Şu sıralar en tanınmış şeylerden biri sırt çantasıyla dünyayı dolaşmak. Ne yazık ki çoğu bireyin yolcu rotasında Türkiye ve yahut Türkiye’nin doğusu yer almıyor. Gezmeye Türkiye’den başlayanlarsa “Bugüne kadar sebep gelmedim?” diye kendisine kızıyor.
Özellikle ülkenin doğusunda keşfedilecek o kadar defa yer ve kültür var ki tek yerden kesinlikle başlamak gerekmektedir. Biz sizlere Doğu’nun Paris‘i olarak isimlendirilen, Türkiye’nin sekizinci kalabalık kenti, medeniyetlerin randevu noktası Gaziantep’ten söz etmek istiyoruz. Önce sizin için hazırladığımız Gaziantep gezilecek yerler listemize göz atın, sonrasında olası olan en yakın tarih için tasarılar yapmaya başlayın😊
1. Babillerden Hititlere uygarlıkların başkenti Gaziantep
Öncelikle size kısaca Gaziantep’ten söz etmek istiyoruz. Nüfusu 2017 bakımından 2 milyonu aşan kent Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin endüstri ve gelişmişlik itibariyle birinci kenti. Ayrıca tarihi epey varlıklı olan Antep’te Paleolitik dönemden ardından insanların yaşadığı biliniyor. Şehirde Babiller, Hititler, Mısırlılar, Asurlular, Persler gibi birçok uygarlığa ev sahibi yapmış şehrin her karış toprağında tarihi kalıntılar yer alıyor.  Bu yüzden kültürel geziler için vazgeçilmez duraklardan biri.

2. Gaziantep’te kesinlikle görülesi yerler
Gaziantep için ayırdığınız zamana göre ziyaret edebileceğiniz birçok yer var.
Biz sizlerle kesinlikle ziyaret faktörüz gerekenleri paylaşıyoruz. Rotayı çizmek sizden ☺
Antik Şehiri ve Mozaik Müzesi Şehrin tarihinde ehemmiyetli tek yere bulunduran ve Nizip ilçesinin 10 km doğusunda, tepeler üstüne heyetmiş tek şehir olan Antik Şehiri, Roma Dönemi’nde altın çağını yaşadı. Bu dönemde sanat bölümünde defa ilerledi, varlıklı villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır duruma geldi. MS 256 seneninde Sasani Kralı I. Şapur, ’yı ele geçirerek yakıp yıktı.
Bu tarihten ardından Zeugma tek henüz külüstür ihtişamına varamadı. 1987’de Belkıs Tepesinin güneyinde Gaziantep Müze Müdürlüğü doğrulusunda ilk hafriyat çalışmaları başlatıldı.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Zeugma

Kaçakçılardan arta kalan birden fazla heykel ve mozaiğe ulaşıldı. 2000 senesinde mevki Birecik Baraj gölü altında kalacağı için çalışmalar hızlandırıldı. Dünyanın birçok yerinden gelen arkeologlar tarihi bölgedeki kalıntıların çıkarılması için gece gündüz çalıştı.
Bölge sular altında kaldığında kalıntıların yüzde 30’u kurtarılamamıştı. Şimdi çıkarılan yüzlerce mozaik, lahit ve harabe Zeugma Mozaik Müzesi’nde gözler önüne seriliyor.
Bunlardan en tanınmış kişisi tek şalla sarılmış saçları ve küpeleriyle “Çingene Kızı” olarak isimlendirilen mozaik. Çingene Kızı kentin de sembolü durumuna gelmiş halde.
Müze Gaziantep’te kesinlikle ziyaret edilmesi lüzumlenen noktaların başında yer almakta.
Müze ziyaretiniz esnasında 5 TL gibi ufak tek fiyata Zeugma tarihini anlatan kısa filmi izleyebilirsiniz. Müzeye giriş Müze Kart ile sağlanabiliyor. Eğer Müze Kart’ınız yok ise Zeugma Antik Kenti’ne girerken 6 TL, müzeye girerkense 20 TL ödemeniz gerekmektedir.


1944’te Cumhuriyet’in ilk arkeologlarından Sabahat Göğüş doğrulusunda kurulan Gaziantep Arkeoloji Müzesi, kentin ortasında yer almakta. Alt Paleolitik Dönem’den Cumhuriyet Dönemi’ne müze, tarihsel tek yolculuk vadediyor. Müzede damga ve silindir mühürler, Dülük Antik Şehiri ve taş yapıtlar,Demir Çağı, Pers Devresi, Kommagene Krallığı, takılar, kireç taşından yapılmış heykeller, kabir stelleri, Roma Dönemi’ne ilişkin tek aile kabir odası teşhir ediliyor.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Gaziantep Arkeoloji Müzesi


Tarihi 19.yy’a dayanan Bakırcılar Çarşısı’nda 500 senelik bakırcılık sanatını yakından görmeniz olası. Çarşıda bu arada farklı alanlarda da dükkanlar var. Çarşı süresince bakır ustalarının çalışırken çıkardığı ses kulaklarınızdan silinmeyecek ve Gaziantep gezinizin çarpıcı anlarından biri olacaktır.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Bakırcılar Çarşısı


Gaziantep’te kentin ruhunu iliklerinize kadar hissetmek istiyorsak kesinlikle Bey Mahallesini ziyaret etmeli tarihi hanelerin yer aldığı sokaklar arasında dolaşmalısınız. Birçok evde tespit edilen ve “hayat” tecrübe et geniş avlular hanelerin etkileyiciliğini de arttırıyor. Ayrıca bu evlerden kimileri otel olarak kullanılmakta. Konak otellerde kalarak seyahatinizi henüz eğlenceli duruma getirebilirsiniz.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Tarihi Antep Evleri

Gaziantep Kalesi
Şehre yukarıdan bakmak dilerseniz kuşkusuz Gaziantep Kalesi en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Roma Dönemi’nde gözlem emelli uygulanan kalede bu arada Kahramanlık Panorama Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.


Eskiden alış veriş uygulanan, ince uzun, üstü kapalı binalar olan bedestenler Gaziantep’te hala ehemmiyetini korumakta. Siz de Antep’e has şeylere göz atmak, baharat, süs eşyası gibi şeyler satın alabilmek dilerseniz Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni veyahut Kemikli Bedesten’i ziyaret edebilirsiniz.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Bedestenler


Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği, yüksek kayalarla örtülü tektepe üstünde konuşlanan Rumkale’de Geç Roma ve Ortaçağ’a ilişkin mimari kalıntılar yer alıyor. Kalede bu gün görülebilen binalar arasında Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, birden fazla yapı kalıntısı, su sarnıçları, kuyu ve hendek var. Bu yüzden Gaziantep’te kesinlikle görülmesi lüzumlenen yerler arasında yer almakta.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Rumkale

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
1700’lü senelerden şu zamana kadar oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği tarihi tek Antep evine ve Gaziantep’in en eski semtlerinden bir tanesi olan Bey Mahallesi’ne konuşlanan Oyuncak Müzesi çocuklar için de eğlenceli tek güzergah olacaktır.

3. Gaziantep lezzetleri
Gaziantep’e gidenlerin gitme sebeplerinden bir tanesi de kuşkusuz Antep mutfağı.
Şehirde yemek kültürü epey geniş. Hatta UNESCO doğrulusunda gastronomi dalında “Yaratıcı Kentler Ağına” na katılan 9 şehirden biri. Bu yüzden kentte bu hususta birçok çalışma gerçekleştiriliyor, projeler yürütülüyor ve etkinlikler tertip ediyor.
Gaziantep’e gittiğinizde bu varlıklı mutfak kültüründe bilhassa denemeniz lüzumlenen kimi tatlar var. Gelin onlara beraber göz atalım…

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Beyran

Beyran epey ağır tek yemek gibi görünse de Gaziantepliler kahvaltıda beyran ve yiyorlar. Beyran Türk mutfağının en külüstür lezzetlerinden biri. Kuzu eti, baharat ve bol sarımsakla hazırlanıyor, yüksek ateşte pişiriliyor. Bakır sahanlarda ayrı ayrı hazırlanıyor.
Gaziantep’in tescilli lezzeti beyran bu arada epey şifalı tek yemek Gaziantep’te kentin en malum beyrancısı erken saatlerde dolup taşan Metanet.
Dukat ise akla gelen ilk mekanlardan tek öteki.

Katmer

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Katmer

Beyrandan ardından ağzımız tatlansın diyenlerin tercihi kuşkusuz bol fıstıklı katmer.
İncecik hamuru, bol fıstığı ve kaymağıyla katmer de kahvaltıda seçenek edilen lezzetlerden biri. Yanında süt veyahut dondurma tüketerek midenizi rahatlatabilirsiniz. Katmer denince akla ilk gelen mekanlardan biri Orkide.  Beyranla ismini duyuran Metanet de katmeriyle en önemli mekanlardan.

Baklava

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Baklava

Gaziantep baklavasına herhangi bir tanımlama inşa etmek ne yazık ki olası değil.
Damakta eşi benzeri olmayan tek tat bırakan bol fıstıklı baklava için en önemli mekanlar Koçak, İmam Modern ve Çelebioğulları diyebiliriz.


Kuzunun bonfilesi olarak malum küşleme, tek kuzudan 2 parmak kalınlığında tekilce 2 adet çıktığı için epey kıymetli.  Gaziantep’te küşleme denince akla ilk gelen isimse Küşlemeci Halil Usta.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Küşleme

Nohut dürüm
Gaziantep’in sokak lezzetlerinden sayılabilecek nohut dürüm bol baharatlı ve ekşili tek lezzet. Gaziantep’te sokakta yürürken gezici arabalarda satılanları da tadabileceğiniz nohut dürüm denince aklan gelen ilk mekan ise Dürümcü Recep Usta.

Lahmacun
Özellikle fındık lahmacunu neredeyse her mekanda görebilirsiniz. Ancak en güzel yapmış yerlerin başında İmam Modern geliyor. Fındık lahmacunları o kadar leziz ki kaç adet yediğinizi saymanız zorlaşabilir… Çıtır çıtır tek lahmacun yemek isteyenlerin tek başka adresi ise Üçler Kebap.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
lahmacun


Gaziantep’e gittiğinizde bakkallarda dahi görebileceğiniz Antep peyniri koyun sütünden inşa ediliyor. Küp şeklindeki peynir çiğ yenebildiği gibi lokantalarda üstüne kaynar su dökülerek ve yahut kiremit sahanlarda tereyağı ile fırınlanarak da servis edilebiliyor.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Antep peyniri

Meyveli et yemekleri
Özellikle kebap ile ilgili işin içerisine meyvelerin de katıldığı Gaziantep’te yenidünya kebabı, ayva kebabı, elma kebabı gibi birçok değişik meyveyle uygulanan et yemeği görebilirsiniz.
Ancak her biri mevsimine göre yapıldığı için menüde olsa da olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Bu hususta liderlerden biri belediye desteği sayesinde kurulan ve Gaziantep yemeklerini tanıtmayı emel edinen Mutfak Sanatları Merkezi.

Yuvalama
Kalabalık anların ananesel yemeği yuvalama, parça kuzu eti, hamur topları, nohut, yoğurt ve naneyle inşa ediliyor. Yuvalama denince akla gelen ilk mekanlardan biri Aşina.

Alinazik
Gaziantep’in en ünlü lezzetlerinden bir tanesi de Alinazik. Patlıcan ve etin buluşmasına yoğurdun eklenmesiyle lezzeti zirveye ulaşan bu lezzet için en ünlü yerlerden biri İmam Modern.


“Tahmis” kahvenin dövüldüğü yer demek. Tarihi Tahmis Kahvesi’nin tarihi ise 1638 senesine dayanıyor. Bir yangının sonrasında yeniden uygulanan Tarihi Tahmis Kahvesi’nde Menengiç kahvesi içebilirsiniz.

Gaziantep Gezi Rehberi Ve Yemekleri
Tarihi Tahmis Kahvesi

Zahter çayı
Gaziantep’in tek başka enteresan lezzeti de Zahter çayı. Osmanlı’dan gelen tek anane olan zahter çayının yararları saymakla sınırlı değil. Yörede yetişen yabani kekiklere benzeyen Zahter otunun kurusundan sıcak suyla demlenerek uygulanan Zahter çayını da yeniden Tarihi Tahmis Kahvesi’nde veyahut farklı herhangi bir yerde tadabilirsiniz.

4. Gaziantep’te nerede kalınır?
Gaziantep epey devasa tek kent. Bu yüzden konaklama seçenekleri de epey çok.
Kriterlerinize ve bütçenize göre tercih de bileceğiniz birçok yer var.

Bir önceki yazımız olan Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer başlıklı makalemizde 3. Kümbet Camii (Havariler Kilisesi), Ani Antik Şehiri (Ani Harabeleri) ve Ani Harabeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın