Geçmişin tarihi havasını iliklerinize kadar hissettiren Osmanlı kazaları,çoğu güzelliği de içeriğinde barındırıyor. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan olan bu kazaları, tatil rotanıza eklemeyi unutmamalısınız.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Niksar

Orta Karadeniz‘de bulunan ve Tokat ilinin tek kazası olan Niksar; tarih,tabiat, kültür ve turizm şehiri olarak biliniyor.
Birçok medeniyette ev sahipliği yapan olan kaza, tarihi dokusuyla da dikkatleri üstüne çekiyor.
Danişmentli, Selçuklu ve Osmanlı Türk İslam kültürünü birlikte yansıtıyor.
Niksar Kalesi, Niksar Ulu Cami, Yağıbasan Medresesi, Taşmektep ve Talazan Köprüsü uğramanız lüzumlenen yerlerin başında…

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Niksar camii

Türkiye’de uygulanan camiler içerisinde en devasa minareye sahip ve epey muhteşem.
Niksar Kalesi ise Bizans, Osmanlı ve Danişmentliler saatinde kullanılmış tarihi tek yapı.
Yağıbasan Medresesi de Anadolu’da uygulanan en külüstür medrese olarak biliniyor.
Niksar’a yolunuz düşerse tarihe ışık tutan bu yapıları kesinlikle ziyaret edin.
Arasta Çarşısı’nda tespit edilen muhtelif dükkanlardan da sevdiklerinize armağanlar almayı unutmamalısınız.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Elmalı

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Elmalı, Antalya iline bağlı tek kaza.
Tarih, kültür, turizm ve tarım şehiri olan bu kaza, tarihsel kalıtı ile de göz dolduruyor.
Yıldırım Bayezid saatinde Osmanlı idaresine geride bıraktığımız Elmalı, Osmanlı İmparatorluğu’nun ehemmiyetli merkezlerindendi.
Ayrıca Antalya’daki en devasa Osmanlı yapısı olan Ömer Paşa Cami’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu da ilçede geçmişin tarihi izlerini görebilmenizi sağlıyor.
Elmalı’da, tarihin en devasa ve en külüstür güreşleri olan yeşil yayla ihtiyar pehlivan güreşleri de inşa ediliyor. Ayrıca kültürel zenginlikleriyle de turizm bölümünde öne çıkıyor.
Bakırcılık, demircilik, kuyumculuk, halı dokumacılığı, taş işlemeciliği, kahve değirmeni ve ahşap işçiliği gibi el sanatlarına burada sık sık rastlayabilirsiniz.
Elmalı ilçesi; Kızılbeli Mezarları, Likya Yolu, Fildişi Çocuklu Bayan Heykeli, Gümüş Kral Heykeli, Semahöyük Küp Mezarları ve Söğle Yaylası gibi tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle de kesinlikle görülmesi lüzumlenen yerler arasında…

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Göynük

Eski ismi Koinon Gallicanon olan Göynük kazası, Bolu ilinin güney batı bölümünde.
Tarihi ahşap haneleriyle Osmanlı izlerini taşıyan kaza, İstanbul’un ve etraftaki devasa şehirlerin hafta sonu kaçamaklarının başında geliyor.
Türk yerleşim kültürünün en ehemmiyetli örneklerini de Göynük’te görebilirsiniz.
150 senelik Osmanlı hanelerinin güzelliği, ziyaretçilerin de alaka odağı.

Evler, alaturka kiremitleri ve cumbalı pencereleri ile kendine hayran bırakıyor.
Dar sokaklardaki çeşmeleriyle ve büyüleyici yeşil bahçeleriyle de mükemmel tek manzarası var. Göynük kazasına yolunuz düştüğü vakit, kadınların çoğunlukla şalvar ve başörtüsü giydiğini görebilirsiniz. Çünkü tarım kazası olan Göynük’te kadınlar, ferah edebilmek ve tarlada çalışabilmek için genellikle bu şalvarları giyiyor.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Birgi

İzmir‘in Ödemiş kazasında tespit edilen Birgi, Bozdağlar’ın serin yamaçlarında yemyeşil tek coğrafyaya ev sahipliği yapıyor. Yüksek taş duvarlı, alaturka kiremitli ve ahşap pencereli haneleri ile görülmeye kıymet yerler arasında… Birgi’nin tarihi gerçekte defa eskilere dayanıyor. Frigler, Persler, Bergama Krallığı, Bizanslılar, Romalılar, Aydınoğulları ve Osmanlılar’a kadar uzanan Birgi, her uygarlığın desturu taşıyor. Bu nedenle bilhassa fotoğrafçılar ve gezginler için mükemmel tek yer olarak görülüyor.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
birgisokak

Birgi’ye geldiğiniz vakit bütün sokaklarında, Osmanlı döneminin ve yıllardan beri üstünde yaşamış olan çoğu uygarlığın izlerini görebilirsiniz.Eski konaklar, medreseler, türbeler ve camileriyle geçmişin bütün güzelliklerini taşıyor. Özellikle Çakırağa ve Sandıkoğlu konakları, Ulu Cami, İmam-ı Birgi Türbesi gezilmesi lüzumlenen yerler arasında. Sonbahar mevsimi için tatil rotanıza ekleyebileceğiniz bu yerde, ceviz ve kestane ağaçlarını da görebilirsiniz.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Bursa – Hisar

Hisar mahallesi, Bursa’nın Osmangazi kazasında yer alıyor.
Ayrıca kentin tarihten şu zamana taşıdığı en ehemmiyetli merkezleri arasında yer almakta.
Hisar ilçesinde, Bithynia Döneminden Osmanlılar zamanına kadar çoğu uygarlığın izleri sahip olunan. Bursa Kalesi, Balibey Han ve Kale Sokak görülmesi lüzumlenen yerler arasında.

Bursa’ya yolunuz düşerse bu mahalleye kesinlikle uğrayın.
Tarihi Bursa haneleri, tarihi camiler ve Osmanlı Devlet’inin kurucusu Osman Gazi ile erkek çocuğu Orhan Gazi’nin türbeleri ile tarihin izlerini bitimine kadar hissedebileceksiniz.
Ayrıca Özgürlük Şehitleri Anıtı ve Bursa Saat Kulesi de bu alanda yer almakta.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Sivas – Divriği

Sivas iline bağlı tek kaza olan Divriği’nin her köşesi tarih kokuyor.
İlçenin her yerinde hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler ve çeşmeler yer aldığı için tarihi dokuyu en iyi şeklinde görebileceksiniz. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Divriği Kalesi, Kale Camii, Abdullah Paşa, Ayanağa, Sancaktar konakları gibi henüz çoğu görülmesi lüzumlenen yerler sahip olunan.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak malum yapı topluluğu, Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiş. Aynı vakitte UNESCO doğrulusunda Dünya kültür Kalıtı Listesi’ne alınmış.Divriği’ye yolunuz düşerse İslam mimarisinin bu başyapıtını görmeyi unutmamalısınız. Osmanlı egemenliğinde eyalet merkezi durumuna kazançla Sivas, tarihin en ehemmiyetli yapılarına ev sahipliği yapıyor.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Akçaabat – Orta Mahalle

Trabzon, Akçaabat’ın tarihi kalıtı olan Orta Semt, turistlerin alaka odağı oluyor.
Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı devresine ilişkin haneleri, çeşmeleri ve semt kültürü de gezilecek yerler arasında. Tarihi Timurciler Konağı ise yerli ve ecnebi herkesin alaka odağı konumunda yer almakta.

Ayrıca yöresel lezzetlerin yer aldığı yeme, içme, oturma alanları, konaklama ve yöresel armağanlık eşyaların satıldığı mekanlar da turizme epey katkıda yer alıyor.
Tarihi kalıtı şu zamana kadar kadar taşıyan Orta Semt, eşi benzeri olmayan görünümü ile de göz dolduruyor.

Geçmişin tarihi havasını hissettiren ilçeler
Safranbolu

Karabük ilinin turistik tek kazası olan Safranbolu, benzersiz mimarisiyle dikkatinizi çekecek. Safranbolu’nun orjinal mimarisi, 17. yüzyıldaki Osmanlı İmparatorluğu’ndan esinlenmiş.
Tarihi değerleri, şehir kültürü, hayat tipi, anane ve görenekleri, yöresel lezzetleri, tabii güzellikleri ile Safranbolu’yu, tatil rotanıza kesinlikle eklemeniz gerekmektedir.

Tokatlı Kanyonu ise Safranbolu’nun tarihi dokusunu hissedebileceğiniz tek yer olarak karşınızda. Geçmişin izlerini taşıyan Safranbolu, UNESCO Dünya kültür Kayıtlı Listesinde de yer almakta. Ayrıca Safranbolu Şehir Tarihi Müzesi’nde birçok tarihi malumat ve dokümanlarla çoğu eşyayı görebilirsiniz. Müzenin bahçesinde ise Anadolu’nun ilk saat kulesi yer almakta. Safranbolu’da, 18. yüzyıl devresine dayanan 2000’den çok ananesel ev var.
Cinci Hanı ve Hamamı, Bulak Mencilis Mağarası ve İncekaya Su Kemeri de görmeniz lüzumlenen yerlerin başında geliyor.

Bir önceki yazımız olan Mayıs Ayında Nerelere Gidilir ? başlıklı makalemizde bozcaada, foça ve kaş hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın