Ülkemizde yer alan büyükşehirlerimizden bir tanesi de olmakta. Köklü bir geçmişe ve tarihe sahip olan ilimiz antik şehirleri, müzeleri ve gezi alanları ile oldukça ziyaret edilen illerden bir tanesi olup diğer illerimize göre daha gelişmiş düzeyde bir ildir. Her yıl binlerce yerli yabancı turiste kapılarını açan Antep ilimiz taş zeminli sokaklarında gezerken bir yandan da bakırcıların sesi ile derin bir tarihe ev sahipliği eden çağların değişimine uğramış mimarilerini incelemektesiniz.

Haydi Gazi Antep’ i Gezelim!

Gaziantep Kalesi

25 metre yükseklikte olan Gaziantep Kalesi son derece ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Alleben Deresi kenarında bulunan bir tepede kaleye rastlamaktayız. Gaziantep Kalesi yaklaşık olarak 6000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu söylenmekte. Zaman içerisinde çeşitli arkeolojik çalışmalar düzenlenmiş ve kale günümüzdeki yerini almıştır. Çalışmalar sonucunda Osmanlı döneminden kalma bir hamam ve birde camii kalıntıları bulunmuştur. Kale içerisinde yapılan iyileştirmelerde ana kapı yapıları aslında neyse o şekilde yapılmıştır. Kale içinde bulunan diğer kapılar ise demir parmaklıklar ile kapatılarak daha güvenli bir hale getirilmiştir.

Gaziantep Nereler Gezilir

Belkıs Zeugma Antik Kenti

Birecik Barajı gölü kıyısında bulunan Belkıs köyü yakınında bulunan antik kent 21 binlik dekarda alan üzerinde kurulmuştur. Tarihte Roma imparatorluğuna ait olan bölge 5. yy da Bizanslıların egemenliği altına girmiştir. Sonrasında 7. yy da Arapalr egemenliğine girmiş ve sonrasında da 9. yy da terk edilmesi üzerine İslami yerleşim bölgede söz konusu olmuştur. Zaman içerisinde arkeoloji alanında birçok çalışma yapılmış ve yıkılan, kaybolan değerler yapıtlar zaman içerisinde yapılan çalışmalar ile açığa çıkarılmıştır.

Gaziantep Nereler Gezilir

Tarihi Antep Evleri

Sokak yapısı olarak dar sokakları bulunan ilimizde tarihi Antep evleri bizleri karşılamaktadır. Genel olarak bu evler yüksek duvarlı yapıda olup dış mekanlardan soyutlanmış niteliktedir. Yapısı gereğince evler tek katlı veya 2-3 katlı olduğunu söyleyebiliriz. İçe dönük bir yaşam koşullarının sürdüğünün göstergesi bu evler de diyebiliriz. Evlerin orta kısımlarında etrafı çiçekler ile donatılmış havuzlar bulunmaktadır. Önceki süreçlerde toprak ve ahşap ile yapılan çatılar şimdilerde restorasyon uyarlanarak yerini kiremit çatılara bırakmıştır.

Gaziantep Nereler Gezilir

Bakırcılar Çarşısı

Şahinbey olarak adlandırılmakta olan Eski Saray Caddesi’ nde bulunan Bakırcılar Çarşısı şimdilerde 500 yıllık köklü bir geçmişe sahip olup geleneğini günümüze kadar aktarmış bulunmaktadır. Sabah erken saatlerde çarşıda yerini alan bakır ustaları bakır sanatını icra etmekte. Osmanlı döneminden bu yana önemli bir ticaret merkezi olan Gaziantep de bakırcılığın yeri ayrıdır.

Gaziantep Nereler Gezilir

 

Bedestenler

Kapalı ince ve uzun yapıda alışveriş çarşılarına bedesten adını vermekteyiz. Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ve Kemikli Bedesten beldede bulunmaktadır. Bedestenler otantik yapılı olup içerisinde çokça dükkan barındırmaktadır. Bedestende et ürünlerinden baharata hediyelik eşyalardan yöresel ürünlere kadar geniş çaplı bir çok ürün bulabilmeniz mümkün.

Gaziantep Oyuncak Müzesi

Tarihi Antep Evleri içerisinde yer alan oyuncak müzesi ailece ziyaret edilebilecek alanlardan bir tanesidir. 3 katlı olan bina tek avluya sahip olup çocukların zihinsel, bedensel gelişimine katkı sağlayacak nitelikte bir formata sahiptir. Oyuncak müzesinin yapılış amacı zamanında var olan oyuncakların yeni nesil çocuklara tanıtılmasına ilişkin açılmıştır.

Gaziantep Nereler Gezilir

Gaziantep’ de Ne Yemeli

Gaziantep gerek kültürel özellikleri gerek tarihi gerekse geleneksel lezzetleri ile aklınızı başınızdan alacak özdeşlikte bir ilimizdir.

Tatlı olarak Gaziantep dediğimizde aklımıza kuşkusuz ki ilk gelen fıstıklı baklava olmakta. Lakin fıstıklı baklavanın yanı sıra lezzetli bir tatlımızda fıstıklı katmerdir. Üzerine fıstık serpilen katmer kaymakla bütünleştirilir. Antep’ e giderseniz mutlaka katmerin tadına bakınız.

Gaziantep’ de adeta bir geleneğe dönüşen çorba Beyran Çorbası olmakta. İçerisinde kuzunun incik eti bulunan çorba oradan ayrılana kadar sizlere bağımlılık yapacaktır. İstanbul’ da tatmak isterseniz sadece sayılı nezih mekanlarda Beyran çorbasına rastlamanız mümkündür.

Et grubunda küşleme, karışık kebap ve benzeri grup da lezzetler tadabilirsiniz. Antep’ in geleneksel yemeklerinden bir tanesi de Yuvalamadır. Yuvalama özel günlerde ve bayramlarda yapılmaktadır. Bunun yanı sıra içli köfte, nohut kebabı ve kuru dolma tadabilirsiniz.

Antep de tatmanız gereken bir içeceğimizde Tahmis kahvesidir. Menengiç kahvesinin antep fıstıklısı olan kahve oldukça lezzetli bir tada sahip olup enfes bir tada sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Kayseri Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde kayseri, mantı ve pastırma hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın