1- Paris

Fransa’da Gezilecek 7 Yer

İsmini herkesin genellikle çok sık duyduğu fakat çoğu insanın görmediği ve de görmek istediği bir şehirdir Paris. ’nın başkentidir aynı zamanda. Burası moda merkezi olarak bilinir çoğu kişi tarafından. Yılda yaklaşık olarak 45 milyon ziyaretçiyi ağırlayan başkent, en gözde gezi yerlerinden birisi.

2- Mont Saint- Michel

Fransa’da Gezilecek 7 Yer

Sadece fotoğraflarına bakarak ne kadar güzel bir yer olduğunu anlayabilirsiniz. Burası Fransa’nın Manche ilinde yer alıyor. Yaklaşık olarak 90 metre bir yüksekliğe de sahip. Bu yapı yaklaşık olarak 708 yılından beri gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

3- Fransız Rivierası

Fransa’da Gezilecek 7 Yer

Fransa’nın Akdeniz kıyısında yer alan muazzam bir yer. Bu eşsiz güzellikte olan yer Cassis’den başlayıp İtalya sınırında yer alan Menton’a kadar devam ediyor. Burası aynı zamanda Cote d’Azure olarak da geçmektedir. Eğer masmavi bir deniz ve çok güzel bir yer ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle buraya gitmelisiniz.

4- Loire Vadisi

Fransa’da Gezilecek 7 Yer

Loire Irmağı’nın orta kesiminde yer almakta olan ve 280 km uzunluğa sahip olan bir eşsiz doğal güzellik burası. Irmağın kenarlarında yer almakta olan üzüm bağları ve tarlalar nedeniyle burası aynı zamanda Fransa’nın Bahçesi olarak da telaffuz ediliyor. Çok güzel bir görüntü sunan Vadi, Paris’e yaklaşık olarak 200 km bir mesafede yer alıyor.

5- Bordeaux

Fransa’da Gezilecek 7 Yer

Dünyada şarapları ile meşhur olan bir şehir burası. Garonne Nehri üzerinde kurulmuş olan bu şehir aynı zamanda tarihi bir liman şehri olma niteliğini de taşıyor. Kültür ve sanat etkinlikleri ile aynı zamanda tarihi yapısıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Şehir merkezine gittiğiniz zaman çok fazla sayıda tarihi yapı ile karşılaşma imkânınız da var.

6- Strazburg

Fransa’da Gezilecek 7 Yer

BURASI Alsas bölgesinin başkentidir. 1988 senesinden beri ise UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Ayrıca burası Avrupa Başkenti unvanını da elinde bulunduran bir şehir. Almanya sınırında yer alması nedeniyle çok kültürlü bir yapısı da bulunmaktadır.

7- Lyon

Fransa’da Gezilecek 7 Yer

Burası Rhone yönetiminin başkentidir ve Marsilya ile Paris şehirleri arasında yer almaktadır. Bu şehir de UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Şehir iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar ise klasik mimari ve yeni şehir. İyi gezmeler!

Bir önceki yazımız olan Arnavutluk Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Arnavutluk hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Hayalimdeki tek yer parisdeki eyfel kulesine gitmek istiyorum bir gün fransaya gidersem yazınızdaki yerlerede uğramayı düşünüyorum teşekkürler bilgiler için

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın