Gaziantep Gezilecek Yerler

0
382

Tarihi yapıları, müzeleri, doğal güzellikleri ve en önemlisi de mutfağının lezzeti ile bilindik büyük şehirlerimizden bir tanesi de Gaziantep’ dir. En doğal tarım ürünlerine rastlayacağınız şehrimizde aynı zamanda en keyifli yüzme deneyimine tabii olabilirsiniz.
Gaziantep Kalesi
Şehir merkezinde bulunan Alleben Deresi’ nin güney kısmında yer alan kale büyük bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Gaziantep Kalesi içerisinde Kahramanlık Panorama Müzesi ve bununla beraber rölyefleri heykeller bulunmaktadır.

Gaziantep Kalesi 628x275 - Gaziantep Gezilecek Yerler

Bakırcılar Çarşısı
Gaziantep denilince akla gelen bir diğer yerlerden bir tanesi de tarihi kapalı çarşı olmakta. Bakır işçiliğinden nadide örnekler barındıran bu çarşı turistlerin yoğun ilgisini çekmekte. Pazar gününün haricinde her gün açıktır.
Bakırcılar çarşısında baharat, kutnu kumaşı, yemeni, el işçiliği ile donatılmış bakır eşyalar ve daha bir çok şey bulabilirsiniz.

884184 gaziantep bakircilar carsisi 628x471 - Gaziantep Gezilecek Yerler

Zeugma Mozaik Müzesi
Gaziantep’ te gezilecek yerler arasında yer alan yerlerden bir tanesi de Birecik Baraj Gölü’ nün kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti içerisinde mozaikler bulunmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi için dünyanın en önemli müzelerinden bir tanesidir diyebiliriz. Müze kartınız var ise mozaik müzesini ücretsiz gezebilirsiniz.

zeugma mozaik muzesi 628x418 - Gaziantep Gezilecek Yerler

Emine Göğüş Mutfağı
Gaziantep Kalesi’ nin güney konumunda yer alan müze gerek kültürel yapı bakımından ülkemizin damak zevkine ait geleneksel mutfak kültürünü yansıtmakta. Müzeyi Pazartesi günlerinin dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi 2 628x471 - Gaziantep Gezilecek Yerler

Tarihi Antep Evleri
Kendine özgü mimarisi ile ziyaretçileri kendine çeken Tarihi Antep Evleri içerisinde Havara veyahut keymıh olarak adlandırılan kalkerli taşlardan oluşturulmuştur. Evlerin içerisinde görülmeye değer nitelikte gelin odaları, avlular, çeşmeler ve benzeri yapılandırmalar mevcuttur. Bu evlerin bir kısmı butik otel olarak işletilirken bir kısmı ise müze olarak kullanılmakta. Gezinizi sürdürürken Bey Mahallesi’ nde bulunan Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi’ ni de ziyaret etmeyi unutmayınız.

115297antep evleri - Gaziantep Gezilecek Yerler

 

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin