Portekiz dilinde gabao şapka anlamına gelmektedir. Gabon ise adını bu kelimeden almıştır. Bunun sebebi ise Portekizli denizcilerin burayı bir şapkaya benzetmelerinden dolayıdır. Fransa sömürgelerinden bir tanesi olan Gabon, tam bağımsızlığını 1960 yılında kazanmıştır. Bir Afrika ülkesi olsa da ülkede bulunan yağmur ormanları buranın iklimini diğer Afrika ülkelerinden biraz daha serin yapmakta. Bu yağmur ormanlarında tam 777 çeşit kuş türü bulunmaktadır.

Gabon Gezi Rehberi

Gabon’a seyahat etmeyi düşünenler için burasının yılın her döneminde sıcak olduğunu unutmamak gerekiyor. Tam Ekvator çizgisi üzerine bulunan ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem yağmur sezonu olarak adlandırılan dönem başlamadan önceki haziran ve ağustos ayları arasındaki dönemdir. İstanbul’dan Gabon’a direkt olarak uçuşlar düzenlenmekte. Bu uçuşlar genellikle ilkbahar ve sonbahar arasında yapılmakta diğer zamanlar ise yoğunluğa göre konulmaktadır.

Gabon Gezi Rehberi

Hediyelik Eşya

Gabon’a gelmişken buradan pek çok hediyelik eşya alabilirsiniz. Özellikle yerli halk tarafından yapılıp satılan el yapımı ürünler ülkede turistler tarafından en çok rağbet gören hediyelik eşyalar arasında. Bununla birlikte taş oymacılığının da önemli bir yer tuttuğu ülkede taşların oyulmasıyla yapılan hediyelik eşyalar da bulmak mümkün.

Gabon Gezi Rehberi

Gabon mutfağı Afrika’ya özgü yemeklerle Fransız mutfağının harmanlanması sonucunda ortaya çıkmıştır. Ülkenin okyanus kıyısında olması deniz ürünlerinin her dönem tüketilmesine olanak tanır. Kırsal bölgelerde ise daha çok pirinç ve hayvan etleri de tüketilir. Bu etler arasında antilop ve maymun etleri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kanada Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, kanada ve Notre-Dame Bazilikası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın