İstanbullular için Galata Kulesi ‘nin yeri ayrıdır. Her sabah vapurla iki kıta arasında gidip gelen insanların gözleri Galata Kulesini arar. Kule hakkında günümüzde yanlış bilinen pek çok bilgi mevcut. Bunun yanı sıra tarihi bir mekân olması sebebiyle insanların burada vakit geçirdikleri her dakika kule hakkında yeni bilgiler öğreniyorlar.

Cenevizliler tarafından inşa edilen kule zaman içinde pek çok savaşa da tanıklık etmiş. Bir rivayete göre kulenin tamamı yıkılmış ve yeni baştan inşa edilmiş. Tarih kitaplarında kuleye ait fotoğrafların da farklılık gösterdiği görülebilir. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin gerçekten kuleden atlayıp atlamadığı yeterli kanıt olmadığı için halen tartışılmakta. Tek belge olan Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi ise bu olayı alaycı bir şekilde yansıtıyor.

Galata Kulesinde Akşam Yemeği

Eşsiz İstanbul Manzarası

Günümüzde Galata Kulesi ‘nin üst katında bir restoran bulunmakta. Burada İstanbul’un eşsiz boğaz ve Marmara Denizi manzarasına karşı akşam yemeği yiyebilirsiniz. Kule aynı zamanda turistik ziyarete de açık. Kulenin içinde iki adet modern asansör bulunmakta. Tarihi yapının dokusuna ters düşse de sizi kısa sürede kulenin balkonuna çıkartıyor. Kulenin balkonundan ise manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Burası tatil günlerinde insanların akınına uğruyor.

Galata Kulesinde Akşam Yemeği

Zaman içinde kulenin dış görünüşünü modernize etmek adına farklı çalışmalara girişilmiş ancak günümüze kadar yapılan tek başarılı çalışma kulenin tepesine külah yapmak olmuş. Fırtınada birçok kez bu külah devrilse de ısrarla yeniden yerine yerleştirilmiş. İstanbul’a gelip Galata Kulesini ziyaret etmek isteyenler gece 10’a kadar kuleye giriş yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Londra Doğa Tarihi Müzesi başlıklı makalemizde Dinozor müzesi, Londra Doğa Tarihi Müzesi nerede? ve Londra'da bulunan müzeler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın