunuz düşerse, mutlaka Nemrut dağını ziyaret edin.

Bir önceki yazımız olan Efes Antik Kent : Tarih Harikası başlıklı makalemizde Efes Antik Kent hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın