Gezi Rehberim
seyahat-dünya

Tatil yapmak isteyen kişilerin öncelikle kendilerine bir rehberi belirlemeleri gerekir. Gezi rehberim hazırlanarak yapılan tatil planları daha verimli ve daha ekonomik fiyatlar da yapılır. Çünkü gidilmek istenilen tatil beldesi hakkında önceden yapılan araştırma ve bilgilendirmeler tatil beldesi hakkında size bilgi vereceği gibi nasıl daha verimli bir tatil yapacağınız hakkında da ipuçları sağlamaktadır. Bu nedenle mutlaka tatil planı hazırlamadan önce araştırma yapılmalı kendinize bir rota belirlemelisiniz. Kendinize en uygun tatil planını hazırlamak için gezi rehberine başvurabilir ve nasıl daha güzel tatil yapabileceğiniz hakkında bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gezi rehberliği yapan yazılar ve kişiler daha önceden bu tatil beldelerini gözlemlemiş ve bu tatil beldeleri hakkında fikir sahibi olmuş kişiler olduğu için rahatlıkla onların bilgi ve deneyimlerini güvenebilir, onların fikirleri doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Özellikle yurtdışı tatil programı yapmak isteyen kişilerin mutlaka bu bilgi ve deneyimlere başvurmaları çok daha yararlı ve olumlu sonuçlar yaşanmasına neden olacaktır.

Tatil Planı Yapmadan Önce Bütçe Programı Oluşturulmalı

Tatil planı yapmadan önce mutlaka tatilcilerin kendilerine bir program oluşturmaları gerekir. Bu program içersinde tatilcilerin gitmek istedikleri yer, sahip oldukları bütçe, zevkleri ve ilgi alanları yer almalı seçecekleri tatil yöresine bu kriterlere göre karar vermeleri gerekir. Tatil planında en önemli detaylardan biri tatilcilerin sahip oldukları bütçedir. Bu nedenle tatil yapacak olan kişilerin öncelikle gitmek istedikleri yerin fiyat aralığından haberdar olmaları ve kendi bütçeleri ile karşılaştırmaları gerekir. Fiyat aralığı yüksek olan tatil beldeleri hakkında bilgi alınmalı bu bölgelerde nasıl daha ucuza tatil yapılabileceği hakkında araştırma yapılmalıdır. Özellikle bu bölgelerde daha uygun fiyatlara hizmet veren otel ve butik oteller hakkında bilgi sahibi olmak ciddi anlamda ekonomik farklılıklar yaratmaktadır. Kısıtlı bütçeye sahip olan kişiler tatil planı hazırlarken ucuza tatil yapabilecekleri bölgeleri araştırmalı ve seyahat planlarını bu bölgeler üzerinde yoğunlaştırmalıdır. Dünya genelinde sahip olunan fiyat politikasında hangi bölgelerin daha pahalı hangi bölgelerin daha ucuz olduğu hakkında detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşılmaktadır. Mutlaka tatilcilerin bu bilgileri değerlendirmeleri ve göz önünde bulundurmaları gerekir. Ünlü ve revaçta olan tatil beldeleri ekonomik olarak daha fazla fiyat politikasına sahiptir. Bu durum tatilcilerin göstermiş olduğu yoğun talep ve ilgiden kaynaklanmaktadır. Uygun fiyata tatil yapmak isteyen kişiler mutlaka yeni yerler keşfetmeye açık olmalı, kendilerine yeni tatil beldeleri keşfetmelidir.

Tatil Planı Yaparken Zevkler ve İlgi Alanları Göz Önünde Bulundurulmalı

Gezi Rehberim
seyahat

Tatil yapmak isteyen kişiler öncelikle kendilerine gezi rehberim diye bilecekleri bir rota belirlemeleri gerekir. Belirledikleri bu rota içersinde kendi zevk ve ilgi alanlarına uygun olan tatil beldeleri ve tatil yöreleri yer almalıdır. Öncelikle kişilerin kendi zevklerine en uygun olan tatil planını hazırlaması gerekir. Yapılacak olan tatilden beklentilerin doğru olarak belirlenmesi gerekir. Örneğin insanların yapmak istedikleri tatil planları arasında deniz kum güneş, doğa yürüyüşleri, kayak sporları, tarihi alan ve mekanların gezilmesi, yeni yerler keşfetme gibi farklı ilgi alanları olabilir. Bu nedenle öncelikle kişilerin tatil planlarından beklentilerini belirlemeleri gerekir. Tatil planını belirleyen kişilerin ilgi ve zevklerine en uygun olan tatil yörelerini araştırmaları bu bölgelerde nasıl daha güzel ve ekonomik tatil yapabilecekleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Örneğin tatil amacı deniz ve güneş olan bir tatilcinin hangi bölgelerde daha iyi tatil yapabileceği hakkında en doğru bilgilere ulaşması gerekir. Kayak sporları belirli alan ve bölgelerde yapıldığı için mutlaka önceden araştırma gerekir. Doğa yürüyüşü yapmak isteyen tatilciler orman içeriğine sahip olan beldeleri tercih etmelidir. Tüm bu özellikler ve kriterler dikkate alındığında tatilcilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmeleri için mutlaka gidecekleri yer hakkında gezi rehberim diyebilecekleri bir plan program oluşturmaları gerekir.
Daha Ucuz Fiyatlara Tatil Yapmak

Daha ucuz fiyatlara tatil yapmak için öncelikle gezi rehberim içerisine mutlaka gidilecek yerlerin fiyat aralıkları hakkında doğru bilgiler bulunmalıdır.

Ucuz fiyatlara tatil yapmak için otellerin fiyatları karşılaştırılmalı ve en uygun olan otelleri tercih edilmelidir.
Uygun fiyatlara tatil yapmak isteyen kişiler mutlaka seçecekleri ulaşım aracını doğru belirlemesi gerekir.
Fiyat politikasına göre hava yolu kara yolu ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir.

Yurtdışına yapılan tatil planlarında genellikle hava yolu tercih edilmelidir.

Uçak biletleri daha önceden alındığında çok daha uygun ve ekonomik fiyatlara geldiği için tatil yapacak olan kişilerin mutlaka bunu göz önünde bulundurması gerekir.

Yapılacak tatil planı içersinde mutlaka gidilecek restoran ve kafeler hakkında önceden araştırma yapılıp bilgi alınmalıdır.

Uygun fiyata tatil yapmak isteyen kişiler mutlaka lüks restoran ve kafeler yerine daha ekonomik fiyatlara sahip olan restoran ve kafeleri tercih etmeleri gerekir.

Özellikle içkili ve müzikli mekanlar yüksek fiyat politikasına sahip olduğu için tatilciler bu hususta dikkatli olmalıdır.

Yurt içinde Tatil Planı Hazırlama

Yurt içinde tatil yapmak isteyen kişilerin kendilerine en uygun olan gezi rehberim planını hazırlamaları gerekir. Özellikle yurtiçinde tatil yapmak isteyen kişilerin ilk belirlemeleri gereken şey gitmek istedikleri şehir ve özellikleridir. Tatilciler yurtiçinde tatil planı yaparken genellikle mevsimleri göz önünde bulundurlar. Yaz sezonunda yapılan tatil planı ile kış sezonunda yapılan tatil planları birbirinden farklıdır. Yaz sezonunda genellikle Akdeniz ve Ege tercih edilir. Kış sezonunda ise tatilciler kayak sporunun yapıldığı doğu Anadolu bölgesini tercih ederler.

Yurtiçinde Yazın Tatil Yapılacak Tatil Beldeleri

Yazın tatil yapmak isteyen kişiler genellikle Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Alaçatı gibi ünlü tatil mekanlarını tercih ederler. Tatil programı yapan tatilcilerin öncelikle kendilerine en uygun olan yazlık tatil mekanı belirlemeleri gerekir. Gezi rehberim içerisinde yer alan bu tatil beldelerinin belirlenmesinde en önemli kriterlerden biri bütçedir. Doğru bütçeler ile kaliteli bir tatil planı oluşturulmalıdır. Daha uygun fiyatlara tatil programı hazırlamak için mutlaka bu ünlü tatil beldelerinde bulunan oteller araştırılmalı ve iyi bir alternatif olan butik oteller tercih edilmelidir. Butik oteller sağlamış oldukları uygun fiyat politikaları ile tatilcilerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Özellikle Bodrum da yer alan butik oteller, otantik görüntüleri ile ilgi odağı haline gelmiştir.

Yurtiçinde Kışın Tatil Planı Hazırlama

Gezi Rehberim
seyahat

Kış mevsiminde tatil planı yapan kişiler kayak sporlarının yapıldığı tesisleri tercih ederler. Özellikle ülkemizde Bursa Uludağ, Erzurum Palandöken, Ankara Elmadağ gibi ünlü kayak tesisleri kış mevsiminde tatilcilerin yoğun ilgi ve talep gösterdiği tesisler arasında yer alır. Kış sezonunda özellikle karın en fazla yağdığı ocak ve şubat ayları en yoğun talep gören aylardır. Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle kayak sporlarının yapıldığı tesislerin doluluk oranı artış göstermektedir. Kış mevsiminde uygun fiyata tatil yapmak isteyen tatilciler mutlaka erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmalıdır. Ayrıca kış mevsiminde uygun fiyata tatil yapmak için mutlaka okulların tatile girmiş olduğu 15 günlük süreç tercih edilmemelidir. Bu süreçte otellerin doluluk oranları arttığı için oda fiyatları ve aktivite fiyatları da artmaktadır. Kış mevsiminde kayak sporu yapmak isteyen kişiler hafta sonu günübirlik tatil planları da yapabilirler. Günübirlik yapılan tatil planları daha ekonomik ve uygun fiyata yapılabilir.

Yurtdışında Tatil Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yurtdışında tatil yapmak isteyen tatilcilerin tatil planı oluşturmadan önce mutlaka gidecekleri yer hakkında detaylı inceleme ve bilgi edinmeleri gerekir. Yurtdışı tatilleri yurtiçi tatillerine oranla daha yüksek bütçe gerektirdiği için, bütçe göz önünde bulundurulmalıdır. Yurtdışında tatil yapmak isteyen kişiler gidecekleri tatil beldelerinde bulunan otelleri önceden araştırmaları gerekir. Otellerin sahip oldukları özellikler uyguladıkları aktiviteler ve fiyatları hakkında bilgi edinilmelidir. Yurtdışında tatil yapmak isteyen kişiler daha ekonomik fiyata tatil yapmak için mutlaka tur ve tur hizmeti veren firmalardan bilgi almalıdır. Yurtdışına tur hizmeti sunan firmalar çoklu bir şekilde tatil hizmeti verdiği için daha uygun fiyat seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca ulaşım hizmetleri ve uçak biletleri de bu firmalar tarafından karşılandığı için daha avantajlıdır. Tur hizmeti sunan firmalar vize ve pasaport işlemlerinde de tatilcilere kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle yurtdışı tatil planı yapan tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilmelidir.

Gezi Rehberim

İdeal Tatil İçin İyi Bir Gezi Rehberine İhtiyaç Vardır

İdeal tatil planı için mutlaka iyi bir gezi rehberine ihtiyaç duyulur. Tatil planı yapan kişiler mutlaka gidecekleri yer hakkında daha önceden bilgi sahibi olmuş olan kişilerin tecrübelerine başvurmalıdır. Özellikle yurtdışında yapılan seyahatlerde önceden tatil beldesi hakkında tecrübeye sahip olan kişilerin yapmış olduğu yorumlar çok önemlidir. Mutlaka bu kişilerin fikir ve tecrübelerine önem verilmelidir. Seyahat yapılacak tatil beldesi hakkında olumlu ve olumsuz görüşler değerlendirilmelidir. Özellikle tatil planı yapılan beldenin tatilcinin zevkine uygun olup olmadığı, tatilcinin bütçesine uygun olup olmadığı hakkında detaylı inceleme ve araştırma yapılmalıdır. Tercih edilecek ülkenin para birimi de dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan biridir. Bütçenin, gidilecek olan ülkenin para birimine uygun olarak hazırlanması gerekir. Özellikle para birimi olarak dolar ve Euro kullanan ülkeler tercih edilirken dikkatli olunmalıdır. Tatil planı yapacak olan kişiler tüm ayrıntı ve detayları dikkatlice incelemeli ve kendilerine en uygun olan tatil planını hazırlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler başlıklı makalemizde Abant, Assos ve balayı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın