Her yıl olduğu gibi Rio Karnaval ’ı yaklaşırken acentelerin karnaval için düzenledikleri tur reklamları da artıyor. Ülkemizde kış aylarına denk gelen karnaval Brezilya’da ise yazın en sıcak günlerine denk gelmekte.

Geleneksel Rio Karnavalı

Rio Karnavalı için söylenebilecek en ilginç anekdot, karnaval tarihinin her yıl değişmesi. Üstelik karnaval tarihini belirleyen kurum da kilise. Yani bir karnavalın tarihini dini bir kuruluşun belirlemesi biraz enteresan. Ancak bu tarih genellikle Şubat ayının ortası ile Nisan ayının başını kapsayan bir buçuk aylık bir periyot içinde düzenlenmekte. Bazı kaynaklara göre festivalin aslında Paskalya öncesinde yapılan perhiz günü olduğunu, bu durumun zamanla festivale dönüştüğü söylenmektedir. Kilisenin festival tarihine karar vermesi de bu kaynakları destekliyor. Karnaval ilk olarak 1840 yılında yapılmış. O zamanlar Brezilya’da ciddi anlamda bir Avrupalı hakimiyeti varmış. Bu yüzden karnaval da Avrupa ülkelerine ait gelenekler üzerinden ilerliyormuş. Özellikle Polonya ve İtalyan dansları karnavalı neşelendiren en önemli danslarmış.

Geleneksel Rio Karnavalı

Samba’nın Dahil Oluşu

Samba’nın Rio Karnavalı ‘na giriş tarihi ise 1917 yılında görülüyor. O tarihten sonra karnaval dünya çapında yavaş yavaş ses getirmeye başlamış. Araya dünya savaşları girse de karnavalın kesintiye uğramaması için oldukça çaba sarf edilmiş. Bu yıl Rio Karnavalı‘na gitmek isteyenler için acentaları çok cazip fiyatlar belirlediler. Daha önce böyle bir festival deneyimi yaşamamış olanlar için Rio Karnavalı son derece ilgi çekici bir karnaval olacaktır.

Geleneksel Rio Karnavalı

Bir önceki yazımız olan Bir Futbol Mabedi Camp Nou başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın